آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

سه شنبه، 15 آبان ماه 1397 = 06-11 2018

خط راه‌ آهن بین اسرائیل و کشورهای عربی

احداث خط راه‌آهن بین اسرائیل و کشورهای عربی

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، این طرح تحولی است که احتمالا بر بسیاری از کشور‌های منطقه تأثیر خواهد گذاشت و اینکه واشنگتن اجرای این طرح را برعهده گرفته به خاطر تماس‌های مکرر میان اسرائیل و آمریکا و طرف‌های عربی طی دو سال گذشته بوده است.

رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند، آمریکا برای اولین بار و به صورت رسمی طرح احداث خط راه‌آهن "صلح منطقه‌ای" را برعهده گرفته است.

خبرگزاری آناتولی به نقل از رسانه‌های اسرائیلی اعلام کرد که این طرح شامل احداث خط راه‌آهنی است که اسرائیل و اردن را به عربستان و بقیه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس (امارات، بحرین، عمان، قطر و کویت) وصل می‌کند.

وزیر حمل و نقل اسرائیل برای شرکت در یک نشست بین‌المللی مربوط به حمل و نقل به مسقط رفته و در این نشست این طرح را اعلام خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، این طرح تحولی است که احتمالا بر بسیاری از کشورهای منطقه تأثیر خواهد گذاشت و اینکه واشنگتن اجرای این طرح را برعهده گرفته به خاطر تماس‌های مکرر میان اسرائیل و آمریکا و طرف‌های عربی طی دو سال گذشته بوده است.

به جز مصر و اردن که توافق صلح را با اسرائیل امضا کرده‌اند کشورهای عربی روابط دیپلماتیک علنی با تل‌آویو ندارند با این حال طی دوره اخیر روند عادی‌سازی از طریق دیدارهای متعدد میان اسرائیلی‌ها و اعراب و مشارکت اسرائیلی‌ها در مسابقات ورزشی و فعالیت‌های فرهنگی در کشورهای عربی افزایش یافته است.

اخیرا نخست‌وزیر اسرائیل در اولین سفر علنی یک مقام اسرائیلی به کشورهای عربی بعد از 22 سال به عمان رفت.


پس از عمان، بحرین در دستور کار نتانیاهو است

رسانه‌های اسرائیل از دیدارهای محرمانه میان کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و اسرائیل و پیش‌بینی‌ها درباره سفر علنی میان دو طرف در آینده نزدیک خبر دادند.

به گزارش ایسنا، شبکه ۱۰ اسرائیل گزارش داد، بنیامین نتانیاهو پس از عمان حالا تلاش دارد به کشور دیگر عرب حاشیه خلیج فارس سفر کند که احتمال می‌رود این کشور بحرین باشد.

یک مقام امنیتی گفته: بحرین مقصد بعدی نتانیاهو است، به ویژه اینکه خالد بن احمد، وزیر خارجه این کشور توئیت‌هایی را منتشر و از نتانیاهو حمایت کرده است.

بزرگترین فاجعه دیپلماتیک برای رژیم ملاها

در اوج ابراز ناخرسندی رژیم ایران، اعلام شد که پس از دیدار نخست وزیر اسرائیل از عمان، دیدارهای بیشتری انتظار می رود.

منابع آگاه خبری در اورشلیم گفتند که انتظار می رود در آینده ای نه چندان دور چند امیرنشین عربی دیگر در حوزه خلیج فارس، بلندپایگان اسرائیلی را به دیدار رسمی از آن سرزمین ها دعوت کنند. این خبر به دنبال دیداری انتشار می یابد که بنیامین نتانیاهو هفته پیش از سلطان نشین عمان به عمل آورد و مورد استقبال خیلی گرم قرار گرفت.

نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه این احتمال را مورد تائید قرار داد و فاش ساخت که شماری از امیرنشین های دیگر نیز او را به دیدار دعوت کرده اند.

نتانیاهو گفت: با توجه به چالش هایی که منطقه خاورمیانه در آینده با آن روبرو خواهد بود، این گونه تحکیم مناسبات و تقویت همکاری ها می تواند یک امر مهم باشد.

به گزارش رادیو پیام اسرائیل، آگاهان می گویند که این آمادگی علنی و گسترده امیرنشین ها برای نزدیک شدن به اسرائیل، بزرگترین فاجعه دیپلماتیک برای حکومت اسلامی ایران است که از نخستین روز به دست گرفتن قدرت، برای برانداختن رژیم های عربی تلاش کرد و هم زمان، از اتحاد جهان اسلامی به رهبری خود سخن گفت ولی اکنون در همه کشورهای اسلامی منزوی شده و با وضع فلاکت باری روبرو می باشد.


تأثیر منفی سفر نتانیاهو به عمان برای ملاها

یک مقام سابق وزارت خارجه می‌گوید احتمال این‌که موضوع رایزنی‌های نتانیاهو در عمان، ایران بوده باشد زیاد است. برخی تحلیلگران معتقدند، نزدیکی اسرائیل و کشورهای عربی می‌تواند موقعیت حکومت ایران را در منطقه تضعیف کند.

به گزارش دویچه وله، احمد زیدآبادی، تحلیلگر سیاسی معتقد است که برخلاف ارزیابی رسانه‌های بین‌المللی، سفر نتانیاهو به عمان ربط مستقیمی به ایران ندارد بلکه در این سفر بیشتر پای "معامله قرن" دونالد ترامپ برای حل معضل میان اسرائیل و فلسطینیان در میان بوده است.

او می‌گوید سخنان وزیر خارجه عمان در اجلاس امنیتی منامه در مورد انکارناپذیر بودن موجودیت اسرائیل و حمایت از طرح صلح ترامپ چنان شفاف و صریح بود که به حدس و گمان در این زمینه نیاز نیست.

زیدآبادی اعتقاد دارد: در این میان، اگر کشورهای عرب و مسلمان طرح ترامپ را متوازن تشخیص دهند و به حمایت از آن برخیزند؛ موقعیت منطقه‌ای حکومت ایران بی‌نهایت پیچیده و بغرنج خواهد شد.

بر این اساس سفر نخست وزیر اسرائیل به مسقط می‌تواند برای حکومت ایران پیامدهای منفی در بر داشته باشد.

احمد زیدآبادی این احتمال را منتفی نمی‌داند و می گوید: احتمالاً بخشی از گفتگوهای نتانیاهو با سلطان قابوس بر سر همین موضوع بوده است. از این رو بعید نیست که سلطان قابوس خود را برای متقاعد کردن رژیم ایران به نوعی سکوت یا عدم کارشکنی در راه طرح صلح ترامپ آماده کند.

به این ترتیب حمایت عمان از طرح ترامپ برای منطقه و تاکید خاص این کشور بر ضرورت به رسمیت شناختن اسرائیل، حکومت ایران را در موقعیت دشواری قرار می‌دهد که راه برون رفت از آن ساده به نظر نمی‌رسد.

يورونيوز نیز باره اين سفر اعلام کرد: اسرائیل در میان کشورهای عربی تنها با مصر و اردن روابط دیپلماتیک دارد، این در حالیست که بنیامین نتانیاهو بارها به «واقعیت های جدید منطقه ای» و در راس آن به «نفود و سیاست های توسعه طلبانه رژیم ایران» اشاره و تاکید کرده تا از این طریق توجه کشورهای عربی را بیش از گذشته به ایجاد نوعی همسویی و همگرایی در منافع مشترک جلب کند. از این رو برخی تحلیلگران سفر کم سابقه بنیامین نتانیاهو به عمان را در راستای پیشبرد همین سیاست تعریف و تصریح کرده اند که اسرائیل برای اجماع منطقه ای بر ضد حکومت ایران به حمایت دیگر کشورهای عربی به خصوص آنهایی که روابطی عادی و خوب با تهران دارند نیز نیاز مبرم دارد.

عمان از معدود کشورهای عربی است که همواره روابط مناسب و دوستانه‌ای با رژیم تهران داشته است.

واکنش آمریکا و رژیم ایران

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از سفر مخفیانه «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر اسرائیل به عمان استقبال کرد.

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل روز جمعه در خبری غیرمنتظره اعلام کرد که نتانیاهو به عمان سفر کرده و این سفر در راستای سیاست تل‌آویو برای تقویت روابط با کشورهای منطقه بوده است.

«جیسون گرینبلات»، فرستاده ویژه دولت آمریکا در طرح صلح خاورمیانه گفت: «ما از گرم شدن روابط میان دوستانمان در منطقه و گسترش همکاری‌های آنها استقبال می‌کنیم.»

وی اضافه کرد: این گامی سازنده برای پیشبرد تلاش‌های ما در زمینه صلح است و برای ایجاد فضای مبتنی بر ثبات، امنیت و رفاه بین اسرائیلی‌ها، فلسطینی‌ها و همسایگان آنها ضروری است. منتظریم بیشتر شاهد دیدارهایی مانند این باشیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، جمهوری اسلامی هم به سفر نخست وزیر اسرائیل به عمان واکنش نشان داد. «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن انتقاد از این سفر گفت: از نظر ما کشورهای اسلامی منطقه نباید تحت فشار کاخ سفید به اسرائیل فضای تحرک برای ایجاد مصائب و مشکلات جدید در منطقه دهند.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی افزود: بی شک اسرائیل در پی ایجاد اختلاف بین کشورهای مسلمان است.

حسین امیرعبداللهیان مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل و معاون اسبق وزارت امور خارجه در حساب توییتر خود نوشت: دیدار ⁧نتانیاهو ⁩ با ⁧سلطان ⁩قابوس در کشور ⁧عمان، به دور از حکمت شناخته شده در سلطان قابوس است. .پلنگ ایران زمین October 27, 2018 01:39 AM

این مانند روز روشن است که بزودی همه کشورهای خاورمیانه به رژیم اهریمنی اسلامی پشت خواهند کرد
چنان سخن میگویند انگار همه خاورمیانه دست اینان است شتر در خواب بیند پنبه دانه - گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه میگویند آرزو بر جوانان گناه نیست ولی شما فسیلان که یک پایتان لب گور است :)

گزارش یا اعتراض به این نظر


نوید October 27, 2018 11:42 AM

"""بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن انتقاد از این سفر گفت: «از نظر ما کشورهای اسلامی منطقه نباید تحت فشار
------------
تو یکی خفه شو

رابطه اعراب و اسراییل به شما هیچ ربطی نداره

در زندگی خصوصی مردم ایران دخالت میکنید کاقی نیست?

کاسه از آش داغترید

گزارش یا اعتراض به این نظر


کاریکامراناتور October 27, 2018 05:59 PM

با اطلاعات من این آخرین قسمت یک پازل است که 40 سال طول کشیدتا با تمام چالش ها به اینجا برسد به تدریج تمام کشورهای عربی اسرائیل را به رسمیت می شناسند و در مرحله ی بعد رژیم ایران عوض و یک حکومت سکولار بر کرسی می نشیند

گزارش یا اعتراض به این نظر


aria October 27, 2018 10:09 PM

اصلا سیاستهای رژیم ایران باعث شده که کشورهای عربی به اسرائیل نزدیک شوند و بزودی هم با واسطه گری همین عمان و مصر مسئله فلسطین تمام میشود و همه کشورهای عربی هم با اسرائیل صلح خواهند کرد !

گزارش یا اعتراض به این نظر


arzhang October 29, 2018 09:55 AM

عمان به سوییس خاورمیانه معروف هست که اخوندا ایران از راه بانکهای عمان پول فروش نفت را وارد ایران میکنند از طرفی یکی از ارزوهای سلطان قابوس رهبر معروف عمان راه حل صلح اسراییل و فلسطینی هاست که تازگی نقشه جدیدی مطرح شده که عوض دو کشور اسراییل و فلسطین ۳ کشور اسراییل و فلسطین وغزاغستان تشکیل شود و درچنین نقشه جدید غزه مجبور هست قرارداد اسلو که دمکراسی شدن و انتخابات ازاد هست را در مقابل کمکهای اقتصادی قبول کند و هدف دعوت سلطان قابوس از نتانیاهو به عمان هم در باره این طرح جدید هست منتها برای راضی و خشنود کردن نتانیاهو سلطان قابوس قول داده که از اخوندا ایران دوری کند و شروع کردن به بستن راهای بانکی اخوندا در عمان

گزارش یا اعتراض به این نظر


پلنگ ایران زمین October 30, 2018 12:57 PM

اکنون جهانیان به ریش نداشته (ریش داشتن مردانگی نمیآورد) ملاها میخندند چه نیکو آبروی نداشته خود را برده اند
روزی مردی خوش اندام و شیک پوش درون بزم گروهی از مردم میشود و خاموشی اختیار میکند مردم از دیدن او خرسند میشوند و به خود میبالند که او به بزم آنان رفته است و در آنجا با همدیگر درباه او پچ پچ میکردند ناگهان یکی از آنان گستاخ شده و پرسش میکند: والای من، شما با این عزت و احترام در بزم ما بی خِردان چه میکنید و چرا سخنی نمیگویید تا ما از گفته هایتان سودمند شویم؟ و او ناچار به سخنگویی میشود کمی پس از آن پرسش کننده رو به او کرد و گفت: همانا نیکوتر بود که تو لب به سخن نمیگشودی زیرا دستکم مردم بتو ارج میگذاشتند

گزارش یا اعتراض به این نظر


Dariush October 30, 2018 01:04 PM

روزی آخوند‌های فراری از ایران، از دوردست شاهد باز گشایی سفارت اسرائیل در تهران خواهند بود و دوباره پیوند دوستی باستانی ایران و اسرائیل برای همیشه تحکیم خواهد شد، این روز دور نیست؛ پاینده ایران، اسرائیل و مبارزه مردم ایران بر ضد استبداد و بردگی اسلامی!

گزارش یا اعتراض به این نظر


farshid October 30, 2018 06:43 PM

اخوندها اخرین بخش ماموریتشان در حال انجام است تبدیل کردن اسراییل بعنوان دوست اعراب وبا جایگزینی ایران بعنوان دشمن ولولویی برای عربها که موجب خرید میلیاردها دلار سلاح از غربیها شد وبا نابودی زیر ساختها ونابودی کشورهای منطقه ومحتاج شدن انها وسرازیر شدن میلیاردها دلار از ثروت مردم ایران وخاورمیانه که موجب فرار مغزها به غرب شده است الان تاریخ مصرفشان برای غربیها تمام شده ماندن انان بستگی به همت مردم داره خلایق هر چه لایق

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  12873 بازدید |


© copyright 2004 - 2018 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.