آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

شنبه، 31 فروردین ماه 1392 = 20-04 2013

قنات تاریخی ندوشن فرو ریخت

قنات تاریخی ندوشن در پی بارش شدید باران در ندوشن ریزش کرد و آب این قنات به کلی خشک شد.قنات ندوشن دو سال است که در فهرست آثار ملی ایران جای دارد.

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی – در پی بارش شدید باران درندوشن، قنات تاریخی ندوشن که به ثبت آثار ملی ایران در آمده بود ریزش کرد و آب این قنات به کلی خشک شد.

این قنات تاریخی دو سال است که در فهرست میراث ملی ایران جای دارد اما اقداماتی مبنی بر حفاظت از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انجام نشده بود. این در حالی است که قنات ها، یکی از مهمترین سازه‌های تاریخی ایران به شمار می روند و جایگاه مهمی در ساختن تمدن ایران زمین دارند.

به گفته کارشناسان میراث فرهنگی، این قنات که مربوط به دوره ایلخانی است و 4٫2 کیلومتر طول دارد و به شماره 30051 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. مظهر این قنات از فاصله 10 کیلومتری جنوب شهر ندوشن در محلی به نام سرآب ده شروع شده و تا ابتدای بلوار فاطمه الزهرا(س) این شهر ادامه می یابد.

دبی آب این قنات 60 لیتر در ثانیه است که به باغستان‌های شرقی و بافت قدیم شهر هدایت می شود در ضمن در طول مسیر قنات 51 حلقه چاه برای لایروبی و تهویه هوای قنات قرار دارد و عمیق ترین نقطه قنات هم ( مادرچاه) 48 متر عمق دارد.Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved