آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

آدينه، 23 آذر ماه 1397 = 14-12 2018

سرکوب وکلا در ایران؛ بیانیه شدیداللحن بین المللی

سازمان دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای از "تشدید سرکوب وکلا" در ایران خبر داد. این سازمان نوشت که " در طول ماه گذشته دادگاه‌های انقلاب حداقل سه وکیل را به خاطر فعالیت حقوق بشری آن‌ها به زندان طولانی‌مدت محکوم و نیروهای امنیتی یک وکیل دیگر را دستگیر کرده‌اند."

سازمان دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌اش از قاسم شعله‌سعدی، آرش کیخسروی، محمد نجفی و امیرسالار داوودی نام می‌برد و به پرونده‌های قضایی تشکیل شده برای این وکلا به علت انجام وظایف حرفه‌ای‌شان انتقاد کرده است.

مایکل پیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه‌ی دیده‌بان حقوق بشر، در بیانیه این سازمان اعلام کرد که "ایران حالا نه تنها مخالفان، مدافعان حقوق بشر، و رهبران کارگری، که وکلای آن‌ها را هم بازداشت و آزادی‌های بنیادینشان را جرم‌انگاری می‌کند." وی افزود که "وکلا باید سنگ بنای حفاظت از حقوق متهمان باشند اما در چشم مقامات سرکوبگر ایران آن‌ها صرفاً دشمنی دیگر هستند."

در این بیانیه به دیگر پرونده‌سازی‌ها علیه وکلا و یا بستگان آن نیز اشاره شده و آمده است که "از ماه ژوئن وزارت اطلاعات چندین وکیل و فعال حقوق بشر از جمله نسرین ستوده، مدافع برجسته‌ی حقوق بشر، همسرش رضا خندان، و فرهاد میثمی را به خاطر فعالیت مسالمت‌آمیزشان علیه قوانین حجاب اجباری دستگیر کرده است."


ایران: دستگیری و تداوم آزار قضایی وکلای حقوق بشری

برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه‌ی مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، نگرانی عمیق خود را از تداوم موج دستگیری‌ها و بازداشت‌ها و آزارهای قضایی علیه وکلای حقوق بشری که گویا به قصد مجازات آنها به خاطر فعالیت‌های به‌حق حقوق بشری آنهاست، ابراز می‌کند.

محمد نجفی، وکیل دادگستری، به ده سال حبس محکوم شد

وکیل محمد نجفی، از صدور حکم ده سال حبس برای موکلش از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی اراک خبر داده است. به گفته این وکیل دادگستری محمد نجفی به اتهام "فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام" به یک سال حبس، بابت "توهین به رهبری" به دو سال حبس و به اتهام "همکاری با دول متخاصم از طریق انتقال اخبار و اطلاعات به وسیله مصاحبه" به ده سال حبس محکوم شده است.

محمد نجفی پیش از دستگیری پرونده وحید حیدری، یکی از کشته‌شدگان در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک را پیگیری می‌کرد. وحید حیدری یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی‌ماه سال گذشته در این شهر بود.

آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی دو وکیل دادگستری بخاطر اينكه ۲۷ مرداد امسال براي دقايقي مقابل مجلس تجمع کرده بودندو همانجا بازداشت شدند، با حکم ۵ سال حبس مواجه شدند.

ابوذر نصرالهی، وکیل مدافع آرش کیخسروی به ایرنا گفته «قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، موکلم را به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به پنج سال و بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یکسال حبس محکوم کرده که طبق قانون اشد مجازات یعنی پنج سال حبس اجرا می‌شود.»

این وکیل دادگستری درباره قاسم شعله سعدی متهم دیگر این پرونده نیز افزوده «اتهامات هر دو متهم در این پرونده مشابه بود و او نیز مانند موکلم به همین میزان حسب محکوم شد.»

به گفته نصرالهی، حکم صادره از سوی دادگاه غیرقطعی و قابل تجدیدنظرخواهی در دادگاه تجدنظر استان تهران است. قاسم شعله سعدی هفته گذشته با تودیع قرار وثیقه و کفالت از زندان آزاد شد. آرش کیخسروی اما کماکان در زندان به سر می‌برد.

شعله سعدی نماینده شیراز در مجالس دوره سوم و چهارم و استاد حقوق بین‌الملل دانشکده حقوق دانشگاه تهران بود. آرش کیخسروی یکی از وکلای ‍پرونده‌ کاووس سیدامامی بود. نام او همچنین در میان اسامی وکلایی دیده می‌شود که شکایت‌نامه‌ای علیه صادرکننده حکم فیلتر تلگرام امضا کرده‌ بودند.


یادداشت یک وکیل دادگستری، خطاب به دو وکیل دربند

خبرگزاری هرانا – امیر رئیسیان، وکیل دادگستری، ضمن انتقاد از بازداشت وکلای دادگستری، در یادداشتی خطاب به امیرسالار داودی و آرش کیخسروی دو وکیل در بند گفته است که “اینکه وکلا را فقط به خاطر دفاع از حقوق موکلین و حقوق مردمان چه در دادگاه و چه بیرون دادگاه بازداشت کنند، هم بازداشت حقوق انسان است و هم بازداشت اعتبار دستگاهی که قرار است عدالت را تضمین کند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در ماه‌های اخیر موج جدیدی از فشارهای امنیتی و قضایی بر روی وکلای دادگستری آغاز شده و بر تعداد وکلای بازداشتی و زندانی افزوده شده است. اغلب این احضار، بازجویی و بازداشت‌ها در ارتباط با پرونده موکلان آنها بوده است. دو تن از آنها امیرسالار داودی و آرش کیخسروی هستند.

امیرسالار داودی، وکیل دادگستری محبوس در زندان اوین است که در تاریخ ۲۹ آبان‌ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به این زندان منتقل شد. ایشان پس از تفهیم اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” و صدور قرار بازداشت یک‌ماهه کماکان در زندان به سر می‌برد.

این وکیل دادگستری تاکنون وکالت بسیاری از پرونده‌های زندانیان و متهمین سیاسی از جمله پرونده سعید شیرزاد، سهیل عربی و زینب جلالیان را بر عهده داشته است.

آرش کیخسروی دیگر وکیل بازداشتی است که پیش‌تر در تاریخ ۲۷ مردادماه سال جاری همراه با قاسم شعله سعدی، دیگر وکیل دادگستری، در پی حضور در تجمعی اعتراضی در اعتراض به نظارت استصوابی و قرارداد دریای خزر در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شدند.

این دو وکیل دادگستری پس از گذشت سه روز با لباس زندان و پابند و دست‌بند به دادسرای اوین منتقل شده و پس از تفهیم اتهام و صدور قرار بازداشت یک ماهه به زندان تهران بزرگ بازگردانده شدند. پیش‌تر پیام درفشان وکیل مدافع آرش کیخسروی، وکیل بازداشتی گفته بود که عناوین اتهام موکلم از یک به چهار عنوان افزایش یافته است. قاسم شعله سعدی در تاریخ ۱۳ آذرماه با تودیع وثیقه ۳۰۰ میلیونی و کفالت ۱۰۰ میلیون تومانی که جمعاً ۴۰۰ میلیون تومان می‌شود، از زندان آزاد شد.

امیر رئیسیان وکیل دادگستری امروز یادداشتی خطاب به دو دوست و همکار خود امیرسالار داودی و آرش کیخسروی نوشته است.

نسخه ای از یادداشت امیر رئیسیان که برای نشر در اختیار هرانا قرار گرفته است در ادامه می‌آید:
نامه‌ای به امیرسالار داودی، آرش کیخسروی؛

و وکلای دربندِ حقِ دفاع

سلام رفیقانم؛

می‌دانم که این روزها ارتباط شما با بیرون از زندان قطع شده است، مگر به تماسی که روشن است آن هم چندان اسباب اطلاع از بیرون زندان نیست و اغلب ابزاری برای ماست که بفهمیم لااقل حال جسمی بدی ندارید. و میدانم که اینها را کسی به شما نشان نمی‌دهد که بخوانید. اما نمیدانم چرا دستم رفت که برایتان اینها را بنویسم، شاید از این جهت که از دست ما برنمی آید برای رهایی رفیقمان، همکارمان و عزیزمان کار دیگری بکنیم.


حالا که این را گفتم بگذارید اول حرف هایم از این کمدی روزگار بگویم که در وضعیت یک زندانی، چشم امید مردمی به حمایت و پشتیبانی وکلا و حقوقدانان مسئولی چون شماست اما چقدر تلخ است که کسانی در این کشور هستند که تلاش میکنند به مردمِ امیدوار، القا کنند که قانون معنی ندارد، که دفاع حقوقی یک وکیل هیچ اهمیتی ندارد، که این وکلا برای خودشان هم کاری از دستشان بر نمی آید، چه رسد به موکلین‌شان.

می‌بینید؟ شما و دیگرانی مثل شما که برای مردمِ بی پناه، وکیل و پناه بوده‌اید باید در حالتی قرار بگیرید که خیال مردم از بعضی چیزها راحت شود. مثلا خیال نکنند بازی در زمین حقوق و قانون است. مثلا مردم نباید خیال کنند می‌توانند از خودشان و حق شان دفاع کنند. «وکیلِ مدافع» باید به سجن افتد که هیچ وکیلی به دفاع فکر نکند و از آغاز کنار بازجو و بازپرس و دادستان و قاضی مردم را محکوم و مقصر فرض کند و تنها از موکلش توبه یا بندبازی بخواهد. انگار اینطور راحتتر می شود هزینه حق خواهی و مطالبه گری را بالا برد، نمیدانم، انگار اینطور فکر میکنند، اما چرا به این فکر نمی‌کنند که وقتی وکیلی به علت دفاع از حقوق موکل‌اش و نه حقانیت موکل‌اش مواخذه شود یعنی اثرگذار بوده، یعنی بازی تواب سازی یا بند بازی را به هم زده، یعنی امید هست به قانون، امید هست به حساب و کتاب. چرا بعضی ها متوجه نیستند که اگر دفاع حقوقی از یک متهم اثرگذار باشد معنی‌اش این است که مملکت شهر هرت نیست و قانون دارد و این معنی، «اعتبار عدالتخانه» است…

راحتتان کنم اینکه وکلا را فقط به خاطر دفاع از حقوق موکلین و حقوق مردمان «چه در دادگاه و چه بیرون دادگاه» بازداشت کنند، هم بازداشت حقوق انسان است، هم بازداشت اعتبار دستگاهی که قرار است عدالت را تضمین کند.

آری همه اینها را خودتان میدانید، مگر در مورد بند و حبس «شرفِ وکالت، عبدالفتاح خان سلطانی» و دیگر «وکلای مدافع» همین حکایت نبود. مگر سلطانی اعتبارِ دادخواهی را نیندوخت و مگر مرتضوی‌ها اعتبار دادرسی را ملکوک نکردند؟! بگذریم.

عزیزان ما؛ رفیقان ما؛

تنها این را بدانید که ما هیچ روزی از شما غافل نمی‌شویم. جدا از دلتنگی‌های عاطفی که گاهی امان آدم را می بُرَد و می دَرَد، هر روزی که یک وکیل در حبس باشد انگار تکه ای از بدنِ حرفه‌ای و مسئولیت اجتماعی همه وکلا کنده شده است. لااقل میشود گفت اغلب اوقات حال ما چنین است که وقتی همکارمان برای دفاع از حق در حبس باشد دادگاه رفتن و دفاع کردن و حق ستاندن با همه شیرینی‌اش، مزه تلخی دارد که زهرِ آخرِ کار است.

عزیزان؛

این روزها، ما منتظریم که دوباره تک تک شما را این بیرون ببینیم و با هم بحث کنیم از امور صنفی… با هم مخالف باشیم و در مقابل هم برهان بیاوریم… اما با همه اختلاف نظرها مطمئن باشیم از شرافت حرفه ای و خیالمان تخت که همه ما خیرخواه صنفیم، خیرخواه عدلیه ایم، خیرخواه ملتیم، خیرخواه «ایران جانمان» هستیم.

امیر رئیسیان، وکیل دادگستری

۱۵ آذر ۱۳۹۷″

آkoroush August 18, 2018 02:41 PM

رهبر سازی از طرف وزارت اطلاعات سپاه همچنان ادامه دارد

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانی هستم August 18, 2018 03:53 PM

هزاران درود و افتخاربر شما ؛مرد راستین ایران چرا از قبل این حضور و امادگی تان را اعلام نکردید ؟ باز درود بر شما درود که نام و اعمال مصدق را ؛مصدق گونه زنده و بیدار کردید این حرکت باید حمایت ما مردم جرأت و جسارت خروش و یک انقلاب فکری و عملی را پیامد داشته باشد

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی August 20, 2018 10:20 AM

جسارتا"میخواهم یک پاسخ ساده به(کاربرسایت ایرانی هستم بدهم) بعنوان کسی این جواب رامینویسم که درعین نارحتی جسمانی درمقابل مجلس بودموناظر برهمه چیز دوست من هموطن من آقای دکترشعله سعدی بایدآن کلیپ رامثلا" دوروز زودترمنتشرمیکردند دراینصورت میدانیدچه احتمالی بود؟ اینکه وزارت اطلاعات یاسازمان اطلاعات سپاه بریزندوایشان رابایک انگ ویک اتهام واهی وساختگی ببرند درآنصورت دیگرفراخوانهاهم کمرنگ میشد آقای شعله سعدی ظهرروزجمعه آن کلیپ رادرست کردندو روی شبکه های مجازی قراردادند بروید ببینید در چند سایت وشبکه مجازی این فراخوان تکثیرشده؟ ولی کنسرت گوگوش در لندن همین حالاهم روی این شبکه ها میچرخد! درچنین وضعیتی من وشما باید اول ازخودمان آغازکنیم ونه ایشان وانگهی چراباید از تهران 17 میلیونی فقط حدود 100 نفربیایند جلوی مجلس؟؟ اشکال تاریخی است وفرهنگی

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانی هستم August 20, 2018 01:54 PM

دوست خوب من ارش صبحی؛ بخش اول پاسخ را کاملا با شما موافقم ؛این تصمیم بجا بوده ؛تنها از این جهت متاسفم که واقعا راههای گریز گاهی حتی به چشممان نمیاید ؛تاسف من ازجایی است که این بزرگ مردان در ان مکان در واقع میبایستی میلیون حامی در کنار و پشت سر میداشتند ؛که بدبختانه هر شکل که یک تجمع باشد ؛ حمله اوباشان و شعبان بی مخ ها هست باور من این است ؛من و شما و بسیاری چون ما که ذره ذره ؛حتی با نوشته های کوچک و کوتاه یک بذرروشنی میکاریم و اگر شده بودن خودمان را اعلام میکنیم ؛ زمانی است که از خودمان شروع کرده ایم ؛حتی بدبختانه و لاجرم ؛خیلی از ما تندرست کامل هم نیستیم ؛ که بدبختانه باید به ان اعتراف کنیم ؛ نهایتا مصیبت اصلی ما ایرانی ها مذهب شمشیر و کشتار است که سایه اش فرهنگ مارا هم پوشانده اما هرگز نخواهد توانست که محوش کند فقط با اگاهی دادن و حمایت از یکدیگر میتوانیم به هم یاد دهیم که شرکت در گرد همایی ها نفع مشترک ماهست و از یاد نبریم و نباید فراموش کنیم که با هر کدام از این تظاهرات ؛حداقل از سال ۸۸ شاید هزاران هموطن جوان نازنین ما از دست رفتند ؛ و یکی از این قهرمانان پهلوان اصغر نحوی که با جانم فدای ایران !جان داد خواسته و ارزوی من این است که دفاع از خودمان هم یاد بگیریم و به این راحتی قربانی نشویم تندرست و پایدار باشید

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی August 21, 2018 04:50 PM

بدون تردید دست بند زدن وپا بند زدن به شخصیتهائی مثل قاسم شعله سعدی و کیخسروی نه اینکه از اعتبار آنها کم نمیکند بلکه عمق سفاهت ودنائت وخریت رهبران جمهوری اسلامی ونهادهای امنیتی نظام اسلامی را بنمابش میگذارد که میتواند عمق تنفر مردم را نیز بموازات آن عمیق وعمیق تر کند دکر قاسم شعله سعدی وجناب کیخسروی با این دستبند زدنها وپا بند زدنها مهرشان در قلب مردم ارتفاع میگیرد ودر مقابل نفرت وانزجار ملت ایران از این فرقه بی ناموس وتبهکار به عرش میرسد براندازیم براندازیم وبرای نابودی این فرقه از پای نمینشینیم

گزارش یا اعتراض به این نظر


روبه August 30, 2018 01:57 PM

درود بر شما خواهشمند است که با دادگاه لاهه تماس بگیرید و عنوان کنید که ملت ایران با تحریمهای آمریکا مشگلی ندارد و با رفع و کنسل تحریمها، رژیم ایران قوی شده و با دیکتاتوری تمام همانند چهل سال گذشته مردم ایران را در فقر، شکنجه، اعدام، زندانی کردن قرار داده ومنابع کشور را نیز طبق معمول چپاول می نماید برطرفی تحریمهای آمریکا فقط سهولت ظلم رژیم ایران بر مردم ایران را افزایش می دهد چنانچه دادگاه لاهه به نفع رژیم ایران رأی بدهد، این در نظر مردم ایران به معنی است که دادگاه لاهه عادل نیست و شریک جرمهای رژیم ایران در سرکوب و قتل وغارت مردم ایران است

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی November 29, 2018 03:18 PM

الا ماشاالله تا بخواهید درایران دفتروکالت وجود دارد تابخواهید وکیل دعاوی اماچنین بنظرمیرسدکه کثیری ازوکلای دعاوی دراین آشفته بازار جرم وجنایت ودزدی واحتلاس دربدربدنبال پرونده های نان وآبدارهستند چرااین رامیگویم برای اینکه اگرغیرازاین میبود کانون وکلای تهران وشهرستانها درفردای همان روزی که جناب عبدالفتاح سلطانی وستوده وزرافشان و دادخواه ودیگرانی چون اینان راگرفتند وزندانی کردند وبعدازآنهم نوبت به شعله سعدی وکیخسروی رسید وبزعم خودشان آنهارا با پابند ودستبند درملاعام آوردند باید صدائی-ناله ای-جللز و وللزی - دادوفریادی ازسوی کانون وکلا واینهمه وکیل دعاوی برمیخواست درسکوت بمانید تا بسراغ شماهم بیایند تردید نداشته باشید اگر نیایند درایران پسا جمهوری اسلامی بایدبرای این بی تفاوتی خودتان یک پاسخ قانع کننده برای ملت ایران داشته باشید

گزارش یا اعتراض به این نظر


soheyl December 10, 2018 01:42 PM

شما ( کوروش)که میگویی رهبر سازی از طرف اطلاعات شروع شد، خودت ماموریت نداری که هر صدای شریف و شجاع و مرد میدانی‌ را خدشه دار کنی‌؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


aria December 10, 2018 10:39 PM

اقایی که نامت را کوروش گذاشتی و به مبارزین ایران حمله میکنی ! بنظر من تو خودت مامور رژیم هستی !

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو December 11, 2018 07:11 PM

خمینی و اربابان خارجی اش که منافعاشان درفروپاشی و سقوط و محوفرهنگ وآزدای واقتصاد مردم ایران بود چه درداخل کشور وچه درداخل کشور با تمامی امکانات ممکنه چه ازلحاظ مالی وچه تبلیغاتی و چه مذهبی درصدد بودند برای استحکام حکومت خمینی گول زنانه با عناوین حقوق بشری اسلامی و رفاه اسلامی و آزادی بیان همگانی و تقسیم ثروت نفتی به مردم آنها را وادارکنند که دنباله روی ازاهداف خمینی را بدون چون وچرا بپذیرند ولی بعد ازمدتی تمامی این عناوین ها همانند پرندگان بال زدند و پرواز کردند وبعد ازمدتی ازحکومت خمینی نگذشته بود که هزاران ایرانی اعدام وتیرباران و محمو ومعدوم شدند وخمینی به مردم ایران لقب امت اسلامی و یابرده اسلامی داد و درحقیقت ازهمان زمان حقوق بشری برای آنها قائل نشد جمله حقوق بشرآخوندسانان را به یاد دوران پهلوی می اندازد وموجودیتشان دچارلرزش میشود

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی December 14, 2018 08:28 AM

درایران تحت سیطره حکومت فقیهان وملایان تهی مغز وعقب مانده ومتعلق به عصر بربریت قانون وتساوی حقوق وعدالت و مدنیت هیچ معنائی ندارد همه قوانین این مملکت از خیمه خونین ولی فقیه بیرون میاید وقضات بدبخت وخمیر شده ومفلوک دستگاه فاسد قضا ملزم به اجرای آن هستند باصراحت میتوان گفت سنگ بنای یک چنین جهنمی را شخص روح الله خمینی بنا نهاد، وبا گماردن آدمخوارانی چون محمدی گیلانی و صادق خلخالی وری شهری وامثال اینها تقویت شد و متاسفانه هرروز وهرسال هم با تربیت قصابانی مثل ابوالقاسم صلواتی ومقیسه واحمد زاده و مرتضوی و دولت آبادی قساوت وبیرحمی این نهاد آدمکش وضدمردمی فزونی یافت وبیک دستگاه آدمکشی تمام عیار بدل گردید که میتوان براحتی انرا قوه "قصابیه" نام نهاد

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  14480 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.