آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

پنجشنبه، 17 خرداد ماه 1397 = 07-06 2018

سوریه؛ توافق اروپا و اسرائیل برای اخراج سلیمانی

یک مقام ارشد اسرائیلی مدعی شد که درپی دیدار نخست‌وزیر این کشور با سران انگلیس، فرانسه و آلمان، توافق شده که اقداماتی جدی برای خارج کردن نیروهای رژیم ایران از سوریه انجام شود.

به گزارش فارس، با به پایان رسیدن سفر اروپایی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل و رایزنی‌ها علیه حکومت ایران، گفته می‌شود او توانسته توافق سران پاریس، لندن و برلین را برای پایان دادن به حضور سپاه پاسداران در سوریه به‌دست آورد.

یک مقام دولتی ارشد اسرائیل شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که سران فرانسه، آلمان و بریتانیا به یک «توافق کلی» درخصوص خارج کردن نیروهای رژیم ایران از سوریه رسیده‌اند.

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» این مقام ارشد به خبرنگاران گفت که درپی سفر نتانیاهو، توافق گسترده‌ای بین «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، «امانوئل ماکرون»‌ رئیس‌جمهور فرانسه و «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس حاصل شده مبنی بر اینکه نیروهای حکومت ایران باید کاملا از سوریه خارج شوند.

وی تاکید کرد که علاوه بر توافق، کار روی این موضوع شروع نیز شده و به پیشرفت‌های خوبی رسیده‌اند.


طرح روسیه و آمریکا برای اخراج سلیمانی

روزنامه الشرق الاوسط نوشته که در روز‌های اخیر تماس‌ها برای رسیدن به تفاهماتی در جنوب سوریه بیشتر شده است. این تماس‌ها متضمن گفتگو درباره برچیدن پایگاه آمریکایی در منطقه مرزی التنف در ازای دور شدن نیرو‌های سپاه پاسداران از آن منطقه است.

این روزنامه به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت که دیوید ساترفیلد، دستیار معاون وزیر خارجه آمریکا، پیشنهاداتی درباره جنوب سوریه به روسیه، اردن و ترکیه منتقفل کرده است. این پیشنهادات متضمن مواردی همچون دور شدن همه شبه‌نظامیان سوری و غیرسوری از مرز اردن، ایجاد پاسگاه‌ها برای پلیس روسیه، ایجاد سازوکاری آمریکایی-روسی برای نظارت بر اجرای توافق و برچیدن پایگاه التنف پس از عقب‌نشینی نیروهای رژیم ایران می‌شود.

پیش از این سفیر روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که روسیه و اسرائیل بر سر خروج نیروهای هم‌پیمان ارتش سوریه از جنوب غرب سوریه، توافق کرده‌اند و انتظار می‌رود این توافق بزودی اجرا شود.

به گزارش راشاتودی، سفیر روسیه در سازمان ملل در پاسخ به این سوال که آیا گزارش رسانه‌ها در خصوص توافق روسیه و اسرائیل بر سر خروج نیروهای هم‌پیمان ارتش سوریه از جنوب غرب سوریه درست است، یا نه به خبرنگاران گفت: من هم اخبار و گزارش‌هایی را در این باره شنیده‌ام و تا آنجایی که اطلاع دارم این توافق انجام شده است.

وی اظهار کرد: آنچه می‌دانم این است که توافق حاصل شده است. نمی‌توانم بگویم که این توافق الان به اجرا در آمده یا نه، اما می‌توانم بگویم طرف‌های این فرایند از آن خشنود هستند. اگر تا الآن در عرصه عملیاتی اجرا نشده باشد، در آینده نزدیک اجرا خواهد شد.


نظام" جنگ طلب گرفتار در باتلاق سوریه

منصور امان: یک هفته بعد از نشست سران روسیه، تُرکیه و جمهوری اسلامی برای تقسیم منافع در سوریه و تنظیم نظم آتی آن، یک حمله شیمایی در جُنوب و یک حمله هوایی در غرب این کشور جنگ زده، میز چیده شده در آنکارا را برهم زده و دامنه محدود سیاست و سُست مایگی نقشه های کوته بینانه این دسته از نقش آفرینان بُحران سوریه را یکبار بهتر به تماشا گذاشته است.

دولت آمریکا در واکُنش به استفاده رژیم سوریه از بُمب شیمایی در جریان تهاجُم به درعا، تهدید به مُجازات رژیم اسدها کرده است. مُتحدان ناتویی ایالات مُتحده نیز علامتهایی از همراهی با این امر ارسال داشته اند.

تحوُل مزبور که رویارویی مُستقیم غرب با دست نشانده روسیه و جمهوری اسلامی را در پی خواهد داشت، به روشنی آشکار ساخته که با وجود صرف هزینه مادی و انسانی کلان برای لشکر کشی به سوریه، سرمایه گذاران هنوز چیزی برای نقد کردن ندارند.

صف کشی غرب همزمان با حمله جنگنده های اسراییلی به بُزُرگترین پایگاه هوایی رژیم اسدها در حُمص صورت می گیرد؛ جایی که نیروهای مُزدور از ایران و روسیه نیز در آن استقرار دارند. اسراییل بدین وسیله رویکرد خود نسبت به نقشه رژیم مُلاها برای حُضور نظامی دایمی در سوریه را به صراحت ابراز داشته و دامنه ای که طرح تنش برانگیز مزبور می تواند بیابد را نشان داده است.

سرچشمه برافروختگی و نعره های جنگی رهبران و پایوران جمهوری اسلامی نسبت به حمله مزبور و همچنین رویکرد آمریکا، کشیده شدن این واقعیت به رُخ آنها است که در باتلاق سوریه فرو رفته اند و راهی برای بیرون آمدن از آن نمی یابند، نه در آنکارا و نه در مُسکو!

چهارشنبه هفته گذشته، آقای روحانی سرخوشانه همراه آقایان پوتین و اردوغان، کیک سوریه را تقسیم می کردند. آنان خُطوط قانون اساسی آتی این کشور را قلم می زدند و ادعاهای ارضی و مناطق نفوذ دلخواه شان را روی نقشه آن علامت می گذاشتند. جنگ سالاران دولتی گرد آمده در آنکارا با همه مشغله های ژئواستراتژیکی، همچنین از یاد نبرده بودند که حجم و اندازه کیسه ای که برای درآمدهای "بازسازی سوریه" و عایدی کُمکهای بین المللی دوخته اند را مُحاسبه کنند.

نشست آنکارا در چشم آنها پایان خوب یک تجاوز نظامی بود که با کشورگشایی و غنیمت گیری پاداش می گرفت. ریشه این خوش بینی ساده لوحانه از یکطرف می تواند چند پیروزی محدود جبهه ای در این یا آن گوشه یک جنگ فراگیر و همه جانبه بوده باشد، از طرف دیگر اما بی تردید ناشی از تنگناهای درگیر شدن در یک جنگ بی انتها است که چونان بُشکه ای بدون ته، منابع آنها را حریصانه می بلعد.

تازه ترین رویدادهای سوریه نشان داد که جنگ به طور عام و یک جنگ تجاوزکارانه خارجی با شرکت طرفهای گوناگون بین المللی به طور ویژه، از منطق خاص خود پیروی می کند و از دینامیزم درونی اش تاثیر و سمت و سو می پذیرد و نه از تمایُل یا اراده بازیگرانی که روی صحنه اش نقش آفرینی می کنند. این برای رژیم جنگ طلب و مُداخله گر جمهوری اسلامی به مفهوم گردش پُر شتاب تر روی مدار درگیری و پا گذاشتن به مرحله ای خونبارتر و پُر هزینه تر در سوریه است.پُروسه شیعه زدایی سوریه !!! June 2, 2018 10:20 AM

اولین قدم در راه نوشیدن جام زهر سوریه و عقب نشینی مفتضحانه رژیم اشغالگر اسلامی از سوریه و مرزهای اسرائیل، رقم خورد قدم دوم درخواست رسمی خروج نیروهای اشغالگر شیعه، توسط دولت های سوریه (اسد) و روسیه (پوتین) به رژیم آخوندی و قدم سوم «هشدار جامعه جهانی» (شورای امنیت سازمان ملل) به نیروهای اشغالگر شیعه در سوریه خواهد بود ( آغاز پُروسه شیعه زدایی سوریه)

گزارش یا اعتراض به این نظر


arzhang June 2, 2018 10:58 AM

بعد از ۸ سال جنگ داخلی بشار اسد هنوز ادامه دارد و پایانش معلوم نیست در ایلات کردها که قسمت عظیم ان دست امریکا ست پایگاه نظامی امریکا تحت تصرف نیروهای دمکراتیک کرد هست و شهر عفرین کردستان و دور اطرافش تحت تصرف ارتش ترکیه در شرق سوریه ایلات دیرالزور جنگ با داعش بوسیله امریکا و روس و ارتش سوریه و پاسداران ادامه دارد در وسط بیابان انجا یک پایگاه نظامی خیلی کوچک ولی مهم دست امریکاییها ست (اخوندا به این پایگاه احتیاج دارند اگر قراره خط زمینی نظامی بین ایران به لبنان وصل بشود) که پاسداران و نیروهای وابسطه به روس به این پایگاه حمله کردند ولی شکست خوردند و از ان جنگهایی بود که هالیوود از ان فیلم سینمایی خواهد ساخت در بقیه نقاط سوریه که بشار اسد در باز پس گرفتن ان پیروز شده نتیجه اش این شده که مخالفان بشار اسد و تروریستهای اسلامی در منطقه ادلب جمع شدند و بشار اسد برای پیروزی ادلب به پاسداران و ۸۰ هزار نیروهای تروریستهای شیعه افغانی و پاکستانی که پاسداران در سوریه جمع کردند احتیاج دارد و برای همین خبرخروج پاسداران نیروهای نظامی پاسداران از سوریه یک خبر جعلی هست

