آدرس پست الکترونيک [email protected]

دوشنبه، 17 خرداد ماه 1395 = 06-06 2016

چرا خامنه ای به نامه اخیر اوباما پاسخ منفی داد؟

دلیل پاسخ منفی خامنه ای به نامه اوباما و مخالفت با برجام منطقه ای

اواخر اردیبهشت ماه جانشین فرمانده سپاه از نامه پنجم رییس‌جمهور آمریکا به رهبر انقلاب خبر داد. موضوعی که رهبر انقلاب در سخنرانی روز چهاردهم خرداد زوایای دیگری از آن را روشن کرد.

به گزارش صبح نو، در پنج نامه‌ای که اوباما از ابتدای زمامداری خود به رهبر انقلاب نوشته است مسیر درخواست‌های وی از مذاکره برای حل مشکلات دو کشور تا درخواست کمک از جمهوری اسلامی برای حل مشکلات منطقه تغییر کرده است.

بعد از توافق هسته ای، عده زیادی در داخل و خارج کشور برای حل و فصل مشکلات، صحبت از برجام منطقه ای کردند. هدف اوباما از نگارش نامه پنجم به رهبر انقلاب را نیز باید گفت و گو برای حل مشکلات منطقه در عراق، سوریه، یمن و ... پیش از خداحافظی وی با پست ریاست جمهوری دانست.

در این راستا رهبر انقلاب روز چهاردهم خرداد در مراسم بیست و هفتمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) با اشاره به شیوه ها و حیله گری های دشمنان به‌خصوص آمریکا، خاطرنشان کردند:

«آنها همیشه با تهدید جلو نمی آیند، گاه با لبخند و حتی تملق حرف می زنند، مثلاً نامه می نویسند که بیایید مشکلات منطقه را با مشارکت هم حل کنیم، در این مواقع انسان ممکن است دچار وسوسه شود که خوب است برویم با یک ابرقدرت در حل مسائل بین المللی همکاری کنیم، غافل از اینکه دشمن در باطن قضیه دنبال اهداف دیگری است. دعوت دشمن برای همکاری در حل مسائل، یعنی دعوت به کمک و ایفای نقش در بازی و میدانی که او برای حل مسائل مورد نظرش ترسیم و تعیین کرده است.

رهبر انقلاب عنوان می کنند: تجربه‌ای در مذاکرات هسته‌ای پیدا کردیم که نباید فراموش کنیم. تجربه این است که ما اگر تنازل هم کنیم آمریکا دست از نقش مخربش بر نمی‌دارد... ما با آمریکا مذاکره کردیم به یک نقاط مشترک و نتایجی رسیدند؛ آمریکا تعهداتی کرد. جمهوری اسلامی تعهداتش را انجام داد. آن طرف بدقول، بدعهد و بدحساب تا الان دبه کرده است.

همچنین رهبری به درستی بدليل بدعهدي بر عدم مذاكره در مسائل ديگر با آمريكا تأکید می کنند: اگر بر فرض محال در هر زمینه ای و هر قضیه دیگری با آمریکا، بحث و مذاکره کنیم و از اصول و مواضع خود کوتاه هم بیاییم، او کوتاه نمی آید و بعد از لبخندها و تبسم ها و حرفها، در عمل اهداف خود را دنبال می کند.Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: