آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

چهارشنبه، 19 اردیبهشت ماه 1397 = 09-05 2018

مطلبی در مورد ادعای اولیه صادق زیبا کلام

عبدالستار دوشوکی

مطلبی در مورد ادعای اولیه و سپس تکذیب صادق زیبا کلام

جناب آقای دکتر زیبا کلام

مطلب منتسب به جنابعالی را در مصاحبه با سایت ایران وایر خواندم، که در آن به نقل از جنابعالی نوشته شده است "حاضرم برای جلوگیری از سقوط نظام، اسلحه به دست بگیرم و در مقابل مردم از نظام، از جمله شورای نگهبان، روزنامه کیهان شریعتمداری و بقیه ارکان نظام دفاع کنم". دقایقی پیش نیز مطلب جنابعالی را در تصحیح (و نه الزما رد آن مصاحبه) خواندم که علیرغم اینکه تاکید کرده اید که اگرچه سایت ایران وایر دروغ ننوشته است؛ ولی ایران وایر را متهم کرده اید که در نهایت بی‌اخلاقی حرفه‌ای و بدون رعایت کوچک ‌ترین احترامی برای معیارهای حرفه‌ای مصاحبه را "تنظیم" کرده اند. اما در حین حال در تصحینامه خویش مجددا تاکید کرده اید: "فروپاشی نظام سیاسی مستقر به فروپاشی کشور و میهن خواهد انجامید. همه استدلال من این است که برای حفظ استقلال و یکپارچگی ایران، حتی گاه باید به سخت ‌ترین انتخاب‌ها تن داد و آن مثال اسلحه است"

من هم از صحبت های منسوب به جنابعالی تعجب کردم. اما اکنون که جوابیه یا توجیه حضرتعالی را می خوانم. به نوعی محتوا و فحوای ادعای ایران وایر را تائید کرده اید. شما می نویسید منظورتان از بدست گرفتن اسحله برای جلوگیری از فروپاشی کشور، و حفظ یکپارچگی ایران است. از نظر استدلال علمی و عقلانی از فحوای کلام شما اینگونه بر می آید که فروپاشی نظام به فروپاشی کشور(ایجاد هرج و مرج گسترده) و نقض استقلال و در نهایت فروپاشی به معنای از بین رفتن یکپارچگی کشور منجر خواهد شد. حضرتعالی یک فرد علمی و دانشگاهی هستید؛ و نیک می دانید که وقایع پیوسته و به هم مربوطه همانند سلسله کنش ها و واکنش های شیمیایی در نهایت از نظر علمی مجموعه ای از یک پدیده تفکیک ناپذیر محسوب می شوند. جنابعالی به خوبی به مولفه "علیت" آگاه هستید، که رابطهٔ بین یک رویداد (علت) و رویدادی دوم (اثر یا معلول) است که در آن، رویداد دوم نتیجهٔ رویداد نخست است. توجیه زیرکانه، اما بظاهر علمی، اینگونه است که اگر نمی خواهید رویداد دوم اتفاق بیفتد، باید از رخ دادن رویداد اول جلوگیری نمود". بقول مثنوی مولوی و به روایت معممین "کلموا الناس علی قدر عقولهم لا علی قدر عقولکم حتی لا یکذبوا الله و رسوله".

حضرتعالی همانند بسیاری از شارحان اصلاح طلب که برای حفظ نظام عامدانه هراس پراکنی می کنند، فروپاشی (سقوط) نظام جمهوری اسلامی را مساوی با فروپاشی و نابودی کشور می دانید. در نتیجه اسلحه را، به زعم خویش، برای جلوگیری از فروپاشی تمامیت ارضی ایران توجیه می کنید و نه الزاما برای حفظ نظام جمهوری اسلامی در مقابل مردم.

