آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

یکشنبه، 21 دی ماه 1399 = 10-01 2021

منبع داخلی: خطر اصلی برای حکومت ایران کجاست؟

عباس عبدی روزنامه نگار و تحلیلگر در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: خطر اصلی برای حکومت ایران کدام موضوع یا گروه یا کشور است؟ گرانی، فساد، بیکاری، آمریکا، اسراییل، براندازان، فضای مجازی، و... کدام یک از این‌ها خطر اصلی هستند؟ به نظر بنده هیچ کدام این‌ها تهدید اصلی برای بقای حکومت نیستند. هر چند سه مورد اول مهم هستند، ولی باز هم مهم‌تر از آن‌ها وجود دارد.

وی نوشت: به نظرم خطر اصلی جای دیگری است. برای نمونه حکومت گذشته به دلیل فقدان شفافیت و آزادی، در شناخت عنصر خطرناک علیه خود اشتباه کرد. آن‌ها طی ۶ سال از ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۵ درگیر مبارزه بی‌امان علیه گروه‌های مسلح و چریکی بودند و در سال ۱۳۵۵ آخرین خانه‌های تیمی آنان را فتح کردند. همه را یا کشتند یا زندانی کردند.

مبارزه مسلحانه را بزرگ‌ترین دشمن و خطر علیه خود می‌دانستند و پس از فتح آخرین سنگر آن‌ها نفس راحتی کشیدند که گویی پیروز شده‌اند و جزیره ثبات ایران، در اقیانوس ناآرام خاورمیانه تاسیس شده است. غافل از اینکه فقط یک‌سال بعد از آن موفقیت، حکومت در سراشیبی رو به پایان خود قرار گرفت. چرا؟ چون متوجه وجود یک جریان آرام در زیر این اقیانوس مواج جامعه نبودند.

اسدالله علم در خاطرات خود به مواردی از این جریان اشاره می‌کند ولی گوش شنوایی برای آن نبود. آن جریان فاصله عمیقی بود که میان نسل جوان و رو به رشد با آن حکومت رخ داد. شاه همیشه می‌پرسید که این دانشجویان از ما چه می‌خواهند؟ در حالی که همه چیز را برای‌شان فراهم کرده‌ایم. وی متوجه این نکته نبود که دانشجویان می‌خواستند، خودشان باشند و تحت دستور این و آن نباشند.

گرچه شرایط امروز ایران با پیش از انقلاب به کلی تفاوت دارد و از بسیاری جهات قابل مقایسه نیستند، ولی از یک جهت می‌توان فرآیند مشابهی را دید و آن شکل‌گیری یک جریان متفاوت از ارزش‌های رسمی در نسل‌های جدید است. اگر هر ۱۰ سال را معرف یک نسل بگیریم، باید بگوییم که حتی نسل‌های دهه ۱۳۶۰ و ۱۳۷۰ که امروز در زمره پدران جوان هستند، نیز با ارزش‌های رسمی در حال فاصله‌گذاری هستند، چه رسد به نسل‌های دهه ۱۳۸۰ و در آینده دهه ۱۳۹۰ که حتی نیاز به فاصله‌گذاری نیز ندارند، چون این‌ها متفاوت از این ارزش‌ها متولد و بزرگ می‌شوند.

توجه کنیم که اکنون بیش از ۴۰ سال است که فرزندان این کشور تحت تبلیغ و آموزش‌های متمرکز و شدید و نظارت‌های قابل دیدن قرار دارند. ۱۲ سال آموزش و پرورش و ۴۰ سال صدا و سیمای انحصاری فکر و ذهن آنان را تحت تاثیر قرار می‌داد، ولی نتیجه چه شده است؟ تقریبا هیچ اگر نگوییم منفی. این فرزندان حتی پدران و مادران و بزرگ‌تر خود را نیز تغییر می‌دهند، چه رسد به اینکه تحت تاثیر این آموزه‌های بسیط و کم‌عمق رسمی قرار گیرند.

آنان امروز پرسش‌هایی را مطرح می‌کنند که پدرا‌ن‌شان هم قادر به پاسخ دادن به آن‌ها نیستند چه رسد به ساختار رسمی که اصولا عقیده‌ای به پاسخ دادن ندارد. شکاف گسترده میان نسل‌های جدید با ارزش‌های رسمی در حال عمیق‌تر شدن است و هیچ راهی برای حل آن مگر به رسمیت شناختن این نسل وجود ندارد. آثار چنین شکافی را حتی میان روحانیون نزدیک به حکومت می‌توان دید که چگونه تحت تاثیر فرزندان و نوه‌های خود در حال فاصله‌گیری از ارزش‌های رسمی هستند.

مناسب است که این یادداشت را با این سخن دیوید هیوم به پایان برد که «حکومت تنها بر بنیان نظرات (مردم) استوار است. این قاعده کلی همان اندازه درباره استبدادی‌ترین و نظامی‌ترین حکومت‌ها صدق می‌کند که برای آزادترین و مردمی‌ترین آنها».


آیا همین کفایت می‌کند که روی نقشه جهان باشیم!

مدت ۱۰سال طول کشید تا ۱۵کشور آسیایی-اقیانوسیه بر سر یک پیمان تجاری به توافق برسند. هفته گذشته چین و چهارده کشور دیگر در پایان سی‌و هفتمین اجلاس آسِه ان (اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا) توافقنامه‌ای را برای شکل دادن بزرگ‌ترین بلوک تجارت آزاد در جهان امضا کردند؛ کشورهایی که یک‌سوم اقتصاد جهان را شامل می‌شوند.

علاوه براین‌که کشورهای بزرگی مانند چین و ژاپن و استرالیا عضو این پیمان هستند سایر کشورهای قدرتمند اقتصادی نظیر کره جنوبی و نیوزلند نیز در آن شرکت دارند.

گفته می‌شود این پیمان یکی از بزرگترین توافق‌های تجارت آزاد در تاریخ جهان است که زندگی دو میلیارد و دویست میلیون نفر از ساکنان کره زمین را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ۳۰درصد تولید اقتصادی دنیا را در بر می‌گیرد.

عموم این کشورها ظاهراً از دوستان جمهوری اسلامی محسوب می‌شوند اما چرا آن را به جمع خود راه ندادند؟!

پیمان های منطقه‌ای در عصر حاضر چنان درجه پر اهمیتی یافته است که دیگر نمی‌توان بدون حضور در آنها به حیات اقتصادی معقول در جامعه جهانی ادامه داد. اما هیچ کشوری میلی و رغبتی برای نزدیکی و همکاری با حکومت اسلامی ایران را ندارد چون طینت توسعه‌طلبانه و تروریستی آن عملا راه مناسبات سالم اقتصادی را سد می‌کند.

اگر دیر بجنبیم از جهان حذف می‌شویم

سایت اقتصادنیوز در تهران در همین رابطه در مطلبی هشدارآمیز نوشت: سؤالی پیش روی تمدن ایرانی است: ایران بدون قرار گرفتن در شبکه مبادلات اقتصاد جهانی، بخشی از توافق‌های بین‌المللی برای قرار گرفتن در زنجیره ارزش جهانی، بدون آن‌که هیچ خط لوله، کریدور زمینی، هوایی یا دریایی از ایران بگذرد، بدون قرار داشتن بر سر مسیرهای تجاری مهم دنیا، بدون ارتباطات بانکی، بدون داشتن هیچ فرودگاه یا بندر مهم در مناسبات اقتصاد جهانی، بدون وارد شدن در شمار فزاینده معاهدات توسعه تجارت منطقه‌ای، چه عاقبتی خواهد داشت؟

آیا همین کفایت می‌کند که فقط روی نقشه جهان باشیم؟ آیا با ادامه این وضع از جهان معاصر حذف نخواهیم شد؟ در جهانی که حتی به نفت ما نیز دیگر نیازی ندارد، روی نقشه بودن کافی است؟ روی نقشه بودن و در مناسبات دنیای معاصر نبودن رضایت‌بخش است؟

دهه‌ها را از دست داده‌ایم، اما دیرتر بجنبیم، از جهان معاصر حذف شده و در جایی از تاریخ گم خواهیم شد. حالا که نیمه گم‌شده‌ایم، شصت میلیون نفر را نیازمند کمک معیشتی تشخیص داده‌اید، وقتی گم شویم...


چاره ای جز برقراری رابطه با آمریکا نداریم

معاون سابق وزیر امور خارجه در دوران خاتمی گفته: هیچ کشوری دغدغه تحریم شدن ایران را ندارد و چاره ای جز برقراری رابطه با آمریکا نداریم.

به گزارش سایت عصر ما، محسن امین‌زاده، در جلسه ای با عنوان "ضرورت تنش زدایی در روابط جمهوری اسلامی و آمریکا"، ضمن هشدار به خامنه ای و پااسدارانش گفت: ایران بعد از انقلاب در تعامل با جامعه جهانی و در مواجهه با آمریکا دوره های گوناگونی را طی کرده است. در دوران جنگ سرد با وجود ماجراجویی های که ایران انقلابی داشته است، کشورهای غربی و امریکا در واکنش به این رفتار ایران به شکلی بردبارانه عمل می کرده اند تا ایران به سمت بلوک شرق و اتحاد شوروی کشیده نشود. ولی امروز دیگر جمهوری اسلامی نمی تواند با آرزوی تکرار وضعیتی مانند دوران جنگ سرد رفتاری مشابه آن دوران با جامعه جهانی و آمریکا داشته باشد.

وی افزود: مسئله دیگر این است که ده سال پیش تهدید توقف کامل صدور نفت ایران می توانست بحران اقتصادی در جهان ایجاد کند؛ اما امروز چنین نیست. نفتی که تا دیروز سلاح کشورهای خاورمیانه بود و تصمیم کشورهای نفتی روی تصمیمات آمریکا و اروپا نیز اثر می گذاشت و آنها را به انفعال می کشاند، امروز هیچ کاربرد راهبردی در مقابل آمریکا و غرب ندارد.

این دیپلمات سابق افزود: موضوع قابل توجه دیگر این است که اقتصاد ایران زمانی توسط ترامپ تحریم شد که تقریبا از همه جای اقتصاد جهان منفصل شده بود. و هیچ کشور موثری در جهان با ایران ارتباط اقتصادی نداشت و هیچکس از تحریم ایران متضرر نشد. در واقع هیچکس جز ایران از تحریم ایران متضرر نشد. با چنین شرایطی آیا ایران می تواند دوام بیاورد و مسیر توسعه خود را دنبال کند؟ تجربه نشان می دهد که با تحریم های آمریکا امکان پذیر نیست. این وضعیت به شکلی است که هر روز ایران را در وضعیت بدتری به لحاظ اقتصادی قرار می گیرد.

وی افزود: امروز ایران در موقعیت اقتصاد فروپاشیده ای قرار دارد و اقتصاد ایران هر روز می تواند فروپاشیده ترشود. اقتصاد ایران ظرفیت های بسیار بزرگی داشته اما سقوط آزاد جایگاه اقتصادی ایران در سطح جهان تکان دهنده است و موقعیت نازل کنونی اقتصاد ایران خلاف شان ملت ایران است و همین سهم اندک نیز در معرض فروپاشیدگی بیشتر است.

وی گفت: باید بدانیم که بدون کاهش بحران در روابط جمهوری اسلامی و آمریکا هیچ کشوری با ایران همکاری اقتصادی نخواهد کرد. در وضعیت فعلی هیچ کشوری از جمله چین و عراق و هند و روسیه هم با ایران همکاری اقتصادی نمی کنند. حتی پول های بلوکه شده ایران در بانک های کشورهایشان را هم پس نمی دهند. چینی ها هم همه چیز را منوط به کاهش تنش میان ایران و آمریکا می کنند و می گویند که شما اول باید مشکلاتتان را با امریکا حل کنید و بعد برای همکاری های اقتصادی گسترده با هم تفاهم کنیم. هیچ کشوری حاضر نیست در وضعیت بحران روابط ایران و آمریکا با ایران همکاری کند.مانی المان November 23, 2020 01:51 AM

اینکه چرا در پیمانهای منطقه ای و سایر معاده های اقتصادی حکومت منحوس اسلامی را بازی نمی گیرند, همانطور که گفته شد, یکی خوی توسعه طلبی و صدور حماقت در زیر هر پوششی که پیدا کند, دوم اینکه معامله های اقتصادی که بسته شوند نیاز به ساز و کارهای بانکی دارد که تا fatf حکومت ملایان را از لیست سیاه بیرون نیارد هیچ پولی رد و بدل نخواهد شد حتی با بانکهای چین و روسیه, سوم انکه سرمایه جایی میرود که امنیت داشته باشد, نه کشوری که اختاپوس رانت و مافیایی اخوندی و نظامی امنیتی بر ان لمیده, اگر این نکبتها چند سال دیگر بمانند نه از ایران چیزی می ماند و نه از ایرانی

