آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

یکشنبه، 18 شهریور ماه 1397 = 09-09 2018

نامه آتنا در رثای سه زندانی سیاسی اعدام شده

خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۱۷ شهریور‌ماه “زانیار مرادی”، “لقمان مرادی” و “رامین حسین پناهی” سه زندانی سیاسی اعدام شدند. این اعدام در شرایطی انجام شد که اجرای حکم به وکلای آنان اطلاع داده نشده بود و هیچ‌یک از آنان امکان حضور در زمان اجرای حکم را نیافتند؛ همین‌طور برخلاف قانون پیکر اعدام شدگان به خانواده‌های آنان تحویل داده نشد و این‌طور که اعلام شده است در محل نامعلومی به خاک سپرده شده‌اند. همین‌طور خانواده‌های این افراد برای پرهیز از اعتراض و خبررسانی تهدید شده‌اند.

نامه آتنا دائمی در رثای سه زندانی سیاسی اعدام شده

آتنا دائمی، کنشگر مدنی محبوس در زندان اوین با نگارش نامه‌ای سرگشاده در واکنش به اعدام “لقمان مرادی”، “زانیار مرادی” و “رامین حسین پناهی”، زندانیان سیاسی که روز شنبه ۱۷ شهریورماه در یک روند پرابهام حقوقی و علیرغم اعتراضات بین‌المللی، در محل نامعلومی در استان تهران و بدون ابلاغ به وکلایشان و عدم امکان حضور وکلا در زمان اجرای حکم اعدام شدند، این واقعه را به خانواده‌هایشان تسلیت گفته است. خانم دائمی در بخشی از این نامه می‌گوید “زانیار و لقمان و رامین را نکشتید، بلکه آن‌ها را در دل‌های ما عزیزتر و دنیا را عزادار کردید”.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه روز شنبه ۱۷ شهریورماه ۱۳۹۷، حکم اعدام “زانیار مرادی“، “لقمان مرادی” و “رامین حسین پناهی” سه زندانی سیاسی به اجرا در آمد و واکنش‌های زیادی را نیز به همراه داشت.

برخلاف تصورات اعدام این زندانیان در محل نامعلومی در تهران اجرا شد. امجد حسین پناهی برادر رامین در این خصوص بیان داشت که خانواده‌های اعدام شدگان توسط وزارت اطلاعات تهدید به بازداشت و به ایشان اعلام شده که پیکر بی‌جان رامین حسین پناهی تحویل خانواده داده نمی‌شود و خود دولت جنازه این زندانی را در مکان نامعلومی دفن کرده است.

تهدید خانواده‌ها و دفن پیکرها در محلی نامعلوم شامل زانیار و لقمان مرادی نیز شده است. امری که در مورد زندانیان سیاسی مسبوق به سابقه است.

این اعدام‌ها واکنش‌های بسیاری در بین نهادهای حقوق بشری و وکلای آنان را نیز در پی داشت.

آتنا دائمی، کنشگر مدنی محبوس در زندان اوین نیز با نگارش نامه‌ای سرگشاده این جان باختن این افراد را به خانواده‌هایشان تسلیت گفته و نوشت: “ماشین آدم‌کشی‌تان را متوقف کنید، پوتین‌های سربی‌تان را از گلوی مردم ایران و خطه کردستان بردارید!”

متن کامل نامه آتنا دائمی را به نقل از هرانا در ادامه بخوانید:
“عزیزانمان را کشتند و با افتخار می‌گویند عدالت را اجرا کردند، عدالتی با نمادی از فرشته‌ای با دو کفه ترازو در دست. ولی در حقیقت مردیست عمامه به سر با جای مهر سوخته بر پیشانی و چشم‌بندی بر چشم و کوری مفرط، در یک دستش تسبیح و در دست دیگر با طناب دار ترازویی را نگه داشته با کفه‌هایی چنان نابرابر که یکی در آسمان‌ها سیر می‌کند و دیگری به قدری با جنازه‌هایش سنگین است که در اعماق زمین مدفون شده است. از عدالتی دم می‌زنند که چهل سال است حتی رگه‌ای از آن ندیده‌ایم و نشنیده‌ایم!

در این اوضاع آشفته اقتصادی و فقر و بیکاری تمام معضلات کشور با قتل این سه عزیز ما برطرف شد؟! کشتن سه تن از جوانان کشورمان آیا دردی از دردهای مردم ایران کم کرد؟!

عالیجنابان به کجا چنین شتابان؟ بدون ابلاغ قبلی و با دروغ عزیزانمان را به قتلگاه بردید، اجازه ندادید در اندک زمان باقی مانده از عمرشان در آرامش باشند، تشنه و گرسنه راه نفسشان را بستید ولی حتما تا اعماق وجودتان سوخت که در تمام این سال‌ها حتی لحظه‌ای آن‌ها را متزلزل ندیدید، حتما به حالشان افسوس خوردید که چه ثابت قدم و استوار و بی آنکه سر خم کنند برای آرمان‌هایشان جان دادند و چه وقیحانه جان دادنِ عزیزانِ ما را نگرستید! حتماً آتش گرفتید که آن‌ها را به خاطر فعالیت‌های اعضای خانواده‌شان به اسارت گرفتید و به آن‌ها اتهام تروریست نسبت دادید اما برای ما چیزی جز نماد دموکراسی نبودند، ۹ سال در زندان با انواع و اقسام تفکرات و عقاید رفاقت کردند و محبوب هم بندیانشان بودند، محبوب ما، محبوب ایران!

هر سال قبل از شروع ماه محرم و صفر با چنین اعمال وحشیانه‌ای خود را برای عزاداری آماده می‌کنید! عرق می‌خورید و مست می‌کنید و با هفت تیری بر کمر نوحه سر می‌دهید و ضجه می‌زنید که یزید، حسین تشنه را سربرید و… چه تضادی و چه تناقص منفوری! شما یزیدیان ۴۰ سال است که تیرخلاص می‌زنید و طناب دار را بر گلوهای راسخ محکم می‌بندید و چهار پایه حیات را از زیر پای جوانان راست قامت و صبور ما می‌کشید، جنگ شیعه و سنی راه می‌اندازید و بعد برای حسین با میلیاردها پول در جیب به دروغ ضجه می‌زنید؟!

حتما می‌دانید که با این اعمال وحشیانه خود را منفورتر از پیش و درواقع خود را می‌کشید، امروز هم شما گور خود را عمیق تر کردید، زانیار و لقمان و رامین را نکشتید، بلکه آن‌ها را در دل‌های ما عزیزتر و دنیا را عزادار کردید، عزای حقیقی برای حسین‌ها و زینب‌های زمانه!

حیثیت ما را در دنیا برده‌اید، به خاطر مشتی جاه طلب و قدرت پرست و گرسنگان سیری ناپذیر از جان آدمی، یک ایران را تروریست می‌دانند، تا به کی و کجا می‌خواهید چنین بتازید؟! زهی خیال باطل اگر توهم می‌زنید که شما جنگ را به مردم تحمیل می‌کنید، آن‌ها باز هم خواهند جنگید! ماشین آدم‌کشی‌تان را متوقف کنید، پوتین‌های سربی‌تان را از گلوی مردم ایران و خطه کردستان بردارید!

چنان تاج و تخت پادشاهی و قدرت را محکم چسبیده‌اید و می‌تازید که هرگز گمان نمی‌کنید ممکن است در لجن غلتیدنتان به ثانیه‌ای بند باشد، در طول تاریخ بسیاری چنین می‌پنداشتند اما در نهایت در چاه فاضلاب و با لباس‌های مبدل آن‌ها را یافتند و به سزای اعمالشان رساندند.

ایران آتش زیر خاکستر است، این آتش را شعله ور نکنید.

خطاب به خانواده‌های صبور مرادی و حسین پناهی این شهادت را تبریک می‌گوییم.

آتنا دائمی

بند زنان زندان اوین

۱۷ شهریور ۱۳۹۷″

در رابطه با نویسنده این نامه نیز گفتنی است، آتنا (فاطمه) دائمی ۲۹ ساله، پیش‌تر در تاریخ ۲۹ مهرماه سال ۱۳۹۳، بازداشت و به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم» به ۱۴ سال زندان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ٧ سال حبس تقلیل یافت.


