آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

پنجشنبه، 13 آذر ماه 1399 = 03-12 2020

یک خبر بد دیگر در منطقه خلیج فارس برای رژیم ایران

قطع درآمد رژیم ایران از پروازهای عبوری قطر

شبکه خبری الجزیره اعلام کرد قطر و عربستان برای حل و فصل اختلافات خود به توافق نزدیک شده‌اند.

وال‌استریت ژورنال اعلام کرده سفر جرد کوشنر ، مشاور ارشد ترامپ به منطقه باعث شده تا قطر و عربستان به انعقاد یک توافق برای پایان دادن به اختلافات چند ساله نزدیک شوند.

این روزنامه فاش کرده اولین گام برای کاهش تنش‌ها میان دوحه و ریاض، صدور مجوز پرواز هواپیماهای قطری بر فراز عربستان و امارات متحده عربی است. بر همین اساس یک کمیته مشترک از هر دو کشور کار سیاسی برای حل اختلافات را برعهده خواهد گرفت.

وال‌استریت ژورنال افزود: ترامپ به شدت تلاش می‌کند پیش از ترک کاخ سفید پیروزی‌های دیپلماتیک به خصوص در حوزه خلیج فارس و خاورمیانه کسب کند.


قطع درآمد رژیم ایران از پروازهای عبوری قطر

گزارش‌ها همچنین حاکی است دولت ترامپ در یکی از آخرین تلاش‌های دیپلماتیک خود در خاورمیانه، به دنبال توافقی است تا هواپیماهای قطری بتوانند به‌ جای ایران، از حریم هوایی عربستان سعودی عبور کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیپلمات‌ها تخمین می‌زنند درآمد سالانه رژیم ایران از عبور هواپیماهای قطر از آسمان ایران ۱۰۰ میلیون دلار است که در صورت باز شدن دوباره حریم هوایی عربستان، تهران از این درآمد محروم شده و این مبلغ نصیب ریاض خواهد شد.


کوشنر در سفر خود به عربستان به دنبال چیست؟

چند روز پس از هلاکت فخری‌زاده، جرد کوشنر، مشاور رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی و قطر سفر می‌کند. برایان هوک، رئیس پیشین گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا نیز کوشنر را در این سفر همراهی می‌کند.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه ۳۰ نوامبر (۱۰ آذر) با انتشار گزارشی از واشنگتن و به نقل از مسئولان کاخ سفید، از سفر کوشنر به دو کشور یاد شده خبر داده است.

تلاش‌های جرد کوشنر در خاورمیانه برای دولت ترامپ چند دستاورد بزرگ داشته است. از آن جمله می‌توان به توافق صلح امارات متحده عربی و بحرین با اسرائیل اشاره کرد.

به گزارش رادیو آلمان، گفته می‌شود موضوع بر سر کسب توافق‌های دیپلماتیک بیشتر در منطقه است. بدیهی است که تنش‌زدایی در مناسبات عربستان سعودی و قطر می‌تواند یکی از اهداف سفر کوشنر به این دو کشور باشد. کوشنر در این سفر قرار است با محمد بن سلمان، ولیعهد و به باور کارشناسان "حاکم واقعی" عربستان دیدار و گفت‌وگو کند.

افزون بر آن نشریه وال استریت جورنال به احتمال طرح مباحث دیگری در جریان این دیدار نیز اشاره کرده است. دو موضوع مهم به باور گزارشگر خبرگزاری فرانسه می‌تواند در ارتباط با این سفر مطرح باشد.

نخست اینکه این سفر چند روز پس از کشته شدن فخری‌زاده صورت می‌گیرد. و دوم اینکه برایان هوک، رئیس پیشین گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا نیز کوشنر را در این سفر همراهی می‌کند. به این ترتیب، می‌توان حدس زد که جمهوری اسلامی یکی از محورهای اصلی مذاکرات کوشنر در منطقه خواهد بود.

از سوی دیگر، گسترش توافق صلح ابراهیم نیز می‌تواند مطرح باشد. دیدار دوشنبه گذشته محمد بن سلمان با بنیامین نتانیاهو در شهر نیوم عربستان سعودی به گمانه‌زنی‌هایی در ارتباط با توافق صلح احتمالی دو کشور دامن زده بود. رسانه‌های اسرائیل خبر از عادی‌سازی مناسبات این کشور با بزرگ‌ترین قدرت خاورمیانه داده‌اند.


دفتر نمایندگی اسرائیل در ریاض افتتاح خواهد شد

یک کارشناس مطرح اسرائیلی پیش‌بینی کرد که تل آویو به زودی دفتر نمایندگی خود را در ریاض افتتاح خواهد کرد

به گزارش خبرگزاری فارس، «یونی بن مناخم» شرق‌شناس و کارشناس جهان عرب در رسانه‌های اسرائیلی با اشاره به دیدار «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل و «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان، این دیدار را در راستای مقابله با حکومت ایران و ممانعت از بازگشت «جو بایدن» به توافق هسته‌ای تحلیل کرد.

به نوشته وبسایت عربی۲۱، این کارشناس اسرائیلی گفته که دیدار روز یکشنبه فصل تازه‌ای در روابط تل آویو و ریاض محسوب می‌شود و این دیدار محرمانه را باید در چارچوب چند هدف مهم‌تر نگاه کرد.

وی که سابقه حضور در بخش اطلاعات ارتش اسرائیل را نیز دارد و از روابط خوبی با محافل امنیتی و نظامی این کشور بهره می‌برد، افزود: عربستان سعودی اکنون تلاش زیادی در راستای تشکیل ائتلاف‌ میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و اسرائیل انجام می دهد.

یونی بن مناخم در ادامه گفت که در حال حاضر پتانسیل بالایی برای برقراری روابط رسمی میان تل آویو و ریاض وجود دارد، اما تا زمانی که سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی در قید حیات است، دشوار می‌توان از امضای رسمی روابط میان دو طرف سخن گفت، ولی گام‌های دیگر بسیار محتمل است؛ مانند افتتاح دفتر نمایندگی یا دفتر حافظ منافع در تل آویو و ریاض که از آن می‌توان به عنوان مرحله میانی برای ورود به روابط رسمی نگریست.

این کارشناس اسرائیلی همچنین به نگرانی‌های عربستان از احتمال بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای نیز اشاره کرد و گفت که سعودی‌ها حکومت ایران را یک تهدید موجودیتی برای خود می‌پندارند و عقیده دارند که بازگشت ایالات متحده به برجام موجب گستاخ تر شدن رژیم ایران خواهد شد.

منابع رسانه‌ای اسرائیل صبح روز دوشنبه از دیدار «بنیامین نتانیاهو» و «محمد بن سلمان» در خاک عربستان خبر دادند. دیداری که برای اولین بار رسانه‌های اسرائیلی به طور گسترده آن را علنی کرده و وزیر آموزش اسرائیل نیز این دیدار را تأیید کرد.


رهبران اسرائیل و عربستان در باره توافق صلح صحبت کردند

رسانه‌های اسراییل از سفر محرمانه نخست‌وزیر این کشور به عربستان خبر دادند. این اولین سفر نخست وزیر اسرائیل به عربستان است که از سوی رسانه ها اعلام می شود. این در حالیست که وزیر خارجه عربستان این خبر را تکذیب کرده و نخست زویر اسرائیل هم گفته درباره این موضوع اظهار نظر نمی‌کند.

در همین حال یک روزنامه آمریکايی به نقل از یک مقام سعودی که نخواست نامش فاش شود، سفر روز گذشته نتانیاهو به عربستان را تائید کرد.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، این منبع سعودی که یکی از مشاوران ارشد کابینه و آگاه به جزئیات این دیدار است، توضیح داد: آن‌ها درباره مسائل مختلفی از جمله عادی‌سازی روابط میان دو کشور و همچنین مسایل منطقه بویژه رژیم ایران صحبت کردند. این جلسه چند ساعتی طول کشید.

