آدرس پست الکترونيک [email protected]

آدينه، 17 اردیبهشت ماه 1400 = 07-05 2021

کرونا؛ دانش‌آموزان ایرانی نگران جانشان و پاسخ خامنه‌ای

تصاویر حمله و سرکوب نیروهای انتظامی با باتوم و گاز اشک آور و اسپری فلفل به دانش‌آموزان در شهرهایی از قبیل یزد با واکنش منفی گسترده در رسانه‌های اجتماعی روبه‌رو شده است. (فیلم زیر)

تشکل‌های صنفی فرهنگیان در سه استان کشور با انتشار بیانیه هایی جداگانه در اعتراض به ضرب و شتم دانش‌آموزان معترض به امتحانات حضوری توسط نیروی انتظامی این اقدام آنان را رذیلانه خواندند.

کانون صنفی فرهنگیان یزد در این باره نوشته است: متاسفانه علی‌رغم غیرقانونی بودن ورود نیروهای نظامی با لباس رسمی به اماکن فرهنگی، دانش‌آموزان معترض در محوطه آموزش و پرورش با برخوردهای خشونت‌بار پلیس مواجه گردیدند.

در ادامه آمده است: با باتوم و اسپری فلفل به ضرب و شتم نوجوانانی که با دست خالی فقط برای بیان اعتراض خود در مدنی‌ترین شکل و در فضای بسته تجمع کرده بودند، پرداختند.


آموزش غیرحضوری امتحان حضوری!
مردم نگران جانشان هستند مسئولان نگران تقلب کردن دانش‌آموزان

بهارنیوز نوشت: از لحظه ورود ویروس کرونا به کشور دانش‌آموزان و والدین آن‌ها در کنار معلمان با چالش‌های آموزشی بسیاری در این دوران دست و پنجه نرم کردند. مسائلی همچون بازگشایی یا عدم بازگشایی مدارس در شرایط کرونایی، نبود زیرساخت‌ها و برنامه آموزشی کامل و جامع برای آموزش آنلاین، عدم دسترسی به امکانات آموزش آنلاین از سوی بخش قابل توجهی از جمعیت دانش‌آموزی کشور، خودکشی‌های دانش‌آموزی به دلیل همین نبود امکانات و از طرف دیگر فقدان امکانات کافی برای استفاده از شیوه‌های آموزش جایگزین و در نهایت نگرانی در خصوص نحوه برگزاری امتحانات دانش‌آموزان در سال تحصیلی جاری.

در واقع آنچه بخشی از دانش‌آموزان و خانواده‌ها را نگران کرده است اصرار آموزش و پرورش بر برگزاری امتحانات پایه‌های نهم و دوازهم به صورت حضوری است. وزیر آموزش و پرورش در اینباره گفته بود: «اصرار داریم که امتحانات پایه نهم و دوازدهم حضوری برگزار شوند. زیرا امتحانات این دو پایه امتحانات تاثیرگذاری است و در آینده شغلی و تحصیلی‌شان اثرگذار است و اگر غیرحضوری باشد احتمال تضعیف حقوق وجود دارد، اما اگر در زمان اعلام شده، از سوی ستاد کرونا اجازه برگزاری امتحانات حضوری داده نشود، ممکن است امتحانات به تاخیر بیفتد، اما مصر هستیم حضوری باشد»

با تمام وعده‌های داده شده از سوی وزارت آموزش و پرورش درباره نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اما به نظر می‌رسد دانش‌آموزان و والدین آن‌ها همچنان با برگزاری آزمون نهایی دو پایه نهم و دوازدهم به صورت حضوری مخالف بوده و نگران انتقال بیماری و ابتلا به ویروس کرونا هستند. آنچنانکه در نظر سنجی که رویداد‌۲۴ در خصوص برگزاری امتحانات پایه نهم و دوازدهم به صورت حضوری انجام داد ۲۰ درصد از شرکت‌کنندگان با برگزاری امتحانات موافق و ۸۰ درصد با برگزاری حضوری امتحانات مخالف بوده‌اند.

برای اعلام این نگرانی‌ها دانش‌آموزان این دو مقطع تحصیلی در اقصی نقاط کشور با تجمع در مقابل ادارات آموزش و پرورش استان‌های خود نسبت به برگزاری امتحانات حضوری اعتراض کردند. دانش‌آموزان اصفهان، قزوین، سمنان، شیراز، خوزستان و... همصدا خواهان لغو برگزاری امتحانات حضوری شدند و حتی کمپین لغو امتحانات حضوری پایه نهم و دوازدهم توسط عده‌ای از دانش‌آموزان راه‌اندازی شد. تجمعاتی که البته برگزاری آن‌ها به اندازه برگزاری حضوری امتحانات و حتی بیشتر خطرناک بود.

این اعتراضات حتی به فضای مجازی هم رسید و هشتگ نه به امتحانات حضوری زده شد. کاربری به نام سمی می‌نویسد: «مردم نگران جانشان هستند، مسئولان نگران تقلب کردن دانش‌آموزان در صورت برگزاری امتحانات نهایی به صورت مجازی!»

ایلدا می‌نویسد: «ما دانش‌آموزان خیلی ممنونیم که با امتحانات حضوری می‌خواهید از ضایع شدن حقمان جلوگیری کنید، اما قبلش بهمون حق زنده ماندن بدهید.»

کار بردیگری می‌نویسد: «روزی در کتاب‌ها می‌نویسند؛ ایرانی‌ها همه مرگ‌ها را تجربه کردند مرگ با آتش‌سوزی، مرگ با هواپیما، مرگ با گرسنگی و مرگ با امتحانات حضوری»

امیر هم نوشت: «کرونا جدیدا با شعور و درک شده و خودش شخصا اعلام کرده که کاری به نهمی‌ها و دوازدهمی‌ها ندارد و گرنه مسئولین اصلا فکرشان به حضوری کردن امتحانات خطور نمی‌کرد.»

دانش‌آموزی هم با لحنی طنزگونه می‌نویسد: «من خود به چشم خویشتن دیدم که جانم می‌رود.»

با این حال همچنان گوش آموزش و پرورش بدهکار نیست و بر برگزاری امتحانات حضوری این دو پایه ولو با جابه جایی زمان امتحانات اصرار دارد آنهم در شرایطی که وزارت بهداشت نگران ویروس هولناک هندی و در موردی جدیدتر ویروس جدید آفریقای جنوبی است و مواردی از هر دو ویروس نیز در کشور مشاهده شده است.


کرونا و مشکلات معیشتی؛ کودکان ایرانی بازمانده از تحصیل
چهارشنبه، 1 اردیبهشت ماه 1400 = 21-04 2021

در پی مشکلات معیشتی؛ ۱۴ هزار دانش آموز در خراسان رضوی از تحصیل بازمانده ‌اند

خبرگزاری هرانا – در سال تحصیلی جدید بیش از ۱۴ هزار دانش‌آموز در خراسان رضوی به دلیل مشکلات معیشتی از تحصیل بازمانده اند. این رویداد پس از شیوع ویروس کرونا و به دلیل عدم حمایت دولت از خانواده های کم درآمد، رخ داده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدا و سیما، ۱۴ هزار دانش آموز در خراسان رضوی از تحصیل بازمانده اند.

بر اساس این گزارش، به دنبال شیوع ویروس کرونا و عدم حمایت دولت از خانواده های کم درآمد، بسیاری از این خانواده‌ها با مشکلات معیشتی روبه رو شدند. همچنین بخاطر پیامدهای ناشی از قرنطینه سرپرست بسیاری از این کودکان که اغلب کارگر هستند شغل خود را از دست دادند و این جریان بر ادامه تحصیل فرزندان آن‌ها تاثیر گذاشته و موجب بازماندگی این دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید شد.

آمار بسیار تکان دهنده، خطرناک و ترسناک

سایت اقتصاد 24 در گزارشی نوشت: بر اساس آماری که معاونت نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش تهیه کرده است، در سال تحصیلی ۹۷-۹۸ در حدود سیصد هزار دانش آموز (۲۹۹۸۶۳ نفر) در کشور در مقاطع مختلف تحصیلی اعم از پسر و دختر ترک تحصیل کرده اند و از دنیای درس و مدرسه جدا شده اند.

همچنین بر اساس همین آمار در سال ۹۸-۹۹ در حدود یک میلیون (۹۳۸۶۱۲ نفر) نیز بازمانده از تحصیل در کشور داشته‌ایم. اصطلاح «بازمانده از تحصیل» به کودکان و نوجوانانی اطلاق می‌شود که در سن تحصیل قرار دارند، اما به هر دلیلی در مدرسه ثبت نام نکرده اند، اما ترک تحصیل کرده‌ها دانش آموزانی هستند که ثبت نام کرده و به مدرسه رفته اند، اما در نهایت مدرسه را رها کرده اند.

این آمار بسیار تکان دهنده و خطرناک خبر از زلزله‌های مهیبی می‌دهد که در لایه‌های زیرین اجتماع و اقتصاد کشور به وقوع پیوسته و تکانه‌های آن تازه به سطح زمین رسیده است و اتفاقا اگر از زوایای دیگری این آمار را مورد بررسی قرار دهیم، ماجرا بسیار ترسناک‌تر هم می‌شود. به عنوان مثال می‌شود گفت در سال ۹۸ تقریبا از هر ۱۴ نفر که در سن تحصیل و مدرسه قرار دارند، یک نفر از تحصیل بازمانده است و در واقع یک چهاردهم دانش آموزان ما عطای مدرسه را به لقایش بخشیده و به دنبال سرنوشتی متفاوت و نامعلوم رفته‌اند.

اما علت اصلی چیست؟ شواهد متقن نشان می‌دهد که فقر اقتصادی در کنار فقدان چشم انداز روشنی از تاثیر تحصیل بر کیفیت زندگی، هم دانش آموزان و هم اولیای آنان را به این باور رسانده است که مدرسه و تحصیل را وانهاده و به دنبال کسب و کاری هر چند کم بازده و مبهم بروند تا سرکه نقد را به کف آورده و از تصویرسازی ذهنی درباره حلوای آینده راحت شوند. برای اثبات تاثیر فقر بر ترک تحصیل کافی است تا آمار‌های استان‌ها و مناطق کشور در این زمینه را مد نظر قرار دهیم. در بین بازماندگان از تحصیل سال ۹۸-۹۹ که در حدود یک میلیون نفر بودند، استان سیستان و بلوچستان با ۱۴۱۸۶۹ رتبه اول را دارد که خود به اندازه کافی گویای واقعیت تلخِ تاثیر فقر بر ترک تحصیل است. همچنین استان خراسان رضوی که دارای جمعیت زیاد حاشیه نشین و شهر‌های کم برخوردار است، رتبه دوم را داراست و ۱۰۶۵۳۱ دانش آموز بازمانده از تحصیل در این سال را ثبت کرده است. در بین ترک تحصیلی‌ها نیز این دو استان در صدر هستند و البته خراسان با ۳۵۷۶۴ و سیستان با ۳۳۵۵۹ جای خود را عوض کرده اند. اگر بخواهیم عامل اقتصادی را به شکل گسترده‌تر مد نظر قرار دهیم، علاوه بر فقر مالی خانواده ها، کمبود امکانات آموزشی نیز دلیل عمده دیگر ترک تحصیل و بازماندن از تحصیل است.
www.youtube.com/watch?v=WRM9QmOvqxw

با استفاده از لینک زیر می توانید ویدیوی مزبور را دانلود کرده و به اشتراک بگذارید. برای دانلود این ویدیو از سایت ایران پرس نیوز خارج میشوید.
DOWNLOADفریبرز November 9, 2017 10:05 AM

شرم بر ما که در زمان شاه بخاطر یک قران گرانی بنزین زمین و زمان را به آتش کشیدیم ولی در مقابل این بی عدالتیهای از حد فزون سکوت می کنیم!

گزارش یا اعتراض به این نظر


Babak November 9, 2017 09:13 PM

امام خمینی:
ما علاوه بر اینکه زندگی مادی شما را می‌خواهیم مرفه بشود، زندگی معنوی شما را هم می‌خواهیم مرفه باشد شما به معنویات احتیاج دارید معنویات ما را بردند اینها دلخوش نباشید که مسکن فقط می‌سازیم، آب و برق را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند، اتوبوس را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند، دلخوش به این مقدار نباشید معنویات شما را، روحیات شما را عظمت می‌دهیم؛ شما را به مقام انسانیت می‌رسانیم

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام November 28, 2017 08:15 PM

نتیجه ی حکومت امام زمان بر ایران زمین بهتر از این نمیشود مگر میشود این جناعت سعادت ایران و ‌ایرانی را بخواهند؟ تنها راه چاره آخوند کشی‌ است زار ممد بودن بس است، همه باید شیر ممد باشیم

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو February 17, 2021 07:09 PM

