آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

چهارشنبه، 11 دی ماه 1398 = 01-01 2020

تحریمها؛ شروط روحانی برای مذاکره با آمریکا

روحانی امروز در جریان سفر به استان اردبیل گفت: توطئه‌ای علیه ما طراحی شده تا ابهت و عظمت مان را بشکند و ما را تسلیم کند و ما در برابر آن‌ها خاضع شویم؛ این کار در برابر ملت ایران شدنی نیست و آن‌ها باید از این راه غلط و نادرستی که شروع کرده‌اند باز گردند.

روحانی گفت: هر زمان که آن‌ها (آمریکا) از این راه غلط خود بازگردند ما آماده هستیم؛ هر گاه آن‌ها به نقطه‌ای که از آن توطئه جدید را آغاز کرده‌اند، برگردند ما آماده هستیم. آن‌ها می‌گویند که ما آماده مذاکره هستیم. بسم‌الله، اهلا و سهلا ما نیز آماده مذاکره هستیم. اما به شرط آن که سر نقطه اول بازگردیم و تعهدات و آن چه را که شکانده‌اید را به نقطه اول بازگردانید و بگویید راهمان اشتباه بوده است و اگر به زبان نیز نمی‌گویید در عمل بگویید که کار ما اشتباه بوده، ما آماده هستیم با شما حرف بزنیم.


هشدار آمریکا به رژیم ملاها در باره تحریمهای بیشتر

این در حالیست که برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران وزارت امورخارجه آمریکا روز سه شنبه در مصاحبه با شبکه بلومبرگ با بیان اینکه جمهوری اسلامی در حال تجربه شدیدترین بحران مالی چهل سال گذشته است، گفت: اگر حکومت ایران مانند یک کشور عادی رفتار نکند، در سال ۲۰۲۰ تحریم‌های اقتصادی سنگین‌تری را متحمل خواهد شد.

شبکه خبری سی ان بی سی نیز به نقل از مقامات وزارت خارجه این کشور گزارش داده است که دولت ایالات متحده در نظر دارد در راستای سیاست "فشار حداکثری" بر حکومت ایران، تحریم های خود علیه تهران را در سال جدید میلادی گسترش دهد.

به گزارش این شبکه خبری، یک مقام ارشد وزارت خارجه در مصاحبه تلفنی با خبرنگاران گفته است که تحریم های بیشتر در راه است و مشکلات و چالش های اقتصادی رژیم ایران مضاعف خواهد شد.

نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا می‌گوید رژیم ایران بر اثر حجم عظیم انزوای سیاسی و فشار اقتصادی ناشی از کمپین فشار حداکثری آمریکا به شدت هراسان و خشمگین شده است.

برایان هوک به صدای آمریکا گفت: رژیم ایران با بدترین بحران مالی تاریخ چهل ساله خود و نیز بدترین ناآرامی های سیاسی چهل سال گذشته رو‌به‌رو است. رژیم ایران و نیروهای نیابتی آن از لحاظ مالی ضعیف‌تر شده‌اند. آنها با کسری بودجه عظیمی رو‌به‌رو هستند و وقتی بودجه [سال] آینده منتشر شود، وضعیت از این هم بدتر خواهد شد. بنابراین، رژیم ایران می‌داند که [شرایطش] تحت کارزار فشار حداکثری که ما اعمال کرده‌ایم ناپایدار است و آنها از بابت این حجم عظیم انزوای سیاسی و فشار اقتصادی که ما اعمال کرده‌ایم به شدت هراسانند. کشورهای دیگر نیز دارند به این تلاش ما می‌پیوندند.

از سوی دیگر وزیر خارجه آمریکا گفت: مردم ایران می‌دانند که رهبر جمهوری اسلامی پول آنها را صرف تروریسم در عراق و سایر کشورها می‌کند.

مایک پمپئو در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز گفت: ببینید مردم ایران در حالی که امروز به خیابان ‌ها برای اعتراض می‌روند، چه می‌گویند. آن‌ها می‌دانند این رهبری آن‌ها است که کشور را به بیراهه کشانده است. این رهبری است که توانایی ارتزاق خانواده و برخورداری از کامیابی و امنیت را از آن‌ها گرفته است.