واکنش های بین‌المللی به جنایت تازه پاسداران

گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد اعدام فراقضایی طی پیامی نوشت: هیچ کلمه‌ای برای محکوم کردن این اعدامها به اندازه کافی قوی نخواهد بود. اعدام رامین حسین پناهی قتل خودسرانه توسط حکومت ایران به حساب می‌آید. با توجه به هویت قربانی این یک قتل سیاسی و تنفرانگیز است.

عفو بین‌الملل نیز اعدام سه تن از زندانیان سیاسی کُرد محبوس در زندان رجایی‌شهر، به نام‌های زانیار و لقمان مرادی و رامین حسین‌پناهی را بهت‌آور خواند و آن‌را اوج بى اعتنایى مقامات ایرانى نسبت به اعتراضات بین‌المللى دانست.

در واکنش به اعدام امروز سه زندانى کُرد، رامین حسین‌پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی در زندان رجایی‌شهر، فیلیپ لوتر، مدیرتحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌‌الملل ضمن ابراز همدردى عمیق با خانواده‌هاى اعدام شدگان گفت: «اینکه مقامات ایرانى این سه مرد جوان را علی‌رغم محکومیت‌هاى گسترده و اعتراض‌هاى مکرر کارشناسان سازمان ملل و نهادهاى دیگر حقوق بشر اعدام کردند ما را در بهت و خشم فرو برده است.»

فیلیپ لوتر گفت: «باید یادآورى کرد که محاکمه هاى این سه نفر به شدت ناعادلانه بوده است. آنها پس از دستگیری از دسترسى به خانواده و وکلای‌شان براى ماه‌ها محروم شدند و هر سه آن‌ها بار اعلام کرده‌ بودند که اعترافات‌شان تحت شکنجه گرفته شده بود. با صدور و اجراى حکم اعدام در چنین شرایط ناعادلانه اى، مقامات ایران بار دیگر بی‌اعتنایی فاحش خود به حق حیات را به طرزى وحشتناک به نمایش گذاشته‌اند.»حمیدرضا May 2, 2018 12:11 AM

این دولت جمهوری اسلامی با قتل و کشتار سر کار مانده و میخواهد با کشتار جوانان ترس و وجشت را در جامعه بیشتر کند مرتضوی کثافت آدمکش و سعید طوسی متجاوز هرگز مجازات نشندند و نمیشوند اما یک جوان تنها به جرم کرد بودن به اعدام محکوم میشود همین دیروز فیلم پسرسفیر اجمهوری اسلامی در اندونزی را در سایتی دیدم که در ماشین های مختلف و هواپیمای اختصاصی به مردم گرسنه پز میدهد تا وقتی ما بگذاریم این جانوران خون ما را بمکند و هیچ تاوانی پس ندهند جوانان خود را از دست خواهیم دارد جمهوری اسلامی باید هزینه این اعدام ها و احکام ضد انسانی را بپردازد ایرانیان داخل و خارج از کشور از این خلسه بیرون بیایید و حق این نامردمان را کف دستشان بگدارید چرا باید یک آقازاده با پول من و شما بدون هیچ هزینه ای خوشگذرانی کند و یک جوان به جرم کرد بودن اعدام شود؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


homa May 2, 2018 01:18 AM

وای چه بی گناهانی را به پای دار میبرند رامین حسین پناهی نباید اعدام شود ماهمه رامین هستیم ننگ بر ج ا و ننگ بر صادق لاریجانی. واقعا شرم آورست چنین رفتارهائی با یک جوانِ لعنت به شرفی که ندارید

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانی هستم May 2, 2018 01:39 PM

قبل از او نیشتمان حسین پناهی خودکشی کرد دودمان و خاندانشان برباد باد این اشغالگران و خون خوران که از جانب قدرتهای جهانی مامور هستند ~ نسل اصیل و تاریخی وجوان ایران را نابود کنند نیست باد تک تک ~و تک تک جانورانی که به هر شکل ممکن ! ! راه و مسیر این اهریمن را از پیش باز میکنند
به خاطر ما مردم ایران سانسور نکنید و از انتشار هیچ خبری نهراسید که این عفریته اهریمن خ ان از هیچ کشتاری نمی هراسد

گزارش یا اعتراض به این نظر


ali May 2, 2018 06:40 PM

ببین با روح و روان آدم ها چطور بازی میکنند که طرف مرگ را بر زندگی ترجیح میدهد ابن هم رافت اسلامی که سال ۵۷ براش له له می زدند

