آدرس پست الکترونيک [email protected]

دوشنبه، 9 آذر ماه 1394 = 30-11 2015

نابغه‌ ایرانی‌ بر کرسی انیشتن تکیه زد + عکس

پروفسور نیما ارکانی حامد "سی و دومین" نفر در لیست صد نابغه زنده دنیا است و از ۱۴ سالگی در نظریه و قوانین نیوتون تحقیق کرده است. وی در حال حاضر استاد دانشگاه هاروارد و دارای کرسی استادی در دانشگاه پرینستون است. این کرسی از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۵۵ در انحصار آلبرت انیشتن بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، از این نابغه ایرانی دعوت شده که در طرح تونل شتاب دهنده سوئیس (LHC) که با هزینه بالغ بر ۵ میلیارد دلار ساخته شده، رهبری آزمایش‌ها را بر عهده داشته باشد. چین نیز از پروفسور اردکانی برای پیشبرد پروژه شتابدهنده خود دعوت به عمل آورده است.

چین به طور رسمی اعلام کرده که فاز نخست ساخت این پروژه عظیم را در سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد کرد. آنچه که در چین ساخته خواهد شد دو برابر شتاب دهنده LHC اروپا و ۷ برابر قدرتمندتر از آن خواهد بود.

هم اکنون شتاب دهنده LHC سرن در اروپا بزرگترین ماشین واحد در دنیا محسوب می شود که شامل تونل بزرگی به درازای ۲۷ کیلومتر می شود. اما تونل برخورد دهنده پوزیترون الکترون چرخشی مدور (CEPC) چین بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتر درازا خواهد داشت و این یعنی مساحتی به بزرگی منطقه ای که منهتن آمریکا را شامل خواهد شد.

حضور این فیزیکدان ایرانی الاصل در چنین پروژه عظیمی برای چین یک اعتبار بزرگ محسوب می شود و درحالی که مقامات عالی رتبه این کشور از فیزیکدانان و دانشمندان شناخته شده جهان در حوزه فیزیک دعوت به همکاری در این پروژه کرده اند اما همکاری ارکانی حامد ارزشی متفاوت برای آنها دارد.

بسیاری بر این باورند که پروفسور نیما ارکانی حامد که به عنوان سی و دومین نفر در فهرست ۱۰۰ نابغه زنده دنیا نیز شناخته می شود انیشتن زمان است.اردشیر November 30, 2015 12:43 PM

امیدوارم که پروفسور نپذیرند که برای حکومت دیکتاتوری چین شتابدهنده بسازند گسترش دانش یک حکومت ضد بشری برای بشر نگرانکننده خواهد بود

گزارش یا اعتراض به این نظر


amir December 1, 2015 12:44 AM

در این وانفسا در این روزگار وحشت ونکبت چگونه رویید گلی
خوش عطر و دل انگیز دراین وادی استاد اردکانی مقدمت را
سپاس میگویم فرزند خردمند جهان و ایران زمین دستت را میبوسم
تهنیت بر تو و خاندانت و ملت سرافراز وطن / ارادتمند تو انسان
والا و افتخار آفرین امیر ارشادی

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: