آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

سه شنبه، 28 فروردین ماه 1397 = 17-04 2018

همسر مرتضوی: ایشان دنبال ماده 477 هستند

سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.

به گزارش اعتمادآنلاین، پس از چند روز بی‌خبری از سعید مرتضوی که در پرونده فاجعه کهریزک به دو سال حبس محکوم شده بود، هما فلاح تفتی، همسر سعید مرتضوی به اعتمادآنلاین گفت همسرش در تهران است.

او اعلام کرد که سعید مرتضوی به دنبال اعمال ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری است.

بر اساس این قانون در صورتی که رئیس قوه قضائیه رأی قطعی صادره از هریک از مراجع قضائی را خلاف شرع بیّن تشخیص دهد، با تجویز اعاده دادرسی، پرونده به دیوان عالی کشور ارسال می‌شود.

خانم فلاح از همسرتان خبر دارید؟

بله؛ مگر می‌شود اطلاع نداشته باشم. من پزشک هستم الان هم محل کارم مریض جلویم نشسته است.

آقای مرتضوی تهران هستند؟

بله. من کار دارم خانم

یعنی در منزل هستند؟

منزل تشریف ندارند. ایشان دنبال ماده 477 هستند.


پرونده مرتضوی را به اجرای احکام نداده اند

وکیل خانواده روح الامینی: ما انتظار نداشتیم که قدم رنجه کرده و به دادسرا بیایند و بگویند که آمده‌ام تا اعمال قانون شوم.

روزنامه اعتماد با مجیدطاهری وکیل خانواده روح الامینی در باره سعیدمرتضوی مصاحبه ای انجام داده است.

بخشی از این مصاحبه را می خوانید:

برای سعید مرتضوی در پرونده کهریزک وثیقه یا قرار کفالت صادر شده است؟

تا جایی که اطلاع دارم در بخشی از پرونده که به دادسرای اجرای احکام آمده وثیقه ملکی ندارد. در مورد اینکه در بخش‌های دیگر کفیل گذاشته باشد مطمئن نیستم چون پرونده به دادگاه ارجاع شد.

آخرین وضعیت پرونده چیست؟

این پرونده در مرحله دادسرا بود و چندین بار رفت و آمد داشت. آخرین وضعیت ارجاع پرونده به شعبه ۲ اجرای احکام دادسرای کارکنان دولت بود. هفته قبل که با قاضی صحبت کردم گفت پرونده دست سرپرست شعبه است. قاضی نیز فقط بدل پرونده را داشت و قول داد که از سرپرست پیگیری کند.

منظورتان پیگیری موضوع دستگیری است؟

بله، ما خیلی در این مورد پیگیر بودیم و اعتراض کردیم که چرا زمان برده و تسریع نمی‌شود. در سامانه ثنا (ثبت‌نام الکترونیک قضایی) ثبت شده که ضابطین قضایی پیگیر ماجرا هستند. البته من تا آخر هفته پیگیری‌های بیشتری خواهم داشت اما فعلا بیشترین اطلاع را از وضعیت پرونده دادستان دارد و می‌تواند بیان کند.

باتوجه به اینکه گفته شده مرتضوی در دسترس نیست و روند جلب او با مشکل مواجه شده است؛ رویه پیگیری موضوع چیست و شما چه اقداماتی انجام خواهید داد؟

روند کار در پرونده‌ها و دادسراهای معمولی که بحث کلاهبرداری یا جرم و جنایت دیگری مطرح است، به این صورت است که حکم جلب را در اختیار شاکی قرار می‌دهند و با راهنمایی و هدایت شاکی به محل مراجعه و متهم را دستگیر کرده و تحت‌الحفظ به محل اجرای احکام یا مرجعی که دستور داده شده؛ می‌برند. در پرونده سعید مرتضوی یا پرونده‌هایی که در مورد مقامات در دادسرای کارکنان دولت مطرح می‌شود، رویه دیگری وجود دارد.

چه رویه‌ای؟

رویه‌ای برخلاف رویه معمول. من که به دفتر سرپرست مراجعه کرده و در این باره جویا شدم، گفتند خودمان مراحل کار را انجام می‌دهیم. ما اعلام آمادگی کردیم که اگر کمکی لازم است در جلب مرتضوی انجام دهیم اما گفتند که خودمان انجام می‌دهیم.

توضیح ندادند که خودشان دقیقا چه اقدامی انجام خواهند داد؟

گفتند که از کانال‌های خودمان پیگیری می‌کنیم. پرونده حتی در اختیار قاضی اجرای احکام نیست و عملا شعبه ۲ نیز پرونده را در حد سیستمی و مثل ما پیگیری می‌کند.


محافظان مرتضوی هم از او خبر ندارند

مدت‌هاست که اجرای حکم مرتضوی درخصوص پرونده بازداشتگاه کهریزک به تعویق افتاده است و حرف و حدیث درباره اجرای آن بسیار زیاد است، در آخرین اظهارنظر درباره سعید مرتضوی و اجرای حکمش گفته شده که او در دسترس نیست.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در حاشیه نشست خود با دانشجویان مشهد درباره آخرین وضعیت پرونده سعید مرتضوی متهم پرونده‌های بازداشت‌گاه کهریزک و تأمین اجتماعی گفته است «حکم جلبش صادر شده ولی هنوز متأسفانه گیرش نیاورده‌اند، حالا نمی‌دانم چطور هست» منظور سخنگوی دستگاه قضا از اجرای حکم دادستان سابق تهران‌‌ همان دوسال حبس برای پرونده کهریزک در سال ۸۸ است که در آن تعدادی از بازداشتی‌ها کشته شدند. بر اساس رأی دادگاه تجدید نظر استان، مرتضوی با یک درجه تخفیف به ۲ سال حبس در ارتباط با اتهام معاونت در قتل محکوم شد که این حکم قطعی است اما به قول حقوقی‌ها مشارالیه کجاست که حکمش اجرا شود!

در هیج جای تاریخ حقوقی کشور نداریم که فردی را با قرار ۲ میلیارد تومانی با کفالت آزاد کنند
مصطفی ترک همدانی در گفت‌و‌گو با ایلنا، ‌درباره اظهارات سخنگوی قوه قضائیه درباره در دسترس نبودن سعید مرتضوی متهم پرونده کهریزک و تأمین اجتماعی گفت: در هنگام محاکمه و دادرسی، آقای مرتضوی با محافظان خود که بر اساس دستورالعمل شورای عالی امنیت ملی او را همراهی می‌کردند در دادگاه حاضر می‌شد. وی تصریح کرد: این محافظان مواجب خود را از دولت می‌گیرند و قرار دادن این افراد در کنار برخی از شخصیت‌ها برای این است که فرد مورد نظر به طور دائم در اختیار باشد و به طور ۲۴ ساعت انجام وظیفه کند. وکیل پرونده تامین اجتماعی ادامه داد: گمان می‌کنم آقای مرتضوی حدود ۹ محافظ داشتند که هر شیفت ۳ نفر از وی محافظت و مراقبت می‌کنند-که شاید این تعداد کمی کمتر یا بیشتر باشد -به هر حال این اقدامات با فرمایشات آقای سخنگو تناقض دارد و عجیب است که چگونه محافظان مرتضوی از او خبری ندارند و نمی‌دانند کجاست؟ با این همه مراقب، چگونه است که از مرتضوی بی‌اطلاع هستند؟

ترک همدانی با بیان اینکه به لحاظ آئین دادرسی در زمان تفهیم اتهام و قرار مجرمیت یک تأمین مناسب باید از متهم گرفته شود، عنوان کرد: حکمی که از آن یاد می‌شود مرتبط به پرونده کهریزک است و مربوط به پرونده تأمین اجتماعی نیست، ‌ما خودمان با بازپرس پرونده یک گفت‌و‌گویی داشتیم و ایرادات را هم گوشزد کردیم، ‌گفتیم اگر قرار باشد یک قرار خفیف صادر کنید بیم این می‌رود که فرد حضور پیدا نکند و حاضر نشود.
وی خاطرنشان کرد: در آن زمان یکی از خفیف‌ترین قرار‌ها برای این پرونده در نظر گرفته شد که اعتراض خود را هم به بازپرس محترم اعلام کردیم که در پرونده هم ثبت شد، ‌ آن زمان بحثمان این بود یک متهم با چنین شرایط و ضوابطی خود را در معرض دستگیری ببیند یا متواری می‌شود و یا دست به اقداماتی می‌زند که دستگیر شود.

ترک همدانی مدعی شد: باتوجه به سوابقی که از این پرونده دارم، بویژه مدیر عامل سابق تأمین اجتماعی که در گذشته هم پست و مقام قضایی داشتند، این اظهار نظر جناب سخنگو را نشانه دو چیز می‌دانم؛ ‌نخست اینکه در فرآیند آئین دادرسی قرارهای صادره آن قدر قوی نبوده است که محکوم خودش را در معرض بازداشت قرار دهد و خود را تسلیم کند و یا اینکه در فرآیند بازداشت و دستگیری پس از صدور حکم جلب برخی کوتاهی می‌کنند وگرنه بعید می‌دانم چنین فردی توانایی فرار از قانون را داشته باشد.

این وکیل دادگستری گفت: این انتقادات وارد است، چگونه برای متهمی که دارای اتهامات بزرگ مالی از قبیل اهمال و سهل‌انگاری در اداره اموال دولتی، ‌تبانی در معاملات دولتی، ‌اختلاس و تصرف غیر قانونی بوده است چنین قراری را صادر کرده‌اند؟ وی تاکید کرد: ما در هیج جای تاریخ حقوقی کشور نداریم که فردی را با قرار ۲ میلیارد تومانی با کفالت آزاد کنند؛ ‌بله یک زمانی است که قرارهای ۱۰ الی ۲۰ میلیونی برای فردی صادر می‌کنند به او می‌گویند یک کارمند دولتی بیاور تا آزاد شوی اما چنین قراری را با کفالت آزاد نمی‌کنند. ترک همدانی ادامه داد: قرار کفالت از سوی یک شرکت حمل و نقل تأمین شده اگر این فرد حاضر نشود چه تضمینی وجود دارد این قرار تامین شود؟ دولت و دادگستری چگونه می‌خواهند آن را وصول کنند؟ آیا این شرکت بضاعت پرداخت را دارد؟ مسلما چنین انتقاداتی درست و به جا است.

همچنان پیگیر پرونده هستیم
میرمجید طاهری وکیل خانواده روح الامینی که پیگیر پرونده کشته شدن محسن روح‌الامینی در بازداشت کهریزک است، در همین ارتباط در گفت‌و‌گوی با خبرنگار ایلنا گفت: همچنان پیگیر پرونده هستیم و هفته گذشته هم من به دادسرای کارکنان دولت دایره اجرای احکام مراجعه کردم تا بدانم چه زمانی حکم اجرا می‌شود. وی خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه مدیریت موضوع را خود دادسرا بر عهده دارد آن‌ها باید پاسخگو باشند که علت چیست؟ چرا نمی‌توانند ایشان را پیدا کنند؟ علت این وقفه که برای اجرای حکم افتاده چیست و چرا تاکنون اجرا نشده است؟ طاهری گفت: خانواده روح الامینی پیگیر پرونده هستند و منتظرند تا حکم دادگاه و عدالت در مورد ایشان اجرا شود.


اژه‌ای: هنوز مرتضوی را گیر نیاورده‌اند!

یکی دیگر از جلسات پرسش و پاسخ تفصیلی بین سخنگوی دستگاه قضا و دانشجویان (بسیج) این بار هم در دانشکده علوم پزشکی مشهد برگزار شد؛ جلسه ای داغ با سوالات و البته پاسخ هایی داغ. حجت الاسلام اژه ای چند ماهی است که در رویه ای قابل تحسین به میان دانشجویان می آید تا رو در رو و از نزدیک پاسخ‌گوی دغدغه ها و سوالات آن‌ها باشد.

به گزارش خراسان، داغ ترین قسمت نشست دیروز اما جایی بود که در انتهای جلسه سراغ حجت الاسلام اژه‌ای رفتیم و از او درباره اجرای حکم سعید مرتضوی سوال کردیم. اژه ای در پاسخ کوتاه خود به خبرنگار خراسان در حالی که برای رفتن عجله داشت و محل سالن را ترک می‌کرد، گفت: «حکم جلبش صادر شده ولی هنوز متأسفانه گیرش نیاورده اند، حالا نمی دانم چطور هست!»

پیشتر عبدالحسین روح الامینی که اسفند سال گذشته از ابلاغ حکم دو سال حبس دادستان سابق تهران خبرداده بود، روز سه شنبه در گفت و گو با خراسان از اجرا نشدن این حکم خبرداده بود.


روایتی تازه از نحوه قتل زنده یاد زهرا کاظمی

“زهرا کاظمی” جاسوس نبود، اما مرتضوی او را جاسوس دانست و برای کشور هزینه درست کرد!

روزنامه دولتی "ایران" در شماره امروز با وزیر اطلاعات دولت خاتمی به بهانه بازداشت فعالان محیط زیست و مرگ مشکوک دکتر کاووس سیدامامی، یکی از این فعالان در زندان، گفت‌وگو کرده است.

علی یونسی در این گفتگو به پرونده زهرا کاظمی، عکاس ایرانی- کانادایی نیز اشاره و جزئیات تازه‌ای از چگونگی قتل این عکاس مطرح کرده است.

یونسی که مشاور کنونی روحانی در امور تنوع های قومی و مذهبی است، گفته: در پرونده “زهرا کاظمی”، ما دو کارشناس ضدجاسوسی وزارت اطلاعات را مأمور کردیم تا در هتلی با این خانم مصاحبه کنند و این کارشناسان، پس از مصاحبه با وی، رسماً اعلام کردند که به لحاظ فنی و علمی، زهرا کاظمی جاسوس نیست

دادستان وقت تهران یعنی آقای “سعید مرتضوی” بر اصرار خود باقی ماند و این پرونده را از وزارت اطلاعات، تحویل گرفت و به اطلاعات نیروی انتظامی واگذار کرد.

زهرا کاظمی، گویا در فرآیند بازرسی، تحویل اشیا و انتقال به بازداشتگاه و نه در بازجویی، به‌دلیل مقاومت برای تحویل اشیا همراه خود، مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد و سر او به جدول خیابان اصابت می‌کند و منجر به خونریزی مغزی او می‌شود.

اگر چنانچه بموقع او را به بیمارستان منتقل می‌کردند حتماً او نجات می‌یافت، اما بد عمل کردن، لجاجت و متهم کردن دیگری یا سیاسی کردن موضوع، هزینه سیاسی سنگی به ما تحمیل کرد.Doroogh Hast February 25, 2018 09:23 PM

دروغ محضه این چون کانادا و نخست وزیر لیبرال میخواهد روابط را عادی کند با رژیم کثیف اسلامی اینها میخواهند اینطور جلوه دهند که کشته شدن زهرا تقصیر خود او بوده و اتفاقی سرش به جدول خیابان خورده است دروغ گویان اهرمنی! شما او را تجاوز کردید و کشتید تقصیر یک نفر دادستان بیشرف نیندازید!

گزارش یا اعتراض به این نظر


Hamid February 25, 2018 09:49 PM

این جنایتکاران دیکتاتور مگه براشون اهمیتی هم داره که مردم بیگناه که هیچ راه فراری هم ندارند و مورد ضرب و هشتم و بعد هم کشتن قرار میدن
وای که شماها چقدر رزل و پست و خونخوارید
شماها هیچوقت به هیچی اعتقاد جز خودتون نداشتید، چرا که ناموس رو توی خانه پدریتون نشناختید

گزارش یا اعتراض به این نظر


یک ایرانی February 25, 2018 11:25 PM

نکته جالب در این مصاحبه با یونسی این است که نشان میدهد هر کسی که در جمهوری اسلامی در قدرت است برای خودش یک کانون اطلاعاتی درست کرده و قوه قضائیه وزارت اطلاعات سپاه بسیج نیروی انتظامی و بیت رهبری همه این نهادها برای خودشان یک نیروی اطلاعاتی جداگانه دارند حقوق همه اینها را دولت پرداخت میکند واین سیستم در هیچ کشوری در این دنیا نمونه ندارد حتی در روسیه و چین و کره شمالی که آنها فقط یک اطلاعات عمومی دارند و یک اطلاعات ارتشی ولی در کشورهای غربی فقط یک اطلاعات وجود دارد که وقتی آنها علیه یک نفر ادعای جاسوسی میکنند آن شخص دستگیر میشود و تحویل قوه قضائیه میشود و در همه مراحل حقوق شهروندی او رعایت میشود کشتن زهرا کاظمی و دیگر شهروندان معترض به سیستم علی خامنه ای اول کسی را کشتن و سپس او را متهم کردن تنها کار رژیم اسلامی داعشی علی خامنه ای است