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی June 2, 2018 11:43 AM

هنوزطنین نعره ها ویاوه گوئیهای ملاعلی خامنه ای وپادوهای بارگاهش، از جمله سخنان اخیرعلی اکبرولایتی وسرداران اودرفضا ظنین افکن است که شاهدیم خروج زبونانه وذلیلانه نیروهای سپاه قدس ازسوریه درشرف اجراست خامنه ای بعدازخروج آمریکا ازبرجام طبق معمول برسکوی سخنرانی ظاهرشد وبا برزبان آوردن یک مشت اراجیف با همه قدرت به دولت روحانی تاخت وشرط وشروطی گذاشت از جمله اینکه اروپائیها قطعنامه ای به شورای امنیت ببرند وووو اما یک موردازاراجیف اواین بود که دخالت ما در کشورهای منطقه اصلا" قابل مذاکره نیست وحق مداخله واتش افروزی را برای حکومت فاسدش مشروع برشمرد وامروزبا خروج نیروهای سردار عارف قاسم سلیمانی ازسوریه چنان تودهنی محکمی دریافت میکند که دریافته دوران جولان دادن درمنطقه به پایان رسیده وزمینه برای سرنگونی نظام اسلامی کلید خورده است

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو June 2, 2018 05:29 PM

تازمانیکه محوکردن و فحاشی ومرگ به اسرائیل فقط موردی برای سرگرم کردن درچپاول کردن پشت پرده میلیاردها دلارازفروش منابع ایران ویا درحقیقت جنباندن افساربرده گان اسلامی و یا امت اسلامی آنهم درایران بود امریکا واسرائیل تحمل کردند ولی زمانیکه که این شعارها با موشک پرانی آنهم به کشوری کوچک که بعنوان کعبه صاحبان کارتل های نفتی و بانک های بین المللی و معادن داران جهانی و پالایشگاه های نفتی وحمل ونقل بین المللی به رسمیت شناخته میشود دیگر اعمال علی خامنه ای تحمل نیست و باشدت هرچه تمام با آنها برخوردخواهدشد- گسترش امپراطوری علی خامنه ای ازعراق به سوریه وگسترش جنگ با اسرائیل تنها با پرداخت هزینه های میلیاردها دلاربادآورده نفتی ایران می توانسته امکان پذیرباشد ولی با تحریم های کنونی امریکا وخشکانیدن منابع مالی آخوندها این تصورمانندحباب صابونی ترکید

گزارش یا اعتراض به این نظر


Ira June 4, 2018 08:33 AM

بسیج و سپاه با سرعت باورنکردنی در حال ریزش هستند برخی در خارج مثل اردشیر زاهدی به مدد سید علی بی ناموس امده اند مهمترین هدف آنها جلوی گیری از ریزش نیروهای رده پایین سپاه و بسیج است. صد البته شاید مامور ملایان نباشند مامور کشورهای استعماری باشند. لطفا در این خصوص اطلاع رسانی کنید

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام June 7, 2018 11:46 AM

به سرجوجه سلیمانی ملقب به سردار شوشول طلا توصیه میکنم برای مراسم پایانی ترانه ی " بای بای ما رفتیم " رو برای حضار اجرا کنن موش بخوره تو رو شوشولی

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی June 7, 2018 05:29 PM

آقای ملا علی خامنه ای وسردارنش باید به این واقعیت رسیده باشند که باید جول و پلاسشان را جمع کنند واز سوریه بروند قدمی مبارک وخرسند کننده که باید آنرا جشن گرفت
آقای خامنه ای و روحانی وسرداران سپاه حال باید دریابند وقتی باد میکارند باید طوفان درود کنند

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو June 7, 2018 06:05 PM

اروپائی ها سالهاست که درمورد سوریه وتخت وتاج بشاراسد فقط با جملات دربست توخالی و گول زنانه بازی میکنند - تابحال اروپا برعلیه آنچه درسوریه رخ داده است عملا" چه کاری انجام داده است - وتازمانی که اسرائیل مورد تهاجم قرارنگرفته بود هرچندروزه یکبار ندائی ازسیاسیون اروپائی به هوا برمی خواست که بشاراسد حکومتش فاقد ارزش است و همین - اروپائی ها درست درجهت خواسته بشاراسد وعلی خامنه ای عمل کردند که مردمی که می توانستند برعلیه بشاراسد بجگند ومزاحمش باشند با افداف گول زنانه پناه دادن به اروپا سرازیر کنند که این مردم پناهنده سوریه ای هم دراروپا هرروزه مورد هجوم ونفرت پراکنی سیاسیون ومردم اروپا هستند - حالا عجیب است که اروپا می خواهد برای خروج نیروهای ایران و قاسم سلیمانی اقدام جدی انجام دهد اروپائی که درسوریه پایگاهی ندارد وهمچنان درحمایت خامنه ای می کوشد

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  21165 بازدید |


© copyright 2004 - 2018 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.