آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

دوشنبه، 6 آبان ماه 1398 = 28-10 2019

دیکتاتوری، ترس و انکار، و روز کوروش بزرگ

در آستانه هفتم آبان، روز کورش، گزارش ها حاکی از تلاش نیروی انتظامی برای جلوگیری از برگزاری هرگونه مراسم و حضور مردم در پاسارگاد است. برخی تصاویر و خبرهایی که دوشنبه ۶ آبان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، نشان می دهد که ماموران زیادی در مسیر جاده های منتهی به پاسارگاد حضور دارند و ایست‌های بازرسی در این مسیر مستقر شده است. (فیلم زیر)


دیکتاتوری، ترس و انکار، و روز کوروش بزرگ

شکوه میرزادگی

یکی از مسایلی که همیشه با دیکتاتور و دیکتاتوری همراه بوده، «ترس» و «انکار» است. دیکتاتور آرامش ندارد، ترس از دشمن خیالی یا واقعی، بر سلول سلولِ جانش نشسته و برای فرار از آن است که به طور دایمی و به هر بهانه ای متوسل به زندان، شکنجه، اعدام و حذفِ مرده و زنده ی کسانی می شود که از دیکتاتور و دیکتاتوری نمی ترسند. و تنها کسانی را تحسین می کند، که به دلیل منافعی مادی یا غیرمادی بنده و گوش به فرمان او باشند، زیرا او تنها کلمات و خواست های خودش را که به بندگانش تلقین کرده، و از زبان آن ها شنیده می شود، ستایش می کند.

دیکتاتور و دیکتاتوری ها با همین روش دیگران را وادار می کنند تا سخنانی را که برخلاف خواست دیکتاتور و یا دیکتاتوری ست به راحتی و بدون شرم انکار کنند، پای بر عقیده و سلیقه و انصاف خویش بگذارند، و چهره ی بی ارزش و حقیری را که از خود معرفی می کنند بپذیرند و یا ندیده بگیرند.

یکی از نشانه های روشن این ترس و انکار را در رفتار و گفتار سردمداران حکومت دیکتاتوری اسلامی حاکم بر ایران و در ارتباط با کوروش بزرگ شاهد بوده ایم.

درچندین سال گذشته برگزاری «روز کوروش» مسایل عجیب و حیرت انگیزی را از سوی حکومت اسلامی به دنبال آورده است. مسایلی که بسیار فراتر از خواست ساده ی برگزاری بزرگداشت برای یک شخصیت تاریخی و ملی قرار گرفته و آن را تبدیل کرده به یک مبارزه ی سیاسی با یک حکومت دیکتاتوری. و این مبارزه ای است که دیکتاتوری موجود صرفا به دلیل نادانی و ترس علیه خود آفریده است.

روز کوروش، که به خواست خودجوش میلیون ها تن از مردمان فرهنگ دوست شکل گرفته، نه روز تولد کوروش است و نه آغاز امپراتوری او، که «رهبر» یا «سلطان»ی را گرفتار حس رقابت یا حسادت کند. روزی ست که این شخصیت تاریخی منشوری را صادر کرده که از نظر بسیاری از جامعه شناسان، تاریخدانان و باستانشنان جهانی اولین جوانه ی توجه به «حقوق بشر» را در خود دارد.

البته می شود گفت که چون حکومت اسلامی از اولین روزهای به قدرت رسیدن، با کل میراث فرهنگی و تاریخی قبل از اسلام و کل میراث فرهنگی و تاریخی غیر مذهبی و غیر شیعی سر ستیز داشته، و در عین حال نام بردن از «حقوق بشر» به دنبال نام کوروش نیز این حکومت و وابستگان به آن را گرفتار تشنج می کند. «روز بزرگداشت کوروش» را برنمی تابند.

به همین دلیل در چند سال گذشته در مقابل مردمانی که حاضر نمی شوند دست از «روز کوروشِ»شان بردارند، متوسل به انواع و اقسام عملیات حیرت انگیز شده اند؛ عملیاتی چون، بستن جاده ها، دستگیری حاضرین در پاسارگاد، لشکرسرباز و تانک گذاشتن در مسیر ورودی های پاسارگاد، کشیدن سیم های خاردار در اطراف پاسارگاد، تا سخنان وابستگان به حکومت که به زور می خواستند کوروش را به اسلام بچسبانند و حتی شالگردن فلسطینی به گردنش انداختند و تا امروز که دارند به کل منکر تاریخ مربوط به کوروش می شوند، همه جا این ترس و انکار واقعیت ها را به روشنی می توان دید.