از سوی دیگر «یواف گالانت» وزیر آموزش اسرائیل نیز با تایید سفر نتانیاهو به عربستان، این دیدار و علنی شدن آن را حائز اهمیت بسیار بالایی دانست.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، سفر نتانیاهو به عربستان چرخشی بزرگ در مناسبات میان اسرائیل و کشورهای عرب حوزۀ خلیج فارس به شمار می‌رود. مقامات عربستان سعودی، اسرائیل را متحد راهبردی خود در مبارزه با نفوذ و اقدام‌های حکومت ایران در منطقه می‌داند.

عربستان تا کنون رسما از عادی‌سازی مناسبات خود با اسرائیل سخن نگفته است. این در حالی است که این کشور آسمان خود را بر روی پروازهای اسرائیل باز کرده است.

شبکه هفت تلویزیون اسرائیل اعلام کرد: روز یکشنبه پرواز محرمانه‌ای از فرودگاه بن گوریون به عربستان صورت گرفت که حامل بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و رئیس موساد بود. این سفر حدود پنج ساعت به طول انجامید و آنها با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان دیدار کردند. در این دیدار مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز حضور داشت.

به گزارش ایرنا، منابع خبری در اسرائیل از جمله روزنامه هاآرتص روز دوشنبه از سفر محرمانه بنیامین نتانیاهو و برخی مقامات موساد به عربستان همزمان با حضور مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در این کشور خبر دادند.

به گزارش ایرنا، تارنمای خبری هاآرتص با انتشار این خبر نوشت : منابع اسرائیلی امروز اعلام کردند که نتانیاهو دراین سفر با محمد بن سلمان و مایک پمپئو دیدار کرده است.

هاآرتص در ادامه گزارش داد: بنا به گفته منابع اسرائیلی، در این سفر رئیس «موساد» نیز در این ملاقات که در شهر « نئوم» در استان تبوک عربستان انجام شد، حضور داشته است.

این گزارش می افزاید: درحالی که مسیر پروازی نخست وزیر اسرائیل بر روی تارنمای جهانی «نظارت پروازی» (flight-tracking) که تمام پروازها را رصد می کند، ثبت شده است با این حال دفتر نخست وزیری اسرائیل از دادن توضیح دراین باره خودداری کرده است..

هاآرتص نوشت: بنابر مشاهدات و ثبت پروازی flight-tracking این هواپیما به مدت 2 ساعت در عربستان بر زمین نشسته بود و سپس حدود نیم ساعت از نیمه شب گذشته (به وقت محلی) به اسرائیل باز می گردد، نتانیاهو درحالی به این سفر رفت که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در یک سفر دوره ای در منطقه به سر می برد.

این تارنمای اسرائیلی افزود: بنابر مشاهدات، این هواپیمای شخصی نتانیاهو که به عربستان رفت، همان هواپیمایی است که بارها برای دیدار با ولادیمیر پوتین با آن پرواز کرده است و همان هواپیمایی است که وی برای حضور در مراسم امضای توافق عادی سازی روابط اسرائیل با بحرین و امارات به واشنگتن سفر کرده بود.

رادیو بین المللی فرانسه پیش تر در یک گزارش تحلیلی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه بحرین به اسرائیل اعلام کرد: اسرائیل موفق شد همسایه ایران شود و جمهوری اسلامی را به دشمن اول منطقه تبدیل کند.

به گفته این منبع، مقامات اسرائیلی ضمن استقبال گرم از ورود هیئت بحرینی به اسرائیل، از عادی شدن مناسبات کشور خود با بحرین و برخی دیگر از کشورهای عرب، به ویژه کشورهای عرب همسایۀ ایران در خلیج فارس به عنوان رویدادی تاریخی و ثمره سال‌ها تلاش مستمر خود یاد کردند.

تحلیلگر رادیو بین المللی فرانسه گفت: مهمترین اتفاقی که از منظر جغرافیای سیاسی در منطقه و به ویژه در خلیج فارس روی داده این است که اسرائیل اکنون به همسایه ایران تبدیل شده و توانسته رسماً جمهوری اسلامی را به دشمن اول کشورهای منطقه تبدیل کند و از خلال قراردادهای صلح با کشورهای عرب بر این پیروزی صحه بگذارد.

وی افزود: دیر یا زود این رویدادها تبعات سیاسی سنگینی برای رژیم ایران خواهد داشت، اگر رهبران جمهوری اسلامی در رفتار و سیاست های منطقه ای خود تجدید نظر اساسی نکنند.


دوستی با اسرائیل، پشتوانه ای برای امنیت بحرین است

در یک سفر تاریخی و برای نخستین بار، وزیر خارجه بحرین، همراه با یک هیات بزرگ سیاسی و اقتصادی به اسرائیل آمد و پس از گفتگوهایی که با وزیر خارجه در شهر اورشلیم به عمل آورد، در ساعات بعدازظهر، با نخست وزیر و مقام ریاست جمهوری اسرائیل نیز دیدار و گفتگو می کند.

به گزارش رادیو پیام اسرائیل، این یکی از موارد معدودی است که وزیر خارجه یک کشور عربی به طور علنی به اسرائیل می آید و مورد پذیرایی رسمی قرار می گیرد. همین چند هفته پیش بود که بحرین با اسرائیل پیمان صلح و دوستی بست و اکنون با ورود عبداللطیف الزیانی به اسرائیل، مناسبات دو کشور وارد مرحله عملی می شود.

در ساعات بعدازظهر امروز، و پس از دیدارهای وزیر خارجه بحرین با نخست وزیر و رئیس جمهوری، دیدارهای سه گانه ای نیز با حضور مایک پمپئو انجام خواهد شد تا مناسبات نوپای دو کشور هرچه بیشتر قوام بگیرد.

پمپئو که به دیدار از هفت کشور خاورمیانه و اروپا ادامه می دهد، در ساعات بعداز ظهر امروز وارد اسرائیل می شود.

عبداللطیف الزیانی وزیر خارجه بحرین و گروه همراه او با نخستین پرواز مسافری که مستقیما از منامه در فرودگاه بین المللی بن گوریون در اسرائیل به زمین نشست، از هواپیما پیاده شدند و از روی فرش قرمز عبور کردند و مورد استقبال گبی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل قرار گرفتند.

کاروان این میهمانان سپس رهسپار اورشلیم شد و در دفتر وزیر خارجه، به دنبال گفتگوهای بیشتر، یک رشته پیمان های دوستی و همکاری اقتصادی بین دو کشور به امضا رسید.

بحرین پس از امارات عربی متحده، دومین امیرنشین عرب بود که دست دوستی اسرائیل را فشرد و با این کشور پیمان دوستی امضا کرد.

در حالی که امارات عربی متحده یک کشور ثروتمند عرب محسوب می شود، بحرین امکانات مالی کمتری دارد و همیشه از جانب حکومت ایران مورد تهدید بوده و با حمایت عربستان سعودی است که توانسته است این تهدیدها را دفع کند و دوستی با اسرائیل، می تواند پشتوانه ای برای امنیت آن جزیره و گسترش همکاری در امور کشاورزی و صنعتی و شکوفایی داد و ستد بازرگانی باشد.

خبرنگاران از منامه گزارش دادند که رسانه های همگانی در بحرین، سفر وزیر خارجه آن امیرنشین به اورشلیم را در ابعاد گسترده مورد پوشش قرار دادند.

انتظار می رود که پروازهای مستقیم هوایی بین اسرائیل و بحرین از هفته آینده آغاز شود.

دولت عربستان به اسرائیل و امیرنشین ها اجازه داده در جریان پروازهای مستقیم بین دو کشور، از حریم هوایی عربستان بگذرند.آرش - صبحی August 31, 2020 05:11 PM

خمینی این آرزو را بگوربردکه ازکربلا به قدس برسد خامنه ای هم همه بلندپروازی وبافته هایش یکان یکان داردبربادمیرودوپنبه میشود حالا اسرائیلی هابایدشعاربدهند راه رسیدن به امارات وخلیج همیشه فارس از عربستان میگذرد نکته جالب توجه اینست که صلح بین اعراب واسرائیل، بویژه همسایگان عرب جنوبی خلیج فارس زمانی داردمحقق میشودکه بر خلاف دوران پادشاه فقید یک جمهوری اسلامی-ملائی درایران براریکه قدرت سواراست اگراین پیمانهای صلح درزمان پادشاه فقیدعملی میشد، همین آقایان عمامه دار واذناب کت-شلواری، کراواتی شان سینه چاک میدادندوگلومی دریدندکه وامسلمانان چه نشسته ایدکه شاه ایران نگهبان شیعه اثنی عشری نشسته است وناظربرصلح اعراب بادشمن شماره یک اسلام است، وحالاملایان با ذلت تمام بایدبنشینندوتماشاگرصلحی باشندکه همواره موردتنفرشان، وابزاری برای تبلیغات دروغین شان بوده

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو August 31, 2020 09:14 PM

ضرب المثلی است که با روابط امارات با اسرائیل به حقیقت پیوسته است دشمن دانا بلندت می کند برزمین می زند نادان دوست ! سالهای سال کشورهای عربی با نادان دوست ها همچون ایران وترکیه وسوریه روابط داشتند نتیجه اش چه شد برزو نفاق و ترورها وضربات امنیتی پس چه بهتر رابطه شان را با نادان دوست ها قطع کنند وبا دشمن دانا روابط برقرارکنند

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی September 1, 2020 04:34 PM

سخنی که کوشنر دامادومشاورعالی ترامپ درپایان پرواز صلح درابوظبی برزبان راند یک حقیقت مطلق تاریخی وعیان است همه جهان شاهد وناظرآنست که 101 درصد مشکلات وچالشها وجنگ افروزیهای منطقه زائیده هژمونی پلیدی است که جمهوری اسلامی وملایان لانه گرفته در تهران نه بخشی ازآن، که منشاء تمامی مشکلات منطقه خاورمیانه بطور اعم وخلیج فارس بطوراخص بوده است وخواهد بود بنابراین جهانیان باید بدنبال ازپای درآوردن این اختاپوس باشندکه کوشنربدرستی درفرودگاه ابوظبی بدان انگشت گذاشت شیون وزاریهای خامنه ای هم نه برای فلسطینیان، که برای ادامه حیات حکومت ننگین وضد بشری وضد ایرانی خودش است که هرروزبیش از روزپیش نورآن کم سو ترو ادامه حیاتش کم رنگتر میشود

گزارش یا اعتراض به این نظر


بی September 2, 2020 09:24 PM

با این توافق اون دست دیگه خامنه ای هم چلاق شد خبرهای بدی برای نظام آخوندی در راه است

گزارش یا اعتراض به این نظر


علیرضا September 13, 2020 01:51 PM

بحرین خودش را از بازیهای منطقه ای رهانید و به سوی دوره جدید کشور خود رفت

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایران فردا September 13, 2020 04:15 PM

سپاه پاسداران شیاطین اسلامی دو باره عرعر فرمودند و بحرین را تهدید کردند باید به این لات ها و چاقو کشهای خامنه ای جتاتکار گفت در هر هفته دو سه بار اسرائیل ترتیپتانرا در سوریه میدهد , چرا خفقان گرفتید
شما جنایتکار ها فقط میتوانید اطفال ۱۲ ساله را در کف خیابان بقتل برسانید

گزارش یا اعتراض به این نظر


خسرو September 16, 2020 03:44 AM

برعکس تبلیغات آخوندها ملت ایران و اسرائیل همیشه دوستدار یکدیگر بوده اند و بزودی بعد از سقط شدن حکومت جنایتکار و کثیف ج ا پیمان مودت بزرگی بین ایران و اسرائیل منعقد خواهد شد تا آخوندهای باقیمانده فلان جایشان آتش بگیرد و بسوزد برای اینکه خامنه ای خائن بیشتر در کله پوکش فرو رود من بعنوان یک ایرانی میگویم نه تنها اسرائیل را دشمن خود نمیدانم بلکه اسرائیل و مردم اسرائیل را عاشقانه دوست میدارم

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانی September 19, 2020 02:27 AM

وزیر خارجه امارات حرفی گفت که باید در تاریخ نگاشته شود البته قبلا ثابت شده بود در مورد جنگ سوریه که از اروپا چقدر چریک و فدایی تقدیم داعش شد! ولی حرف حقی بود که من هم تاییدش میکنم و میگم اروپا خون آشامی که به خاورمیانه هدیه کرده و این منطقه رو در جنگ های فرقه ای بی پایان و کینه های بی معنی غرق کردند در حالیکه میتوانند در مقابل غرب و شرق پشتیبان همدیگر باشند و متحدان واقعی همدیگر باشند! به خدا قسم حرفش حق بود و به زودی به همه ثابت میشه حتی شاید سوختن کلیسا در فرانسه هم به دلیل ترکیب جدید جمعیتی اروپا و این کشور باشد که آرام آرام تبدیل به جمعیت افراطی اسلامی میشوند! راستشو بگم حقشون هست که ما رو در خرافات و فقر و فلاکت غرق کردند و جهلی پایه گذاشتند توسط حوزه علمیه انگلیسی که کمترین نتیجش قطع عضو و جنایت به اسم دین و قصابی و خشونت بود

گزارش یا اعتراض به این نظر


agah November 23, 2020 10:31 AM

رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی ایران و همچنین رسانه‌های خارجی با بزرگنمایی، این کشتی کوچک را یک شهر دریایی و حتی یک ناو هواپیمابر معرفی کردند اما یک بررسی ساده تصاویر ماهواره‌ای از تاسیسات صنایع ایزوایکو و همچنین وبسایت‌های رصد کننده موقعیت کشتی‌های تجاری، نشان داد که کشتی رونمایی شده نه تنها نظامی نیست، بلکه یک کانتینربر ۲۸ ساله ایتالیایی به نام «گالکسی اِف» است که به مبلغ تنها ۲ ۷۵ میلیون دلار، پیش از اوراق شدن خریداری شده است!
با بررسی تصاویر ماهواره‌ای تهیه شده از تاسیسات شرکت مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران در نزدیکی بندرعباس در ماه‌های اخیر، حضور یک کشتی کانتینربر و خودروبر زردرنگ از نوع «رو- رو» با قابلیت حمل خودرو از طریق ورود و خروج از در انتهای آن، در حال تعمیر و رنگ‌آمیزی به رنگ خاکستری، دیده شد با بررسی اطلاعات موجود در آ

گزارش یا اعتراض به این نظر


ناظر November 23, 2020 07:13 PM

وقتی چند نقطه هسته ای در ایران بمباران شد راه کاملا به نرمش قهرمانانه و برگشت به برجام بسته می شود و این هدف ترامپ است

گزارش یا اعتراض به این نظر


پایان نزدیک است !!! November 24, 2020 08:35 AM

بوقوع پیوستن وقایع جدی در خاورمیانه در آینده نه چندان دوری، «قریب الوقوع» خواهند بود

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  79273 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.