آدرس پست الکترونيک [email protected]

شنبه، 1 آذر ماه 1399 = 21-11 2020

محل دفن امیرعباس هویدا در قبرستان بهشت‌زهرا پیدا شد

سایت دیده‌بان ایران؛ به نقل از عبدالله عبدی (تاریخ‌پژوه) در گزارشی نوشت: ماجرای زندگی و مرگ امیرعباس ممدوح که بعد ها نام خانوادگی‌اش را به هویدا تغییر داد، همواره یکی از پر بحث ترین موارد تاریخ معاصر ایران است.بعضی ها او را خادم و برخی او را خائن می‌دانند. در این یادداشت بدون هیچگونه قضاوت درباره خدمت یا خیانت ایشان، کنکاشی درمورد محل دفن او انجام دادم که بر اساس خاطرات و مستندات موجود است. هرچند باید گفت این مطلب با همه مستندات متقن نیاز به اثبات و تایید رسمی دارد و نمیتوانم بگویم این محل، صد در صد محل دفن امیرعباس هویداست. بنابراین تنها بنا دارم بگویم با مطالعه تاریخ و کنار هم قرار دادن تکه های پازل میتوان به نتایج جدیدی دست یازید. اگر بخوانیم و عبرت بگیریم. آن چه در خاطرات خانم فرشته انشاء از بستگان آقای هویدا و پزشک مخصوص ایشان در دوران بازداشت او ذکر شده:
۱- برای دفن ایشان به مشکل برخوردیم چون مقبره خانوادگی ایشان به مستراح تبدیل شده بود.
۲- در روزهای قبل، حین مراسم تدفین برخی دیگر، جسدها را بیرون آوردند، نگرانی این بود که این فاجعه پیش بیاید.
خود آن افراد (انقلابیون) شایعه کردند که جسد هویدا را خانواده اش به فرانسه بردند و آنجا دفن کردند.
۳- او را در بهشت زهرا دفن کردند.
۴- محل دفن هویدا نشانه دارد.
۵- جسد هویدا سه ماه در سردخانه مانده است.
۶- بر قبر هویدا سنگ قبری گذاشتند.
۷- نام واقعی اش را بر سنگ ننوشتند و تنها به اشارهٔ غیر مستقیم به هویت کسی که آن جا در خاک خفته بسنده کرده اند.
۸- تاریخ مرگ او ۱۸ فروردین ۱۳۵۸ هست.
۹- روز دفن هویدا، روز بعثت پیامبر اسلام بوده است
با مستندات موجود کافیست تاریخ مبعث پیامبر در سال ۵۸ را پیدا کنیم که تبدیل تاریخ قمری به شمسی کار سختی هم نیست. ۳۱ خرداد ۱۳۵۸ تاریخ مبعث پیامبر اسلام در آن سال است.
بنابراین تاریخ دفن امیرعباس هویدا ۳۱ خرداد ۱۳۵۸ است.
با یک جستجوی ساده در وب سایت سازمان بهشت زهرا میشود به آمار دسترسی داشت و تحلیل کرد. در روز ۳۱ خرداد تعداد ۶۲ فوتی که ۳۶ نفر آن مرد بودند و در روز یک تیرماه تعداد ۱۱۱ فوتی ثبت شده که ۵۹ نفر از آن مرد بودند. بنابر این ما باید نام آقای هویدا را از بین ۹۵ فوتی مرد رمز گشایی کنیم.
با توجه به نشان دار بودن قبر هویدا باید دنبال نشانه بود. عباس یا امیر باید از نشانه های باشد. چون نام هویدا در آن روزگار خودش به تنهایی عامل جرم بود. با محدود کردن دایره جستجو به های کوچک عباس و امیر تنها ۳ متوفی با نام عباس به چشم می خورد. کد بعدی که به رمز گشایی کمک میکند، نام پدر هویداست، یعنی حبیب اله. و این کد آخر ما را یک راست می برد به نامی عجیب در بین اسامی مندرج در وب سایت رسمی سازمان بهشت زهرا. حاج عباس واحد حبیب اله. تاریخ دفن یکم تیر ماه ۱۳۵۸ شماره ردیف و قطعه، ۸۲-۴۹-۳۷.
از یکی از دوستانم خواهش کردم با نشانی ردیف و قطعه مذکور، محل قبر آن را پیدا کند و برایم عکسی از روی آن بفرستد. پس از ارسال عکس از سنگ قبر درنگاه نخست حیرت انگیز بود. همه چیز حکایت از محل دفن هویدا دارد.
سنگ قبر را بررسی کنیم:
نام: حاج آقا عباس وحداد
فرزند: حبیب اله مطابق با نام پدر هویدا
تولد: ۱۲۹۷ مطابق با تاریخ تولد هویدا
وفات: ۵۸/۳/۳۱ مطابق با تاریخ تحویل جسد و دفن
بجز بخشی از نام همه چیز با مشخصات هویدا تطبیق دارد. تنها تفاوت سنگ قبر، فامیلی وحداد هست که از طبق گفته های خانم انشاء نام واقعی او را بر سنگ قبرش ننوشته اند. الباقی تمامی اطلاعات مطابق هویت هویداست.
اسم، تاریخ تولد، نام پدر، تاریخ فوت(که البته تاریخ دفن و تحویل جسد هست) شعر روی سنگ قبر و قطعه دفن همگی نشان دهنده دفن امیرعباس هویدا در بهشت زهرای تهران است.
نکته جالب این است که بر روی سنگ قبر پیش از نامش حاج آقا و در سایت سازمان بهشت زهرا؛ حاج عباس درج شده است.
مساله جالب دیگر اینکه اگه به سنگ قبرهای متداول دقت کنید همه آنها نوشته ای دارد مبنی بر آرامگاه پدری مهربان، ارامگاه همسری دلسوز و … اما چون هویدا همسر و فرزندی در زمان مرگ نداشت ازین عبارات استفاده نشده است. بنابراین پژوهش امیرعباس هویدا در اسرائیل دفن نشده است.
منابع:
کتاب معمای هویدا نوشته دکتر عباس میلانی صفحات صفحات ۴۶۵ - ۴۶۶ - ۴۶۷ - ۴۶۸
مصاحبه خانم فرشته انشاء با حبیب اله لاجوردی در پروژه تاریخ شفاهی دانشگاه هاروارد
سایت سازمان بهشت زهرا


مقایسه کنید کارگزار ولایت فقیه را با امیرعباس هویدا!

سردبیر روزنامه مستقل در یادداشتی نوشت: امیرعباس هویدا نخست وزیر شاه طی۱۳ سال از۱۳۴۳ تا۱۳۵۶ نخست وزیر آخرین شاه سلسله پهلوی بود. در دادگاه محاکمه اش، به خلخالی گفت: من آنچنان ثباتی در اداره کشور ایجاد کردم که قیمت کبریت طی ۱۳ سال صدراتم یک شاهی تغییر یا افزایش پیدا نکرد.

هنر این نخست وزیر اعدامی فقط تثبیت اوضاع اقتصادی کشور نبود، بلکه پاکدستی و عدم دست درازی به بیت المال، دیگر ویژگی امیر عباس هویدا بود. آقای ناطق نوری در خاطراتش چنین می نویسد: زمانی که برای رسیدگی پرونده اقتصادی هویدا شروع به تحقیق کردیم تا اموال وی را مصادره کنیم، هرچه گشتیم و تلاش کردیم نتوانستیم چیزی پیدا کنیم زیرا هویدا مال و اموالی نداشت! اما در آن سوی ماجرا به پرونده یک تبهکار اقتصادی به نام اکبر طبری که ۱۲ سال معاون رییس پیشین قوه قضاییه بود نگاهی گذرا می اندازیم موجب می شود که سرافکنده و خجل شویم!

اکبر طبری، معاون صادق لاریجانی بنابر اعتراف تاریخی اش، رقم های ۸۰۰ میلیارد تومانی از دوستان خاصش در ازای زدوبند قضایی و تبرئه خلافکاران گرفته است. نگاهی به ثروت نجومی اکبر طبری و همسرش نشان می دهد که این فرد در دوران معاونتش در قوه قضاییه دوران صادق لاریجانی، چه افتضاحاتی به بار آورده است!

آیا تصور نمی کنید در فرداهایی که ما و شما نیستیم راجع به کارگزاران نظام شاه و جمهوری اسلامی به قضاوت می‌نشیند. قیاس هویدا بعنوان عالیرتبه ترین مقام اجرایی (شاه) و اکبر طبری عالیترین مقام قضایی دستگاه (دوره صادق لاریجانی) یک واقعیت انکارناپذیر است.