تازه ترین نوع این ترس و انکار در میان وابستگان به حکومت اسلامی، امسال با گفته های نماینده ی ولی فقیه و امام جمعه شیراز آغاز شد: در تاریخ هجدهم مهر ماه (دهم اکتبر) در سایت دولتی ایرنا، مطلبی منتشر شد زیر عنوان «نظر متفاوت امام جمعه شیراز درباره روز کوروش» و با این مقدمه که: « موضوعِ گذر مسائل مرتبط با نامگذاری روزی به نام کوروش از حوزه امنیت به حوزه فرهنگ، یکی از ابعاد نظریه نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز بود»

این سخنان که در جلسه «شورای فرهنگ عمومی استان» مطرح شده بود و تعدادی از سران حکومتی در آن شرکت داشتند به گفته ی خبرگزاری دولتی ایرنا مورد استقبال برخی، از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، قرار گرفت. این نشریه می نویسد: «نماینده ولی فقیه با اشاره به حواشی روز هفتم آبان در آرامگاه کوروش طی سالیان اخیر گفت:‌ «برخی افراد با اعتقاد به این که هفتم آبان همزمان با سالروز ورود پیروزمندانه کوروش به بابِل و نگارش منشور حقوق بشر در پی این رویداد تاریخی است، این روز را به نام روز کوروش گرامی‌ می‌دارند». و در جایی دیگر می گوید: «مساله هفت آبان گاه به عنوان یک مساله امنیتی ما را درگیر کرده است و این در حالی است که این موضوع ریشه فرهنگی دارد و باید به دنبال راهکار فرهنگی برای آن باشیم».

امام جمعه شیراز در جلسه فرهنگی این گونه ادامه می دهد: «این که هر یک از گرایش‌های فرهنگی نسبت به عقیده و نگاه خود متعصب می‌شود،‌ رویکردی انحصارگرایانه را نشان می‌دهد که تقابل شدیدی بین گرایش‌های فرهنگی را به وجود می‌آورد. تا زمانی که یک مدل مناسب در این حوزه نداشته باشیم، با تقابل گرایش‌های متفاوت مواجه می‌شویم.» و با توجه به مساله گردشگری استان فارس این گونه ادامه می دهد که: «وضعیت گردشگری استان فارس متاثر از چنین تقابل آرایی را نامناسب توصیف کرد و با اشاره به جلسات خود با معاون اجتماعی وزیر کشور و طرح دیدگاه‌های امنیتی در کنار دیدگاه‌های فرهنگی به این پیشنهاد رسیدیم که مدلی با عنوان مدل کثرت‌گرایی غیرفروکاهشی را ارائه کنیم که بیانگر نگاه دین اسلام است و مدلی کثرت گرایانه یا انحصارگرایانه نیست (1)

و سخنان دیگری که برای آدم های ساده این پرسش را پیش می آورد که: « آیا حکومت اسلامی اندکی از جهالت بیرون آمده و دارد رو به سوی عقل می رود؟!

ولی همانگونه که از این حکومت انتظار می رود، ظرف بیست و چهار ساعت نماینده ولی فقیه، که کاملا روشن است «توسری» جانانه ای بابت سخن گفتن از کوروش، و بدتر از آن نام بردن از روز کوروش، خورده است، به راحتی منکر همه ی حرف هایش می شود و پیامی از سوی روابط عمومی دفترش می فرستد با این مضمون که: «همانگونه که در متن سخنان امام جمعه محترم شیراز نیز واضح و مبرهن است، در این سخنان هیچ اشاره ای به کورش و یا تایید این مناسبت مجعول به عنوان روز بزرگداشت کوروش موجود نمی‌باشد و اتفاقا تاکید شده است که این مناسبت جعلی، یک "مساله" و معضل برای استان فارس است که البته ریشه فرهنگی دارد و برای حل آن باید به دنبال راهکاری فرهنگی باشیم.

در آخر هم تقصیر به گردن رسانه ها انداخته می شود این گونه که: « تعداد اندکی از رسانه‌ها و مطبوعات در انعکاس این خبر، ضمن تحریف سخنان امام جمعه شیراز و افزودن عباراتی چون: تایید روز کوروش و ورود پیروزمندانه او به بابِل و نگارش منشور حقوق بشر و ... به نوعی تلاش کرده‌اند تا تایید ضمنی حضرت آیت الله دژکام را برای این مناسبت مجعول به مخاطبان خود القاء کنند» و با اولتیماتوم از آن ها خواسته اند تا: «نسبت به رعایت اخلاق حرفه ای و تقوای رسانه ای، نسبت به انعکاس صحیح و دقیق سخنان ایشان اقدام کنند.» یعنی نه تنها روز کوروش «مجعول» است بلکه «ورود کوروش به بابل» و «فتح پیروزمندانه» او، و «نگارش منشور حقوق بشر» او هم ساخته ی مردمان ضد انقلاب و خبرنگاران بدبختی ست که گرفتار این حکومت شده اند.

البته ماجرا به همین جا ختم نمی شود، چون بلافاصله و در همان روز استاندار فارس «با تاکید بر بهره‌گیری از موقعیت‌های فرهنگی برای توسعه اقتصادی، گفت نظام جمهوری اسلامی هیچ‌گونه مخالفتی با موضوع تعریف جایگاه کورش ندارد اما با قرار دادن هویت ملی در مقابل هویت اسلامی مخالف است». و البته درک این کلمات به عهده آن هایی ست که زبان این جماعت را می فهمند.

و همین دیروز هم نماینده شیراز از طرح پیشنهاد خود را مبنی بر رسمی کردن روز کوروش بزرگ منصرف شد و آن را اعلام کرد.

به این ترتیب بزرگان و وابستگان ترسیده ی حکومت اسلامی، همچنان چون همیشه به راحتی و بدون شرم هم انکار می کنند و هم به بندگی حقبرانه ی خود ادامه می دهند.

و نام کوروش، و ارزش های مندرج در منشور او همچنان در ذهن های انسان های با فرهنگ و ایراندوست باقی خواهد ماند. چه دیکتاتور و دیکتاتوری بخواهد چه نخواهد.
www.youtube.com/watch?v=eTlIrIkncR4

با استفاده از لینک زیر می توانید ویدیوی مزبور را دانلود کرده و به اشتراک بگذارید. برای دانلود این ویدیو از سایت ایران پرس نیوز خارج میشوید.
DOWNLOADKoroush August 3, 2019 04:35 AM

شكى نيست كه اين اشغالگران ،دشمن ايران و ايرانى هستند، اين حرفها براى نمايش دلقك بازى انتصابات استند ماه است

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام August 3, 2019 07:54 AM

این تازی پرستان حقیر اگر وجودش را داشتند تا به حال آرامگاه کوروش کبیر را تخریب کرده بودند مانند کاری که با آرامگاه رضاشاه کبیر کردند ولی هر وقت کفگیرشان به ته دیگ میخورد به خصوص در زمان نمایش مسخره‌ ی انتخابات یه فکر سواستفاده از نام کوروش و داریوش می افتند هر کس که رای بدهد معجونی از بلاهت حماقت و خیانت است و در فردای آزادی ایران باید پاسخگو باشد

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی August 3, 2019 09:02 AM

یک مشت زنا زاده - حرام زاده و بی پدر ومادر که هیچ نشانه ای از عرق ملی در ذات وفطرت شان نیست دارند دم از روز کورش میزنند همین نماینده احمق چرا در 7 آبان نیامد در مجلس عربده بکشد که چرا مردم را از رفتن به آرامگاه جاودانه کورش کبیر منع کردید وهمه راههای منتهی به پاسارگاد را بر روی مردم بستید؟ همه اینها نشانه های حرام زادگی و بی ناموسی این قوم بدتر از مغولان است

گزارش یا اعتراض به این نظر


آفتاب تابان August 3, 2019 06:37 PM

از زمان نادرشاه به بعد ایران به هیچ سرزمینی حمله وجنگ نکرده ولی این همه دشمن خونی داره حتی در قرآن شون هم گفته قرالعین کورش بزرگ یاد کرده آی آی آخوندای کسافت کوروش بزرگ خط قرمز ایرانی

گزارش یا اعتراض به این نظر


aria September 14, 2019 12:47 PM

باز دوباره نزدیک انتخابات شد و این اخوندها با درست کردن این نمایش ها و فیلمها و دست بدامن کوروش شدن میخواهند مردم را فریب بدهند ! وگرنه چه فرقی میکند که کتابخانه های ایران را عمر سوزانده باشد یا علی ! دوما مگر در زمان خلافت علی چند بار ایرانیان در گرگان و همین استان فارس سرکوب نشدند که بعد هم زنان و بچه های ایرانی را به کنیزی بردند و فروختند !

گزارش یا اعتراض به این نظر


baran September 14, 2019 08:09 PM

به اتخابات نزذیکتر که بشیم یه دفعه آخوندا یادشون میادکه کوروش بابا بزرگ محمد بوده

گزارش یا اعتراض به این نظر


مسعود September 14, 2019 08:42 PM

بی همه چیز عاقبت ندار جوری میگوید امده ام از کوروش تجلیل کنم که انگار شخص شخیصی هستند و منت گذاشته بر کوروش اون چند تا سنگ وزین اگه پا برجا هستن یه جورایی میدونن که کالبد کی رو بر تارک درخشان کهن دیارمون بغل کردن دوهزار و پانصد ساله که وجود اون ارامگاه هستش که هنوز اسمی از ایران و ایرانی هست اون ابرمرد تاریخ هیچ احتیاجی به تجلیل تو بوزینه وامثال شما که سر سفره اش نشستید نداره و اسم اون رو از دهان ناپاکتون نبرید

گزارش یا اعتراض به این نظر


شاه شاهان، شاه ایران زمین !!! October 29, 2019 09:18 AM

کجاست آن محمد جواد ظریف وطن فروش که در صحنه های جهانی افتخار«شاهان ایران زمین» را به رُخ خارجیان می کشد و با سؤ استفاده از نام کوروش کبیر، سعی در کسب اعتبار برای رژیم اشغالگر، فاسد و غارتگر جمهوری اسلامی است؟
اسلامگرایان فاسد و تبهکار به آخرخط خود در ایران اشغالی رسیده اند
طنین «کوروش، شاه شاهان» در این سرزمین آریایی، هر روز بلند تر و بلند تر می شود که ترس و وحشت عمیقی بر پایه های لرزان رژیم فاسد و غاصبگر اسلامی انداخته است
ایران هرگز نخواهد مُرد!
و اسلام فاسد، خونین و ارتجاعی تشّیع برای همیشه خواهد مُرد!

گزارش یا اعتراض به این نظر


اریو برزن October 29, 2019 11:45 AM

در پاسخ به انهایی که فکر می کنند با دیکتاتوری و
حماقتشان میتوانند از عظمت کورش بزرگ و مهر بی پایان
:او درقلب ملت ایران بکاههند همین شعر از مولانا کافیست

گفت از بانگ و علالای سگان

هیچ واگردد ز راهی کاروان

یا شب مهتاب از غوغای سگ

سست گردد بدر را در سیر تگ

مه فشاند نور و سگ عو عو کند

هر کسی بر خلقت خود می‌تند

هر کسی را خدمتی داده قضا

در خور آن گوهرش در ابتلا

چونک نگذارد سگ آن نعرهٔ سقم

من مهم سیران خود را چون هلم

زاغ در رز نعرهٔ زاغان زند

بلبل از آواز خوش کی کم کند

پس خریدارست هر یک را جدا

اندرین بازار یفعل ما یشا

خم که از دریا درو راهی شود

پیش او جیحونها زانو زند

نقل خارستان غذای آتش است

بوی گل قوت دماغ سرخوش است

گزارش یا اعتراض به این نظر


بابک د.د. October 29, 2019 01:26 PM

رژیم و همکاران اروپائی آن از بیداری و ناسیونالسیم مردم ایران در هراسند اروپائیان که آموزش و پروششان و حتی پوشاکشان ایرانیست ، بدورغ دم از غرب زده گی ایرانیان میزنند چون ناسیونالیسم بیدار کردن اعتماد به نفس یک ملت در تلاش برای تشکیل دولت خوداست بدین شاهنشاه ایران که یک ناسیونالیسم پّرافتخار بوده است ، هنوز که هنوز است اورا در گزارشهای خود دیکتاتور میخوانند و این خود توهین به جامعه ایرانیست که فریاد میزند ، رضا شاه روحت شاد و یا کورش پدرماست زنده باد ناسیونالیسم ایرانی

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی October 29, 2019 02:37 PM

یکباردرهمین جا نوشته بودم این حرامیان وزنازادگان تازی پرست بی ناموس ومادر ق به میترسند اینهااز کورش ونام بزرگ وجهانی کورش کبیر مثل سگ میترسند خامنه ای وروحانی وآیت الله هایک مشت انیرانی پست فطرت وحرامزاده هستند که برای مراسم مسخره اربعین وعاشورا وتاسوعا میلیاردهامیلیاردهزینه میکنندوکارمندان ادارات رابادادن 2 میلیون و500 هزار تومان باخواهش وتمناوهدید روانه کربلا میکنند تا شاید بتوانند برای خودشان ونیروهای تحت امرشان یک آبروئی بخرنداما تا آنجا هراسان و وحشت زده وناکس اند که در روز 7 آبان که یک روز ملی وجهانیست همه نیروهای سربگوبگرشان را در پارسه وتخت جمشید مستقر میکنندتاازرفتن مشتاقانه وبدون جیره ومواجب میلیونهاایرانی برآرامگاه کورش یزرگ جلوگیری نمایند خودشان میدانند که میلیونها ایرانی این روزراگرامی میدارندوکاری بااجداداین ناکسان ندارند

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  11455 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.