آدرس پست الکترونيک [email protected]

پنجشنبه، 12 بهمن ماه 1396 = 01-02 2018

اموالشان را غارت کردند چون غیرمسلمان بودند

کارن وفاداری و همسرش آفرین نیساری شهروندان ایرانی-‌‌‌‌‌‌‌‌آمریکایی به ترتیب به ۲۷ و ۱۶ سال زندان محکوم شده‌اند. حکم مصادره اموال این دو نیز صادر شده است. آیا این حکم ارتباطی با زرتشتی بودن کارن دارد؟

هنوز هیچ منبع رسمی اعلام نکرده که بر اساس کدام ماده قانونی و برای چه اتهامی این حکم سنگین علیه این دو نفر صادر شده، تنها مواردی کلی، از جمله "اقدام علیه امنیت ملی"، در اتهامات این افراد دیده می‌شود.

هر چند هنوز حکم رسمی کارن و همسرش منتشر نشده است اما آنچه که نهادهای حقوق بشری به آن اشاره کرده‌اند، "اقدام علیه امنیت ملی" است. این در حالی است که بر اساس قوانین جمهوری اسلامی، مجازات اقدام علیه امنیت ملی مصادره اموال نیست.

شیرین عبادی، وکیل و حقوقدان، در این باره به رسانه‌ها گفته است: «مقام‌های قضایی در ظرف یک سال و نیم گذشته خانواده های این دو نفر را تحت فشار قرار داده بودند. در حقیقت حکومت ایران کارن وفاداری را به خاطر ثروتمند بودن و نیز تابعیت آمریکایی‌اش دستگیر کرده تا از دولت آمریکا باج بگیرد.»

یک منبع مطلع دیگر نیز که نخواست نامش فاش شود همین گمانه‌زنی را مطرح کرده و به دویچه‌وله می‌گوید تمام مراحل این پرونده ساختگی و تنها برای ضبط اموال این خانواده است که از خانواده‌های سرشناس و ثروتمند زرتشتی هستند.

کارن وفاداری و آفرین نیساری از تیرماه ۱۳۹۵ در زندان هستند. هیچ مقام رسمی قضایی تا کنون با اسم و مشخصات درباره اتهامات آنها اظهار نظر نکرده است. قاضی صلواتی که قاضی این پرونده است از پذیرش وکیلی که این دو در ابتدای بازداشت معرفی کرده بودند سر باز زده و هیچ دلیلی هم برای این کار ارائه نداده است. باید دید آیا حالا با علنی‌تر شدن موضوع این پرونده، مسئولان قضایی خود را موظف به پاسخگویی می‌دانند یا خیر.


۴۳ سال زندان برای دو زرتشتیِ هنردوست!

کارن وفاداری و آفرین نیساری،زوج زرتشتی و تبعهء آمریکا،از سوی قاضی صلواتی جمعاً به ۴۳ سال حبس محکوم شده‌اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب کارن وفاداری، شهروند زرتشتی را به ۲۷ سال زندان و همسرش آفرین نیساری را به ۱۶ سال زندان محکوم کرده است.

«ایجاد مرکز فساد»، «تلاش برای براندازی نظام»، «انتخاب و استخدام جاسوسان» از جمله اتهامات مطروحه برای آنان است.

این زوج زرتشتی در تاریخ در پنجم آذرماه در شعبه مذکور محاکمه شده بودند.

حکم قاضی صلواتی در حالی صادر شده که اتهامات وارد شده توسط متهمان رد شده است.

گفتنی است که دستور مصادره تمامی اموال آنان نیز صادر شده است.