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش- صبحی April 12, 2018 03:27 PM

توی کلیت جمهوری اسلامی یک چیزخیلی تعجب آوراست اینکه وقتی اقایان پشت میزوزارت و وکلات وریاست هستند میگویند حفظ نظام اوجب واجبات است وباید خیلی ازمسائل رامکتوم گذاشت یا آینکه آنرادرحدممکن کتمان نمود بهمین دلیل پایوران حکومتی وقتی ازاریکه قدرت فاصله پیدا میکنند ودرجایگاهی نازل ترقرارمیگیرند وازقدرت آنچنانی برخوردارنیستند تازه یادشان می افتد که باید حقایق رابا مردم آنطورکه هست درمیان بگذارند مثل همین کاری که حالاآقای یونسی انجام دادند درزمانیکه وزیراطلاعات بودند ودب دبه وگب گبه ای داشتند، درمقابل کشتن زهراکاظمی سکوت کردند وحالا دارند واقعیت را بصورت واقعی عنوان میکنند آقای محترم شما باید درآنزمان زبانتان درازمیبود وقضیه را دنبال میکردید نه حالا که کفن زنده یاد کاظمی را باد برده است شما شریک درجنایت هستید

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش آريايى April 13, 2018 02:47 AM

بى ناموس تر از آخوند خود آخونده ،
بى شرف ها چطور شماها يه گوسفند دزد رو كه زن و بچه اش گرسنه هستند سريع دستگير ، محاكمه و دستش را قطع ميكنيد ولى دستتون به مهره كثيفتون نميرسه؟! ! !
خر خودتونين و اون امام هندى زاده تون كه به شماها قدرت بخشيد

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی April 15, 2018 02:24 PM

یک مجرم معمولی را وقتی بازداشت میکنند با صلاحدید قاضی پرونده وبه تناسب جرمی که واقع شده برای او قرارتامین صادرمیشود یا کفالت یا وثیقه حال چگونه است که یک متهم با اتهام مشارکت درقتل عمد با فراغ بال در زمان محاکمه بهمراه بادیگارد به دادگاه مییاید؟ و وقتی برای او حکم صادرمیشود وتجدید نظر هم حکم را تائید میکند چنین متهم خطرناکی بتواند محو شود نه آقا چنین نیست در همان زمانیکه قرار وثیقه ۲ میلیاردی به کفالت بدل شد حضرت آقا فرمان داده بودند که مبیجکشان درامان باشد وبه زندان نرود آقای اژه ای هم داره سوت میزنه خودتی آقا با جد وآبادت

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام April 16, 2018 12:17 PM

این مردک و حاج طوسی عصاره و چکیده ی این نظام هستن چه توقعی داشتین؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


علی حسینی April 16, 2018 01:25 PM

همه نارسائی خلاف دزدی بی قانونی قتل زندان به بیت رهبری ختم می شود

گزارش یا اعتراض به این نظر


محسن April 16, 2018 03:25 PM

اقای مرتضوی اگر از برادر اقایان لاریجانی ان فیلم را تهیه نکرده بود و در اختیار احمدی نژاد نگذاشته بود هنوز در یک منصب مهم دولتی نشسته بود و هیچ حکمی بر علیه او صادر نمیشد همین مدت کم زندان هم که برایش صادر شده دلیلش مرگ چند انسان نیست دلیلش پا روی دم از خودش خودی تر گذاشتن بوده

گزارش یا اعتراض به این نظر


پلنگ ایران زمین April 17, 2018 02:34 PM

راهنمایی من بشما: کاری نداره خانم هما فلاح تفتی را دستگیر کرده پس از آن سعید مرتضوی خودش رو زود نشان خواهد داد

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  9435 بازدید |


© copyright 2004 - 2018 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.