گزارش یا اعتراض به این نظر


tak tirandaz January 10, 2021 11:14 AM

حتما آقای علم مامور شده بودند تا دست امریکا و انگلیس را در بهم زدن اوضاع ایران باز بگذارند

گزارش یا اعتراض به این نظر


بلوغ فکری و پدیدهٔٔ تکامل !!! January 11, 2021 03:02 AM

بالاخره بعد از «۴۲ سال خشونت و استبداد خونین اسلامی» و «انکار حقوق انسانی ملت ایران» به این امر حیاتی اعتراف می کنند که پدیده ای بنام «تکامل و دگرگونی هم در طبیعت انسانها» هم هست و مردم متمدن و آزادیخواه ایران هم از این قاعده مستثنی نبوده و نخواهند بود

بالاخره به این امر اعتراف کردند که یک کشور باستانی ۷۰۰۰ ساله و یک ملت متمدن را نمی توان در یکی از «حساس ترین و بی ثبات ترین» منطقه در جهان را با آداب، رسوم و قوانین ارتجاعی، ضدملی و ضد انسانی یک «دین و مذهب تبعیض گر، خونین، خشونت بار و منطق ۱۴۰۰ سالهٔ ضدانسانی» در زیر سلطهٔ استبداد وحشیانه خود حفظ ، اداره و مدیریت کرد

بالاخره به این امر اعتراف کردند که «هیچ ایدئولوژی استبدادی و یا مذهبی» بر خواسته های برحق یک ملت متمدن و ستمدیده، قادر به سلطه بر آن باشد

بالاخره اعتراف می کنند که افکار، عقاید و اعتقادات ۱۴۰۰ سالهٔ خشونت انگیز و مرتجعانهٔ مذهبی خود در دنیای بشریت و متمدن امروز، «هنجار، موثر و کارگر» هرگز نبوده، نیستند و نخواهند بودند

بالاخره بعد از ۴۲ سال سیاهی، تباهی، جنگ، خونریزی، خشونت، تبعیض، ویرانی، محنت، ظلم، مشقت و بی عدالتی در راه رسیدن به آن «تکامل فکری» هستند که اعتراف کنند، پدیده ای بنام «بلوغ فکری» در جامعه ایران در حال شکل گرفتن است که به «پدیدهٔ تکامل» و «بلوغ سیاسی» که از «دو ارکان حیاتی جوامع مدرن بشری پیشرفتهٔ امروزی» هستند را در ایران اسلام زدهٔ اشغالی، رقم خواهند زد

بالاخره این (عبدی) به این «حقیقت شیرین و صریح» واقف شده که پس از ۱۴۰۰ سال فریب ملت ایران و انکار حقوق انسانی آنها؛ اسلامیت خونین، شریعت ارتجاع اسلام، روحانیت فاسد و پدیدهٔ فاشیستی اسلامگرایی در حال اضحملال، سقوط، مرگ، نابودی کامل و انقراض همیشگی خود در ایران زمین اشغالی خواهند بود!

بالاخره چمشان بسته و افکار ارتجاعی خود را باز کرده و به «حقایق تلخ واقعیت ها» آشنا می شوند:
کشوری تا پایه ویران از خود به جا گذاشته!
مردمی در درد، عذابِ عمیق و خسته از دین، مذهب و شریعت اسلام!
مردمی بدنبال ثبات، امنیت،عدالت، برابری، احقاق حقوق انسانی خود و شکوفایی اقتصادی!
مردمی خسته از دروغ، فریب و رجزخوانی های سران فاسد حکومت خود!
مردمی عدالت خواه که بدنبال یک زندگی با شرافت انسانی برای خود، فرزندان خود و نسلهای آیندهٔ خود هستند!
مردمی ستمدیده که تا احقاق حقوق حقهٔ خود در برابر این اشغالگران ظالم اسلامی، هرگز سر تسلیم فرود نخواهند آورد!

هر مستبدی که با ملتش «دَراُفتاد»، برای همیشه از قدرت حاکمه «وَر اُفتاد»!

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  30182 بازدید |


© copyright 2004 - 2021 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.