آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

پنجشنبه، 9 مرداد ماه 1399 = 30-07 2020

طبقه متوسط ایران از همه چیز محروم شده است

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها ضمن یادآوری وعده‌های دولت برای رساندن تورم در سال ۹۹ به زیر ۲۰ درصد می‌گوید: سیاست‌های پولی دولت، بسیار مخرب و تورم‌زاست؛ با این سیاست‌ها که غالباً بر مبنای یارانه‌پردازی شکل گرفته‌اند، نه بحران معیشتی مردم حل می‌شود و نه می‌توان تورم را کنترل کرد. اکنون شاخصه‌های نگران‌کننده‌ای در اقتصاد داریم.

فرامرز توفیقی گفت: امسال در شرایطی که مزد حتی به اندازه تورم رسمی زیاد نشده (افزایش بیست و شش درصدی در مقابل تورم ۴۱.۲ درصدی)، تورم و افزایش قیمت‌ها، موجب سقوط بی‌سابقه طبقات مزدبگیر به زیر خط فقر مطلق شده است، تاجایی که دیگر کمتر نشانی از طبقه متوسط در اقتصاد ایران می‌بینیم؛ طبقه متوسطی که بتواند الزامات اولیه زندگی مانند مسکن و خودرو را با چندماه پس‌انداز یا وام تهیه کند، دیگر در چیدمان طبقاتی ایران وجود ندارد چراکه همه چیز، دقیقاً همه چیز «لاکچری» و دور از دسترس شده است.

وی در ارتباط با لاکچری شدن همه چیز می‌گوید: معمولی‌ترین غذاها، ساده‌ترین موبایل‌ها، بی‌کیفیت‌ترین خودروها، سطح پایین‌ترین خانه‌ها، لاکچری شده‌اند. تورم و گرانی دست به دست هم داده‌اند تا طبقه متوسط رو به پایین را از دم دستی‌ترین آرزوهای خود محروم کنند. واقعا تا همین چهار سال پیش خرید یک موبایل، زحمات آنچنانی نداشت. با یک صرفه‌جویی مختصر می‌شد یک موبایل خوب خرید. حالا اما باید حقوق یک ماه را تنها برای خرید یک گوشی موبایل ساده داد که کمترین امکانات را هم ندارد. تا همین چند سال پیش، در پایتخت آنهایی که به دنبال خرید خانه بودند می‌گفتند که از پایین شهر شروع می‌کنیم و انشالله بعد از چند سال کم کم خانه را عوض می‌کنیم. حالا در همان پایین شهر باید میلیاردها تومان پول داشته باشی تا بتوانی یک خانه کوچک، بد نقشه، بدون آسانسور، انباری و پارکینگ داشته باشی. در جنوبی‌ترین نقاط تهران، قیمت برخی از خانه‌ها به میلیارد می‌رسد؛ واقعاً چند سال باید کار کرد تا یک خانه خرید؟

توفیقی افزود: تا همین چند سال پیش، کارگر وقتی کاری نداشت یا شغل اولش کفاف زندگی را نمی‌داد، با خود می‌گفت یک پراید می‌خرم، کار می‌کنم و خرج خودم و خانواده‌ام را درمی‌آورم. قرض و قوله‌ای می‌کرد و یک ماشین می‌خرید و زندگی‌اش را می‌چرخاند. حالا چه کند؟ با پراید هشتاد، نود میلیونی به فکر چه کاری باشد؟ از چه کسی قرض کند؟! پس درست است که ادعا کنیم همه چیز لاکچری شده است. عصر «چینی بندزن‌ها» در ایران تقریبا تمام شده بود اما بالارفتن قیمت‌ها باعث شد تا مردمی که توان مقابله با تورم و گرانی را ندارند دوباره به سبک زندگی قدیم خود برگردند و وسایل زندگی‌شان را بند بزنند.


ایران در میان چهار کشور پرتورم جهان

معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار گفت: «در حال حاضر، قیمت ۴۷۵ کالا با توجه به نرخ تورم، با سرعت متوسط ۲۶ درصد در حال صعود است که این مقدار سرعت، ما را در لیست چهار کشور پر تورم جهان قرار می‌دهد و عدد بسیار بزرگی است.»

وی با بیان این‌که "در این ماه به واسطه نوسانات مختلف، نرخ تورم ماهانه به ۴/ ۶ درصد رسیده است،" هشدار داد که در صورت پیشروی با همین روند، "این عدد تا پایان سال می‌تواند بسیار بزرگ شود."

کارشناسان معتقدند با توجه به چند برابر شدن بهای بسیاری از کالاها و خدمات، تورم واقعی باید بسیار بیشتر از آمار رسمی باشد.

وضعیت گرانی و تورم در ایران به گونه‌ای‌ست که ابتدایی‌ترین نیازهای انسانی توده مردم به سادگی قابل برآورده شدن نیست، از جمله حق بنیادین مسکن. کانکس یا پشت بام یا ماشین خوابی در بازار مسکن ایران رو به گسترش است. در بافت شهرها هم جا به جایی‌ها در حال انجام است. شمال شهری‌ها به مرکز می‌روند و مرکزی‌ها به جنوب.


ابر بحرانی که "نظام" را نابود خواهد کرد

روزنامه کسب و کار در ایران در مطلبی با عنوان "سونامی فقر و ابر تورم در راه ایران است؛ ۶دهک جامعه زیر خط فقر"، می‌نویسد: از بین ۱۰دهک درآمدی، ۶دهک به زیر خط فقر رفته‌اند و این یعنی فقر در کمین دهک‌های دیگر است.

این روزنامه به نقل از یک کارشناس می‌نویسد: وضع جامعه آن‌قدر وخیم است که حداقل مزد قانونی اگر به ۳میلیون تومان هم برسد معادل ۱۲۰دلار است. این عدد در هیچ جایی از دنیا نیست. بخش قابل توجهی از مردم حداقل مزد قانونی ندارند.

این منبع نوشت: فاصله و شکاف بین فقیر و غنی آن‌قدر می‌شود که ایجاد بحران های اجتماعی شدید می‌کند و ما در این دو شرایط منتظر بحران های اجتماعی شدید هستیم. این مسأله نه تنها بحران نیست؛ بلکه ابر بحران می‌آورد و مشکلات اساسی در این حوزه شکل خواهد گرفت. قاعدتاً کل سیستم حاکمیت باید این مسأله را درک کند کشورمان به سمتی می‌رود که به یک نقطه غیرقابل بازگشت خواهد رسید. اسم آن را "سیاه چاله" می‌گذارم. که تمام دست‌آوردهای این کشور را درون خود می‌برد و حذف می‌کند.

روزنامه اعتماد هم در مطلبی ضمن اعتراف به ۶۰میلیون نیازمند به یارانه وضع موجود را مصیبت‌بار، گریه‌آور و بسیار بد توصیف می‌کند و می نویسد: مشکل تنها در زندگی خانواده‌های آسیب‌پذیر نیست، جوانانی که سال‌ها عمرشان را صرف تحصیل کرده‌اند، با هزار امید به دانشگاه رفته‌اند، اکنون با مدارک تحصیلی عالی بیکارند!

به گفته بسیاری از ناظران، نارضایتی به نقطه انفجار نزدیک می‌شود؛ زیرا بسیاری از مردم دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند، و سرانجام انباشت این خشم روزافزون انفجاری بزرگ است. در چنین سیستم فاسدی است که اقلیت ناچیز در پیوند با ساختار حکومت همه چیز دارند، اما اکثریت جامعه آن‌چنان درگیر فقر و محرومیت هستند که طبعا هیچ راهی جز شورش و قیام علیه ستمگران حاکم پیش پایشان نیست.


یکباره صبر مردم لبریز می‌شود

روزنامه آفتاب یزد در مطلبی با اشاره به بحرانی تر شدن وضعیت کشور پس از شیوع کرونا نوشت: با این وضعیتی که پیش می‌رویم بسیاری از کسب و کارها نمی‌توانند دیگر به فعالیت‌شان ادامه دهند. اما مشکل اساسی اینجاست که دولت در برابر این اتفاقات سکوت کرده و فکری به‌حال مردم نمی‌کند. در این شرایط سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که پس دولت چه کار می‌کند که دلار این‌گونه افسار پاره کرده است.

این روزنامه نوشت: مردم این روزها، روزهای عجیبی را می‌گذرانند. از یک‌سو بیماری کرونا خسته ‌شان کرده و از سوی دیگر افزایش قیمت دلار آنها را کلافه و عصبانی کرده است. یعنی بی‌اعتمادی به دولت روزبه‌روز بیشتر می‌شود. از یک‌سو فساد برخی از مسئولان، از سوی دیگر گرانی بیش از حد. وقتی در درازمدت این مطالبه‌گریها بی‌پاسخ بماند و در کنار هم قرار بگیرد آنوقت دولت متوجه موضوع خواهد شد. مردم ما به صبوری معروف هستند اما ممکن است که یکدفعه صبرشان لبریز شود.


کاری نکنید، مردم همه ما را بیرون کنند!

نماینده مجلس شورای اسلامی از زاهدان امروز طی اظهاراتی به سران رژیم هشدار داد و گفت: روزی خواهند ریخت ما را‌ از مجلس و دولتمردان را‌ از دولت بیرون خواهند کرد.

حسینعلی شهریاری گفت: متأسفانه امروز شاهد فقر، گرانی و تورم لجام‌گسیخته و مشکلاتی در ارتباط با اقشار مستضعف و محرومین کشور هستیم. آقای رئیس‌جمهور یک شب گرسنه نخوابیده که متوجه شود معنای گرسنگی چیست. بی‌پول نبوده که بچه‌اش را‌ به‌خاطر بی‌پولی نتواند به مدرسه بفرستد. فرزندانش بیکار نبوده‌اند که ببیند بیکاری چه بلایی بر سر خانواده‌ها می‌آورد. خانواده‌هایی هستند که ۴نفر یا ۵نفر بیکار تحصیل‌کرده دارند و هیچ شغلی برای آنها وجود ندارد.

وی تأکید کرد: دو سال قبل من در همین مجلس گفتم اگر دولت کاری نکند به‌خاطر فقر و گرسنگی و فشار محرومین مردم روزی خواهند ریخت ما را‌ از مجلس و دولتمردان را‌ از دولت بیرون خواهند کرد. خیلی زمان نمی‌برد؛ چرا چشم و گوشتان را‌ بسته‌اید و توجه نمی‌کنید؟

وی در ادامه به بحران کرونا و فساد فراگیر در کشور اشاره و گفت: یک میلیارد یورویی که توسط مقام معظم رهبری تخصیص داده شد حتی ۳۰درصد آن هم به حوزه بهداشت و درمان اختصاص پیدا نکرده. متأسفانه این روزها گرانی هم غوغا می‌کند، منابع ارزی و طلای کشور را‌ دولتمردان به تاراج برده‌اند...

روزنامه آرمان پیش تر نوشته بود: شاخص فلاکت در ایران طی سه سال اخیر ۲۶درصد رشد پیدا کرده است، و این خبر از اتفاقات ناخوشایندی حکایت دارد که در بطن جامعه در حال رخ‌دادن است.

این منبع افزود: با توجه به‌افزایش نرخ تورم در کشور و رسیدن آن به‌نزدیک ۵۰درصد، تبعات سنگین‌تری در انتظار اقتصاد به‌ویژه اقتصاد معیشتی است. البته وضعیت بدتر هم خواهد شد و تبعات سنگین و خطرناکی برای نظام به‌دنبال خواهد داشت.آرش - صبحی May 21, 2020 03:53 PM

تحریم صورت گرفته ازسوی ایلات متحده آمریکا بایدمشمول وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی محمودعلوی وسرکردگان وسربازان گمنام امام زمان درنهادهای اطلاعاتی وامنیتی هم بشود امیدواریم این هشدارهاو مجازاتهائی که درفردای آزادی ایران گریبانگیرمسئولان نظام آدمکش وخونخوارجمهوری اسلامی خواهدشدماموران سرکوب درنهادهای اطلاعاتی وامنیتی رامتوجه فردائی بنماید که دارداز راه میرسد مباد بااین تصورکه مامور بودیم ومعذور کماکان درخدمت حکومت جنایتکار بمانید وبا چنین تصورغلطی تا واپسین لحظات بمانید هنوز راه برای پیوستن بمردم وحرکت بسوی رهائی ایران بروی همه شما بازاست نگذاریددیرشود چون آینده شومی درانتظارتان خواهد بود یادتان باشد همه شماهائی که در سرکوبها وخونریزی ها دخالت داشته اید درمحله وها ونزد فامیلها وهمسایگانتان شناسائی شده هستید وراه گریزی نخواهد بود ازما گفتن

گزارش یا اعتراض به این نظر


لبریز از انتقام July 16, 2020 01:48 PM

تنفگها پر کینه و نفرت لبریز پیش به سوی انتقام بزرگ

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانی July 16, 2020 07:31 PM

چقدر ایرانی در خارج از کشور داریم؟ یا نکنه دیگه خودشون رو ایرانی نمیدونن؟ چرا از این نیروی بالقوه استفاده نمیشه؟ یعنی برای کشورشون و هموطنشون به قدری ارزش قائل نیستند که حتی مقابل سفارت چین و تظاهرات کنن؟ ایران و ایرانی چیزی به اسم ارتش و سپاه و نیروی انتظامی نداره که ازش حمایت کنه؟ اینهمه ظلم صورت گرفته توسط رژیم و وطن فروشی و ماشین قتل و کشتار کافی نیست که دیگه به جای رژیم از مردم و کشورشون حفاظت کنن؟ واقعا ارتش شرم نمیکنه که خاک ایران رو در روز روشن حراج کنن؟تازه سایبری ها با ترکمانچین جوک میسازن!فرزندان پاک این خاک رو روز به روز به هزار بهتان اعدام و زندان و شکنجه میکنن و تازه مزدوران به وطنپرستان اسم جانی میدن و خواستار اعدام میشن؟ مگه مثل شما مزدوران به ایران خیانت کردیم یا کسی رو کشتیم؟ بهتان نزنید به بیگناهان و پرونده سازی نکنید

گزارش یا اعتراض به این نظر


شاپور July 19, 2020 03:18 PM

باوجودیکه ایمان و علاقه ای به الله و پیغمبر ندارم ولی شنیدم که گفته اند اگر الله بخواهد انتقام کفر را بگیرد، شما بخوانید بشری را از بین ببرد اول عقل او را ضایع میکند
این بلا امروزه بر سر ابلهان تایر زاپاس بسر و پاسدارانشان آمده

گزارش یا اعتراض به این نظر


اسی July 19, 2020 04:04 PM

برو بابا روحانی یک مترسک بیشتر نیست آقاتون باعث و بانی این وضع هست به هرحال چه بخواهین چه نخواهین بیرون راند شما نزدیکه آقاتون رو بردارید و برید سریعتر گرچه من می خوام از بالا تا پیین همه شما محاکمه بشین ظالم پایدار نمی ماند

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام July 19, 2020 06:34 PM

تنها چیزی که در سیستم مدیریتی امام زمان و تخم و ترکه های جنایتکارش رشد میکند فقط و فقط فلاکت و نکبت است

گزارش یا اعتراض به این نظر


شاپور July 20, 2020 09:09 PM

ایرانی هرگز آخوند را بعنوان دولتمرد که سهل است، بجای آدم هم قبول نداشته

گزارش یا اعتراض به این نظر


rahim.negahban July 22, 2020 12:54 AM

جالب این مقاله اینجاست مقام غطما رهبری اجازه یک میلیارد دلاربرداشت را داده مگر این دلارها مال باباش است؟؟؟ قانونا پول های هرکشور در اختیار سازمان برنامه و بودجه است نه در اختیار یک نفر

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی July 22, 2020 04:46 PM

نویسنده مقاله درافتاب یزدمجبوراست محافظه کاری کند وعریان ننویسد آقای نویسنده آقای سردبیرافتاب یزد صبرمردم ازلبریزهم گذشته وبه ناله هاوآه فعان رسیده است کاردازاستخوان هم عبورکرده دولت روحانی همه اینهارامیداند، بگوئیدچه غلطی میتواندبکند؟سیدعلی خامنه ای رابایدهدف بگیرید هراس ازتعطیلی روزی نامه وبگیروببندسازمان اطلاعات سپاه و تهدید های وزارت اطلاعات تاآنجا آتمسفرفشاررا بالابرده که روزنامه نگاران مانمیتوانندازروحانی عبورکنندوسیدعلی خامنه ای وسرداران غارتگر سپاه راهدف بگیرند آری صبرمردم لبریزشده، وطپیدنهای دلها به ناله های خشمگنانه بدل شده است وقتی ابراهیم رئیسی میاید ووقیحانه میگویدخط قرمزنظام اغتشاش است یعنی چه؟ یعنی اینکه ما درجمهوری اسلامی هر اعتراضی رااغتشاش برمیشماریم این منطق رژیم بایدبانیروئی فراترازآن بچالش کشیده شود

گزارش یا اعتراض به این نظر


اسمال در نیویرک July 24, 2020 04:13 PM

وقتی یک آخوند گمنام و بی سواد و پریشان حال را یک شبه بکنند رهبر و دستشو ببوسند هزاران ملیارد سرمایه کشور را هدر بدهد هرچه دزد و لواط کاره دور برش جمع کند همین می شود که می بینید. چند وقت دیگر این دکان های زیارتگده باز شود عین وحشی ها هجوم میبرند برای گرفتن شفا!

گزارش یا اعتراض به این نظر


اردشیر July 25, 2020 04:22 PM

و جالب اینست که مقصر همه اینها این خامنه ای حرامزاده است

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام July 31, 2020 01:58 AM

کدام طبقه ی متوسط؟ طبقه ی متوسط سالهاست که محو و نابود شده است واقعا کجای کارید

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  53533 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.