آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

آدينه، 18 اسفند ماه 1396 = 09-03 2018

ایران؛ نظر شرکتهای نفتی در باره تهدید ترامپ

بسیاری از شرکت‌های بین المللی نفت همزمان با تهدیدات ترامپ برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه حکومت ایران، برای سرمایه‌گذاری در این کشور دچار تردید شده‌اند.

به گزارش فرارو به نقل از وال‌ستریت‌ژورنال، قرار بود صنعت نفت و گاز ایران پس از امضای توافق هسته‌ای، ارتقا یابد، اما در مقابل، بخش انرژی ایران در حال ضعیف شدن است.

همزمان با تهدیدات ترامپ برای پاره کردن برجام، شرکت‌های بین المللی نفت به حاشیه رفته‌اند. مقامات حکومت ایران پیش‌بینی کردند که برجام باعث سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری خارجی در نفت و گاز ایران خواهد شد، اما به گفته همایون فلک‌شاهی، تحلیلگر مسائل ایران در شرکت مشاوره نفتی وود ماکنزی، در خلال دو سال گذشته فقط ۱.۳ میلیارد دلار، عمدتا از چین، در بخش نفت و گاز ایران تزریق شده است.

بر اساس آمار آژانس انرژی بین المللی، ظرفیت صادرات نفت ایران پس از افزایش اولیه، در سطح فروش روزانه ۳.۸۵ بشکه در روز متوقف شده است. این میزان، بسیار کمتر میزانی بود که مقامات ایران پیش‌بینی می‌کردند.

درتهران کنفرانسی برگزار می‌شود که پتانسیل انرژی کشور را نشان دهد. شرکت نفتی بی‌پی (BP PLC) بریتانیا، شرکت انرژی فرانسوی‌ ای‌دی‌اف گروپ (EDF Group) و شرکت آلمانی وینترشال‌ ای‌جی (Wintershall AG) نمایندگانی به این کنفرانس اعزام کردند.

وال‌ستریت‌ژورنال به نقل از افراد آگاه مدعی شد که این شرکت‌ها، به دلیل بازگشت احتمالی تحریم‌های آمریکا درباره سرمایه‌گزاری در ایران مردد هستند.

یک مدیر ایتالیایی که شرکتش برای سال‌ها برای امضای یک توافق نفتی با ایران تلاش کرده، تهدیدات ترامپ را «افسرده‌کننده» دانست.

وینرشال نیز اعلام کرده که «به دقت تحولات» در ایران را دنبال می‌کند و از همه قوانین پیروی خواهد کرد.


بازار نفت؛ ترامپ دکان ملاها را تخته می کند

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی، ۱۵ بهمن/ ٤ فوریه در یک کنفرانس خبری در تهران اظهار داشت: رئیس جمهوری آمریکا در کوشش برای بی‌ثبات کردن بازار نفت و متزلزل نمودن خریداران نفت ایران، اکنون یک سال است که هر سه ماه یکبار، با اظهارات تهدید‌آمیز علیه جمهوری اسلامی در بازار نفت تشتتت برمی‌انگیزد که این تهدیدها در قراردادهای ما بی تأثیر نبوده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد، به دنبال توافق موسوم به برجام، شرکت‌های نفتی بین‌المللی علاقمندی خود را برای سرمایه‌گذاری در صنایع نفتی ایران اعلام داشتند، اما با روی‌ کار آمدن دولت دونالد ترامپ و موضع‌گیری‌های تند وی علیه جمهوری اسلامی، اشتیاق اولیه‌ شرکت‌های نفتی برای سرمایه‌گذاری به سردی گرائید که این سردی را در سخنان امروز وزیر نفت ایران می‌تواند دید.

به گزارش رادیو فرانسه، زنگنه درکنفرانس نفتی خود گفت: جمهوری اسلامی درحال حاضر با حدود ٢٠ شرکت نفتی بین‌المللی در حال مذاکره برای فراهم آوردن امکانات سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و گاز ایران است که من حتی جرأت نمی‌کنم که نام این شرکت‌ها را بیان نمایم. نامدار زنگنه بدون نام بردن از کشور خاصی گفت: هم اکنون برخی کشورها در سطح جهان و منطقه به شرکت‌های نفتی اروپایی و آسیایی فشار می‌آورند تا از امضای قرارداد با جمهوری اسلامی خودداری نمایند.


وضعیت بحرانی برجام/مخمصه نفت؛ عواقب آن

سه چهارم درآمد ارزی ایران به فروش نفت متکی است ولی واردات مشتریان ثابت سیری نزولی دارد و سرمایه‌گذاران خارجی هم در حال ترک صحنه هستند. فاصله گرفتن از رشد ۵/۵درصدی که مبنای ایجاد اشتغال است چه عواقب و عوارضی خواهد داشت؟

به گزارش رادیو آلمان، صادرات نفتی ایران به کشورهای آسیایی، در دسامبر ۲۰۱۷ ریزشی قابل توجه داشت: به طور میانگین۱۶درصد کمتر از ماه مشابه در سال قبل... توتال، یکی از شش غول اکتشاف و تولید نفت خام و گاز طبیعی دنیا می‌گوید که ریسک همکاری با ایران بالاست و پروژه فعالیت در پارس جنوبی را دوباره بررسی می‌کند. چند کمپانی که قرار بود در بازارهای انرژی، خودروسازی یا صنایع فولاد ایران سرمایه‌گذاری کنند، توافق‌هایشان را لغو کرده‌اند. "استات اویل" نروژ، "نیکون اویل" ژاپن، خودروسازی اسپانیانی "سیات" یا کمپانی فولاد "پوسکو" از حضور در پروژه‌های اقتصادی ایران انصراف داده‌اند.

نوسازی صنایع نفت و گاز فرسوده ایران نیز نیازمند سرمایه‌گذاری‌ خارجی است. همه پروژه‌های کلان صنعتی و زیرساختی در ایران نیاز به سرمایه‌ ارزی دارند نه سرمایه ریالی. این در حالی است که بانک‌های بین‌المللی همچنان از معامله، گشایش اعتبار و مبادلات مالی با ایران پرهیز می‌کنند.

۷۸درصد درآمد ارزی ایران از راه فروش نفت تامین می‌شود اما اکثر کارشناسان می‌گویند که وضع صادرات نفت خام ایران در ماه‌های آتی بهتر نمی‌شود. این پیش‌بینی با توجه به مشکلات جدی بودجه و مخمصه سیاسی کنونی دولت و نظام چه عواقبی خواهد داشت؟

کناره‌گیری این کمپانی‌ها عموما به فشار عربستان و تهدیدهای دونالد ترامپ نسبت داده می‌شود اما آیا ناکارا ماندن برجام و فاصله گرفتن اقتصاد ایران از رشد پیش‌بینی شده و ضرور، فقط عامل خارجی دارد؟

مهرداد عمادی، اقتصاددان و مشاور نهادهای بین‌المللی از جمله اتحادیه اروپا، نیمی از مسئولیت وضعیت کنونی را متوجه "کوته‌بینی" برخی محافل داخلی و تساهل در مواجهه با تحریم‌های بانکی می‌داند.

او معتقد است که با حذف چند پروژه سرمایه‌گذاری، فصل جدیدی در اقتصاد ایران شروع شده که شاخص آن فرار سرمایه‌‌های موجود، رشد بیکاری، خوابیدن پروژه‌های عمرانی و افزایش بدهی‌های دولت خواهد بود.

این کارشناس، بزنگاه کنونی را از نظر سیاسی بسیار حساس و خطرناک می‌داند؛ بزنگاهی که یک سوی آن مردم و سوی دیگرش دولت است. اما چه باید کرد وقتی مردم دیگر تحمل فشار اقتصادی بیشتر را ندارند و دست دولت هم برای کاستن از این فشار و دادن وعده خالی است؟

مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا می‌گوید که هنوز راه نجاتی برای برون‌رفت از این مخمصه هست: جراحی سرطان نهادهای امنیتی و شبه‌نظامی که سررشته ۶۲درصد اقتصاد ایران را به دست دارند؛ نهادهایی که مالیات نمی‌دهند، دست اندرکار واردات قاچاق هستند و بانک‌هایی دارند که جز پولشویی و معاملات مشکوک کار دیگری نمی‌کنند.

جنگ نفتی ترامپ علیه جمهوری اسلامی آغاز شد

آمار‌هایی که در هفته جاری منتشر شد، نشان داد صادرات نفت دو کشور عضو اوپک به کشور‌های کلیدی آسیایی دچار کاهش شده است.

بلومبرگ گزارش داد که صادرات نفت خام قطر به آسیا شدیدا کاهش یافته و رویترز نیز ارقام مشابهی درباره صادرات ایران منتشر کرد.

صادرات نفت ایران نسبت به سال گذشته، ۱۶ درصد کاهش یافته و اکنون در سطح ۱.۵۸ میلیون بشکه در روز قرار دارد. این درحالی است که در سال گذشته صادرات ایران با ۲.۵ درصد افزایش به ۱.۶۷ میلیون بشکه در روز رسیده بود.

اویل‌پرایس نوشت: کاهش صادرات نفت ایران در ماه دسامبر، نتیجه تهدیدات دولت ترامپ در خصوص بازگشت محتمل تحریم‌های آمریکا علیه برنامه هسته‌ای بود. آینده برای ایران مبهم است، حتی حامیان آسیایی بزرگی همچون چین، علاقه‌شان به بخش نفت و گاز ایران کمتر می‌شود.

این منبع نوشت: در ماه‌های آینده، با افزایش فشار واشنگتن بر شرکت‌های بین‌المللی که در ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند، انتظار می‌رود تحولات بیشتری از این نوع رخ دهد. شایعه شده که توتال، شرکت نفتی فرانسه، هم با وضعیت بدی مواجه است. افراد آگاه می‌گویند این شرکت به دلیل تهدید تحریم‌ها، درحال ارزیابی مجدد گزینه‌های خود در ایران است.آرش-صبحی February 1, 2018 12:45 PM

رژیم جمهوری اسلامی نشان داده است اگر روزی ۱۰۰ میلیون بشکه نفت ملت ایران را بفروشد، یک نتیجه بیش نخواهد داشت اختلاسها از میلیاردی به مولتی میلیاردی رشد میکند بخشی هم صرف شورش در منطقه وشیعه گستری میشود بخش دیگرش صرف ساختن موشکها میشود، وبخش دیگرش صرف تامین هزینه های حزب الله والقاعده وداعش وگروههای تروریستی میشود آنچه از ان درآمد نصیب ملت ایران میشود فقر وفساد وفحشا واعتیاد وگرسنگی و خوااهد بود پس همان بهتر که ترامپ با قدرت جلوی درآمدهای نفتی وغیرنفتی رژیم پلید اسلامی را بگیرد تا کمر این رژیم بشکند وملت بتواند در چنان وضعیتی با یک طوفان ویرانگر ختم این نظام خبیث را صورت بدهد مگر زمان احمدی نژاد را میتوان فراموش کرد؟ چه شد؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


کاریکامراناتور February 2, 2018 06:08 AM

این درست نقطه ای هست که جمهوری اسلامی به زانو در خواهد آمد زیرا با ورشکستگی اقتصادی حتی کسانی را که با تزریق پول طرفدار خودش قرار داده است از دست میدهد هر چقدر درآمد نفت پپائین تر برود این حکومت یک قدم به سقوط نزدیکتر خواهد گردید شعار آزادیخواهان و جمهوریخواهان و سلطنت طلب های ایران در درجه ی نخست باید سقوط آخوند باشد تا در مرحله ی بعد و در یک پارلمان ملی و آزاد به جزئیات بپردازند و هرگونه اختلاف بین ۳ قشری که نام بردم به نفع آخوند است

گزارش یا اعتراض به این نظر


arzhang February 3, 2018 02:15 AM

بعد از سقوط کمونیسم و أزادی تکنولوژی اکثر کشورهای دنیا پیشرفتهای شایانی کردند غیر از ایران ویکی از پیشرفتهای مهم دنیا در مورد روش جدید استخراج نفت هست که امریکا پیشتاز این پیشرفت و کشورهای دیگرهم مثل ترکیه از امریکا خواستن به انها کمک کند که استخراج نفت دیگر بصورت قدیمی که عمودی حفر میکردند نیست حالا حفاری نفت سطحی یا افقی هست که قیمت استخراج نفت را به مراطب پایین اورده باضافه در این تکنولوژی جدید نفت شیل (نفت ماسه) که یک نوع تولید نفت از سنگهای نفتی میباشد اسخراج میکنند وبخاطرمرغوبیت این نفت بزودی جایگزین نفت خام معمولی را خواهد گرفت و این نوع نفت در پهنه وسیعی در طبیعت از ابهای شیرین تا دریاچه های نمکی تا باتلاقهای رسوبی یافت میشود اگر توجه کرده باشید مدت ۵ سالی هست رشد اقتصادی در امریکا بالا گرفته که دلیل اصلی ان افزایش نفت و گاز با استفاده ازین روش جید در امریکا هست و امریکا دیگر مجبور نیست مثل گذشسته نفت وارد کند بلکه بزودی نفت و گاز به دنیا صادر خواهد کرد

گزارش یا اعتراض به این نظر


علی February 4, 2018 08:47 PM

دیگه کم کم کار این جماعت به گرداند چراغ الله تو جمعیت رسیده و همین فرداست که وزیر نفت با یک پیت نفت راه بیفتد تو دنیا و بگه میتوانید یک بشکه نه دو بشکه از من فقیر بیچاره بخرید علیلم فقیرم محتاجم

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام February 4, 2018 10:36 PM

درود بر پرزیدنت ترامپ که آخوند‌ها را بدون شلیک حتی یک گلوله دارد به درک واصل می‌کند این آخوند‌ها حتی لیاقت مردن با گلوله را ندارند باید با عمامه‌‌هایشان خفه شوند اگر قدرت دست من بود اینها را وادار به بیگاری در بیابان می‌کردم تا کمی هم کار کنند و البته در همان جأ آرام آرام جان بکنند تا وجود نحثشان تبدیل به کود بشود

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش پ March 9, 2018 03:06 PM

در کنار نظریه دوست گرامی آقای شهنام، بنظر من بهترین مجازات آخوندها و بقیه سران نیمه آخوند، سرکوبگران، اوباش و اراذل و آنهایی که در روز زن با حملات وحشیانه مانع تظاهرات زنانی که همه با حجاب اجباری بودند و یا به بیکاران، کشاورزان و غیره، وحشیگری قرون وسطایی خودشان را نشان میدهند، این است که با حکم مسئولان رژیم آینده، آنها را با تعدادی قایق های کوچک در دریایی پر از کوسه ماهی رها کرده و سرنوشت آینده زندگی شان را به شانس شان واگذارا کنند و همه افراد خانواده شان را به سوریه، عراق و یا لبنان پیش حزب الله ها تبعید کنند

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  49473


© copyright 2004 - 2018 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.