آمارهای اقتصادی دولتی؛ قبح فروریخته دروغ

یادداشتی از یوحنا نجدی، پژوهشگر اقتصاد سیاسی/ايران اينترنشنال

حسن روحانی، رییس‌ جمهوری ایران روز ۲۲ مهرماه در یک نشست خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی ادعا کرد که «قادریم از سخت‌ترین بحران‌های اقتصادی در زمان کوتاه خارج شویم». او همچنین ادعا کرد که «در جنگ روانی، اقتصادی و سیاسی همه ایستادند و پشت بحران را شکستند». این البته نخستین‌بار نیست که روحانی در اوج فشارهای اقتصادی بر زندگی و معیشت مردم، درباره عبور موفقیت‌آمیز از بحران‌ها سخن می‌گوید. از جمله او روز ششم شهریور سال گذشته در پاسخ به سوال جمعی از اعضای مجلس، «قسم» خورد که «والله ما دچار بحران نیستیم» و افزود: «پشت تریبون‌ها نگوییم که ما دچار بحران‌ شده‌ایم.»

او البته در چنین موضع‌گیری‌هایی تنها نیست، بلکه شمار دیگری از اعضای دولت نیز هم‌صدا چنین مواضعی اتخاذ می‌کنند. به‌عنوان یکی از جدیدترین موارد، عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی به‌تازگی ابراز خشنودی کرده که با وجود «فشار حداکثری دشمنان» اما «با همت و تلاش مجموعه دولت و اقدامات بانک مرکزی، ثبات نسبی در اقتصاد کشور ایجاد شده است».

آمارهای بین‌المللی از سوی نهادهای معتبر جهانی و همچنین وضعیت معیشت مردم در شهرها و روستاها اما به کلی چیز دیگری می‌گویند. دقیقا هم‌زمان با ابراز خشنودی رییس بانک مرکزی ایران از ثبات اقتصادی، صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود، رشد اقتصادی ایران در سال جاری را منفی ۹/۵ درصد پیش‌بینی کرد و اقتصاد جمهوری اسلامی را در قعر جدول رشد اقتصادی در میان کشورهای مورد بررسی قرار داد.

تنها چند روز پیش از این گزارش، بانک جهانی نیز پیش‌بینی کرد که رشد اقتصادی ایران در سال جاری منفی ۸/۷ درصد خواهد شد. از سوی دیگر، صندوق بین‌المللی‌ پول و بانک جهانی نرخ تورم امسال ایران را ۳۷ تا ۳۸ درصد تخمین زده‌اند.

برای مردمی که در داخل ایران زندگی می‌کنند البته نیازی نیست تا به گزارش‌های بین‌المللی استناد شود؛ خرید یک سطل ماست یا نیم‌کیلو میوه و مقایسه قیمت آن با هفته قبل، گویاتر از هر گزارش بین‌المللی می‌تواند پرده از چهره واقعی و اسفناک اقتصاد ایران کنار بزند. تفاوت بین تصویری از اقتصاد ایران که از سوی حسن روحانی و مقام‌های دولتی ارائه می‌شود، با وضعیت موجود و آمارهای بین‌المللی آنچنان عمیق و غیرقابل مقایسه است که به هیچ روی نمی‌توان آن را با نوعی اشتباه در نشانگرهای اقتصادی و محاسباتی، توجیه کرد.

صورت مساله اما روشن است. حسن روحانی و دولت جمهوری اسلامی ایران مشخصا درباره اقتصاد ایران دروغ می‌گویند؛ تصویری خیالی و به‌طور کلی غیرواقعی. کاربرد این دروغگویی، از یک منظر، فراتر از مرزهای ایران است به گونه‌ای که روحانی و مقام‌های دولتی با اصرار بر ارائه چنین تصویری خیالی از اوضاع اقتصادی مردم، بیهوده سعی می‌کنند تا تحریم‌های گسترده علیه جمهوری اسلامی را بی‌اثر نشان دهند.

اوایل مهرماه بود که حسن روحانی در نشست همگانی سازمان ملل، بادی بر غبغب انداخت و ادعا کرد که جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۷ «بالاترین رشد اقتصادی جهان» را داشته است. این در حالی است که طبق آمارهای بانک جهانی، در این سال کشورهای فراوانی همچون ارمنستان (۷/۵ درصد)، تانزانیا (۶/۸ درصد)، تایلند (۴ درصد) و هندوستان (۷/۲ درصد) رشد اقتصادی بالاتری را نسبت به ایران ثبت کرده‌اند.

زمانی که قبح دروغگویی فرو ریزد، از آن پس دیگر مهم نیست که این سخنرانی و آمارهای خیالی در نشست سازمان ملل ارائه می‌شود یا در بیت رهبری و نماز جمعه. در شرایطی که صحت چنین ادعاهایی با چند دقیقه جستجوی ساده در اینترنت، بی‌درنگ رنگ می‌بازد، جای تعجب نیست که جامعه جهانی، گروه‌های اپوزیسیون نظام و بسیاری از مردم، به هیچ‌یک از ادعاهای «غیر اقتصادی» جمهوری اسلامی نیز کوچک‌ترین اعتنایی ندارند؛ از منع شکنجه در زندان‌ها تا حرام بودن دستیابی به بمب اتمی و بسیاری موارد ریز و درشت دیگر.

پیرمرد بازنشسته روستایی، خانم خانه‌دار ساکن تهران، معلم حق‌التدریسی در شهری کوچک، کارگر معدن در گلستان و اقشار مختلف مردم در سراسر ایران هر روز آمارهای دروغین دولتی مبنی بر «ثبات اقتصادی» و «عبور از بحران اقتصادی» را بی‌واسطه با تن و روح خود لمس می‌کنند.

در این بین، غیر از تغییر تاریخ، تفاوت شگرفی بین این‌گونه ادعاها و دروغ‌ها دیده نمی‌شود؛ فقط زمانی مثلا نام گوینده آن‌ها محمود احمدی‌نژاد بود و اینک حسن روحانی؛ یکی مکلا و دیگری ملا؛ یکی اصول‌گرا است و دیگری اصلاح‌طلب در طیف معتدل؛ همه اما برآمده از «جمهوری اسلامی» با ماموریتی مشابه: حفظ نظام از اوجب واجبات است؛ اندازه دروغ‌ها؟! مهم نیست.


******************************

وقاحت و دروغگویی، صفت مشترک همه دست اندرکاران جمهوری اسلامی است

روحانی اخیرا گفته بود: شرایط عمومی کشور بسیار خوب است. برغم همه این فشارها و آنچه بدخواهان تبلیغ می‌کنند، از شرایط بسیار خوبی برخورداریم. مردم نسبت به ۶ ماه و یکسال گذشته آرامش بیشتری دارند و نسبت به آینده خود امیدوارترند. شرایط اقتصادی ایران نیز به سمت مطلوب پیش می رود و فشارهای آمریکا به زودی زود بی اثر خواهند شد.

فیلم زیر: سخنان تکان‌دهنده یک تولیدگر از عوارض گرانی ناگهانی در بازار: نمی‌دانم چه گِلی بگیرم به سرم!
www.youtube.com/watch?v=5nGdTdRMKtg

با استفاده از لینک زیر می توانید ویدیوی مزبور را دانلود کرده و به اشتراک بگذارید. برای دانلود این ویدیو از سایت ایران پرس نیوز خارج میشوید.
DOWNLOADآرش - صبحی June 12, 2019 02:23 PM

خیلی معذرت میخوام خیلی خیلی شرمنده ام که چنین سخن میگویم حسن روحانی توی لنگ وپاچه مادرش و زن و دخترش میخنده که چنین مزخرفاتی رو برزبان میاره مردم دارند به گدائی می افتند کاسبکاران به سیه روزی کشانده شده اند بازار از رمق افتاده خرده کاسبی وبنکداری قفل شده نانوائی دارد از چونه نان کم میکند تا اموراتش بگذره این مرتیکه چی داره میگه برای کدام موجودات داره این سخنان ویاوه ها را بیرون میده بی حیائی هم باید مرزی داشته باشه این مرتیکه پفیوز بره بچه های زباله گرد رو ببینه دختران کولبر را ببینه میخوام بدترین فحاشی ناموسی را به این مردکه بکنم شرم کن خجالت بکش

گزارش یا اعتراض به این نظر


مهتاب June 12, 2019 02:46 PM

واي پناه به خدا اين آخوندهاي بيناموس چه بر سر اين ملت اوردن خيلي دردناكه، لعنت به اين حكومت و مرگ بر آخوندهاي كثيف لعنت بر پدر و مادر سران بي كفايت و دزد دروغگو اين حكومت، چه بر سر اين ملت امده اما باز هم سكوت و بيتفاوتي از ماست كه بر ماست

