آدرس پست الکترونيک [email protected]

پنجشنبه، 7 بهمن ماه 1389 = 27-01 2011

حذف یارانه ها؛ بازگشت قاطر و گاوآهن

برپایه گزارش‌هائی که به کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی رسیده، در برخی شهرستان‌های ایران، پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، کشاورزان به دلیل گرانی سوخت، برای شخم زدن دوباره به گاوآهن، قاطر و الاغ متوسل شده‌اند.

عسگر جلالیان نماینده دیر، کنگان و جم و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در تماس با رسانه‌های ایرانی خبر داده که در مناطقی از ایران، افزایش هزینه سوخت تراکتورها و سایر ماشین‌های کشاورزی سبب شده است که کشاورزان آن‌ها را رها کنند و برای شخم زدن مزارع خود بار دیگر به گاوآهن و قاطر و الاغ متوسل شوند.

این نماینده مجلس گفته است:«این در شرایطی اتفاق می‌افتد که ما می‌خواهیم به سمت پیشرفت و توسعه گام برداریم و استفاده از تکنولوژی‌ها را سرلوحه قرار دهیم. این عقب‌گرد به هیچ‌وجه قابل پذیرش نیست.»


گرانی شیر و بلیت مترو و اتوبوس

جنبه‌های منفی اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، به تدریج در بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی ایران هم آشکار می‌شود. به تازگی حسن چمنی رئیس هیئت مدیره صنایع شیر ایران به خبر آنلاین گفته است:«کارخانجات پگاه، طبق بخشنامه رئیس گروه صنایع شیر، موظف شده‌اند قیمت محصولات را تا پایان سال‌جاری تغییر ندهند، اما برخی از مدیران پیش‌بینی می‌کنند که با صدور قبض‌های جدید، هزینه‌های آن‌ها ۴۰۰ تا ۵۰۰ درصد افزایش یابد. در حوزه حمل و نقل نیز تاکنون هزینه‌ها ۱۵ تا ۲۰ درصد بالا رفته است.»

چمنی گفته است:«صنعت شیر باید از یارانه برخوردار شود، چون رابطه مستقیمی با سلامت مردم دارد.»

همزمان، به گفته خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر تهران، متروی تهران نرخ بلیت مترو را برای سال آینده ۴۸۰ تومان اعلام کرده است. این نرخ در صورتی اعمال خواهد شد که دولت یارانه‌ای به مترو ندهد. دانشجو همچنین گفته است:«در صورت کمک دولت، می‌توان نرخ دیگری برای بلیت مترو تعیین کرد. بلیت اتوبوس‌ها نیز، در صورت عدم کمک دولت افزایش خواهد یافت.»Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: