آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

شنبه، 29 اردیبهشت ماه 1397 = 19-05 2018

شکسته‌ شدن رکورد بازدید کانال‌های تلگرامی

روزنامه شرق: «رکورد مجموع بازدید کانال‌های فارسی تلگرام در روز پنجشنبه 27 اردیبهشت با افزایش 320میلیونی نسبت به یک روز قبل‌تر شکسته شد. 1.6 میلیارد بازدید در یک روز؛ بی‌سابقه‌ترین روز بعد از گذشت 17 روز از زمان آغاز فیلترینگ».

این آمار را روز گذشته کانال تلگرافی یا به صورت دقیق‌تر «سامانه هوشمند جمع‌آوری اخبار کانال‌های فارسی تلگرام» متعلق به آزمایشگاه شبکه‌های اجتماعی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران اعلام کرد.آمارهای این سامانه نشان می‌دهد نصب تلگرام‌های غیررسمی که واسطه‌ای برای دورزدن فیلترینگ هستند، افزایش چشمگیری داشته است.شاید همین استفاده از فیلترشکن‌ها و همچنین بالا‌رفتن بازدید کانال‌های تلگرامی باعث شده است وزیر ارتباط و فناوری اطلاعات در ابتدا خبر فیلتر فیلترشکن‌ها را اعلام کند، اما بعد از گذشت 24 ساعت و واکنش‌های کاربران فضای مجازی، با تکذیب سخنان خود تأکید کند: «هیچ اقدام جدیدی برای مقابله با فیلترشکن‌ها آغاز نشده است. فیلترشکن‌ها در حال ترویج هستند و مقابله با این حجم از فیلترشکن‌ها کار ساده‌ای نیست».

اخبار و بررسی‌های علمی در حالی از شکستن رکورد بازدید کانال‌های فارسی تلگرام خبر می‌دهد که اعلام آمارهای ضدونقیض از سوی رسانه‌های مدافع فیلترینگ تلگرام نیز در هفته‌های گذشته نشان می‌دهد هنوز موازنه درستی از وضعیت پیام‌رسان‌های داخلی صورت نگرفته است. پیش از اختلال در پیام‌رسان سروش، به ادعای کارشناسان برنامه‌های رادیویی، 25 میلیون نفر در پیام‌رسان‌های داخلی عضو شدند و پس از اختلال چند روز پیش، مسئولان آمار اعضای پیام‌رسان‌های داخلی را 25 میلیون نفر اعلام کردند. پس از صحبت‌های اخیر وزیر ارتباطات درباره فیلترینگ فیلترشکن‌ها، پنجشنبه‌شب او میهمان برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری بود و به نکات مهمی اشاره کرد. محمدجواد آذری‌جهرمی که در روزهای گذشته نیز به دلیل اظهارنظر درباره فیلتر فیلترشکن‌ها مورد خطاب بسیاری از کاربران فضای مجازی قرار گرفته بود، در این برنامه گفت: «در بحث پیام‌رسان‌ها، این مردم هستند که انتخاب آخر را می‌کنند. زیرساخت پیام‌رسان‌های داخلی فقط فنی نیست. بحث اعتماد و فیلتر در بعضی از حیطه‌ها در پیام‌رسان‌های داخلی وجود دارد و سی‌دی‌ان برای ایران صرفه‌جویی ارزی به همراه داشت».

نکته جالب صحبت‌های آذری‌جهرمی، نگرانی او از فیلتر اینستاگرام بود که به زبان کنایه بیان کرد. وزیر ارتباطات گفت: ‌«به‌تازگی دیدم آقای رشیدپور در تلویزیون در برنامه «حالا خورشید»، اینستاگرام را تبلیغ می‌کند. به دوستان گفتم به ایشان بگویید آن‌قدر تبلیغ اینستاگرام را نکن، این را هم می‌بندند. مطابق قانون جرائم رایانه‌ای مصوب مجلس، مقاومت در برابر دستور قضائی فیلتر، باعث انحلال شركت‌های اينترنتی می‌شود».آذری‌جهرمی همچنین با بازی دو‌سر باخت خواندن تلگرام تأکید کرد: شرايط افكار عمومی به گونه‌ای است كه اگر فیلترينگ انجام شود محکومیم، انجام نشود نیز محکومیم و موفق هم شود محكوميم. پیش‌ از ‌این و پس از دستور اسحاق جهانگیری مبنی ‌بر خروج دستگاه‌های دولتی از تلگرام پیش از فیلترینگ رسمی، خبرگزاری تسنیم از قول رمضانعلی سبحانی‌فر نوشته «بیش از ۲۰‌ میلیون کاربر ایرانی در پیام‌رسان‌های داخلی عضو شده‌‌اند که این مسئله حمایت بیشتر دولت و دستگاه‌های اجرائی را از پیام‌رسان‌های داخلی می‌طلبد».از طرفی کارشناسان حوزه امنیت سایبری می‌گویند نبود اعتماد عمومی به اپلیکیشن‌های داخلی یا ‌حمایت‌شده از داخل، احتمال کوچ گسترده کاربران تلگرام به پیام‌رسان‌های دیگر را اندک می‌کند. به گزارش مرکز ملی فضای مجازی ایران، تعداد کانال‌های فارسی‌زبان تلگرام ۷۵۴ هزار مورد و میانگین بازدید روزانه از آنها حدود دو و نیم میلیارد مرتبه پیش از فیلتر تلگرام بوده است.


پیام‌ رسان "سروش" نیامده زمین‌گیر شد
پیام رسان سروش بدون تلگرام نیز شکست خورد

روزنامه جهان صنعت نوشت: پیام‌رسان «سروش» به مدت سه روز با اختلال گسترده مواجه شد‌. کارشناسان معتقدند ضعف‌های زیرساختی پیام‌رسان‌های داخلی موجب ایجاد اختلال شده است. پیام‌رسان «سروش» حتی با حذف رقیب قوی خود، تلگرام نیز موفق عمل نکرد و پس از ایجاد اختلالات و گلایه مدیرعامل این پیام‌رسان از دولت، نه تنها کاربران معمولی بلکه برخی از نهادهای دولتی نیز از این پیام‌رسان خارج شدند‌.

پیام‌رسان سروش که ادعا کرده بود می‌تواند بیشتر از ٢٠‌میلیون کاربر را میزبانی کند، حالا با اختلال جدی مواجه شده است. سروش حدود سه روز است که ازکارافتاده و حالا مدیرعاملش توییت‌هایی را منتشر می‌کند که به گفته اپراتورهای موبایل و وزارت ارتباطات بهانه‌جویی‌هایی بیشتر نیست.

سروش ادعا کرده است که تعداد کاربرانش از ١٠‌میلیون نفر گذشته است. ادعای عجیبی که کاملا با گزارش‌های رسمی تناقض دارد

به گزارش شهروند، سیدعلی سیدصالحی، مدیرعامل سروش که کمتر با رسانه‌ها گفت‌وگو می‌کند، در توییترش نوشت: «اختلال دو روز گذشته سروش به دلیل مشکلات زیرساخت ارتباطی کشور و اپراتورهاست.» او البته به چالش‌های نرم‌افزاری و کم‌لطفی اپراتورها هم اشاره کرده و نوشته است: «دولت حداقل‌های زیرساختی را به ما نمی‌دهد.» این توییت سیدصالحی واکنش شوخی‌آمیز کاربرانی را به دنبال داشت که معتقد بودند بعد از این همه تبلیغ گسترده دولت برای سروش و فیلترینگ تلگرام آنها دیگر چه نوع حمایتی می‌خواهند؟

البته محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات هم ادعای سیدصالحی را بی‌پاسخ نگذاشت و به یک برنامه رادیویی گفت: هیچ مشکل زیرساختی و پهنای باند وجود ندارد.

حالا مدیرعامل سروش مشکلات فنی دیگری را بهانه کرده است. کیوان نقره‌کار، تحلیلگر فناوری اطلاعات به «شهروند» می‌گوید: پیام‌رسان‌های داخلی از لحاظ فنی و تکنولوژیکی و همین‌طور امکانات سخت‌افزاری هرگز قدرت رقابت با پیام‌رسان‌های خارجی را ندارند و این سیاستِ اجبارِ میلیون‌ها نفر کاربر ایرانی به استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی دیر یا زود شکست می‌خورد و پروژه‌های ناموفقی مانند ‌ای‌میل ملی، جست‌وجوگر یوز و ... این‌بار در قامت پیام‌رسان‌ها تکرار می‌شوند.


تلگرام؛ مردم با دود پیام‌ خود را می‌ رسانند

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در باره فیلترینگ تلگرام گفت: اگر روحانی می‌دانست نمی‌تواند به تعهدات خود عمل کند نباید چنین قولی به مردم می‌داد. طبیعی است که عدم پایبندی به این قول سطحی از بی‌اعتمادی را در افکار عمومی ایجاد می‌کند.

