آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

چهارشنبه، 13 آذر ماه 1398 = 04-12 2019

سپاه تعرض تازه ای را در منطقه تدارک می بیند؟

کارشناسان امنیتی در آمریکا: اطلاعات فزاینده نشان می دهد که رژیم ایران تعرضی را علیه آمریکائیان تدارک می بیند

مقامات امنیتی ایالات متحده همچنان بر این باورند که حکومت ایرانی یک تعرض تروریستی بسیار وخیم را علیه سربازان و یا منافع سیاسی آن کشور در نقطه ای از خاورمیانه تدارک می بینند. درباره علت این نگرانی گفته می شود که رژیم ایران در اوج نومیدی و خشم به خاطر کارساز بودن تحریم های آمریکایی که حکومت را در آستانه فروپاشی قرار داده، قصد دارد با اقدامی تلافی جویانه، قدرت خود را نشان دهد و در ضمن با ایجاد یک بحران بین المللی به مردم تلقین کند که شرائط جنگی حکمفرما شده و باید اعتراض های داخلی را کنار گذاشت.

تحلیلگران اسرائیلی نیز بر این باورند که سیاست های پرزیدنت ترامپ در مورد خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، و همچنین عدم واکنش نظامی آمریکا نسبت به حمله موشکی سپاه پاسداران به تاسیسات نفتی عربستان، موجب گستاخی و جسارت بیشتر رژیم ایران گردیده که ممکن است سران رژیم را در جستجوی یک پیروزی تبلیغاتی، به سوی تعرض علیه سربازان آمریکایی در منطقه بکشاند.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، در این رابطه می افزاید که سران حکومت ایران بر این باورند که پرزیدنت ترامپ، یک سال پیش از انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده، به واکنشی دست نخواهد زد که موجب درگیری جنگی شود.

شبکه تلویزیونی سی ان ان از قول منابع اطلاعاتی در واشنگتن که از آن ها نام نبرد، گزارش داد که ایالات متحده در هفته های اخیر به اطلاعات تازه ای دست یافته که به موجب آن، رژیم ایران یک تعرض تروریستی گسترده را علیه سربازان آمریکایی در حوزۀ خلیج فارس تدارک می بیند و قصد دارد به منافع ایالات متحده در خاورمیانه آسیب جدی وارد سازد.

این منابع می گویند که تحرکاتی از جانب نیروهای نظامی رژیم ایران در منطقه تشخیص داده اند که از جمله، شامل نقل و انتقال اسلحه و نیروی نظامی بوده است.

در واکنش به این گزارش سی ان ان، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده گفت که تحرکات نظامی رژیم ایران در منطقه به دقت رصد می شود و ایالات متحده برای دفاع از سربازان خود در حوزه خلیج فارس، و منافع خویش در خاورمیانه آمادگی کامل دارد.


پشت پرده حمله نظامی به تاسیسات نفتی آرامکو

خبرگزاری رویترز با انتشار یک گزارش جامع به مسائل پشت پرده حمله نظامی به تاسیسات نفتی آرامکو پرداخته است. در این گزارش به نقش مستقیم سپاه پاسداران در ارتباط با حمله ۱۴ سپتامبر اشاره شده است.

در حالیكه قرار است به زودی گزارش كمیته ویژه سازمان ملل متحد كه مسئولیت رسیدگی‌ به حملات موشكی به تاسیسات نفتی عربستان را برعهده دارد، اعلام شود، خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی با استناد به چهار منبع که نامی از آن‌ها نمی‌آورد، نوشت: چهار ماه قبل از اینکه با فوجی از پهپادها و موشک‌ها به بزرگترین تأسیسات نفتی جهان در عربستان حمله شود، مقام‌های امنیتی رژیم ایران در یک مجتمع امنیتی نفوذناپذیر در تهران دور هم جمع شده بودند. این گروه را شامل مقام‌های رده بالای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و گروهی از افراد شاخص ارتش عنوان می‌کند. طبق این گزارش، موضوع اصلی جلسه در ماه مه (اردیبهشت- خرداد) این بود: «چگونه ایالات متحده را به‌دلیل خروج از توافق هسته‌ای و اعمال مجدد تحریم‌های اقتصادی مجازات کنیم».

بر اساس گزارش رویترز در این جلسه سرلشکر حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران رشته کلام را بدست گرفت و گفت: «زمان آن است که شمشیرها را از نیام بیرون بکشیم و به آن‌ها درس عبرت دهیم.» طبق این گزارش در نهایت از طرح‌های تقابل مستقیم صرف‌نظر شد چرا که می‌توانست واکنش ویرانگر ایالات متحده را در پی داشته باشد. در نهایت ایران تصمیم گرفت تا به تاسیسات نفتی عربستان سعودی که متحد آمریکاست حمله کند؛ حمله‌ای که در تاریخ ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) انجام شد. طبق ادعای خبرگزاری رویترز، این طرح از سوی مقام‌های ارشد نظامی ایران در آن جلسه ماه مه (اردیبهشت- خرداد) مورد بحث قرار گرفت و در چهار جلسه دیگر پیگیری شد.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که با استناد به روایت سه مقام آشنا با این نوع جلسات و چهارمین فرد که نزدیک به تصمیم‌گیری‌های ایران است، برای نخستین بار درباره نقش رهبر جمهوری اسلامی در حمله ۱۴ سپتامبر به تاسیسات آرامکو اطلاعاتی را ارائه می‌دهد. این افراد گفتند که رهبری موافقت خود را با این حمله اعلام کرد اما تحت این شرط سخت، که «نیروهای ایرانی هیچ فرد غیرنظامی یا آمریکایی را هدف قرار ندهند.»
رویترز با این حال می‌نویسد که نتوانسته است تاییدیه این موضوع را از سوی رهبری ایران بگیرد. سخنگوی سپاه از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است. تهران نیز بارها قاطعانه هر گونه دخالت در حمله به آرامکو را رد کرده است. علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، روایتی را که چهار منبع برای رویترز شرح داده بودند رد کرد. او گفت که ایران هیچ نقشی در حملات نداشته است بنابراین هیچ جلسه‌ای بین مقام‌های ارشد برای بحث درباره چنین عملیاتی انجام نشده و رهبر ایران اجازه هیچ حمله‌ای را صادر نکرده است.

علیرضا میریوسفی در پاسخ به سوالات رویترز درباره جلسه سران نظامی گفت: «نه، نه، نه‌، نه‌، نه و نه.» رویترز از سوی دیگر نیز می‌نویسد که مقام‌های دولت عربستان به درخواست برای اظهارنظر در این موضوع پاسخ نداده‌اند. آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا و پنتاگون از اظهارنظر خودداری کردند. یک مقام ارشد دولت ترامپ نیز درمورد یافته‌های رویترز حرفی نزد اما گفت که رفتارهای تهران و سابقه چندین ساله حملات مخرب این کشور و پشتیبانی از تروریسم دلایلی است که اقتصاد ایران بهم ریخته است.

حوثی‌های یمن بلافاصله پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان، مسئولیت آن را برعهده گرفتند. این ادعا، از سوی مقام‌های آمریکایی و عربستان سعودی رد شد و آن‌ها این حمله را به ایران نسبت می‌دهند. پادشاهی سعودی، رقیب اصلی منطقه‌ای ایران و یک غول نفتی است که تولیدات آن برای اقتصاد جهانی بسیار مهم ارزیابی می‌شود. عربستان از شرکای اصلی امنیتی ایالات متحده است اما جنگ این کشور در یمن که باعث مرگ هزاران غیر نظامی شده است و قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مستقر در واشنگتن توسط مأموران سعودی، روابط با قانونگذاران آمریکایی را تیره و تار کرده است.

حمله ۱۷ دقیقه‌ای به تاسیسات ابقیق و خریص آرامکو با ۱۸ پهپاد و سه موشک نشان داد که علی‌رغم میلیادرها میلیارد دلار هزینه این پادشاهی برای امنیت، آرامکو همچنان آسیب‌پذیر است. این حمله در آن زمان بلافاصله تولید نفت عربستان سعودی را نصف کرد که دارای سهم پنج درصدی از کل تولید روزانه جهانی نفت است. این حمله باعث شد تا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، ایران را به «اقدام جنگی» متهم کند. در ادامه نیز، تهران با تحریم‌های تازه آمریکا روبرو شد. مقام‌ها آمریکایی همچنین به رویترز گفتند که این کشور حملات سایبری علیه ایران را پس از حمله به آرامکو آغاز کرد.

طبق گفته مقام رسمی نزدیک به تصمیم‌گیری‌های ایران، طرح رهبران نظامی ایران برای حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی در طی چند ماه تدوین شده است. این مقام گفت: «دست‌کم در پنج جلسه جزئیات کاملا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصویب قطعی طرح در اوایل ماه سپتامبر انجام شد.» سه مقام آگاه به رویترز گفتند که همه این جلسات در یک مکان امن در یک مجتمع در جنوب تهران برگزار شد. این سه مقام همچنین به رویترز گفتند که سایر شرکت‌کنندگان در برخی از این جلسات شامل یحیی رحیم صفوی، مشاور ارشد نظامی رهبری و یکی از معاونان قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودند. رویترز نوشت که این رسانه نتوانست درباره این موضوع با رحیم صفوی برای اظهار نظر ارتباط بگیرد. از جمله اهداف احتمالی که در ابتدا مورد بحث قرار گرفت بندری در عربستان، یک فرودگاه و پایگاه‌های نظامی آمریکا بودند.

مقام نزدیک به تصمیم‌گیری‌های ایران گفت: «از جمله اهداف احتمالی که در ابتدا مورد بحث قرار گرفت بندری در عربستان، یک فرودگاه و پایگاه‌های نظامی آمریکا بودند.» این فرد جزییات بیشتری را ارائه نکرد. طبق نوشته رویترز و به نقل از چهار منبعی که با آن‌ها صحبت کرده است، حمله به این اهداف در نهایت به‌دلیل وجود نگرانی از تلفات سنگین درصورت انتقام آمریکا و تشویق اسرائیل رد شد. یکی از این مقام‌ها گفت که توافق درباره حمله به آرامکو تقریبا با موافقت اکثریت افراد بود. این حمله بدترین حمله به تأسیسات نفتی خاورمیانه از زمان صدام حسین به حساب می‌آیند یعنی زمانیکه صدام در اوج بحران خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ میلادی به میادین نفتی کویت حمله کرد.

سناتور مارتا مک‌سالی، افسر سابق نیروی هوایی آمریکا و نماینده جمهوری‌خواه یک روز پس از این حملات از تأسیسات ابقیق بازدید کرد و گفت که عاملان این حمله دقیقا می‌دانستند برای وارد کردن خسارتِ هر چه بیشتر، به کجا حمله کنند. وی به رویترز گفت که پهپادها و موشک‌ها از خاک ایران و از یک پایگاه ایرانی فرستاده شدند. یک منبع خاورمیانه‌ای که طبق نوشته رویترز در حال تحقیق درباره این حمله است، گفت که محل پرتاپ موشک‌ها پایگاه هوایی اهواز در جنوب ایران بود. این سخن با سخنان سه مقام رسمی ایالات متحده آمریکا و دو نفر دیگر که با رویترز صحبت کرده‌اند مطابقت دارد. منابع مطلع به رویترز همچنین گفتند که موشک‌ها و پهپادها به‌جای پرواز مستقیم از ایران به سمت عربستان سعودی از طریق خلیج فارس، مسیرهای مختلف و متفاوتی را برای رسیدن به تاسیسات نفتی طی کردند که این بخشی از تلاش ایران برای پنهان نگه‌داشتن دخالت خود بود.

به گفته یک منبع اطلاعاتی غربی، برخی از این پهپادها پیش از فرود در عربستان بر فراز آسمان عراق و کویت پرواز کردند. طبق گفته مقام نزدیک به تصمیم‌گیری‌های ایران، فرماندهان سپاه چند ساعت پس از این حمله، موفقیت آمیز بودن آن را به اطلاع رهبر ایران رساندند. تصاویر آتش‌سوزی در تأسیسات نفتی سعودی در سراسر جهان پخش شد. بازار سهام این کشور سقوط کرد. قیمت جهانی نفت در ساعت‌های ابتدایی این حمله ۲۰ درصد افزایش یافت. مقام‌های سعودی آرامکو در اتاق مدیریت اضطراری جمع شدند. یکی از مقاماتی که با رویترز صحبت کرده است، گفت که تهران از نتیجه این عملیات خوشحال است. وی گفت: «ایران ضربه‌ای دردناک به عربستان وارد و آمریکا را تحقیر کرد.» در ماه‌های اخیر، ایران یک پهپاد آمریکایی را در خلیج فارس سرنگون و یک نفتکش بریتانیا را در تنگه هرمز توقیف کرد. ایران همچنین در ماه‌های اخیر در گام‌های مختلفی تعهدات برجامی خود را کاهش داد و شروع به غنی‌سازی اورانیوم کرده است.

حمله به آرامکو تنش‌ها را در منطقه افزایش داد اما در آن زمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به‌دنبال خارج کردن نیروهای این کشور از خاورمیانه بود. با این حال تنها چند روز پس از اعلام خروج ناگهانی نیروهای آمریکایی در شمال سوریه، دولت ترامپ در تاریخ ۱۱ اکتبر (۱۹ مهر) گقت که برای تقویت روابط خود با پادشاهی سعودی، هواپیماهای جنگی، تسلیحات دفاع موشکی و ۲۸۰۰ سرباز دیگر را به عربستان می‌فرستد. مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در آن زمان در یک نشست خبری به تهران هشدار داد و گفت: «به یک کشور مستقل دیگر حمله نکنید، منافع آمریکا و نیروهای آمریکایی را تهدید نکنید در غیراینصورت ما پاسخ خواهیم داد.»daneshjo August 1, 2019 06:35 AM

این جناب H maas متاسفانه از گروه حزب سوسیال دمکرات است- که من خودم هستم

این همیشه بازی و فیلم آلمان است که می‌خواد بگه که ما مستقل هستیم - ولی‌ بد‌ها خواهید دید که ورق عوض می‌شه و به دست بوسی عمو Trump میرن

گزارش یا اعتراض به این نظر


لعنت برسبزهای لجنی خائن به مردم ایران! August 1, 2019 01:09 PM

براساس اطلاعاتی که من ازمطالعۀ سایتهای خبری معتبربدست آوردم:
مستقل ازاینکه کشورآلمان بعلت منافع اقتصادی،همیشه،باآخوندهادر مماشات بوده،درآلمان فدرال،دائماًوبطورفصلی،درایالتی وبه مناسبتی انتخاباتی درحال برگزارشدن است!دوسال دیگرهم انتخابات سراسری است،حزب سوسیال دموکرات(حزب هایکوماس)درانتخابات سالهای اخیرنتایج غم انگیزی داشته ودرحال محو شدن ازصحنۀ سیاسی است،وبرعکس حزب سبزها(که دردولت مرکزی هیچ نقش وحضوری ندارد)درحال اوج گرفتن وجذب آراءناراضیان!
واماتأثیراین قضایابرسیاست آلمان،درقضیۀ تنگۀهرمز:حزب سبزآلمان،یعنی حزب مماشاتگردرجۀ یک آلمان وخائن به حقوق بشرومردم سرکوبشدۀایران(رهبرآن دراوج کشتارهای88به ایران وبدست بوسی آخوندهاآمد)تحت نام مخالفت باجنگ،گلویش رابرای سیاست مماشات پاره میکند،وسوسیال دموکراتهاهم ازترس ازدست دادن آراءبه سبزها!محافظه کارند

گزارش یا اعتراض به این نظر


Dariush August 1, 2019 01:26 PM

اتحادیه اروپا دوست و متحد آمریکا نیست و این Beta Male‌های اروپایی (سران) به محض دیدن ترامپ همدیگر را بغل کرده و گوشه اتاق شروع به در گوشی صحبت کردن و زبان در آوردن میکنند؛ آلمان برای دفعه سوم اروپا را به بن بست رسانده است و اسلامی / مهندسی‌ جامعه باعث کمبود Alfa male‌ها در اروپا شده است؛ دورانی که اروپا افرادی مثل چرچیل تولید میکرد گذشت

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام August 1, 2019 05:48 PM

آلمانی ها با این حرفای الکی دارن ته دیگ پولای رژیم رو که از ملت ایران دزدیده رو هم در میارن و وقتی کفگیر رژیم کاملا به ته دیگ خورد با یه چرخش فوق سریع میچسبن به آمریکا و طرفدار ملت ایران میشن ولی به آلمانی های بی پدر و مادر میگم با حزب بازی و وزیر عوض کردن نمیتونید از زیر بار بدهی سنگینتون به ملت ایران فرار کنید همونجور که به اسراییل به خاطر کارهای هیتلر دارید غرامت میدید ما ایرانیان هم پوستتون رو خواهیم کند

گزارش یا اعتراض به این نظر


علیرضا August 2, 2019 09:43 AM

آلمان ارتش چندان نیرومندی ندارد اگر هم بیایند کار زیادی نمیکنند اصلا" هرکس مواظب کشتی های خودش باشد
تا بفهمند سازش و عقب نشینی به چه معناست

گزارش یا اعتراض به این نظر


آریا December 4, 2019 02:43 PM

اگه این حماقت رو بکنن اولاً پیروزی مجدد ترامپ قطعیه چون تو حالت جنگی مردم و نخبه ها آرای الکترال رییس جمهور رو تغییر نمیدن ثانیاً مماشات با رژیم تمام میشه اروپا با آمریکا همراه میشه حتی شرق آسیا چون قیمت نفت بالا میره پدر هند و چین در میاد سپس اعتلاف آسیا، آمریکا ناتو اعراب اسرائیل و براندازان داخلی میان سر وقت آخوندا خامنه‌ای رو از چاه فاضلاب بیرون میارنش مثل قذافی و صدام

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  16274 بازدید |


© copyright 2004 - 2019 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.