آدرس پست الکترونيک [email protected]

یکشنبه، 12 بهمن ماه 1393 = 01-02 2015

کارشناس تغذیه: چرا ایرانیان کوتاه‌ می‌شوند؟

یک کارشناس تغذیه گفت: جذب پروتئین‌های موجود در لبنیات میان مردم بسیار کم است. مصرف اندک شیر یکی از دلایلی است که سبب کاهش این پروتئین‌ها در بدن می‌شود، در حالی که در امکانات تغذیه‌ای ایران شیر یکی از بهترین‌هاست.

وزیر بهداشت درباره مصرف کم شیر در ایران هشدار داد. دکتر سید حسن هاشمی گفت: مصرف شیر علاوه بر سلامتی بر روی قد نیز تاثیر زیادی دارد.

به گزارش ایسنا، عارفه فلاح کارشناس تغذیه در گفتگو با فرارو گفت: یکی از عواملی که در رشد قدی افراد تاثیر زیادی دارد، تغذیه است. رشد قدی دختران تا سنین 18 الی 20 و رشد قدی پسران تا سنین 22 الی 23 ادامه دارد. پس از این سن سرعت رشد قد کم می‌شود. در این بازه زمانی باید مواد غذایی لازم برای رشد قد را مصرف کرد. پس از این سن تراکم‌سازی استخوان‌ها کاهش پیدا می‌کند و استخوان که دیگر پس از 30 سالگی متراکم نخواهد شد، رشدی نخواهد داشت.

این کارشناس همچنین گفت: خوردن شیر توسط افراد باید از وقتی به دنیا می‌آیند (شیر مادر) تا نوجوانی آن‌ها به صورت منظم ادامه داشته باشد تا موجب رشد شود.

عارفه فلاح درباره دلایل عدم مصرف مناسب شیر در ایران گفت: نخوردن شیر در ایران دلایل مختلفی دارد. یکی از این دلایل عدم اعتماد مردم به مواد غذایی بسته‌بندی است؛ اتفاقی که در رابطه با روغن پالم در شیر افتاد. یکی دیگر از دلایل هزینه نسبتا بالای شیر پس از حذف یارانه آن است. در حداقل ممکن هر فرد باید دو لیوان شیر در روز بخورد، که این میزان در یک خانواده چهارنفره برابر با یک و نیم لیتر در هر روز می‌شود، که هزینه قابل توجهی خواهد داشت.

وی گفت: علاوه بر این دلایل، باید به سبک زندگی‌ای که جوانان و نوجوانان بر اساس الگوهای غلط پی گرفته‌اند، اشاره کرد. مصرف نوشیدنی‌های قندی مانند نوشابه یکی از این عادت‌های اشتباه است.

فلاح با اشاره به دلایل دیگر کاهش مصرف شیر در کشور گفت: دلیل مهم دیگر، شکایت افراد از معده‌درد پس از خوردن شیر است. دلیل این درد معده، وجود قند لاکتوز در شیر است. اما افراد باید بدانند که بدن می‌تواند به‌مرور زمان و با خوردن شیر از کم به زیاد، توانایی هضم قند لاکتوز را در خود ایجاد کند، تا معده آسیب نبیند. یکی دیگر از راهکارها هم تولید شیرهای بدون لاکتوز است.

فلاح با اشاره به مصارف تغذیه‌ای مردم ایران گفت: سبک غذایی ایرانی، استفاده از غذاهای پرکربوهیدرات است. برنج، نان، سیب‌زمینی چیزهایی است که بیشتر از هر چیزی در کشور ما مصرف می‌شوند. کربوهیدرات نیز خود از عواملی است که بر کاهش قدکشیدن افراد تاثیر می‌گذارد.

این کارشناس تغذیه گفت: مصرف پروتئین موجود در لبنیات، از مواد غذایی‌ای است که موجب رشد قد می‌شود، اما در کشور ما پروتئین‌های دیگر که در گوشت‌هاست بیشتر مصرف می‌شود که کمکی به رشد قد افراد نخواهد نکرد.


فلاح در پاسخ به این سئوال که چه کارهایی می‌توانیم برای روی‌آوردن مردم به مصرف شیر انجام دهیم، گفت: ما باید اعتماد مردم را به این ماده غذایی و سایر مواد غذایی مشابه جلب کنیم. همچنین باید مادران را تشویق کنیم تا به‌جای شیرخشک شیر خودشان را به نوزادانشان دهند. در کنار همه اینها، باید با تبلیغات موثر شیر را به الگوی غذایی مردم وارد کنیم. کاهش قیمت شیر نیز یکی دیگر از راه‌حل‌هاست.

این کارشناس تغذیه در انتها تاکید کرد: همه ما باید بدانیم که عدم مصرف شیر موجب نرمی استخوان، شکستگی و پوکی استخوان در سنین بالا خواهد شد. این عارضه‌ها خصوصا در زنان بسیار بیشتر خواهد بود.Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: