آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

آدينه، 4 اسفند ماه 1396 = 23-02 2018

به مدیرعامل هواپیمائی گفتند حرف نزند

هواپیمایی آسمان توضیحات جدیدی را درباره سقوط هواپیمای تهران-یاسوج که هفته گذشته رخ داد ارائه کرده است که شامل نکات بسیار قابل توجهی است.

به گزارش ایسنا، در این توضیحات که به نظر می‌رسد در پاسخ به پیگیری‌های یکی از اعضای شورای شهر تهران منتشر شده، چند نکته مهم مستتر است؛ اول این‌که هواپیمایی آسمان ادعا کرده خلبان قبل از پرواز، گزارش هواشناسی را مشاهده کرده وآنرا امضاء کرده بوده است. موضوعی که پاسخی به مساله‌ای است که در چند روز اخیر بسیار مورد انتقاد قرار گرفته بود که چرا آسمان باتوجه به شرایط آب و هوایی پرواز را لغو نکرده بود.

نکته دیگر این‌که براساس این توضیحات، ستادی که در روز حادثه در سازمان هواپیمایی تشکیل شده از مدیرعامل آسمان خواسته درباره سقوط اظهارنظر نکند.

ادعای عجیبی که در این توضیحات مطرح شده این است که مدیرعامل آسمان پس از ناامیدی ازگشت زنی هلی کوپترهای سپاه و هلال احمر، ازاطلاعات چوپانی که سقوط هواپیما را مشاهده کرده بود و نیزکمک خلبانی که پروازهای متعدد با مرحوم فولادی به یاسوج داشت، مسیردقیق پرواز را برای خلبان هلی کوپتر سپاه مشخص کرد و او نیز با تبحر، به محل عزیمت و لاشه هواپیما را یافت.

اما از همه مهم‌تر توضیحاتی است که درباره دلایل احتمالی سقوط از سوی آسمان ارائه شده است. این هواپیمایی اعلام کرده که دلایل احتمالی سقوط که البته گمانه زنی بیش نیست و در روزهای آتی مشخص خواهد شد، "وضعیت آب و هوایی ناپایدار ارتفاعات دنا"، "شرایط فرودگاه" و "عقب ماندن صنعت هوایی کشور از امکانات روز هوانوردی دنیاست" که دو مورد آخر یعنی شرایط فرودگاه و عقب ماندن صنعت هوایی کشور از امکانات روز دنیا در تعارض با صحبت‌های مدیران شرکت فرودگاه‌ها و سازمان هواپیمایی کشور است که جای پیگیری بیشتری در گزارش‌های آتی دارد.


ورود هیأتی فرانسوی به ایران

هیأتی هفت‌نفره از فرانسه که قرار است به بررسی سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج کمک کند، وارد تهران شده است. جعبه سیاه هنوز پیدا نشده است. دید افقی در محل سانحه به "کمتر از ۲ متر" رسیده است. تاکنون ۳۲ پیکر پیدا شده‌اند.

به گزارش دویچه وله، سازمان هواپیمایی جمهئوری اسلامی اعلام کرد که هیأت هفت‌نفره فرانسوی به منظور همکاری در روند بررسی علت سقوط هواپیمای "ای‌تی‌آر" وارد تهران شده است.

هواپیمای سقوط کرده در مسیر تهران ‌ـ یاسوج، ساخت یک شرکت فرانسوی ایتالیایی است که هواپیماهای دوموتوره "توربوپراپ" می‌سازد.

هیأت فرانسوی سفر کرده به ایران شامل سه نفر از اعضای کمیته بررسی سوانح فرانسه و چهار نفر از نمایندگان کارخانه سازنده هواپیماهای ATR است.

عمر هواپیمای سقوط کرده ۲۵ سال و گنجایش آن ۷۸ سرنشین با دو خلبان بوده است. هواپیمای سانحه‌دیده‌ی "ای‌تی‌آرـ۷۲" از تیپ ۵۰۰ بوده که از سال ۱۹۹۷ در حال بهره‌برداری‌اند.

