آدرس پست الکترونيک [email protected]

یکشنبه، 27 تیر ماه 1400 = 18-07 2021

مذاکرات وین به جدال لفظی تبدیل شد؛ واکنش تند آمریکا

توئیت شب گذشته عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد هسته ایجمهوری اسلامی در مذاکرات وین با واکنش تند وزارت خارجه آمریکا روبه‌رو شد. آمریکا بخشی از توئیت عراقچی درباره تبادل زندانیان را به تندی تکذیب کرد و در پاسخ سخنگوی وزارت خارجه رژیم ایران صبح یکشنبه اظهارات سخنگوی وزارت خارجه امریکا را رد کرد و نوشت: تهران و واشنگتن درباره تبادل زندانیان به توافق هم رسیده‌اند.

معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی شامگاه شنبه در یک رشته توئیت نوشت: «ما در دوران انتقالی به سر می‌بریم و یک انتقال دموکراتیک قدرت در تهران در حال انجام است. روشن است که گفت‌وگوهای وین باید منتظر دولت جدید در ایران بماند. این اقتضای هر دموکراسی است».

عراقچی در ادامه خواستار آن شد که تبادل زندانیان به برجام گره زده نشود. او گفت: «تبادل (زندانیان) را گروگان اهداف سیاسی قرار دادن، باعث از دست دادن تبادل و هم توافق می شود.»

رئیس هیات جمهوری اسلامی در مذاکرات برجام افزود:"۱۰ فرد زندانی از همه طرف ها می توانند همین فردا آزاد شوند، اگر آمریکا و انگلیس به تعهدات خود در توافق به عمل آمده عمل کنند."

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تندی به این توئیت ها واکنش نشان داد و با صدور بیانیه ای گفت: «این اظهارات، تلاشی شنیع و برای رفع تقصیر و شانه خالی کردن از مسئولیت بن‌بست کنونی در بازگشت متقابل احتمالی به پایبندی به برجام است.»

پرایس افزود: "زمانی که ایران تصمیمات لازم را اتخاذ کرد، ما آماده بازگشت به وین جهت تکمیل کار بر روی یک بازگشت مشترک به برجام هستیم."

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگری از بیانیه خود به سخنان عراقچی درباره آزادی زندانیان اشاره کرده و نوشته است: «

درخصوص اظهاراتی که درباره آمریکایی‌های زندانی در ایران می‌شود نیز باید گفت که ما تلاش دیگری را برای دادن امید واهی به خانواده‌های آنها شاهد هستیم. عراقچی درباره گروگان گرفته‌شدن توافق از سوی ما می‌گوید، در حالی که دولت او چهار آمریکایی را سال‌هاست که زندانی کرده است».

بر این اساس، وزارت خارجه آمریکا در این‌باره توضیح داد: «هنوز هیچ توافقی در زمینه زندانی‌ها حاصل نشده است. اگر ایران واقعا می‌خواهد که ژست بشردوستانه بگیرد، می‌تواند به سادگی و فوراََ زندانی‌ها را آزاد کند».

در ادامه این بیانیه آمده است: «آزادی شهروندان بازداشتی ما از اولویت بالایی برخوردار است و ما کماکان منتظر رخ دادن آن هستیم».

پرایس افزود: «ما در جریان مذاکرات وین، گفت‌وگوهای غیرمستقیمی درباره موضوع زندانی‌ها انجام دادیم و تأخیر در ازسرگیری این روند، کمک‌کننده نیست. هر چند که مؤثتر بود اگر طی نشستی در وین به پیشرفتی در این خصوص می‌رسیدیم، ولی ما برای ادامه‌دادن گفت‌وگوها درباره زندانی‌ها طی این دوره (انتقال قدرت در ایران) آماده هستیم».

این بیانیه در صفحه توئیتر رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز بازتاب پیدا کرده است.

در واکنش به بیانیه آمریکا، وزارت خارجه جمهوری اسلامی صبح یکشنبه اعلام کرد که در خصوص تبادل زندانیان توافقی صورت گرفته است.

«سعید خطیب زاده» در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: "حیرت‌آور این است که ایالات متحده این حقیقت ساده را انکار می‌کند که "یک توافق درخصوص بازداشت شدگان به دست آمده است." حتی شامل اینکه چگونه اعلام عمومی شود."

او با اشاره به مذاکرات وین نوشت: «در وین - جدا از برجام - با ایالات متحده و انگلیس درخصوص تبادل بشردوستانه و آزادی ۱۰ زندانی از همه طرف‌ها توافق شد. ایران آماده است تا همین "امروز" این توافق را اجرایی کند.»


احتمال ادامه مذاکرات برجام با یک وزیر خارجه بسیجی

رسانه های داخلی نوشتند: هنوز مشخص نیست سکاندار وزارت خارجه در دولت ابراهیم رئیسی چه کسی خواهد بود اما ریاست تیم دیپلماسی او را فعلا علی باقری مذاکره کننده پیشین (در دوران سعید جلیلی که پرونده به شورای امنیت رفت) و معاون امور بین الملل قوه قضائیه بر عهده دارد. باقری در دیدار وزیر امور خارجه هند با ابراهیم رئیسی در کنار ظریف حضور داشت.

این در حالیست که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته: رژیم ایران باید برای ادامه مذاکرات تصمیم بگیرد.

این سخنگو افزود: آمریکا ضرب‌ الاجلی تعیین نکرده اما آنتونی بلینکن وزیر خارجه گفته است که تأخیر افتادن در ادامه مذاکرات و پیشرفت رژیم ایران در فعالیت‌های هسته ای می تواند بر تصمیم آمریکا برای بازگشت به توافق برجام تأثیرگذار باشد.

در همین حال یکی از دیپلمات های سابق جمهوری اسلامی هشدار داده که طولانی شدن مذاکرات مسأله خوبی نیست و اگر به نتیجه نرسیم شاید نظام بار دیگر درگیر شــورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل شود.

فریدون مجلسی که تا چندی پیش نسبت به نتیجه رسیدن مذاکرات وین ابراز امیدواری می کرد، گفت: امروز نگاه بدی نسبت به ایران به‌وجود آمده و همین امر نیز کار را سخت کرده است. این شرایط خوبی نیست و نگرانی‌ها را دوچندان کرده و باید هر چه سریع‌تر گام‌هایی برای توافق برداشته شود.شهنام June 24, 2021 09:48 AM

بی پدر و مادرهای تخم تازی هر دویتان ایران آباد را به باد دادید حالا با عشوه همدیگر را متهم می‌کنید حتما پشت گوش ما هم مخملی است و فکر می‌کنیم روحانی و خامنه‌ای با هم فرق دارند و دستشان در یک کاسه نیست بازی " من نبودم دستم بود تقصیر آستینم بود " راه می اندازید و فکر کرده اید "اگر ملت از خامنه‌ای متنفرند پس از این تنفر برای روحانی محبوبیت دست و پا کنیم" و بالعکس؟ همه ی شما را سینه ی دیوار خواهیم گذاشت چه اصلاح طلب چه اصولگرا و ماجرایتان را اینگونه تمام خواهیم کرد

گزارش یا اعتراض به این نظر


هویج بی هویج !!! June 24, 2021 05:51 PM

این حقایق و مستندات خود گویای این هستند که در مقابله با اسلامگرایی:

• «سیاست چماق»، همیشه «کار ساز، سازنده و موثر» واقع شده!
• و «سیاست هویج» همیشه «مضر، مخرب و ویرانگر» واقع شده!

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو June 28, 2021 09:08 PM

فرانسه بعنوان ابرقدرت چه شده وچه می تواند شده باشد بجای تهدید واقعی بازهم به هشدارهای ماله کشانه پنبه ای کفایت می کند خواستارشدن ذلیلانه این و آن شدن برای چیست؟بله حکومت تازی وخامنه ای با تبلیغات انچنانی که ماغنی کردن اوارنیوم را برای مصارف صلح آمیزوخودکفا شدن سوخت نیروگاه اتمی نیازداریم حالا بدرستی مشخص شده است سوخت اتمی نیروگاه اتمی بوشهردرتصاحب واختیارروسیه است وروسیه تقاضای پرداخت کردن میلیون هادلاری ازحکومت تازی بابت سوخت اتمی ارسالی اش به نیروگاه بوشهر می کند؟پس غنی کردن بالای 60درصدی ربطی به نیروگاه نداردوتنها برای ساخت بمب اتم و باجگیری است -هرآنچه رئیس سازمان انرژی اتمی بین الملی گزارش وهشدارداده است که نگذارید چنین شوددرون سطل ذباله بایدن واتحادیه اروپا فرو رفته است اسرائیل تاسییات اتمی عراق را بمباران کرد که بسیارعقلانی بوده !

گزارش یا اعتراض به این نظر


ما «چماق» می خواهیم !!! June 28, 2021 09:18 PM

یک مقایسهٔ ساده بین:
• ترامپ «چماق بدست»
• و جو بایدن «هویج بدست»
خود گویای این «حقیقت محض» است که «سیاست نرمش» در مقابل این وحوش اسلامگرا به معنی «ضعف، ناتوانی و ذلالت» سؤ تعبیر می شود

همانطور که روحانی دغلباز چند هفته پیش گفته بود:
"«آمریکا توبه کرده و به برجام بازگشته»"
و آن را یک «پیروزی بزرگ اسلامی» برای حکومت ملعون اسلامی خود خوانده بود، غافل از آنکه، کشور و جامعهٔ مصیبت دیدهٔ ایران را در «منجلاب عمیق مشکلات و معظلات» دراز مدت سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، مالی، امنیتی و دفاعی گرفتار کرده اند و نسل های آیندهٔ ایران برای دهه ها و شاید قرن ها، بهای سنگینی برای حماقت این اسلامگرایان جاهل، جنایتکار، تبهکار و اشغالگر اجنبی شیعه، خواهند پرداخت

منطق این اسلامگرایان مرتجع این است که «کوچکترین نرمش» در سیاست های تعامل جهانیان با حاکمین جنایتکار آن را به «ضعف دشمن» سؤ تعبیر کرده و از آن بعنوان یک «ابزار سیاسی» برای پیشبرد سیاست های ویرانگرانه و خانمانسوز خود، بهره گیری می کنند

جو بایدن «بزرگترین اشتباه استراتژیک» خود در مقابله با زیاده خواهی های رژیم تمامیت خواه اسلامی را مرتکب شد

این تحولات، (همکاری نکردن با آژانس) «عواقب مستقیم» پیروی کردن دولت جو باما از سیاست های ویرانگرانهٔ اروپا در مقابله با اسلامگرایان حاکم بر ایران اشغالی بود

اروپا و دولت جو باما، با ادامهٔ این «سیاست مشترکِ نابخردانه و خطرناک خود»، رژیم ضد بشری اسلامی را بطرف «اتمی شدن» سوق داده اند که گرفتاری بیشتری در زیاده خواهی های آن در آینده نه چندان دوری را تجربه خواهند کرد

ترامپ و «سیاست فشار حداکثری» دولت او، «بهترین، کارسازترین و موثرترین سیاست آمریکا» در این ۴۲ سال گذشته در مقابله با زیاده خواهی های این رژیم جنایتکار اسلامی بود و خواهد ماند

گزارش یا اعتراض به این نظر


ترامپ = مرد عمل !!! June 28, 2021 09:35 PM

از همان اول هم مشخص بود و این طبیعی بود، وقتی اروپا و دولت وقت آمریکا با رژیم اسلامی اینگونه «با ملایمت» برخورد می کنند، در عوض حاکمین اسلامی چنین «عرعر کنان» جفتک خواهند انداخت، کاری که همین ۶ ماه پیش (با حضور ترامپ در کاخ سفید) از انجام آن ناتوان، هراسان و وحشت زده بودند

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی July 3, 2021 03:59 PM

وقتی محمد باقرقالیباف اززبان سیدعلی خامنه ای میگوید، فیلمهای سه ماهه ای که ازطریق دوربینهای نصب شده درمراکزحساس که قراردادی مشروط بین آژانس وجمهوری ولایت فقیه بصورت موقت منعقد گردیده وباید به آزانس تحویل داده میشده، تحویل نخواهد شدیعنی اینکه باید اقداماتی برخلاق موازین وپروتکلهای گنجانده شده درقرارسه ماهه صورت گرفته شده باشد که جمهوری اسلامی نمیتواند مشروح آنرا به سازمان انرژی اتمی تحویل بدهد ازسوی دیگر بعدازپایان قرارداد یک ماهه هم ازبازدید کارشناسان جلوگیری شده و همه اطلاعات دراختیاررزیم قرار دارد بااین اوصاف نه سازمان انرژی ملل متحد میتواندچنین دزدی و باج خواهی بزرگی را نادیده بگیرد ونه شورای حکام ونه بازیگران وین میتوانند به اقدامات ملایان خوشبین باشند پس بن بست جدی وادامه خواهد داشت ودرنهایت کاربه شورای حکام ودرنهایت شورای امنیت میرسد

گزارش یا اعتراض به این نظر


اردلان July 13, 2021 10:21 AM

در صورت ادامه حیات جمهوری عسلامی، سرنوشت سناریوی برجام 2 نیز همانند برجام 1 با بازیگری ماهرانه طرفین این داستان در دقیقه 90 این بازی بسیار کثیف با عقب نشینی یکی از طرفهای گفتگو کننده و مانند همیشه به زیان مردم ایران تمام خواهد شد!

گزارش یا اعتراض به این نظر


ب.د.د. July 13, 2021 01:53 PM

در پی این 43 سال پس از نشست سران گوتالوپ و رویداد انقلاب 57 ، این سران برای نگهداری یک حکومت آبدوغ خیاری در ایران ، مراحلی را مطرح کردند نخست مسله دیلوگ سیاسی از زمان رفسنجانی و سپس دیالوگ " گفتمان تمدنها " در زمان خاتمی و از زمان احمدی نژاد تا به رئیسی ، مسله برجام را مطرح کردند و ما ایرانیان هنوز برای این دورغها یک تحلیل از سیاست شُل و سفت کن استعمار سیاسی ارائه نکردیم اینکه جمهوری اسلامی مانع باز دید شبکه گلوبالیست " آژانس اتمی " را نمیدهد ، برای این است که رژیم کوفت هم هم ندارد و تصویر های هوائی اسرائیل هم تنها از هوا و هیچ سندیتی بر توانمندی اتمی رژیم ارائه نمی دهد اسرائیل با تبلیقات توانمندی اتمی رژیم ، در زمین گوتالوپیها بازی می کند و گاهی هم به میخ میزند

گزارش یا اعتراض به این نظر


ب.د.د. July 14, 2021 07:45 AM

سیاست مذاکرات پایان نیافتنی برجام نعمتی بس بهتر از 8 سال جنگ عراق است برجام دورغین ، اساس این نعمت است

گزارش یا اعتراض به این نظر


اسمال در نیویوک July 18, 2021 09:41 AM

این دموکراتها گند زدن به هیمنه و بزرگی آمریکا گندشو درآوردن

گزارش یا اعتراض به این نظر


امید July 18, 2021 09:59 AM

نمیدونم چرا ایرانی های امریکا تظاهراتی مثل تظاهرات تورنتو در اعتراض به تلاش بایدن برای معامله با رژیم ایران انجان نمیدن- اونم در این موقع که در خوزستان قیامت به پاست- بایدن بلده از سرکوب کوبا حرف بزنه ولی از جنایت ملاها نه

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  98594 بازدید |


© copyright 2004 - 2021 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.