جناب آقای دکتر زیباکلام گرامی، جنابعالی اگر یک سر چوب را بردارید، خود به خود آن سر دیگر چوب را نیز برداشته اید. نمی توانید دو سر یک چوب ممتد و پیوسته را بردارید، و ادعا کنید که فقط یک سر چوب را برداشته اید و اینکه آن سر دیگر چوب به من ربطی ندارد. این به نوعی آگاهانه یا صادقانه خلط مبحث خواهد بود. اگر توضیح حضرتعالی در مورد "اسلحه به دست گرفتن برای رویارویی با مردم به ‌منظور حفظ و حراست از نظام" را بپذیریم، که بنده نیز علیرغم انتقادات تند احتمالی برخی از هموطنان با سعه صدر و خوشبینی و نیک اندیشی و احترامی که برای شما قائلم، تمایل به پذیرش آنرا دارم، اما توضیح جنابعالی در مساوی پنداشتن فروپاشی نظام با فروپاشی و نابودی کشور را قابل توجیه نمی دانم. زیرا در طول تاریخ ایران سلسله های حکومتی بیشماری آمدند و رفتند، اما ایران همچنان باقی است. بیاد دارم قبل از انقلاب نیز طرفداران نظام پادشاهی تبلیغ می کردند که اگر رژیم پهلوی سقوط کند، ایران "ایرانستان" خواهد شد و ابرقدرت هایی مانند اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا آن را تجزیه خواهند کرد. این یک شگرد شناخته شده حکومت ها بوده و است. از انسان فهیم و دانشگاهی و علمی مانند جنابعالی انتظار نمی رود تبلیغات نادرست و هراس آفرین جمهوری اسلامی مبتنی بر شیوه "وحشت پراکنی" را بازتکثیر کنید؛ زیرا نتیجه آن حفظ نظام جمهوری اسلامی به هر قیمتی خواهد شد.

یعنی جنابعالی و بقیه اصلاح طلبان استمرارطلب در عمل و صراحتا از مردم می خواهید از ترس عقرب جراره تجزیه ایران همچنان در پناه دهشتکده "مار غاشیه" جمهوری اسلامی بمانید. آن هم در حالتی که اصولا عقرب جراره تجزیه وجود ندارد. و حیات جمهوری اسلامی ارتباطی به حیات مملکت ایران و منافع ملی و استقلال آن نداشته و ندارد. چه بسا تاریخ تلخ چهل سال گذشته عکس آن را ثابت کرده است. از دست دادن بخش بزرگی از دریای خزر و منافع ملی ایرانیان در میادین مشترک نفت و گاز در خلیج فارس (بین ایران و عربستان و ایران و قطر)، دریای خزر و در مرز مشترک ایران و عراق، بقول فردوسی یکی داستان است پر آب چشم.

شوربختانه با توجه به خروج آمریکا از برجام، و آنچه که از سخنان امروز آیت الله خامنه ای می توان استنباط کرد، تا قبل از پایان امسال برجام در کلیت خویش سرانجامی نافرجام خواهد داشت. و بعد از آن ممکن است خطر جنگ و درگیری کشور را تهدید کند که حداقل بخش قابل ملاحظه ای از مسئولیت خطر جنگ و نابودی منابع و منافع ایران متوجه عملکرد جمهوری اسلامی و رفتار پرخاشگرایانه و جنگجویانه آن بر علیه خودی و غیر خودی می باشد. در نتیجه باید اذعان داشت که تمامیت ارضی ایران و منافع ملی و استقلال (بخصوص از روسیه و چین) به دلیل ادامه حیات پر تنش و متحارب جمهوری اسلامی متضرر خواهد شد؛ و نه بر عکس آن. شوربختانه در رابطه با تمامیت ارضی کشور، انگشت اتهام همیشه بسوی ما بلوچها و کردها و غیره نشانه می رود. این در حالی است که ما در عرصه عمل و در تقارب و تعامل تنگاتنگ با بقیه هموطنان، کذب و پوچی این اتهامات را ثابت کرده ایم و با تحریم و جنگ و حمله نظامی نیز مخالف نموده ایم. و در این شرایط حساس در اتحاد و همگرایی ملی با بقیه هموطنان، روشنگری و مقابله با تبلیغات ناروا و هدفمند جمهوری اسلامی و ناصحان طرفدار آن را وظیفه خود می دانیم. زیرا بلوچ و کرد و عرب ایرانی بیشترین ضررها را از ادامه حیات جمهوری اسلامی متحمل گشته اند؛ و نمی توان و نباید از نارضایتی آنها بعنوان ابزاری برای هراس افکنی، ایجاد شکاف در صفوف ملت ایران و در جهت استمرار جمهوری اسلامی استفاده یا سوءاستفاده نمود.

*********

اين هم از آقای صادق زیباکلام اصلاح‌ طلب!

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه که به تازگی برنده جایزه سالانه آزادی بیان دویچه‌وله آلمان شده می‌گوید اگر لازم باشد، حتی در مقابل «خیزش مردم» اسلحه به دست می‌گیرد!

به گزارش ايران آنلاين، او در بخشی از مصاحبه خود با سايت ایران وایر گفته است: «امروز، شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۷، باز هم می‌گویم من با تمام وجود از نظام دفاع می‌کنم و حتی یک قدم هم جلوتر می‌آیم و خیلی آشکار و صریح می‌گویم که اگر این نظام در معرض سقوط قرار بگیرد -منظورم از این نظام، همین مجلس شورای اسلامی، همین مقام معظم رهبری، همین شورای نگهبان، همین روزنامه کیهان و مابقی است- اگر همین نظام دچار بحران شود و من ببینم در شرف سقوط است که یا در نتیجه خیزش مردم در داخل کشور و یا حمله امریکا، اسراییل و.. به کشور باشد، من شرمنده شما و شرمنده خیلی از مردم ایران هستم، ولی با تمام وجود از نظام دفاع می‌کنم. من از اسلحه و فشنگ و... متنفرم اما اگر پایش بیفتد، اسلحه هم دست می‌گیرم و از نظام دفاع می‌کنم که سقوط نکند!!»

این در حالیست که اهدای جایزه آزادی بیان رسانه دولتی آلمان به زیباکلام خشم کاربران شبکه های اجتماعی را برانگیخته است.

سایت دماوند نوشت: دویچه وله، رادیو و وبسایت دولتی آلمان، در روز جهانی آزادی مطبوعات، از اهدای جایزه سالانه آزادی بیان خود به صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی در ایران خبر داد تا موجی از اعتراضات در واکنش به این مسئله، شبکه های اجتماعی فارسی را در نوردد.

اعتراض به این تصمیم دویچه وله، با هشتگ #shameondw به معنی «شرم بر دویچه وله» بیان و هزاران توییت با این هشتگ منتشر شد.

مهدی در این خصوص می نویسد: «زیباکلام در حالیکه که کودک دو ساله زلزله زده از سرما جان میداد۳/۴میلیارد تومان پول کمک های مردمی به زلزله کرمانشاه درحسابش بود اما تعمدا خرج نکرد و در فکر ساخت کتابخانه بود. جنابان رسانه بفرمایید مبنای آزادی بیانتان چیست؟».

صادق زیباکلام اگرچه در بیان انتقادات خود به برخی سیاست های اساسی جمهوری اسلامی صریح بوده اما همواره تاکید کرده که بالاترین وظیفه خود را حفظ و حراست از نظام می داند. او همچنین در بسیاری از محافل امنیتی و اصولگرا به عنوان سخنران شرکت داشته، در پای سخنرانی های رهبر جمهوری اسلامی حاضر می شود و از شرکت تمام د در انتخابات فرمایشی حکومت دفاع می کند.شهنام May 3, 2018 12:22 PM

جایزه نوبل هم بهش بدن بازم یه استمرار طلب حکومتیه دیگه تمومه ماجرا

گزارش یا اعتراض به این نظر


اردلان May 3, 2018 01:44 PM

اکنون آلمان دریافته است که امکان سرنگونی رژیم غیرقانونی آخوندی توسط مردم بسیار زیاد است! بنظر میرسد که آنها از هم اینک تصمیم بر جایگزین کردن مهره های خود در درون حاکمیت اسلامی در وقت مناسب هستند! اما پس از برملاشدن مداخلات و حمایتهای همه جانبه کشورهای اروپایی و حزب دمکرات آمریکا از رژیم اشغالگر جمهوری نکبت اسلامی در جهان! دستهای سیاستمداران کشورهای یاد شده دیگر کاملا برای اکثریت مردم در ایران رو شده!


گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش-صبحی May 3, 2018 04:36 PM

مبارکش باشه، اما میخواهم از صادق زیبا کلام خواهش کنم که اگر گزمه های حکومت اسلامی اجازه دادند که برای دریافت جایزه به آلمان برود، بعد از دریافت جایزه که فرصتی به برنده میدهند تا یک سخنرانی کوتاه داشته باشد جا دارد که دکتر زیبا کلام در سخنرانی خود از فضای جهنمی و فضای بسته سانسور وخفقان در جمهوری اسلامی با صدائی رسا پیام جامعه مطبوعاتی ومبارزین سیاسی را از پشت تریبون به اطلاع جهانیان برساند

گزارش یا اعتراض به این نظر


koroush May 8, 2018 12:39 PM

برای من اگر غیر از این گفته بود جای تعجب داشت، هر موقع در این سایت صحبتی از این فرد شده خیلی مختصر و مفید توضیع دادم که بیشتر اوقات انتشار نیافته، ولی در این چهل سال هر شخصی جایزه بهش دادند فقط برای منافع خودشون و ج ا اسلامی بوده و بزیان ایران و ایرانی ، جایزه صلح و حقوق بشری ، کارگردان و هنرمند و روزنامه نگار ،و ، و

گزارش یا اعتراض به این نظر


koroush May 8, 2018 12:46 PM

اقای ارش صبحی زیباکلام میرود المان ،ولی مگر دیوانه است این حرف را بزند، اگر قرار بود این حرفها را بزند ،اصلا جایزه بهش نمیدادند،بدلیل طرفداری از ج ا جایزه بهش دادند

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی May 8, 2018 03:17 PM

بالاخره صادق زیبا کلام چهره واقعی خودش راعریان کرد صادق زیبا کلام خودش نیزبخوبی میدانست که داردبعنوان یک هنرپیشه بارگاه ولایت نقش یک اپوزیسیون داخلی رابازی میکند اماغافل ازاین بودکه همیشه نمیتوانداین نقاب تزویروریا رابرچهره کریه خودش نگهدارد من درهمین جاطی کامنتی ازاین مارخوش خط وخال خواسته بودم که اگر برای دریافت جایزه خود به آلمان رفت از پشت تریبون سالنی که جایزه ها را به برندگان میدهدبا صدای رسا ازجوسانسوروخفقان درجمهوری جهل وجنون وتزویروریا پرده بردارد چون بخوبی صادق زیبا کلام ومنویات درونی اورا میشناختم متن پیام رابصورتی توانستم بدست اوبرسانم وحالااین آقائی که پرونده اختلاس60 میلیونی اش درهمان ماههای اول انقلاب درجایگاه رئیس تعاونی تریلی داران وبلعیدن تریلی های وارداتی مفتوح است مجبورشدازنقاب ازچهره برکند

گزارش یا اعتراض به این نظر


امیرحسین May 8, 2018 03:23 PM

زیباکلام انسان شریفیه تو رو خدا بهش حمله نکنید حالا ممکنه موضع اشتباه هم بگیره ولی در مجموع آدم خوبیه

گزارش یا اعتراض به این نظر


epsilon May 8, 2018 09:56 PM

آقاى دکتر زيبا کلام
به نظر ميرسد که همانطورى که خودتان گفته بوديد شما لايق همان شرفياب شدن به حضور چنايتکاران آخوند, هستيد متاسفم براى مردم خودم که شما کرسى استادى جامعه شناسى يکى از دانشگاه هاى کشورم را در اشغال داريد در هرحال بسيار مواظب باشيد که به سرنوشت خاتمى خاين به مردم و دريوزه گر و تو سرى خور جنايتکاران, که پشيزى بهايش ندهند, دچار نشويد

گزارش یا اعتراض به این نظر


Siavash May 8, 2018 10:09 PM

ننگ بر چنین کاسه لیسی که خودشو ارزان فروخت

گزارش یا اعتراض به این نظر


omid May 9, 2018 08:40 AM

آقای زیباکلام شرم بر شما که که این گونه نوکر صفتی خودتان را نشون میدهید ولی در آینده نه چندان دور در مقابل مردم زانو میزنید جو گیر جایزه هم نشوید اروپا برای نگاداشتن روابط اقتصادی با ملایان جایزه حراج میکند

گزارش یا اعتراض به این نظر


خسرو May 9, 2018 12:04 PM

منصور اسانلو را از یاد نبرید اوفعلا در بیمارستان است و این جایزه حق او بود
در طی این سالها او واقعا مبارزه کرده مبارزی رنج کشیده و وطن پرست

گزارش یا اعتراض به این نظر


محمد شک May 12, 2018 08:11 AM

زیباکلام ازترس زندان این اراجیف راگفته مطمئنباشید به آن چه گفته اعتقادی ندارد ولی حاضر به پرداخت هیچ گونه هزینه ای برای اظهارات کتبی و شفاهی خودنیست ۰

گزارش یا اعتراض به این نظر


ali May 13, 2018 10:58 AM

ما هم شرمنده آقای زیبا کلام اما تاریخ ثابت کرده که هیچ حکومتی پایدار نیست علی الخصوص نوع ناکارآمد ظالم و دزد آن تو مصداق عالم بی عمل به چه ماند زنبور بی عسل هستی

گزارش یا اعتراض به این نظر


کاریکامراناتور May 13, 2018 09:29 PM

شخصیت دکتر زیبا کلام من را کاملا به یاد دکتر شریعتی می اندازد که حرف های خوب بسیار می گفت ولی در آخر و نتیجه گیری شما را در چاه آخوند و اسلام سرنگون میکرد کوشش او بر این روند است تا اسلامی منزه را نشان دهد که چنین چیزی وجود ندارد

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  8352 بازدید |


© copyright 2004 - 2019 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.