آدرس پست الکترونيک [email protected]

دوشنبه، 23 دی ماه 1392 = 13-01 2014

لاریجانی: توافق ژنو را قبول نداریم و اجرا نمی کنیم

اظهارات جواد لاریجانی در حالیست که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته پایبندی دقیق رژیم تهران به توافقنامه‌ ژنو به دقت رصد خواهد شد.

محمد جواد لاریجانی، رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در گفتگو با خبرگزاری فارس در خصوص مذاکرات ژنو گفته: این مذاکرات از ابتدا یک پایه لق داشت؛ بررسی این اشکالات به یک بحث طلبگی فارغ از مرده باد و زنده باد نیاز دارد. مثلا در این توافقنامه به بحث برنامه اقدام اشاره شده است. در حالی که برنامه اقدام باید مبتنی بر یک توافقنامه‌ای باشد که پایه عمل و مورد تائید قانون باشد. در حالی که هیچ توافق قانونی پایه این برنامه اقدام نیست و پشتیبانی قانونی ندارد. این سند پایگاه قانونی ندارد اما در عین حال بی‌اعتبار هم نیست و تنها پایه اعتبار آن تعهد طرفین به اصل وفای به عهد است. که این به راحتی قابل شکستن است و هر طرف احساس کند طرف دیگر وفای به عهد نکرده است با توجه به اینکه واحد داوری وجود ندارد خودش تصمیم می‌گیرد. لذا از لحاظ قانونی این سند جایگاه محکمی ندارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در سند ژنو قطعنامه‌های شورای امنیت پذیرفته شده است، تصریح کرد: یک نکته دیگر که در این توافقنامه وجود دارد این است که در این سند تمام قطعنامه‌های شورای امنیت پذیرفته شده است و این امر مخالف نظر نظام و مجلس است. ببینید ما قطعنامه‌های تحریم شورای امنیت را نباید به هیچ وجه بپذیریم زیرا آنها ما را متهم کرده‌اند که فراتر از هسته‌ای رفته‌ایم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه دولت جمهوری اسلامی هیچ تعهدی برای پایبندی به سند ژنو ندارد، افزود: این سند باید مبتنی بر یک توافقنامه شود و در مجلس به تصویب برسد. چون دولت ما در سند ژنو تعهد به آن کرده است طبیعتا ما اول طرفی نیستیم که آن را نقض می‌کنیم و این بر اساس وفای ما به عهد است. اما این سند همین الان نقض شده است. بنابراین معتقدم دولت جمهوری اسلامی هیچ تعهدی برای پایبندی به این سند ندارد زیرا این سند هم از طرف آمریکا و هم از طرف اروپا نقض شده است. آنهم نقض صریح سند صورت گرفته است. حتی تهدیدهایی هم که علیه ایران مطرح می‌کنند نقض سند است زیرا قرار بود بر اساس حسن نیت با یکدیگر مذاکره کنیم. اروپا نیز برخلاف عهد خود عمل کردند آنها گفتند ما تحریم‌ها را پس از ژانویه و بعد از اینکه آژانس تائید کرد که ما وظایف خود را انجام دادیم... اینکه در سند نیست. از این رو نه اعضای اروپایی 1+5 و نه آمریکا به سند ژنو پایبند نبودند لذا از این به بعد جمهوری اسلامی هم هیچ تعهدی به این سند نباید داشته باشد.


زهر تلخ اتمی را خوردیم و هیچ امتیازی نگرفتیم

يکی از مهره های باند ولی فقیه: نظام در توافقنامه ژنو به حقوق هسته ای خود دست نيافته است / مذاکره کنندگان ما همه امتيازات را به ثمن بخس فروخته اند / فاصله ميان آنچه به دست آورده ايم و آنچه که متأسفانه از دست داده ايم بسيار زياد است

آخوند محمود نبويان در مطلبی تحت عنوان "کالبد شکافی توافقنامه ژنو" می نويسد: نظام در توافقنامه ژنو، اولا به حقوق هسته ای خود دست نيافته است، ثانيا حق غنی سازی اش به رسميت شناخته نشده است، ثالثا خطوط قرمز نظام رعايت نشده است و رابعا هيچ تزلزل و فروپاشی در تحريمهای اصلی صورت نگرفته است.

وی نوشت: در اين توافقنامه پذيرفته ايم وضعيت هسته ای نظام موجب نگرانيهايی برای جامعه جهانی در گذشته و حال شده است که بايد برطرف شود.... به هيچ وجه غربيها در اين توافقنامه ذکر نکرده اند که نظام دارای حق غنی سازی است، بلکه صرفا می تواند "يک برنامه" غنی سازی داشته باشد.

وی می نویسد: از دست دادن حداقل 90 درصد امتيازات برای به دست آوردن حداکثر 10 درصد معامله ای نادرست و تفاهمی زيانبار و بسيار خسارت آفرين است.فضول میرزا January 14, 2014 03:56 AM

باشه قبول نداشته باش فقط بیا این جرعه آخر را هم بنوش و برو

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  


© copyright 2004 - 2022 IranPressNews.com All Rights Reserved