جعفری دولت آبادی، دادستان تهران پیش تر در روز ۱۲ مرداد ماه بدون ذکر نام این زوج با اشاره «به کشف محل برگزاری مجالس مختلط از سوی دو ایرانی با تابعیت مضاعف» گفته بود، خانه‌ای کشف شده که برای برگزاری مجلس مختلط و برای فساد برای برخی دیپلمات‌های کشورهای خارجی و ایرانیان مرتبط مهیا شده بوده است. دادستان تهران حتی گفته بود که در این منزل چهار هزار لیتر مشروب الکلی کشف شده است. جعفری دولت آبادی پس از اشاره به کشف چهار هزار لیتر مشروب گفته بود: «امروز دشمنان انقلاب در مور فساد و فحشا سازمان یافته عمل می‌کنند و این اقدام ضابطان، از ان جهت که پیشگیرانه بوده و نشان از اشراف دستگاه‌های اطلاعاتی و ضابطان بر امور شهر دارد، قابل تقدیر است.»

کارن وفاداری و آفرین نیساری از اوایل مردادماه ۹۵ در زندان اوین به سر می‌برند.

خانواده وفاداری پس از بازداشت این دو با امید به این‌که این بازداشت سوء‌تفاهم است و این زوج به زودی آزاد خواهند شد از اطلاع‌رسانی درباره این بازداشت خودداری کردند. ماموران اطلاعات سپاه نیز هر هفته به خانواده اطمینان می‌دادند که این دو به زودی آزاد می‌شوند اما این وعده‌ها هیچ وقت عملی نشد. وقتی که برخی افراد ناشناس طی تماس‌های تلفنی در ازای آزادی این دو خواستار دریافت مبالغ مالی شدند و به تهدید دیگر اعضای خانواده پرداختند، خانواده وفاداری تصمیم گرفتند که در خصوص این دستگیری و ادامه بازداشت اطلاع‌رسانی کنند.

کارن وفاداری، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی الکترونیک و مدیریت از دانشگاه نیویورک است و دوران دبیرستان نیز دانش‌آموز مدرسه البرز بوده است. آفرین نیساری نیز فارغ‌التحصیل رشته معماری از ایران است. کارن وفاداری سه فرزند دارد که هر سه در آمریکا زندگی می‌کنند. کارن وفاداری به همراه همسرش در منطقه ده ونک تهران زندگی می‌کنند و گالری هنری به نام «آن» را اداره می‌کنند که ماموران پس از بازداشت آن‌ها، گالری را نیز مهر و موم کرده‌اند.Babak January 30, 2018 10:14 AM

خواهی که دادت بر دَرَد صد سلسله بیداد را
منت نکش گردن منه زنجیر استبداد را

گزارش یا اعتراض به این نظر


manam Babak January 31, 2018 03:52 AM

همه میدونند ک تنها دلیلی ک رژیم مافیا ای این ۲ نفر رو گروگان گرفته اند که پول درخواست کنند برای آزادشون این قاتلان دزد دست بر هر جنایاتی باشه میزند و شرمی ندارند بر این رژیم و مزدورانشن لعنت !

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش-صبحی February 1, 2018 11:30 AM

بدون شک بازداشت ومحاکمه، ومحکومیتهای ۱۶ سال و۲۵ سال وقرارا۱۰۰ میلیاردی، برای این زن وشوهرزرتشتی دوتابعیتی بهمان سرنوشتی دچارشده است که پیش ازاینها برسربسیاری ازمتهمین قاضی بدنام وجلاد، ابوالقاسم صلواتی آمده است درگذشته خبرهای بسیاری ازباند بازی قاضی صلواتی وبازوها وهمراهان ودلال های اودرچنین محاکمات وپرونده سازیهائی منتشر شده است چندی پیش حتی یکی ازاقوام نزدیک صلواتی ( برادر زنش) درمورد فساد گسترده این فردآلوده وخونخواراطلاعات بسیاری را درفضای مجازی افشا کرد وپرده ازباجگیریهای صلواتی ودلالهای اوبرگرفت جرم این زن وشوهر اینست که اموال موروثی شان آنقدر دندان گیروبا ارزش هستند که برای بلعیدن آنها چنین بازیهائی را برای شان به صحنه آورده اند تنها راه برون رفت این زن وشوهرهموطن اینست که درمقابل همه این پرونده سازیها
واتهامات ساختگی بایستند

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: