آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

چهارشنبه، 19 تیر ماه 1398 = 10-07 2019

بیانیه عبور از "نظام" نوری‌ زاد بازداشت شد

نوری زاد پس از حضور در دادسرا بازداشت و به زندان اوین منتقل شد

خبرگزاری هرانا – محمد نوری زاد، فعال مدنی، کارگردان و روزنامه نگار، امروز پس از حضور در شعبه اول دادسرای اوین، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. آقای نوری زاد در تاریخ ۱۷ تیرماه با دریافت ابلاغیه ای به دادسرای اوین احضار شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸، محمد نوری زاد در شعبه اول دادیاری دادسرای اوین حاضر شد. وی پس از تفهیم اتهام و تعیین قرار، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت:” محمد نوری زاد امروز مطابق ابلاغیه‌ای که پیشتر دریافت کرده بود به شعبه اول دادیاری دادسرای اوین مراجعه کرد. بازپرس پرونده پس از تفهیم اتهام، قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی برای آزادی وی تعیین کرد. ایشان سپس بازداشت شده و پس از انتقال به بند قرنطینه زندان اوین، سریعاً به بند کارگری این زندان منتقل شدند”.

گفتنی است اخیرا وی در تاریخ ۲۱ خرداد ۹۸ به همراه ۱۳ نفر دیگر از کنشگران مدنی در سطح کشور بیانیه ای مشترک را مبنی بر استعفای آیت‌الله خامنه ای امضا کرده و در فضای مجازی انتشار داده اند. گمان می رود احضار وی در این راستا صورت گرفته باشد.

لازم به ذکر است عصر جمعه ۱۴ تیرماه، رضا مهرگان، یکی از امضاکنندگان این بیانیه، از سوی سه فرد ناشناس با شوکر مورد حمله قرار گرفته و مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود. محمدحسین سپهری و جواد لعل‌محمدی دو فعال صنفی معلمان و از دیگر امضاکنندگان این بیانیه نیز، طی هفته های اخیر از سوی افراد ناشناس مورد تهدید قرار گرفته اند.


تعرض به امضاکنندکان بیانیه عبور از "نظام

به گفته منابع خبری در تهران، همه افرادی که در بیانیه خواستار استعفای خامنه‌ای شده بودند یا به زندان افتاده اند و یا توسط ماموران لباس شخصی و یا اوباش تحت فرمان رژیم، مورد ضرب و شتم و تهدید جانی قرار گرفته اند.

رضا مهرگان، یکی از ۱۴ امضاکننده کننده بیانیه استعفای خامنه‌ای در یک مصاحبه ی تلفنی با یکی از رادیوهای خبری گفت که از سوی سه فرد ناشناس با شوکر مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته است و به شدت مجروح شده است .

محمد حسین سپهری، یکی دیگر از امضا کنندگان بیانیه،نیز پیشتر با انتشار ویدئویی گفته بود که یک نفر «با چاقو به خانه او مراجعه کرده و زنگ خانه‌اش را زده است» اما پلیس ۱۱۰ نیز پس از تماس همسرش هیچ مأموری را برای بررسی این موضوع نفرستاده است.

هر کدام از این امضاء کنندگان به نوعی مورد تهدید و ضرب و شتم قرار می گیرند و هر بار که برای حمایت از خود به پلیس مراجعه می کنند مورد بی توجهی مقام‌های امنیتی و پلیس واقع می شوند .

چهارده تن از فعالان مدنی و سیاسی داخل کشور در ماه های گذشته با انتشار بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری و تغییر بنیادین قانون اساسی شدند.

به گزارش رادیو پیام اسرائیل، این کنشگران در این بیانیه ای نوشته بودند که در شرایطی که نه از جمهوریت خبری است و نه از آزادی، چانه‌زنی فعالان مدنی نیز بدون استعفای علی خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی، راه به جایی نخواهد برد.

آنان در پایان این بیانیه گفته‌اند: ما امضاکنندگان بیانیه، این کنش و خواست ملی را به پیشگاه مردمان ایران تقدیم می‌داریم‌ و امیدواریم تا همه با هم، با خیزش و مطالبه‌گری آگاهانه، از مسلخ این استبداد سیستماتیک و غیر مسئول گذر نماییم.

امضای بیانیه عبور کامل از "جمهوری اسلامی

نامه‌ دوم 14 فعال مدنی- سیاسی داخل کشور: هیچ راهی برای بازسازی و نوسازی این رژیم ایران‌ویران‌کن وجود ندارد!

امضاکنندگان این نامه صراحتا اعلام کرده‌اند که خواستار عبور از جمهوری اسلامی و جایگزینی آن با یک نظام سکولار مبتنی بر دموکراسی و حقوق بشر هستند.

*****

شکوه میرزادگی

به نام آزادگی و مهر، که نام دیگر ایران است
بیانیه دوم 14 فعال مدنی ـ سیاسی در ایران را امضا می کنم

به عنوان یک کوشنده ی حفظ میراث فرهنگی و طبیعی ایران چند دهه است که شاهد ویرانی زیباترین و با ارزش ترین میراث های ملی و بشری سرزمین مان بوده ام.

شاهد بوده ام که چگونه تک تک آثار تاریخی و فرهنگی مان را ویران کردند، و منابع طبیعی مان را فروختند و خرج جنگ طلبی ها و سودجویی هایشان کردند.

شاهد بوده ام که حتی بخش هایی از آب و خاک مان را به مصالحی ضد میهنی به دیگران بخشیدند.

شاهد بوده ام که فرهنگ زیبای ایرانی مان را که پایه هایش بر آزادگی، راستی، مهر و دانش بنا شده، به دروغ، و دشمنی و جهل و تبعیض آلوده کردند: به بهای گرسنگی میلیون ها ایرانی، هزارها مسجد و تکیه و حسینه ساختند. و میلیون ها کودک، این ثروت عظیم فردای ایران، را بی مدرسه و مکانی برای آموزش رها کردند تا به جایش صدها مقابر امامان و امامزادگان (واقعی یا غیرواقعی) شان را در ایران و خارج ایران آباد کنند و به طلا و نقره بیارایند.

شاهد بوده ام که نه تنها مخالفان و منتقدین آزادی خواه را به زندان انداختند یا کشتند، بلکه حتی نتوانستند کسانی را که نگران ویران شدن محیط زیست و میراث فرهنگی سرزمین شان بودند را تحمل کنند.

شاهد بوده ام که این حکومت بی مهرِ ویرانگرِ آزادی ستیزِ انسان کش، از ایران زیبای ما خانه ی وحشتی ساخته است تا کسی را جرات نالیدن و فریاد کردن نباشد.

اکنون از این خانه صدایی رسا و «بی هیچ واهمه و پروایی» شنیده ام. صدایی از آزادگی و مهر و حقیقت و راستی که «مبانی و مظهر مفاسد این نظام که همان قانون اساسی و جایگاه ولی فقیه و رهبری است و کلیت این حکومت ایران ویران کن» را به روشنی نشانه گرفته است؛ صدایی که « در آرزوی برخورداری حکومتی دموکراتیک و سکولار بوده که اعلامیه جهانی حقوق بشر سر لوحه مجلس آینده‌اش برای تدوین و تبیین مدرنترین قانون اساسی عصر حاضر باشد!» صدایی که اگر چه از گلوی چند تن بیشتر نیست اما به یقین زبان حال میلیون ها انسان رنج دیده و وحشت زده است.

***

من به عنوان فردی در اپوزیسیون فرهنگی حکومت مسلط بر سرزمین مان، و به عنوان کسی که عضو هیچ گروه و حزب و سازمان سیاسی نیست، از آنجا که به عنوان هر انسان اجتماعی موظف به ابراز نظر و انتخاب هستم، اعلام می کنم:

به نام آزادی و مهر، که نام دیگر ایران است، به این وسیله از «بیانیه دوم 14 فعال مدنی ـ سیاسی در ایران، با عنوان «عبور کامل» از جمهوری اسلامی» حمایت می کنم.


متن کامل این نامه از این قرار است:

هموطنان گرامی،
ما چهارده تن، بی‌هیچ واهمه و پروایی، جمهوری اسلامی را نظامی برآمده از قوانین استبدادی می‌دانیم و با نشانه رفتن دقیق مبانی و مظهر مفاسد این نظام که همانا «قانون اساسی» و جایگاه ولی فقیه و «رهبری»ست، خواستار مطالبات برحق خود و بخش وسیعی از مردم خویشیم!

به بیانی واضح‌تر، ما با کلیت این حکومت و حاکمیت و همه نهادها و قوای آن مخالفیم و معتقدیم هیچ راهی برای بازسازی و نوسازی این رژیم وجود ندارد.

ما چهارده تن، در پی «گذار کامل» و مسالمت‌آمیز از این رژیم «ایران‌ویران‌کن»، و در پی برپایی انتخاباتی آزاد هستیم.

ما نیز در آرزوی برخورداری حکومتی دموکراتیک و سکولار بوده که اعلامیه جهانی حقوق بشر سر لوحه مجلس آینده‌اش برای تدوین و تبیین مدرنترین قانون اساسی عصر حاضر باشد!

پس، آنچه که ما چهارده تن با انتشار نخستین بیانیه‌ی خویش در پی آن بوده و هستیم، یک مطالبه فراجناحی برای «عبور کامل» از نظام جمهوری اسلامی بوده و متعلق به همه آزادیخواهان راستین با هر گرایش سیاسی و عقیدتی است.

امضا کنندگان بیانیه اول:
۱-محمد ملکی
۲- گوهر عشقی ( مادر شهید ستار بهشتی )
۳-حوریه فرج زاده ( خواهر شهید شهرام از شهدای ۸۸)
۴-هاشم خواستار
۵- محمد کریم بیگی ( پدر مصطفی از شهدای ۸۸)
۶-محمد نوری زاد
۷-محمد رضا بیات
۸-محمد مهدوی فر
۹-کمال جعفری یزدی
۱۰- زرتشت احمدی راغب
۱۱-رضا مهرگان
۱۲- عباس واحدیان شاهرودی
۱۳- محمد حسین سپهری
۱۴- جواد لعل محمدیحمایت حمایت June 23, 2019 05:52 AM

واقعاً دورد بر این شجاعان طرف صحبتم با بقیه باصطلاه فعالان توخالی چرا جوابی ازشون درنمیاد لال سیاسی طبیعی شدن یا رفتن پی ملاهای ل وا یا چهارپایان ملالیس سپاهی که چیزی گیرشون بیاد این افکارها اخلاقها از زمان کوروش بزرگ بما وکنار مابوده سرمان راجلویمان بریدن فقط سکوت چرا

گزارش یا اعتراض به این نظر


epsilon June 23, 2019 08:50 AM

لطفا بفرمایید، چگونه می توان در تایید و همراهی با این بیانیه، آنرا امظا کرد درود بر شما در صورت نیاز به تهیه یک پتیشن، آماده ایم

گزارش یا اعتراض به این نظر


محمدرضا صفایی June 24, 2019 10:08 AM

نمی نمیتونم بفهمم کسانیکه اقدام به اینکار کردند برای جمع آوری بیشتر امضای پشتیبانی هیچگونه اطلاعات و یا آدرسی ایمیل در اختیار مردم قرار ندادند مگر اینکه پشت پرده خبری است

گزارش یا اعتراض به این نظر


عجب! July 7, 2019 02:30 PM

دراین جاکه فقط دوموردتهدیدگزارش شده،وازدستگیری کسی گزارشی نیست!پس نتیجه میگیریم که کسی دستگیر نشده!
من همیشه درموردهراقدام جدیدی(بخصوص اگرپاونام یکی ازوابستگان به حکومت جلادان درگذشته هم درمیان باشد)ازیک طرف ازخودم میپرسم،این اقدام دردنیای واقع ودرعمــل،چطوروچقدرمیتواند به امرسرنگونی حکومت پابگورکمک کند،وازطرف دیگرچقدروچگونه ممکن است،علیرغم پوش ظاهریش،مورداستفاده،یاسوء استفادۀ دشمنان مردم،درجهت حفظ یاحداقل افزودن به طول عمر ننگین این نظام رسواودرمعرض تیرخشم هم میهنانم وجهانیان قراربگیرد؟!
آیابادادن اطلاعیه ای درردحکومتی که مردم جان بلب رسیدۀ مادر خیابانهاوتظاهراتشان چشم درچشم مأموران تادندان مسلح،فریادسرنگونی آن حکومت ومرگ رهبرورئیس جمهورآن؛یعنی خامنه ای وروحانی خونخواررافریادمیزنند،چه کارائی میتواند داشته باشد؟!امیدکناررفتن داوطلبانۀ جلاد؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


خسرو July 7, 2019 03:14 PM

چرا مردم در حمایت این بیانیه به خیابانها نریخته و از این فعالان حمایت نکرده اند ؟؟، مشخصا با تنها بیانیه دادن برای سرنگونی رژیم هیچ اتفاقی نخواهد افتاد این کافی نیست ملت بیدار شوید

گزارش یا اعتراض به این نظر


koroush July 7, 2019 08:37 PM

امیدوارم مردم فریب این بازی های ج ا را نخورند ،فقط به سرنگونی حکومت فکر کنند ، این دفعه اول نیست

گزارش یا اعتراض به این نظر


ارش - صبحی July 9, 2019 12:03 PM

اقداماتی ازاین دست درشرایط کنونی ایجاد رعب درمیان فعالین سیاسی راهدف قرار داده است این احضاریه ها نشان میدهد که رژیم جمهوری اسلامی درچه وضعیت اسفناک وشکننده وویرانگری قراردارد؟! رژیمی که بااینهمه گزمه وقشون وتفنگدار وجاسوس از یک بیانیه 14 نفره اینجنین بوحشت میافتد و دست بااقدامات ایذائی ازجنس رفتار با سپهری تنی دیگر ازامضا کنندگان میزند حکایت ازآن دارد که زیر پای خودش رابسیار سست میبیند درست هم هست جمهوری اسلامی حکم دیواری راپیداکرده است که از پایه کج شده ودرشرف ریختن است وکسانی میخواهند آنرابا شمع زدن برسینه دیوار کج شده سرپا وایستاده جلوه بدهند، امااین دیوارآوار شدنیست وبا احضارمحمد نوری زادوتهدید سپهری ودیگر امضا کنندگان هیچ چیز تغییر نخواهد کرد حامنه ای بایدبداند ذیل ان بیانیه را بخش عظیمی از ملت ایران امضا کرده است ونه 14 نفر

گزارش یا اعتراض به این نظر


قاسم July 9, 2019 12:25 PM

من هم بنوبه خود شدیدا مخالف حکومت دینی می باشم و جانبداری خود را از این ۱۴ میهن پرست اعلام می کنم چرا که در این ۴۰ سال شاهد فجیع ترین اعدام ها دزدی های کلان از ثروت کشور فقر وتنگدستی اکثر مردم بوده شاهد نقض حقوق شهروندی بوده ایم آیا این همه ظلم و شقاوت و جنایت برای عبور از این حکومت ننگین کافی نیست ضمنا شجاعت این ۱۴ عزیز را تحسین میکنم

گزارش یا اعتراض به این نظر


نور July 10, 2019 09:21 PM

از دیماه 96 ببعد دیگر انگار که سالهای نوری است که مردم حقطلب ایران از این نظام خونخوار عبور کرده اند، تازه اینها یادشان افتاده که باید از نظام عبور کرد، آنهم چطور؟! با درخواست از دیکتاتور که تخت سلطنت اش را بطور داوطلبانه ترک کند! هاهاها، همانقدر که سالها پیش خط اصلاحطلبی توخالی به مردم کمک کرد حالا خط "عبور از نظام از طریق دست کشیدن داوطلبانۀ بزرگ عمامه دار خونخواراز خلافت" هم کمک میکند! ولی خوشبختانه مردم آگاه و جان بلب رسیدۀ ما دیگر در دام هیچ حقۀ جدیدی، که فقط وقت سوزانی کند نمی افتند، شرایط، نه شرایط درخواست از سرکوبگران، که شرایط محاصرۀ همه جانبۀ دشمن حاکم، و بزیر کشیدن آن با دستها و قدرت مردم آزادۀ ایران است،

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی July 11, 2019 09:21 AM

جمهوری اسلامی دارد دوران اوائل انقلاب را باز تولید میکند چاقو کشی وقمه زنی و زندان وتهدید و کارهای تروریستی برای بسکوت واداشتن مخالفین نظام را غافل از اینکه نوری زاد یک نفر نیست نوری زاد یک بخش بزرگ از مردم فقیر ودرمانده را نمایندگی میکند بحث این نیست که بیانیه 14 تفره داده اند بحث اینست که ولی فقیه چشم ندارد ببیند که مردم دارند مرگ او را صدا میکنند و انقراض رژیم منحوسش را وحشت رژیم ولایت وقیه را باید در اینگونه اقداماتش مورد ارزیابی قرار داد آقایان ماموران وزارت اطلاعات شما خوب درجریان هستید که در پشت پرده چه میگذرد و نظام اسلامی در چه شرایط شکننده ای قرار دارد شماکارمندان این وزارت خانه جهنمی از تاریخ درس بگیرید

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  10383 بازدید |


© copyright 2004 - 2019 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.