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانی هستم May 3, 2018 04:17 PM

رامین جان فرزند برومند ایران ؛ باد که عفریته اسلامی خون اشامان بیش از گرفتن جان تو جان بکند

گزارش یا اعتراض به این نظر


emam June 7, 2018 09:35 PM

خجالت هم نمیکشند در این قهقرا و گرانی افسانه ای و گرفتاری و اعتصابات دست از این اعدام ملت بیگناه بر نمیدارند بابا مردم مردم همینطوری ها دارن روزی صد بر اعدام میشن ای دولت بی ملت بلاخره پایان را خواهی دید فعلا دارایی مردم را از طریق کردستان و سلیمانیه عراق دارد خارج میکنید بند کردید به ملت بیگناه

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانی هستم July 5, 2018 10:00 PM

حمله مسلحانه به زندان و فراری دادن همه فرزاندان ما هچکدام از بچه های ما تکرار نخواهند شد اما حشره های تخم ریز ی اخوند ها بیشمارند نگذاریم دیر شود

گزارش یا اعتراض به این نظر


یک ایرانی August 18, 2018 03:41 PM

اعدام رامین پناهی در صورتی که اجرا شود قتل عمد است و این به پرونده قتل های دیگر جمهوری اسلامی اضافه خواهد شد و مامورینی که در آن دست داشته باشند با قتل عمد در پرونده خود روبرو هستند از رئیس قوه قضائیه گرفته تا قاضی پرونده و مجریان قتل

گزارش یا اعتراض به این نظر


بهرام August 18, 2018 03:54 PM

سالهاست بهترین جوانان میهن را میکشند و ما فقط نظاره گر هستیم باید این بختک پلید حاکم بر میهن را برافکند، بختکی که ریشه در سنت های پوسیده خودی و مذهب بیابانی اشغالگران تازی دارد

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی August 22, 2018 05:22 PM

همه آنچه که دارد در پهنه سیاسی فرقه تبهکار اتفاق میافتد، از دریای خزر بگیریم تا زمزمه اجاره جزیره کیش و اعطای امتیاز ماهیگیری به چینی ها درخلیج فارس وسرکوب واعدام زندانیان سیاسی و ناشی از انشقاق وعدم همدلی ویک صدائی اپوزیسیونی است که هنوز یخشی از آن برسر مسائل تاریخی مانند حوادث 28 مرداد 32، واینکه نظام سیاسی آینده ایران جمهوری باشد یا پادشاهی، سرچشمه میگیرد بدیهیست ادامه چنین وضعیتی فضارا برای اقدامات پلید جمهوری اسلامی مهیا میکند 40 سالست که انقلابیون دیروزین ومخالف شده امروزین دارند با احساسات ملت ایران بازی میکنند وآب به آسیاب جمهوری اسلامی میریزند تا مادامیکه این چند صدائی بی معنا و مخرب ادامه یابد باید هر روز منتظر خیانتها وجنایات بیشتر فقیه هان دنیا پرست باشیم براندازم براندازم

گزارش یا اعتراض به این نظر


خسرو دهقانی August 22, 2018 05:33 PM

با نام و یاد انکه به اموخت ببخشم و طلب بخشش کنم از خدا برای بندگان خوب خدا خدایا من بنده کوچک و فقیر تو از تو خواهش میکنم برای این هم وطن من که نمیشناسمش و در بند است و نا امید بهش امید بدی و بخشش را در دل حاکمان این حکم را روشن کنی خدایا تو هستی رب ما تو ساختی این دنیا رو به ما تو افریدی افکار ما ‌تو بزرگی و نشستی اون بالا گوش بده به درد دل این ادما خدایا تو را قسم به اندازه این فاصله ها ‌نجات بده به این جوون خسته و نا امیده ما بلند تو رو خدا فریاد بزنید برای نجات این هموطن تنها خسته از بیداد گاه ها من هیچ اشنایی با ان هموطن ندارم

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش September 7, 2018 01:34 PM

در این چهل سال عمر نگین این رژیم فاسد بسیار ایرانی های شجاع و با غیرت بودند که بیگناه فقط به جهت دوست داشتن ایران جانشان را این رژیم فاسد گرفته جای تاسف هست که چرا بسیاری از ایرانی ها بی تفاوت شده اند و به تماشای اعدام ها میروند و حتی فرزندانشان را نیز برای تماشا با خود میبرند به امید نابودی این رژیم خونخوار و فاسد

گزارش یا اعتراض به این نظر


Hamid September 7, 2018 02:07 PM

اگر همینطور بایستید و نگاه کنید و بگذارید هر روز وقت و بی وقت جوانهای این سرزمین را یکی پس از دیگری اعدام کنند و هیچ حرکتی نکنید یعنی سکوت علامت رضاست همان اشتباهی که اول انقلاب کردید برخیزیم و باتش بکشیم که بفهمند یک اعدام مساوی با صد شب خواب از چشمان مزدوران گرفته و صد مادر سپاهی را داغدار میکنیم

گزارش یا اعتراض به این نظر


Manam Babak September 7, 2018 07:03 PM

بجای شعار دادن مردم باید به عزای هر جوونی که این ملا های قاتل میکشند یکی از فرزند هایشونو به جهنم بفرستند اعدام ها قط میشود

گزارش یا اعتراض به این نظر


homa September 8, 2018 12:33 AM

الهی که اعدام نشوند وفریادرسی برسد لعنت به جمهوری اسلامی ننگین لعنت باون دینتان

گزارش یا اعتراض به این نظر


اردلان September 8, 2018 12:21 PM

بزودی جوانان ایرانزمین انتقام خون تمامی جانباختگان بیگناهی چون رامین پناهی را از سران و تمامی جنایتکاران حکومتی خواهند ستاند! مرگ بر کلیت رژیم نوکر معاب جمهوری متعفن عسلامی! پاینده باد ایران

گزارش یا اعتراض به این نظر


ساسان September 8, 2018 08:25 PM

ننگ و شرم و لعنت بر شما و دین و آئینتان ای آدمکشهای جنایتکار نابکار

گزارش یا اعتراض به این نظر


irani September 8, 2018 09:28 PM

با تاسف وخشم و نفرت از این حکومت تبهکار در اجرای حکم اعدام ۳ فرزند دلیر ایران باید بگویم به قول زنده یاد دکتر شاپور بختیار اینها امدن که ایران را نابود کنند اینها فقط در داخل تنها نیستند تجزیه طلبان همکارانشان در بی بی سی تیتر میزنند ۳ زندانی کرد اعدام شدند نمی گوید ۳ جوان ازادی خواه ایرانی چه فرقی میان کرد و بلوچ و اذری و خراسانی و دگر جوانانی که توسط حکومت ضد بشردر ایران زیز ستم و تبعیض هستندوجود دارد اما همین بی بی سی فارسی هر روز به تروریستهای حزب الله و حماس مدال قهرمانان جنبش مقاومت ازدی خواهی میدهد

گزارش یا اعتراض به این نظر


Ghasem September 9, 2018 01:19 PM

با این جنایت وهزاران جنایت دیگر وحشی بودن پاسداران شیعه مذهب کاملان مشخص شد اینها موجودات عقب مانده ذهنی هستند که فکر می‌کنند تفکرات آنها بر همه ارجعیت دارد و این خود دال بر کودن بودن آنها دارد

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی September 9, 2018 03:39 PM

اوج رذالت وهراس خامنه ای و نهادهای امنیتی وسرداران سپاه راباید در متن همین خبر ارزیابی نمود امروز خامنه ای بازهم به پرت و پلا گوئی پرداخته واز قدرت وعظمت واقتدار پوشالی نظام در حال فروریزی خود سخن رانده است ننگ بر تو باد اقتداری که حتی از تحویل اجساد اعدام شدگان بیگناه میترسد و جوانان اعدام شده را بصورت مخفیانه ومکانی نامعلوم دفن میکند آقای خامنه ای آقای روحانی - اعضای مجلس خبرگان ودیگر ارکان نظام منحوس و نان خوران لندن نشین رژیم چقدر بی آبرو وبی شرافت هستید که سکوت میکنید و واژه خوف وهراس رژیم را با واژگان دیگر عوض میکنید تف بر شما جباران وآبرو باختگان تاریخ آیا بفردا اندیشیده اید که باید به چه سئوالاتی پاسخ بدهید؟ هرروز کارنامه ای سیاه وسیاه خودتان را قطور تر کنید وای برشما در مقابل این ملت براندازیم

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  32002 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.