به گفته غلام‌محمد زارعی، نماینده بویراحمد و دنا در مجلس که در محل سقوط هواپیما به سر می‌برد، جعبه سیاه هواپیما هنوز پیدا نشده است.


نحوه سقوط هواپیمای یاسوج در کوه‌های دنا
در آخرین لحظات درهواپیما چه گذشت؟
خلبان تصورکرد کوه را رد کرده است


استاد باسابقه خلبانی کشور با تشریح دلایل احتمالی برخورد هواپیمایATR به کوه گفت: هواپیما در قسمت شرقی با سلسله قله های دنا برخورد کرده و نتوانسته به قسمت غربی که فرودگاه قرار دارد، برسد.

به گزارش مهر ، کاپیتان عین الله اردشیری، خلبان پیش کسوت کشور اظهار کرد: با بررسی تصاویری که تا ساعت ۱۲ امروز از محل حادثه منتشر شده، هواپیما اصلا طرح تقرب برای فرود را انجام نداده است و روی NDB (دستگاه تقرب پرواز فرودگاه) نرفته است.
وی که تمام سوانح هوایی کشور را بررسی کرده است، گفت: هواپیما در قسمت شرقی با سلسله قله های دنا برخورد کرده و نتوانسته قله را رد کرده و به قسمت غربی که شهر یاسوج و باند فرودگاه قرار دارد، برسد.
او درباره «شرایط و تصمیمات احتمالی خلبان پیش از برخورد با کوه» گفت: خلبان از میان ابرها، زمین را مشاهده کرده و سریع ارتفاع را به ۱۰ هزار پا کاهش داده و زیر ابرها رفته است و تصور کرده می تواند با همین ارتفاع از زیر ابرها، خود را به فرودگاه برساند. خلبان روی دستگاه DME، فاصله هواپیما با فرودگاه را می دیده است . عقربه دستگاه ADF ، نیز سمت و جهت فرودگاه را نشان می داده است. بنابراین خلبان زمانی که ارتفاع کم کرده و زیر ابرها رفته است، تصور کرده با اطلاعات مذکور و در ارتفاع ۱۰ هزار پایی می تواند از جایی که ارتفاع سلسله قله های دنا کمتر است، عبور کرده و به سمت فرودگاه برود. اما در ۸.۵ مایلی فرودگاه با کوه برخورد کرده است.
کاپیتان اردشیری ادامه داد: زمانی که برف می بارد و کوه و زمین پوشیده از برف است، از ارتفاع، نمی توان بین کوه و زمین تمایز قائل شد. به همین دلیل خلبان متوجه وجود قله در مقابل خود نشده است و زمانی متوجه قله در مقابل هواپیما شده است که فرصت کافی برای اوج گرفتن در اختیار نداشته و متاسفانه با یکی از قله های کوتاه سلسله قله های دنا برخورد کرده است.
است.

دایره زرد، محل برخورد هواپیما و دایره قرمز، فرودگاه یاسوج را نشان می دهد

وی درباره ارتفاع احتمالی هواپیما در هنگام برخورد با کوه گفت: هواپیما در هنگام برخورد با کوه حدود ۱۰ هزار پا ارتفاع داشته است. اما هواپیما تا زمانی که روی NDB فرودگاه قرار نگرفته باشد، اجازه ندارد ارتفاع خود را به کمتر از ۱۵هزار و ۵۰۰ پا کاهش دهد و در واقع قبل از قرار گرفتن روی NDB فرودگاه، حداقل ارتفاع باید ۱۵هزار و ۵۰۰ پا باشد.
این استاد کارآزموده خلبانی در پاسخ به این سوال که «آیا ممکن است، خلبان بدلیل خطای انسانی ارتفاع هواپیما را کم کرده باشد؟» توضیح داد: کاهش ارتفاع هواپیما، الزاما ناشی از اشتباه خلبان نبوده و دلایل مختلفی می تواند عامل کاهش ارتفاع هواپیما باشد که «برخی» از این دلایل به این شرح است: ممکن است هواپیما در داخل ابرها با مشکلاتی مواجه شده و اصطلاحا به شرایط «STALL» یا «واماندگی» رسیده و با خارج شدن از کنترل، هواپیما به کوه برخورده کرده است. ممکن است سیستم ضدیخ هواپیما از کار افتاده باشد که در این صورت در عرض چند دقیقه، بدنه هواپیما از چندین تن یخ پوشیده می شود و هواپیما سنگین شده و نمی تواند ارتفاع را حفظ کند. ممکن است از کار افتادن یکی از موتورهای هواپیما نیز منجر به کاهش ارتفاع شده باشد.
وی درباره اینکه گفته می شود هواپیما با قله دنا برخورد کرده، نیز گفت: ما در این منطقه با سلسله قله های دنا روبرو هستیم و هواپیما با قله چهارم یا پنجم دنا ( از نظر ارتفاع) برخورده کرده است.
وی در توضیح بیشتر گفت: جایی که هواپیما برخورد کرده، از قله اصلی ۱۴۵۰۰ پایی دنا، ۲۰ مایل یا ۳۷ کیلومتر؛ از قله دوم ۱۴۱۰۰ پایی دنا، ۲۸ مایل یا ۵۲ کیلومتر؛ و از قله سوم ۱۴هزار پایی دنا، ۶مایل یا ۱۱ کیلومتر فاصله دارد.
کاپیتان اردشیری ادامه داد: جایی که هواپیما برخورد کرده، در ارتفاع حدود ۱۰ هزار پایی و احتمالا با قله های چهارم یا پنجم دنا است.
سرنشینان سالم هواپیما چه شدند؟
کاپیتان اردشیری همچنین گفت: قطعات هواپیما بدلیل برخورد هواپیما با برف (و نه صخره)، نمی تواند به فاصله دور پرتاب شود؛ لذا چهار لکه سیاه مشاهده شده در برخی تصاویر منتشره، نشان می دهد که این لکه ها، چهارنفر از سرنشینان هواپیما هستند که در حالت زخمی از هواپیما خارج شده اند. دو نفر از آنها فاصله کوتاهی را توانسته اند طی کنند و دو نفر دیگر، مسافت بیشتری را طی کرده اند. این بدان معناست که این ۴ لکه از سرنشینان هواپیما هستند که در نهایت بدلیل خونریزی یا یخ زدن، نتوانسته اند ادامه مسیر بدهند.
وی ادامه داد: در عین حال امکان دارد سرنشینان سالم تری غیر از این چهار نفر، مسافت بیشتری را طی کرده باشند تا خود را به جایی مثلا روستای شرفی که از توابع سِده است، برسانند.
کاپیتان عین الله اردشیری، سالها خلبان ازمایشگر سازمان هواپیمایی کشوری و مسئول بررسی تعداد زیادی از سوانح مهم هوایی کشور بوده است.#تحریم_آسمان !!! February 20, 2018 10:28 PM

مردم ایران تا برکناری کلیه مسئولین بلند پایه شرکت هواپیمایی آسمان، این شرکت را « #تحریم_آسمان» را برای ابراز نارضایتی های خود، تحریم کامل کنند و با آن پرواز نکنند تا درس عبرتی تلخ برای تمام مسئولان کشوری ولشکری در نظام جمهوری اسلامی در کشور باشد

گزارش یا اعتراض به این نظر


ناخدا !!! February 21, 2018 09:45 AM

فلات ایران به استثنای ماهای «دی و بهمن» بهترین شرایط اقلیمی در پرواز ایمن هواپیما ها را داراست و اکثریت سوانح مرگبار هوایی ایران در «بهمن ماه» و در شرایط سخت، سرد و یخبندان زمستانی و در فرودگاههای مقصد که همگی با «عمل تقرب و فرود کور» انجام گرفته شده، صورت گرفته اند حداقل ۷ سانحه مرگبارهوایی ایران دراین چهار دهه اخیر درتاریخ هوانوردی در این ۲ ماه به ثبت رسیده اند هر سه عامل «فنی، جّوی و انسانی» در این حوادث مرگبارهوایی نقش مهم و موثری داشته اند هرچند هوانوردان حرفه ای ایرانی تجارب زیادی در پرواز کردن دارند ولی متأسفانه فاقد تجربه کافی پرواز در فصول سرد زمستانی و در شرایط سخت بارش برف، باران یخ و مه غلیظ که مستلزم « تقرب و فرود کور» هستند را ندارند و آمار افزایش سوانح هوایی در بهمن ماه، خود گویای این حقیقت تلخ است در کشورهای کانادا، آمریکا،روسیه و اسکاندیناوی بیش از ۶ ماه در سال شرایط جّوی سخت با ریزش برف، بوران، باران یخ و مه غلیظ همراه است و هوانوردان حرفه ای این کشورها دارای تجارب زیادی در بدترین شرایط جّوی سخت زمستانی دارند بحث مفصلی که اینجا نمی شود عنوان کرد ولی تنها اکتفا کردن به «تمرینات تقرب و فرود کور» با دستگاه شبیه ساز پرواز در پروازهای زمستانی برای تربیت خلبانان کافی نیست تنها راه مقابله با این مسئله اعزام خلبانان ایران برای از نزدیک آشنا شدن با این تجارب مهم و حیاتی به این کشورها برای آموزش در طول ماههای زمستان برای آموزش های بیشتر در شرایط متفاوت سرد و سخت جوّی صورت گیرد

گزارش یا اعتراض به این نظر


یک ایرانی February 21, 2018 11:40 AM

تا زمانیکه جعبه سیاه هواپیما کشف آزمایش نشده و دادهای پرواز مشخص نشود و دستگاه ضبط صداهای کابین هواپیما گفتگوی خلبان با کمک خلبان و فرودگاه را ضبط میکند پیدا نشده همه اینها گفته ها و گمان بیشتر نیست دستگاه جعبه سیاه از همه حرکات هواپیما از ارتفاع گرفته تا سرعت هوا و مشخصات حرکت بالها و فشار هوا در داخل کابین و بیرون و از جمله مشکلات فنی و یا مشخصا چه سویچ هایی باز بود چه سویچ هایی بسته بود همگی را مشخص میکند متأسفانه چون این تکنولوژی را ما در ایران نداریم باید این دستگاهها به فرانسه و یا ایتالیا برود و آنجا مورد آزمایش قرار گیرد ملاها فقط می توانند هواپیمای دسته دوم قاچاقی بخرند

گزارش یا اعتراض به این نظر


علی February 21, 2018 01:38 PM

فرسودگی ناوگان هوایی کشور امری است که همه به آن وقوف دارند و به بهانه تحریم مردم ما را با ریسک سقوط گاه و بیگاه هواپیماهای اسقاطی و تاریخ گذشته روبرو میکنند در حالی که تجهیزات پیشرفته نظامی را با قیمت های گزاف تهیه میکنند و مشکلی ندارند ولی چون در مملکت ما هیچ کس جوابگو نیست وضعیت به همین منوال باقی خواهد ماند و هزینه آن را مردم ما با جان خود می پردازند

گزارش یا اعتراض به این نظر


پلنگ ایران زمین February 23, 2018 11:48 AM

خلبانان ایرانی مهارت بسیار زیادی در برابر این آهن پاره ها پیدا کردند واینان را نمیشود در مهارتشان با خلبانان کامپیوتری کشورهای دیگر مقایسه کرد دروغ به این بزرگی (خلبان نیز از میان ابرها، زمین را مشاهده کرده و سریع ارتفاع را به ۱۰ هزار پا کاهش داده و زیر ابرها رفته است ووو) انگار که تفسیر کننده خودش داخل هواپیما بوده است جعبه سیاه را هم با کمک دوست عزیز روس از طریق رادار پیدا و سربه نیست کردند متتظر دروغ بعدی باشیم

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  9376 بازدید |


© copyright 2004 - 2018 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.