طبق اظهارات آقای ناطق‌نوری بعد از آن همه تحقیقات مفصل که در باره زندگی هویدا به عمل آمد مشخص شد که به بیت‌المال خیانت نکرده است، اما در مقابل سوگلی .... در ۱۲ سال معاونت قوه قضاییه این همه رشوه گرفته و فضاحت‌هایی بزرگ به بار آورده است!

این درد را باید به چه کسی گفت؟ که ما جرات ‌نمی کنیم کارنامه ارشدترین مقام رژیم شاه را با ارشدترین و امین‌ترین عنصر .... مقایسه نماییم! هرچند تندروها بخاطر این نوشته، انگ حمایت از عمال رژیم طاغوت را به بنده بزنند. البته باکی نیست، حقایق را باید بازگو کنیم ولو اینکه به قول امیر مومنان اعتراف به حقایق منجر به ضرر ما گردد.


آخوند هادی غفاری به هویدا: الان "کُلت‌ علی‌ الله" است!

هویدا در دادگاه گفت «توكلت‌ُعلی‌الله»؛ به او گفتم حوصله کن، الان «کُلت‌علی‌الله» است!

آخوند هادی غفاری در مصاحبه اخیر خود در باره دادگاه هویدا و اعدام جنایتکارانه او می گوید:

معتقد بودند که اگر ما نجنبیم، هویدا ممکن است فرار کند ، این بود که آقای هویدا را محاکمه کردند. دو جلسه مفصل چندساعته است هر کدامش که نوارش است. من جلسه آخر یک ربع تا نیم ساعت بودم، یک شوخی هم با هویدا کردم، چون آقای هویدا لبنان بزرگ شده بوده، عربی هم یاد نگرفته، اینقدر استعداد هم نداشته که در لبنان بزرگ شده، عربی یاد بگیرد. گفت آقای خلخالی من می‌توانم عربی صحبت کنم؛ «توکُلت علی الله»؛ که من به شوخی به او گفتم حوصله کن، الان کُلت علی الله است. «توکلت علی الله» را یا مسخره کرد و یا بلد نبود که همین جرم ما این بود که ما با او شوخی کردیم. بعد من از دادگاه آمدم بیرون.

- هویدا بین دو نیمه دادگاه کشته شد؟
نه، دادگاهش تمام شد، آخر ساعت‌هایی که دادگاه داشت تمام می‌شد، من چون کار داشتم و مادرم مریض بود و باید بیرون می‌آمدم و در جلسه دادگاه شما اگر عکس‌ها را نگاه کنید، هست صحنه‌هایی که من در دادگاه نیستم دیگر، از عکس‌های مانده مشخص است که رفتم بیرون و رفتم.
- درست است که امام مخالف بود با کشتن هویدا؟
اگر کسی گفته است که امام با اعدام هویدا مخالف بوده، دروغ مطلق گفته است. امام راجع به شخص اظهارنظر نکرده است.
- من شنیدم امام یک نامه فرستادند، آقای خلخالی تلفن‌های زندان را قطع کردند، کسی را راه نداند تا اینکه هویدا را حکمش را اجرا کنند، بعد.
آن مقداری که من می‌دانم، این است که وقتی آقای هویدا فهمید که می‌خواهند در دادگاه او جوسازی کنند، تلفن‌ها بشود، تهدیدها بشود و یا داستان ربودن هویدا بشود، آقای خلخالی تمام تلفن‌ها را از پریز درآورد.
- هویدا را چه کسی اعدام کرد؟
هیچ کسی نمی‌داند، هر کسی هم بگوید من می‌دانم، دروغ گفته است. فقط آقای هویدا خودش می‌داند و آن کسی که زد، می‌داند. حتی اگر من هم بگویم، خلاف گفته‌ام.
- به هر حال شما پرسیدید؟
نه، هیچ کسی نمی‌داند.
- شما از آقای خلخالی نپرسیدید؟
نه، خدا را گواه می‌گیرم که نپرسیدم، هیچ وقت.
- به هر حال یک کسی کشته است.
ما با او بیرون نیامدیم.
- خلخالی را چه کسی برد بیرون از جلسه دادگاه؟
نمی‌دانم، من تا آخر نماندم. در عکس‌هایی که از هویدا است در دادگاه، من نیستم و آمدم بیرون.
- به هر حال وقتی آقای خلخالی برده، احتمالا خودش هویدا را کشته است؟
نمی‌دانم. نه می‌گویم آره و نه می‌گویم نه، نمی‌دانم. نه، خلخالی بلد نبود، این کاره نبود. من قبل از پایان دادگاه رفتم بیرون، بعد هم شنیدم آقای هویدا با آقای خلخالی با هم از اتاق خارج شدند.اردلان April 8, 2018 06:03 AM

افسران شایسته، وفادار و میهن پرست چون زنده یادان تیمسار رحیمی، خسروداد، جهانبانی ودیگران که به همراه امیر عباس هویدا پس اشغال ایران در بیدادگاه کثیف خمینی بطور هوشمندانه و حساب شده به قتل رسیدند. اما سران رژیم جنایتکار خوب بدانند که قیام خونین مردم ستم دیده ایران آرام، آرام پس از شکل گیری کامل حرکت خود را یصورت هماهنگ به هدف بازپس گیری کشور پس از چهار دهه اشغالگری یکی دیگر از دورانهای سیاه را چون جمهوری اسلامی پشت سر خواهند گذاشت! پیام ما به دست اندرکاران حکومتی؛ بدا بحال آن جنایتکارانی که در آن روز موعد پیش از فرار از ایران در دام انقلابیون گرفتار شوند! زنده باد قیام مردمی، پاینده باد ایران

گزارش یا اعتراض به این نظر


مصطفی April 12, 2018 08:38 PM

اصلا نگذاشتن حرف بزنه سریع کشتن تمام

گزارش یا اعتراض به این نظر


کاریکامراناتور April 9, 2020 08:04 PM

بدون کوچکترین شکی قاتل شادروان عباس هویدا هادی غفاری به دستور مستقیم خمینی هست که از ترس انکار میکند از نظر این عقب افتاده ها بزرگترین گناه هویدا بهائیت بود هر چند هویدا بهائی زاده بود ولی اعتقادی به بهائیت نداشت هویدا یک نفر آتئیست بود و پیشینه ی بهائی نداشت

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی April 9, 2020 08:27 PM

فیلم محاکمه زنده یاد امیر عباس هویدا هست نه یکجا که در آرشیوهای مختلف پس هیچ راه گریزی برای هادی غفاری و دیگر حاضران در دادگاه هویدا که در زندان قصر برگزار میشد وجود ندارد تا حالا چند نفر از جمله ابراهیم یزدی به این فضیه انگشت تائید گذاشته است که هویدا با شلیک هادی غفاری بقتل رسید ودیگرانی هم هستند که امیدوارم در زمان سرنگونی ئجمهوری اسلامی درقید حیات باشند ودر مورد این جنایت وجنایات دیگر جمهوری اسلامی در مدرسه رفاه وجای جای ایران توضیح بدهند

گزارش یا اعتراض به این نظر


ta tirandaz April 10, 2020 12:13 PM

همه ش نمیدانم نمیدانم چطور نمیدانی مرتیکه خونخوار هویدا شخصیت کمی نبود حالا خوب یا بد ولی تمام دنیا منتظر سرنوشت ایشان بود چنین واقعه مهمی ,,چنین دادگاه مهمی چطور نمیدانم نمیدانم می´کنی خیال میکنی با دار و دسته کورها طرفی یعنی اینقدر انهم اول انقلاب خر تو خر بود که تا امروز نفهمیدید کی ایشان را به قتل رساند چه تشکیلات پشمی داشتید که واقعه به این مهمی در ان ثبت نشد ؟ مگر میشود شما میگویید در ها بسته و تلفن ها قطع پس شلوغ پلوغی هم نبوده که کسی در خفا یا در تاریکی شلیک کند ,,,شما عنوان میکنید که ظاهرا هویدا با خلخالی از دادگاه خارج شده احتمالا شانه به شانه ,,این گلوله صدا نداشت ,,خلخالی متوجه افتادن در خون غلتیدن هویدا نشد ؟؟ یه چیزی بگویید که بگنجد ,,,هم شما هم خلخالی هم خمینی خیلی روشن و شیرین میدانید قتل چطور اتفاق افتاد و قاتل کی بود راستش را بگویید از چه میترسید ؟؟ اینرا حد اقل میدانید

گزارش یا اعتراض به این نظر


rafi April 10, 2020 03:36 PM

این بی ناموس انگار اون زمانو ما فراموش کردیم خوشحال و خندان سوار بر وانت با یک گله وحشی ادمخورا اسلحه بدست تو خیابانها جولان میدادن و بعزاً برای ارعاب جامع ای حیوان دقیقاً میدانسته که حکم اقای هویدا اعدام خواهد بود با شناختی که از خرخالی داشت این را هم فراموش نکنیم این حیوان خود یک روانی تشریف داشتند قبل از اتمام محکمه خود بیرون امده و برنامه قتل هویدا را از قبل ریخته بود فقط و فقط این حیوان میخواست اون بیچاره را فقط و فقط غافلگیرکند وبعداً بگوید اره من مجال فکرکردن به او نداده و مزخرفات دیگر این بیناموس حتا جیپ توپدار ارتش راهم دزدیده برده تو پارکینگ خونش روشو پوشانده

گزارش یا اعتراض به این نظر


افسوس June 14, 2020 09:54 AM

فکر میکنم فقط مشتی بیسواد و لجباز و حقوق بگیر از این جمهوری دزدان هواداری میکنند و متوجه سازندگی کشور در زمان پهلوی ها نمیشوند این مقایسه در این نوشته بیجا است آخوند مفت خور در ایران خود را پیروز جنگ با ایرانیان میداند و بر این مبنا چاپیدن و دوشیدن هرچه بیشتر منابع کشور و مردم را مجاز میداند نظام پیشین خود را موظف به سازندگی میدانست کشور آماده و اباد و در شرف پیوستن به کشورهای طراز اول جهان با کارخانجاتی احداث شده و در دست احداث با ذخایر ارزی فراوان و سرمایه گذاری خارجی را به این فقر نشاندن گواه نظریه من است

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی June 14, 2020 05:38 PM

هادی غفاری یک زنا زاده حرامزاده بی همه چیزاست اینها مثل رگبار دروغ میگویند قسم جلاله میخورندوبعدش دروغهای گنده میگویند در همان زمانی که هویدا درنیمه های کاردادگاه فرمایشی بود وفرستادگان بازرگان در راه بازگشت به تهران بودند تا نامه روح الله خمینی برای خلخالی را بدادگاه برسانند ومتن نامه هم بگفته مرحوم بازرگان نکشتن هویدا بوده با یک تلفن ازقم توصیه میشود که تا نامه من را به خلخالی نرسانده اند کارهویدا را تمام کنید وهادی غفاری مجری اوامر امامش بوده وقاتل امیرعباس هویدا است این قضیه شامل مرور زمان نمیشود وامیدوارم هادی غفاری زنده بماند تا ببینید چگونه بقتل هویدا اعتراف خواهد کرد آنهمه آدم توی دادگاه بوده اندمگرمیشود کشتن هویدا رابا حضورآنهمه آدم در دادگاه انکار کرد؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو June 14, 2020 11:30 PM

رادیوی بی بی سی لندن وآنهم به عمد دردوران جشن دوهزاروپانصدم سال شاهنشاهی ایران چه انتقاداتی برعلیه خاندان پهلوی میکرد و چه بنزین و چوب کبریت افروخته ای برپنبه ارتجاعیون وآخوندها وطلبه ها می ریخت و می انداخت انگلیس درچند مورد قبل ازظهورخمینی خواهان سرنگونی حکومت پهلوی شده بود - یکی برپائی کارخانه ذوب آهن ایران توسط شوروی بود که آلمان خواهان برپائی کارخانه ذوب آهن درایران بود که کشتی آلمانی با تمامی ساختارهای کارخانه ذوب آهن توسط انگلیس غرق شد وانگلیس می خواست ایران همیشه ازانگلیس آهن وارد کند - دوم تصرف جزایرتنب کوچگ وبررگ وابوموسی بود-سوم زیربارنرفتن شاه درتصاحب نفت ایران توسط کارتل های نفتی انگلیس- چهارم قیمت نفت را شاه ایران مشخص میکرد-خاندان پهلوی برحسب دانائی وفهم سیاسیونش چنین میکرد- بدستورانگلیس بود که هویداودیگران بقتل رسیدند

گزارش یا اعتراض به این نظر


اردلان November 21, 2020 05:10 PM

مشکل اینجاست با توجه به آنکه در حال حاضر بدلیل ذکر شدن آدرس دقیق آرامگاه احتمالی زنده یاد هویدا در سایت شما احتمال تخریب آن از سوی مزدوران رژیم بسیار زیاد میرود!

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو November 21, 2020 05:26 PM

تعجب تان نمیشود که چرامقتولانی همچون آقای هویدا و خانم فرخ روپارساواقشاری دیگر اززمره نظامیون دوران حکومت پهلوی درایران ماندند که بطور فجعی بقتل برسند؟ درحقیقت محض دمکرات های امریکا و کارتر و انگلیس وفرانسه بودند که به آنها قول زنده ماندن درایران داده بودند که خمینی درصدد کشتن آنها برنخواهد خواست! بارها وبارها کارتر جنایتکار خواهان دستگیری خاندان پهلوی درخارج کشور بود که آنها را برای محاکمه تحویل خمینی دهدوبه عبارتی درایران بقتل برسند! فرانسه وانگلیس دو کشوریکه سهم اکثری درآنچه که برایران ومردم ایران دراین چهل ساله روا شده است مقصرهستند!

گزارش یا اعتراض به این نظر


افشاگر... November 21, 2020 08:32 PM

بی شرف های بی ناموس ,این اسلام شما چقدر شما ها را کثیف و نامرد و رذل و د و رو بار آورده است این چه اسلامی و چه تربیت کثیف و دروغگو پر ور و خبیث پرور است در عجبم شما به چه نقطه ای از اسلامتان مینازد ,,دیوس مگر میشود در یک نظام نخست وزیر مملکتی را دادگاهی کنند و در راهرو دادگاه با تیر خلاص اعدام کنند بعدش هم کسی جرات نداشته باشد بگوید من بودم مگر قایم موشک بازی بوده است چطور نخست وزیر مملکتی باد از دادگاه تنهای تنها با قاتل خود در راهرو یللی تللی میکند مگر کس دیگری در دادگاه نبود مگر در راهرو کس دیگری نبود بی ناموس اگر تو نمیدانی بگذار من بگویم چرا انکار میکنید
اگر آقای هویدا جرم یا جرایمش محرز میبود همین خودت امروز سرت را بالا میگرفتی و با افتخار میگفتی من ایشان را اعدام انقلابی کردم منتهی شرم میکنید کما اینکه شما سر تا به پا بیشرم و پست و رذل و دزد هستید اما در این مورد شرم میکنید و اگر به زبان نمیاورد بگذارید من بگویم که ببعد از قتل آقای هویدا هر چه بالا و پایین کردید هیچ مدرک خیانت و اختلاس پیدا نکردید به همین جهت میدانید که قتل ایشان بیمورد بوده است و همه دنیا اینرا میداند لااقل میگذاشتید در زندان ممیماند تا الگویی شود برای دزدان بیت المال جمهوری اسلامی تان شرم کنید کسی را کشتید که سیزده سال خدمت صادقانه به ملت و بدون یک ریال پس انداز ایرا در صدر اسلامتان هم ندارید تف به شرف نداشته همه شما بدون استثناء دزدان غارتگر و اشغالگر اسلام نگویید که مرغ بریان هم به رویتان میخندد

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایران خونین November 22, 2020 10:46 AM

ملتی گیج و مسخ شده در سال ۵۷ با بینشی کوتاه و شعار پرست بهترین اقتصاد دانان و ارتشیان این کشور را به مسلخ دزدان دریائی اسلامی فرستادند فامیلی از خلبانان ارتش شاهنشاهی برای ما تعریف میکرد وقتیکه خلبانان و ژنرال های کارکشته رژیم شاه را به وسیله خلخالی با ۴ کلاس سواد اعدام میکردند در پایگاه های ترکیه و پاکستان و اسراییل شامپاین باز میکردند و جشن بود که این گروه حفاظ ایران به این راحتی اعدام میشدند نتیجه آنرا امروز میبینیم که حتا سومالی هم ماهیگیران ما را گروگان میگیرد ای شرم و ننگ بر احساسات

گزارش یا اعتراض به این نظر


فرخ لقا November 23, 2020 02:35 PM

خب کاملا مشخصه که چرا هرگز نپرسیده از خلخالی، چون جواب رو خودش می‌دونسته و اگه با صراحت و محکم میگه خلخالی نبود، پس یعنی خود آقای غفاری این جنایت رو مرتکب شده

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  18490 بازدید |


© copyright 2004 - 2024 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.