سوادآموزی و تحصیل کردن مدرسه و دانشگاه ارثیه خاندان پهلوی به مردم ایران بود و درهمان دوران پهلوی آخوندها و طلبه ها برعلیه سوادآموزی که موردی خلاف دین اسلام می دانستند درمقالش قدعلم کرده بودند خمینی با تمامی سعی و تلاشش نتوانست سوادآموزی را همچون هزاران وطن پرستان ایرانی را بکشد و اعدام کند ترک تحصیل کردن هزاران جوان درحقیقت باعث خشنودی اسلام و اسلام گرایان و خامنه ای و شرکاء است درافغانستان هم طالیبان اسلام محصلان و دانشگاهیان را ترورمی کند و با سواداموزی مخالف است اقشاردزد و چپاولگرتازی برای تصاحب و چپاول کردن وبرده کردن مردمان راهی بسیارمثتمرومفید یافتند که بله همگی فرستاده گان خدا هستند و بساط اسلام را راه اندازی کردند و تازمانی که بیسوادی و توهم برمردمان حاکم بود می توانستند چپاول گرها وجنایت شان را با دین اسلام سرپوش بگذراند

گزارش یا اعتراض به این نظر


فجایع اسلامی !!! February 18, 2021 01:21 AM

• کشوری که اولویت کاری وزیر آموزش و پرورش آن، ساخت و تعمیر مدارس سوریه است!
• کشوری که کودکان آن در آغل گوسفندان و در کنار چاه پر از نفت به مدرسه می روند و درس می خوانند!
• کشوری که رئیس ستاد مبارزه با بیسوادی آن یک ملا با فساد اخلاقی است (قرائتی)!
• کشوری که رئیس مجلس بیسواد آن، قادر به خواندن یک متن سه خطی هم نیست (قالیباف)!
• کشوری که در آن کودکان از فقر، محنت و گرسنگی برای امرار معاش خود و کمک به خانوادهٔ خود، از بامداد تا شامگاه «کار بردگی» می کنند!
• کشوری که در آن قاری قرآن آن به کودکان بیگناه «تجاوز جنسی» می کند و مجازات نمی شود!
• کشوری که در سران آن، مردم را امر به جاهلیت، ابلهیت و احمقیت می کنند!
• کشوری که در آن تبعیض نهادینه علیه زنان، اقوام و دیگر ادیان الهی، رایج است!
• کشوری که در آن «بی عدالتی اجتماعی، قضایی و مذهبی» در جامعه بیداد می کند!
• کشوری که در آن کودکان در آتش سوزی مدارس، جان بیگناه خود را از دست می دهند!
• کشوری که در آن کودکان به مواد مخدر معتاد هستند!
• کشوری که در آن کودکان از فقر، محنت، گرسنگی و نا امنی دست به خود کشی می زنند!
• کشوری که در آن کودکان را شکنجه و اعدام می کنند!
• کشوری که آقا زاده های آن در ناز، نعمت و فساد عمیق قلط می زنند!
• و در کشوری که جهالت، وقاحت، رضالت،خرافه، چاپلوسی و خشونت از ارزش های والایی ۱۴۰۰ سالهٔ مذهبی آن است!

بیسوادی و ترک تحصیل از عواقب آنهاست

گزارش یا اعتراض به این نظر


جهالت اسلامی !!! April 21, 2021 10:27 PM

• و در کشوری که «کودک همسری» (بخوانید: تجاوز به کودکان و دختر بچه های بیگناه) از ارزش والای مذهبیست!

آن کشور مهد ام القرای ۱۴۰۰ سالهٔ جهالت، حماقت، بی عدالتی، فقر، محنت، ظلم و ستم، بی ثباتی و تبعیض است

گزارش یا اعتراض به این نظر


اردلان May 7, 2021 11:19 AM

مردم از اول سال نمیبایست اقدام به ثبت نام فرزندان در مدارس و دانشگاههای سراسر کشور میکردنند!
در واقع ملاها توانستند با اخذ شهریه های نجومی و غیره جیب مردم را در شروع فصل تحصیلی چون جیبرهای حرفه ای بزنند!
اینک که به پایان دوره نزدیک شده طبیعی خواهد بود که ملاهای بی سروپا این جماعت کلاهبردار و شیاد در افکار پوچ خود تصور اقدام به تقلب بچه های معصوم مردم در ذهن کوچک، آشفته و سیاه آنها خواهد آمد!

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  15319 بازدید |


© copyright 2004 - 2021 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.