گزارش یا اعتراض به این نظر


وقاحت اسلامی !!! June 12, 2019 07:22 PM

«از وضع بسیار خوبی برخورداریم»، کنایهٔ روحانی مکار از این سخن «نسنجیده و نامعقول»، به ادامهٔ «بقای حیات کثیف» رژیم منفور و اشغالگر اسلامی خود، در ایران اشغالی ماست
این مفسد و اشغالگر حاکم اجنبی، مثل همیشه با «وقاحت کامل»، حقایق تلخ زندگی ملت ستمدیدهٔ ایران را « کتمان و انکار» می کند و «تصویری کذایی» از اوضاع کشور را برای مردم متمدن و آزادیخواه ایران، ترسیم می کند
فقر مطلق، گرسنگی، گورخوابی، اعتیاد، افزایش تصاعدی تورم افسار گسیخته، افزایش بیکاری های ده ها میلیونی و سرازیر شدن سونامی بیکاران درسراسر کشور، ورشکستگی کامل اقتصادی و ایست قلبی اقتصاد ایران، گسترش تصاعدی آمارخشونت درجامعه، نا امنی و بی ثباتی در سراسر کشور، سرکوب مردم زحمتکش ایران، افزایش و گسترش نارضایتی عمومی علیه رژیم اسلامی و حاکمان مستبد آن، گسترش نفرت و نفرت اندیشی در جامعه، افزایش نا امیدی مردم ایران از ناکارآمدی و بی لیاقتی رژیم غارتگر اسلامی در حل مشکلات حیاتی کشور (سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، مالی، امنیتی و دفاعی)، همه و همه شواهدی دال بر اینکه، کشور در یک «سراشیبی سقوط کامل» همچون دوران قاجاری در یک قرن پیش، قرار گرفته و سقوط خواهد کرد
رژیم فاسد و اشغالگر جمهوری اسلامی، در بدترین و خطرناکترین تنگنای تاریخی حیات خود در این ۴۰ سال اخیر قرار گرفته و سخنان این اجنبی شیعه اثبات و اعتراف این ادعاست
خط پایان نزدیک تر و نزدیک تر می شود و سقوط و فروپاشی رژیم اشغالگران اسلامی حتمی تر از گذشته!

گزارش یا اعتراض به این نظر


آریا June 13, 2019 05:59 AM

مهتاب گرامی !
خدا کیه؟ اگر هم وجود داشته باشه یک ظالم مانند همین آخوندهاست تا کی میخواهید پناه به کسی ببریم که وجود خارجی ندارد
تنها با اتحاد مردمی باید این رژیم جنایتکار را نابود کنیم که نماینده همان خدای ظالم است

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام June 13, 2019 06:42 AM

اونایی که خدا رو بهت قالب کردن تا شکر کنی‌ مسئول هستن فیلم "تنگسیر "رو ببین تا بفهمی که باید چکار کنی‌

گزارش یا اعتراض به این نظر


قلی ایرانی June 13, 2019 07:35 AM

حاج حسن در حرفزدناش میگه مردم ما
مگر ما برده تو هستیم توحق نداری بگی مردم ما مردم شما و بردگان شما همان کسانی هستند که بشما رای دادن و پشت آخوندان رابوکشی میکنند که بروند بهشت حوری بازی کنند به خشتک بوکشان بگو مردم ما نه همه ملت ایران

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو October 25, 2019 07:31 PM

آخوندها بجای خرید نیروگاه اتمی برای تولید برق باید به روسیه نیروگاهی که ازدروغ وکلک وعوام فریبی آخوندسانان برق تولید کند سفارش دهند بدون هیچ شک وشبهی چنین نیروگاهی نتنها برق تمامی ایران بلکه برق کره زمین را تامین خواهد کرد یک موجود تمام بی مصرف وذائد و فاقد هرعلم ودانشی وهنری و تکنیکی که برای جلب بیسوادان و بیشعوران و حیواتات آدم نمای این چنینی برهیکلش عبا پوشانده است چه دارد بگوید جزء دروع برادرهمچون موجودفاسدی بیش از۳۱میلیاردتومان دزدیده ورشوه خواری کرده است ! !

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانی اصل December 31, 2019 06:12 PM

باید که روحانی و رژیم اونجاش بسوزه و اتیش بگیره که صد میلیارد دلارازدرامد متصرر شدند و نتونستند خورجین و کیسه دزدی و گدائیشان را پر کنند و به سوریه و یمن و عراق وغیره کمک کنند

گزارش یا اعتراض به این نظر


حسن January 1, 2020 11:03 AM

این دغل باز کی این حکومت ننگینش سر می یاد تا از دست این یاوه گویی هایش مردم خلاص بشن

گزارش یا اعتراض به این نظر


سفیر January 1, 2020 01:46 PM

مرتیکه نفهم احمق چقدرنفهم ونادانی بیشعور خاک الاغ برسرت ، این امریکاست که برای تو وامسال تو الاغ تعین تکلیف میکنه توخرکی باشی که برای ترامپ شرایط بزاری نادان الاغ زاده

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  27378 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.