آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

چهارشنبه، 29 بهمن ماه 1399 = 17-02 2021

چرا دولت جدید آمریکا عجله‌ای برای احیای برجام ندارد؟

برجام در دولت اوباما، یک پرونده امنیتی برای آرام کردن فضای منطقه، جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی و هسته‌ای در خلیج‌فارس و خروج تدریجی آمریکا از خاورمیانه بود، اما این سناریو در شرایط امروز خاورمیانه و دولت جو بایدن، کارکردی ندارد.

سیدمحمدهادی موسوی کارشناس مسائل سیاسی در روزنامه شرق نوشت: بر‌اساس آنچه سخنگویان وزارت خارجه آمریکا و کاخ سفید اعلام کرده‌اند، به نظر می‌رسد دولت جو بایدن عجله‌ای برای احیای برجام ندارد. در چند هفته اخیر، دولت آمریکا مرتب بر این اصل اصرار ورزیده که ابتدا ایران باید به تعهدات برجامی خود بازگردد. در طرف مقابل نیز ایران، چون آمریکا را ناقض اولیه برجام می‌داند، توقع دارد این کشور اولین قدم را بردارد.

با توجه به صحبت‌های مقامات طرفین، به نظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک، احیای برجام رخ ندهد؛ گرچه در دیپلماسی هیچ‌چیز بعید نیست و کشور‌های ثالث تلاش زیادی برای نزدیکی مواضع طرفین به کار گرفته‌اند. اما علت امتناع آمریکا در بازگشت به تعهدات برجامی چیست؟

اولا برجام کارکرد امنیتی خود را از دست داده است. در مقدمه برجام، این توافق‌نامه پیش‌نیازی جهت بهبود صلح در منطقه قلمداد شده است. در سه سال اخیر، اقداماتی مانند ترور سردار سلیمانی، حملات اسرائیل به منافع ایران در سوریه، حملات آمریکا به منافع ایران در عراق، ساقط‌کردن پهپاد آمریکایی از سوی ایران و حملات متعدد به منافع عربستان و امارات ازسوی حوثی‌ها، باعث شده خاورمیانه آبستن حوادث زیادی شود.

برجام در دولت اوباما، یک پرونده امنیتی برای آرام کردن فضای منطقه، جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی و هسته‌ای در خلیج‌فارس و خروج تدریجی آمریکا از خاورمیانه بود، اما این سناریو در شرایط امروز خاورمیانه و دولت جو بایدن، کارکردی ندارد. مضافا اینکه برنامه‌های علنی و مخفیانه موشکی و هسته‌ای کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس نیز تشدید شده است. همچنین مشکلات داخلی آمریکا، به‌ویژه مواجهه با بیماری کرونا و تبعات اجتماعی و اقتصادی آن، چالش و اولویت اصلی دولت جو بایدن است.

باید توجه داشت، این ایران است که نیاز به احیای برجام و رفع تحریم‌های خود دارد و نه دولت آمریکا. ثانیا، خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های یک‌جانبه علیه کشورمان، ایران را به‌شدت تحت فشار قرار داده است. اقتصاد ایران به‌شدت ضعیف، درآمد ارزی کشور کاسته شده و به‌زعم کشور‌های غربی، فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و تهدید کشور‌های همسایه، با کاهش محسوسی مواجه شده است. این اتفاق‌ها، مطلوب هر دولتی در آمریکا است؛ بنابراین دولت بایدن به‌راحتی حاضر نیست دست از فشار بر ایران بردارد، مگر آنکه احیای برجام همراه با حفظ وضعیت موجود باشد.

از‌این‌رو، پیشنهاد افزودن پیوست‌های موشکی، منطقه‌ای و امنیتی به برجام که از‌سوی کشور‌های عربی و اتحادیه اروپا ارائه شده بود، مورد تأیید دولت جدید آمریکا نیز قرار گرفت. این کشور قصد دارد احیای برجام را منوط به مذاکره درباره این موضوعات کند که با پاسخ تند ایران مواجه شد؛ موضعی که به نظر می‌رسد هیچ‌کدام از طرفین تمایل به تخفیف آن ندارند. ثالثا، جو بایدن علاقه ندارد در شرایطی که به‌تازگی و پس از چالش سنگین سیاسی با جمهوری‌خواهان به پیروزی رسیده و تمایل به یکپارچه‌سازی در داخل آمریکا دارد، در برابر ایران، ضعیف به نظر برسد.

بازگشت به برجام و رفع تحریم‌های آمریکا بدون گرفتن هیچ امتیازی، حتما با انتقاد‌های داخلی مواجه خواهد شد. برخی از بانفوذ‌ترین سناتور‌های جمهوری‌خواه، تعامل با ایران را به‌عنوان خط قرمز خود می‌دانند؛ بنابراین در شرایط فعلی و شکننده دموکرات‌ها در سنا، بایدن ترجیح می‌دهد کمترین چالش ممکن در قضیه ایران را با سنای آمریکا داشته باشد؛ چه اینکه دستیابی به حقوق ایران در برجام، نیازمند برخی تأییدات سنای آمریکاست.

ماجرا وقتی پیچیده‌تر می‌شود که بدانیم تعدادی از سناتور‌های دموکرات نیز موافق برجام نبوده و نیستند. از‌این‌رو، بایدن تلاش دارد با صرف زمان و گرفتن امتیاز از ایران، سنای آمریکا را با خود همراه کند. رابعا، دولت فعلی ایران در ماه‌های پایانی خود به سر می‌برد و مانند اکثر دولت‌ها در ماه‌های پایانی خود، از حداقل محبوبیت و اعتبار برخوردار است. مضاف بر اینکه به احتمال زیاد دولت بعدی ایران، نگاه متفاوتی به برجام خواهد داشت. از‌این‌رو، احتمال دارد در صورت هرگونه تغییر در شرایط برجام از سوی آمریکا، مانند دولت ترامپ، دولت بعدی ایران آن اقدامات را بلااثر کند.

این امر باعث خدشه‌دارشدن اعتبار آمریکا می‌شود. نگرانی از این موضوع به‌صورت تلویحی در سخنان نماینده ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا ذکر شده است. خامسا، تصویب طرح مجلس شورای اسلامی در کاهش تعهدات برجامی و پادمانی ایران، این پیام را به طرف غربی ارسال کرده که بخش درخور توجهی از حاکمیت ایران، درصدد توقف برجام است. به‌همین‌دلیل، دولت بایدن منتظر است تا موعد قانون مجلس سر رسیده و دولت ایران اقدامات خلاف برجام مصوب مجلس را اجرائی کند.

این اقدامات، دست دولت بایدن برای اجماع مجدد و فشار مضاعف بر ایران را مهیا خواهد کرد؛ چراکه نقض پروتکل الحاقی می‌تواند راه بازگشت پرونده ایران به شورای امنیت را هموار و ابزار چانه‌زنی کافی برای آمریکا با ایران و دیگر ذی‌نفعان برجام را مهیا کند. در مجموع، با توجه به عوامل فوق به نظر می‌رسد بایدن تعجیلی برای رفع تحریم ایران ندارد و این ایران است که به‌جای اصرار بر مواضع قبلی، باید ابتکار عمل را در دست بگیرد.


کارشناس داخلی: نظام چاره ای جز تسلیم ندارد

سایت خبرآنلاین در مصاحبه‌ ای با یک کارشناس مسائل بین‌المللی در تهران به بررسی وضعیت جمهوری اسلامی و تحولات آتی در منطقه و به‌خصوص رابطه با آمریکا پرداخته است.

در این مصاحبه علی بیگدلی با توصیه به مقامات نظام می‌گوید: جمهوری اسلامی باید در سیاستش تجدید نظر کند چرا که شرایط مانند گذشته نیست و همین مسأله باید ما را ملزم به تغییر استراتژی دهد. مطرح شدن بحث هایی چون بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی و متعاقب آن اجرای تعهدات از سوی تهران تنها صحبت‌های ایده‌آلیستی است که ما شاهد چنین روندی نخواهیم بود. قطعاً مرحله دوم توافق برجام بسیار سنگین‌تر خواهد بود و میزان انتظارات طرف مقابل افزایش پیدا خواهد کرد. هدف این فشارها قرار دادن ایران در یک تنگنای سیاسی، نظامی و امنیتی است تا در نهایت دست ایران از منطقه کوتاه شود.

بیگدلی به مقامات نظام توصیه می‌کند که: «در چنین فضایی ایران باید از خود شکیبایی نشان داده و دست به اقدامی تحریک‌آمیز نزد. باید از پوسته‌هایی که ۴۲سال به دور خود کشیده‌ایم بیرون آییم چرا که مؤثر واقع نشده و موجب ایجاد گسل عمیق میان مردم و دولت و ایران با دنیا شده است که متأسفانه هر روز این گسلها عمیق‌تر می‌شوند. تنها راه‌حل ورود به خرد سیاسی برای جبران این وضعیت است. شرایط امروز به هیچ‌وجه مناسب نیست چرا که هر روز بیشتر و بیشتر با قرار گرفتن در تنگنای حلقه‌های امنیتی در حال از دست دادن موقعیت خود در داخل و منطقه هستیم».

وی با اشاره به ضعف جمهوری اسلامی در مواجه با آمریکا و کشورهای اروپایی می‌گوید: «برای نظام با توجه به شرایط وخیم اقتصادی و همه‌گیری بیماری کووید۱۹ راهی جز مذاکره وجود ندارد. معتقدم که در منطقه تحولاتی به‌وجود خواهد آمد و دو کشور عراق و سوریه در آینده‌ای نزدیک به دنیای عرب برخواهند گشت».


خودمان را برای شرایط سخت‌تر آماده کنیم

پاسدار محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظا پیش تر گفته بود: دهه آینده شبیه دهه اول انقلاب و دهه سرنوشت است. سختی شرایط مشابه همان دهه اول است. امروز در نیروهای نظام سردی وجود دارد... نیروها دچار نوعی ناامیدی شده‌اند و آینده برای آنها مشخص نیست، از طرفی، سوءظن در بین آنها هم زیاد شده است.

به گزارش تسنیم، وی افزود: بدانیم دشمن تحریم را با خوش‌بینی رفع نخواهد کرد... این‌که می‌گویند دموکرات ها آمده‌اند و اظهاراتی از این قبیل، بچه‌های ما فریب این تبلیغات را نمی‌خورند... . خودمان را باید برای شرایط سخت‌تر و کارهای بزرگ‌تر آماده کنیم.اردلان January 16, 2021 06:21 PM

محسن رضایی جزو کسانی ست که پسر خود را بخاطر ماندن در دور سفره انقلاب در دبی بقتل رساند!
طبیعی ست که چنین موجودات کثیفی باید نگران فروپاشی رژیم وابسته به قدرتهای برتر جهانی باشند!

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی January 27, 2021 02:33 PM

سردار حلبی بر دوش محسن رضائی بخوبی از وضعیت متزلزل نظام فقیه آگاه است نفرت مردم چنان عیان است وچنان با خشم بیان میشود که هر کوری اگر نمیتواند ببیند، میتواند ضجه های مملو از خشم معلمان وکارگران و بازنشستگان وهفت تپه ای و پرونده های کلان اختلاسها و فساد گسترده در کلیت رژیم را با گوش بشنود بنابراین محسن رضائی و سایر سرداران وکارگزاران نظام فاسد ولی فقیه میدانند که سرنوشتی بمراتیب شوم تر از معمر قذافی و بن علی و موگابه وعمرالبشیر در انتظارشان است نفرت مردم سقف را شکافته وسر به آسمان زده است

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو January 27, 2021 08:01 PM

هیچگاه ترامپ مجذوب افکارواهداف مماشتگرانه و ضدمردم ایران که توسط اتحادیه اروپا و بویژه فرانسه نشد چارزده میشد نشد و با حکومت حیون الله و حیون الله های تازی عبابردوش همان اعمال و رفتاری کرد که شایسته شان بود خوشحالی و تبریک گفتن به بایدن و بشکن زدن های آنچنانی برای او ازجانب اروپا و روسیه و چین در باره برگشتن به توافق برجام و انهم توافقی که خامنه ای وسپاه و آقازاده ها پسند و میوه هایش هم همین اقشاربرداشت خواهند کرد فقط برماهیت وذات مماشتگرانه دمکرات ها و ادامه حیات حکومت اخوندی ضدایرانی و منقرض کردن مردم ایران توسط حکومت آخوندی است واقعا" چندش آوراست که بایدن برای لطف ومرحمت وباج دادن به حکومت حیون الله قدم پیش گذاشته است ازموجودیت روانی اش نمی پرسد که چگونه چهل سال توهین به امریکا و سوزاندن پرچم امریکا را تحمل کرده ومی کند؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


شاید وقتی دیگر January 31, 2021 11:12 AM

نگران نباشید چیزهای که دیگران برایش نوشته اند و دیکته شده را از رو یا از بر می خواند فکر نکنم حافظه از بر کردن را هم داشته باشد

گزارش یا اعتراض به این نظر


جاهلیت های اسلامی !!! January 31, 2021 11:16 AM

سیدعلی، امیر مفسدین جهان و ضحاک اسلامی ماردوش، علنأ در سخنرانی خود، با دستور ممنوعیت خرید و واردات واکسن های آمریکایی به کشور، علیه دولت جو بایدن اعلام جنگ کرد

دولت بایدن که خود را برای مذاکرات آماده می کرد با این رجز خوانی سیدعلی تبهکار، از مذاکره با رژیم او برای مدتی هم که شده، خودداری خواهند کرد

بایدن، اوباما و کری که «به غلط» تصور می کردند، با مذاکره و انعقاد برجام، رژیم فاشیست آخوندی به یک سری اصلاحات عمیق سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، قضایی، امنیتی و نظامی دست خواهد زد و ایران خود را از ام القرای سیاه اسلام ارتجاع به قرن بیست و یکم و قرن پیشرفت، توسعه و همکاری های بین المللی خواهد رساند، اینطور نشد که هیچ بلکه بدتر هم شد

سیاست های ضد منافع ملی ایران همچون:
• دشمن تراشی های اسلامی!
• آمریکا ستیزی های اسلامی!
• اسرائیل ستیزی های اسلامی!
• ماجراجویی های اسلامی در خاورمیانه!
• ماجراجویی های اتمی!
• موشک پرانی های اسلامی!
• تهدید و رجز خوانی های اسلامی علیه منافع غرب در جهان!
• و سرکوب خونین ملت ایران!
همه و همه دلایلی هستند که دولت جو بایدن را بالاخره متقاعد کرد که «سیاست مدارا کردن» (بخوانید: هویج بدست گرفتن) بر روی این رژیم خون آشام تأثیر گذار نخواهد بود

دولت بایدن بالاخره به این حقیقت واقف شد که سیاست های فشار حداکثری ترامپ (بخوانید: چماق بدست گرفتن) تنها راه مقابله با رژیم وحوش اسلامی و مهمتر از همه، تأثیر گذارترین و کارسازترین آلترناتیو خواهند بود
خط پایان نزدیک و نزدیک تر می شود و عمر نکبت بار رژیم اشغالگر اسلامی کوتاه و کوتاه تر!

گزارش یا اعتراض به این نظر


اردلان January 31, 2021 01:25 PM

سیاست خارجی یک بام و چند هوایی آیت الله بایدن در برابر رژیم ملاها بطور حتم از سوی او انتخاب خواهد شد!
دلیل آن نیز روشن است سران جمهوری عسلامی از دیرباز تا کنون جزو نوکران سر سپردگان دمکراتهای بی آبرو و اروپائیان غیر قابل اعتماد بوده و هستند!

گزارش یا اعتراض به این نظر


خسرو January 31, 2021 07:06 PM

کسانی مثل محسن رضائی، سردار سلامی و نقدی و امثالهم چطور تبدیل به سرداران و شخصیتهای بلند پایه نظامی شده اند ؟ آیا اینها تحصیلکردهای دانشکده ها نظامی هستند یا یک مشت اوباش چاله میدونی و قاتلی که بر اساس جنایتهایشان یک سری تشتک کپک زده روی شانه هایشان گذاشته اند و مرتب در حال عر و باد معده اند ؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانی اصل February 3, 2021 10:47 AM

اگرملت ایران جرات بپاخیزی و قیام علیه رژیم خونخوار و ددمنش جمهوری اسلامی ایران را ندارندچه بهتر اسرائیل به تمام نقاط هسته ای ایران خیلی زود حمله ور شده و تمام انها را کلا نابود نماید بلکه ملت جرات بپاخیزی پیدا کنند و رژیم بیناموس و اشغال گر خامنه ای را نابود کرده و به محاکمه در دادگاه وادار نمایند و یک رژیم دموکرات سکولار جایگزین این بیناموسان گردد به امید حمله و انفجار تمام مراکز اتمی و هسته ای جمهوری اسلامی هستیم

گزارش یا اعتراض به این نظر


اردلان February 6, 2021 08:42 AM

سناریوی جدید و تکمیل فیلم نامه از سوی دمکراتهای بی آبرو!
اکران نمایش قسمت اول سریال توپ بازی آیت الله ها با شرکت" حضرات عظما، جو بایدن و خامنه ای
اما باید دید وظایف بازیگری اتحادیه اروپا متحدان آمریکا در ایفای نقش خود برای تکمیل پازل ترسیم شده از سوی دمکراتها چه خواهد بود!
اما دیگر دیر شده چراکه اکنون حتی کودکان ایرانی نیز این بازیهای کثیف و عوامفریبانه ای را که دمکراتهای متقلب بطور مشترک با جمهوریخواهان خائن و بهمراه سیاستمداران غیر قابل اعتماد اروپایی این اربابان رژیم ملایان به راه انداخته اند به سخره گرفته اند!
در واقع این فیلم جدید در ایران دیگر خریداری ندارد (:

گزارش یا اعتراض به این نظر


ب.د.د. February 6, 2021 10:28 AM

کزارش انرزی اتمی هیچگونه سندیتی ندارد این های هوی تنها مصرف برای ادامه این رژیم است واقعاء خنده دار است راستش این است که هسته را در ایران " تخم " هم می کویند ،بعبارتی توانمندی هسته ائی همان " توانمندی تخمیست " بنابراین ، همه این گفتمان هاهم تخمیست تنها مصرف گلوبالستی دارد دورغ سند ندارد

گزارش یا اعتراض به این نظر


مسعود February 6, 2021 11:36 AM

در زمان حاج حسین پنهانی مداکره وبا پالت وهواپیما ناشناس پول فرستادن برای آدمکشان حاکم بر ایران این پس مانهده هایی آن دوران مثل تقلبی که در انتخابات کردن پنهانی به دور از چشم اغیار معامله جوش زده وطرز دور زدن تحریم ها را هم یاد این هیولایی خونریز میدن بعد یک چیز سمبل شده هم با نمایش جوزپ بورل وبقیه به دنیا نشان خواهند داد از این حقیر گفتن دوست داشتن سانسور کنید وگرنه هر جور صلاح میدانی دمکراتها اسم را فقط یدک میکشند در خباثت وپشایبانی از آخوند جنایتکار ید طولایی دارند

گزارش یا اعتراض به این نظر


طوفان February 6, 2021 03:27 PM

دیگه پول بلوکه شده ایران در آمریکا باقی نمانده که دمکرات‌ها ی دزد و رشوه خوار و اعضای مذاکره کننده ایران چشم طمع به آن بدوزند و با مذاکرات پشت پرده و محرمانه بخواهند آن پول را غارت کرده و بین خودشان تقسیم کنند ولذا دمکرات‌ها به سرکردگی بایدن هیچ رغبتی برای بازگشت به برجام نشان نخواهند داد چون بر عکس مذاکرات برجام در دوره اوباما که پول ملت ایران توسط اعضای مذاکره کننده غارت شد و پول بزرگی نصیب اوباما شد ، اینبار شندر غازی از برگشت به برجام نصیب دمکرات‌های دزد و رشوه خوار نخواهد شد

گزارش یا اعتراض به این نظر


مزدک بامدادان February 15, 2021 11:32 AM

با شکست استیضاح ترامپ در امریکا نشان داده شد که روح سیاست ترامپ در اقتدار است و حکومت دزدان رای مردم چیزی نیست بجز یک مترسک خرمن گاه
حال عربده ها به ناله ها تبدیل شده است!رژیم سعی میکند برای لاپوشانی وحشت خود تهدیدهای نخ نما شده خود را به میدان بیاورد تا شاید از این راه بتواند از فشار بر گلوی اقتصادیش کاهشی ایجاد کند و هرچند ضعیف نفسی بکشد تخدید به قطع بارزسی آژانس اتمی عربده تولید اروانیوم با غنای بالا و تولید اورانیوم فلزی
سوال در اینجاست اگر آقایان مرد میدان هستند و توان مقابله دارند چرا التماس میکنند که مذاکره ای انجام شود درهای مذاکره را بسته شده اعلان کنند راستی چرا؟؟؟؟؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


Roberto February 15, 2021 06:32 PM

یادمان نرود که خدعه و تقیه دوتا از ستونهای اصلی این فرقه شیعه است، همانطور که خمینی دجال و عقب افتاده در همان اوایل انقلاب گفت(خدعه کردم)، این خامنه ای شیره کش خیلی سالها پیش گفته که اگر ما یک بمب اتم داشته باشیم، اینها دیگر دور و ور ما نمی چرخند این فرقه از ریشه و بنیان ساخته شده بر پایه های دروغ، خرافات و حدیس و ملاهای این فرقه همگی شارلاطان و دروغگو هستند اینو کشورهای دیگر فهمیده اند، اینها دیگر تشتشان از بام افتاده و حنایشان دیگر رنگ باخته باید به این سردمداران ایران گفت که خیلی احمق و عقب افتاده تشریف دارید

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو February 17, 2021 06:41 PM

بنابه به گفته خبرنامه زیتون که درگویانیوزمنتشرشده است چنین است گفت‌وگوهای‌غیر رسمی ایران با عوامل نزدیک به دولت جدید آمریکا، زیر نظر محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس‌جمهوری، در جریان است بازهم باید گفته مقامات جوبایدن پنهانگرودروغگو که چارمی زنند بایدن عجله ای برای توافق برجام ندارم ندارد را باورکرد؟عکس والعمل فوق ذیلانه بایدن درکشته شدن و زخمی شدن امریکائی دراربیل کردستان چه بوده است ؟ فقط این جنایت را خیلی ارزان محکوم کرده است! !بنابه به گفته حقیقی وصحیح فرزند ترامپ به بایدن که بایدن و دمکرات ها امریکا درصحنه جهانی نابودوبرباد خواهد داد حقیقت دارد-فاجعه ای دوباره با اوبامای دومی درحال وقوع است

«زیتون» دریافته است که این مذاکرات بدون اطلاع وزارت امورخارجه و با تائید و نظارت حسن روحانی انجام می‌شود و به پیشرفت‌هایی نیز دست‌ یافته است

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  147602 بازدید |


© copyright 2004 - 2021 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.