به گزارش اعتماد، فیاض زاهد با یادآوری اعتراضات دی ماه گفت: وقتی شورش‌های دی ماه 96 رخ داد از فرماندهان پاسگاه تا امامان جمعه در یک روستای دورافتاده همه از مردم می‌خواستند که مطالبات خود را از طرق قانونی و مسالمت‌آمیز پیگیری کنند. اکنون مشخص است که نظر افکار عمومی درباره فیلترینگ تلگرام چیست. اما متأسفانه وقتی موج‌ها می‌خوابد آقایان تعهدات و مسئولیت‌های خود را فراموش می‌کنند. ضمن اینکه آقایان یادشان می‌رود قدرت خود را از کجا آورده‌اند. البته شاید چون منشأ قدرت را مردم نمی‌دانند خود را در برابر آنان پاسخگو نمی‌دانند.»

او با تاکید بر اینکه فیلتر تلگرام در مجموع به ضرر حاکمیت تمام خواهد شد گفت: هیچ شورش و بحران اجتماعی با پاک کردن صورت مساله حل کرد. در انقلاب فرانسه مردم صاحب تلویزیون و رسانه نبودند اما توانستند حرف خود را به یکدیگر برسانند. در روسیه هم همینطور، در زمان پهلوی هم همینطور. یعنی این تلگرام و فیسبوک و اینستاگرام نیستند که منشأ ایجاد تنش هستند این نحوه اداره کشور است که می‌تواند موجب نارضایتی مردم شود.

زاهد تاکید کرد: مردم باهوش‌اند. اگر مسئولان منشأ اعتراضات را حل نکنند، حتی اگر هیچ رسانه‌ای نباشد آنها راه‌های مختلفی از جمله روش سرخپوست‌ها مثل روشن کردن آتش را انتخاب و از طریق دود پیام‌های خود را به یکدیگر می‌رساند. بنابراین حاکمیت باید به فکر برطرف کردن ریشه‌های نارضایتی در جامعه باشد.

گفتنی است کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی نوشتند: آنهایی که از خیزش مردم و به دریا ریخته شدن می هراسند، حکم مسدود شدن تلگرام را صادر کردند.


سینه چاکان نظام هم از تلگرام بهره می‌ برند

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: گستره استفاده از تلگرام از نظر کاربری بقدری زیاد است که تمام اقشار جامعه از عادی‌ترین سطح اجتماعی تا علمی‌ترین و مقدس‌ترین سطح حتی دفاتر مراجع تقلید را در بر گرفته و تقریباًّ شمول عام و کلی پیدا کرده است.

این منبع نوشت: نکته بسیار جالب و قابل توجه اینکه اقشار مذهبی، انقلابی و سینه چاک نظام با به راه انداختن صدها هزار کانال تلگرامی امکانات گسترده‌ای را برای تبلیغ دین، افکار سیاسی و انقلابی خود در جهت حمایت از انقلاب و نظام جمهوری اسلامی پدید آورده و ارتباطات قدرتمندی را برای پیشبرد سریع اهداف خود شکل داده‌اند.


واکنش "هیومن رایتس واچ" به فیلترینگ تلگرام

سازمان بین المللی "هیومن رایتس واچ" دوشنبه شب فیلترینگ شبکه پیام رسان تلگرام در ایران را محکوم کرد.

پیش تر قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد که دستور مسدود کردن کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه پیام‌رسان تلگرام را به شرکت ارتباطات زیر ساخت و اپراتور‌های تلفن و ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطات ثابت ابلاغ کرده است.

این شرکت‌ها مکلف هستند از امروز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت این حکم را اجرا کنند. قوه قضاییه هشدار داده است که تخلف از اجرای دستور مسدود کردن تلگرام مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود.

سارا ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه هیومن رایتس واچ گفت: رژیم ایران دوباره با فیلتر کردن دسترسی به اطلاعات تلاش می‌کند تا مشکلات خود را از میان ببرد، اما سانسور هیچگاه سران حکومت را از انتقاد محافظت نمی‌ کند. فیلتر کردن تلگرام تنها لکه دیگری بر کارنامه آنها در حوزه آزادی بیان است.
www.youtube.com/watch?v=XVkhmN2MqYk

با استفاده از لینک زیر می توانید ویدیوی مزبور را دانلود کرده و به اشتراک بگذارید. برای دانلود این ویدیو از سایت ایران پرس نیوز خارج میشوید.
DOWNLOADآرش - صبحی April 18, 2018 05:42 PM

مجموعه اقدامات کارگزاران جمهوری اسلامی حکایت از جان کندن شان در برابر غول بزرگی بنام تکنولوژیست اگرمدیر تلگرام وتیم اوتوانسته باشند موضوع فیلترینگ در روسیه پوتین را با اپلیکیشن جدید بی اثر نمایند، بدیهیست که جمهوری اسلامی با یک بن بست بزرک مواجه خواهد شد که میتوان آنرا مرگ لحظه ای رژیم ارزیابی نمود

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام April 18, 2018 09:07 PM

جمهوری اسلامی آنقدر بدبخت و بیچاره شده که بزرگترین دشمنش یک اپلیکشن پیام رسان است! ذلت و حقارت از این هم بالاتر؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو April 30, 2018 09:47 PM

براساس حقایق تاریخ درایران زمانی حکمران ظالمی حکومت میکرد که بعدازگذشت مدتی دچارتشویش خاطر شد که همگی درصددند اورا از حکمرانی خلع کنند و دستور داد تا حدامکان چشم های مردمان را حدقه بیرون آورند زیرا که برجماعت کورشده گان حکومت کردن خطری تهدیدش نمی کند - دقیقا" این مورد درمورد حکومت تازی تباران اجنبی منفور و ضد بشرایرانی اشغالگر ایران صدق می کند با این تفاوت نتها درصدد کورکردن مردم هستند بلکه گرکردن و چلاق و علیل کردن آنها هم به آن ضمیمه شده است - حکومت کردن در کشوریکه مردمانش به هرشکل فرمی کور و کرو لال و چلاق و علیل و روانی شده اند و تنها با عصاهای امام جمعه ها و پااسدارچی ها و بسیجی ها قادربه حرکت هستند و نه اقتصاد و نه رفاه و حرمت انسانی شاملشان میشود و درنیتجه تازی تباران برفروش نفت و منابع ایران و چپاول پولهای آن مختارخواهند بود

گزارش یا اعتراض به این نظر


jamshid May 1, 2018 06:46 AM

به امید نابودی دین جهل و غارت و کشتار و دروغ مصلحت آمیز و در ایران و

گزارش یا اعتراض به این نظر


روبه May 5, 2018 03:09 PM

مقصر خود ایرانیانند که با سکوت اکثریتشان به رژیم اسلامی اجازه داده اند که شماها سرورید و هر چه بر سر ما بیاورید حق مسلم شما هاست و ما غلامان شمائیم و اینطور رژیم اسلامی را بد و بد عادت به بارآورده اند تمام مشگلات ایران و ایرانیان از همان ابتدای تأسیس رژیم اسلامی همین موضوع بوده است و بس

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو May 7, 2018 09:24 PM

واقعا" چقدرجای تاسف وانزجارداردکه چندده میلیون درقرن بیست و یکم همانند سرخ پوستان امریکا برای خبررسانی متوسل به دودپراکنی باشند- به عبارت دیگردرموجودیت فیزیکی انسانی وهویت وفهم و شعوروغیرت وطن شناسی چندده میلیون مردم ایران همانند مردمان کشورهای مدرن قرن بیست ویکم باید شک کرد- تاحالا که تلگرام فیلترنبوده چه انقلابی صورت داده اند

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو May 13, 2018 10:39 PM

صاحب پیام رسان سروش چرا گفتی ۱۰میلیون پس چی بگم بگو۲۰میلیون وای چرا گفتی ۲۰میلیون خیلی کمه پس چی بگم بگو ۱۰۰میلیون - این پیام رسان نیست بلکه زندان اوین رسان که مردم هرچقدرهم ساده لوح باشند اینقدردرک و فهم دارند که انکارکنارشان چندین اطلاعاتی و بسیجی و پاسدارهم چنباتمه زده اند و تمامی نوشته هایشان جمله جمله رصد می کنند- صاحب پیام رسان هم مبالغ نجومی بابت ساخت و سازاین رسانه آخوندی دریافت کردند که اگرهم موردطبع مردم نباشد لاقل ایشان به پولی رسیده اند

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی May 14, 2018 05:34 PM

روایتی مطرح است که پیام رسان قلابی سروش باهزینه ای معادل ۱۰میلیارد تومان ریالی، ومبلغ کلانی سرمایه گذاری ارزی بنیان نهاده شده زیرساختی که ابدا"امکانات تکنولوژیکی مناسب رادراختیارندارد قبل ازاینکه سروش در قدوقامت یک رقیب جدی برای تلگرام یا دیگرصفحات اجتماعی بحساب بیاید، یک کلاهبرداری بزرگ بود که صورت گرفت وبزودی باید منتظربوی گندابه آن باشیم درواقع یک کلاهبرداری بزرگ بود بوسیله سرداران سپاه ویاران دزدشان

گزارش یا اعتراض به این نظر


اردلان May 19, 2018 11:46 AM

حکومت قادر نخواهد بود فیلترشکنهای جدید را فیلتر کند چرا که هر بار شما بخواهید از آن استفاده کنید بطور خودکار با تغییر کدامنیتی جدید دیگر قابل ردیابی نمیباشد، بنابرین کارگزاران فیلترینگ حکومتی در این باره بهتره برند کشکشون بسابند (:

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  15172 بازدید |


© copyright 2004 - 2018 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.