آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

دوشنبه، 13 مرداد ماه 1399 = 03-08 2020

هدف چین از انعقاد قرارداد 25 ساله با رژیم ملاها

چین به دنبال ابر قدرتی در خلیج فارس است

وب سایت تحلیلی اویل پرایس در تحلیلی به همکاری بلند مدت جمهوری اسلامی و چین پرداخت و نوشت: توافقنامه میان چین و رژیم ایران می تواند به توسعه جدی روابط نظامی دو کشور و فروش صنایع نظامی چینی به تهران منجر شود.

این منبع نوشت: به حدی رقابت استراتژیک ایالات متحده با جمهوری خلق چین در مورد تجارت در دریای جنوبی چین بالاگرفت و ابعاد وسیعی راتحت تاثیر قرار داد که به آسانی دیگر فعالیت های چین و تغییر رفتارهای این کشوردر مناطق دیگر به محاق رفته است.

این منبع افزود: بررسی فعالیت های چین طی یک دهه گذشته ،نشان دهنده آنست که مهمترین هدف چین تأمین امنیت واردات انرژی خود از خلیج فارس و نیز رقابت با ایالات متحده است . نگاه چین به روزی است که به عنوان ابر قدرت خلیج فارس و اقیانوس هند شناخته شود، عنوانی که در تلاش بود تا در آسیا و اقیانوس آرام بدست اورد.


ورود چین به ایران خاورمیانه را بی ‌ثبات می‌ کند

پمپئو همکاری رژیم ایران و چین را بسیار خطرناک توصیف کرد. وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه با اشاره به توافق همکاری‌های اقتصادی و امنیتی میان رژیم ایران و چین هشدار داد ورود چین به ایران خاورمیانه را بی‌ثبات می‌کند.

به گزارش صدای آمریکا، مایک پمپئو در مصاحبه با فاکس نیوز و در پاسخ به این پرسش که توافق ۴۰۰ میلیارد دلاری تهران و پکن، که مراحل آخر خود را طی می‌کند، چه تاثیری بر منطقه خواهد گذاشت، این اظهارات را مطرح کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «جای تعجب نیست که رژیم‌هایی که در داخل برای آزادی احترامی قائل نیستند و در خارج به مشکلات امنیت ملی دامن می‌زنند، دست به دست یکدیگر دهند.»

وی افزود: «ما مطمئن خواهیم شد که تمامی امکاناتمان را به کار می‌بندیم تا همه تحریم‌هایی که علیه رژیم ایران داریم، بر حزب کمونیست چین و شرکت‌های دولتی چین نیز اعمال شوند.»

آقای پمپئو هشدار داد: «ورود چین به ایران خاورمیانه را بی‌ثبات خواهد کرد. اسرائیل را به خطر خواهد انداخت. عربستان سعودی و امارات را هم همین‌طور. رژیم ایران همچنان بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان است و دسترسی‌اش به سامانه‌های تسلیحاتی و برقرار شدن جریان بازرگانی و مالی از سوی حزب کمونیست چین، تنها به خطرات در آن منطقه خواهد افزود.


حزب کارگزاران؛ وقاحت در وطن فروشی تا کجا

سعید لیلاز اقتصاددان و عضو مرکزیت حزب کارگزاران سازندگی در گفتگو با ایلنا از قرارداد بیست و پنج ساله ایران با چین حمایت کرده و گفته است که هدف از عقد این قرارداد زنده ماندن در مقابل فشارهای آمریکا و خارج شدن جمهوری اسلامی از زیر ضربۀ آمریکا است.

به گزارش رادیو فرانسه، لیلاز افزوده است که در حال حاضر مهمترین اولویت جمهوری اسلامی "خنثی کردن فشار ایالات متحد آمریکا" است. او از تحریم ها و فشارهای کنونی آمریکا به عنوان "بزرگترین و آخرین فشار خارجی بر جمهوری اسلامی" یاد کرده و افزوده است که اگر جمهوری اسلامی بتواند به یاری چین "از این مرحله عبور کرده" و فشارهای آمریکا را خنثی کند، دیگر هرگز "با چنین فشارهایی روبرو نخواهد" شد.

لیلاز گفته است که جمهوری اسلامی برای زنده ماندن ناچار است بین قدرت های جهانی موازنه ایجاد کند. او گفته است : "ما باید بتوانیم بین قدرت های جهانی موازنه ایجاد کنیم تا زنده بمانیم. چون ایران کشوری است که نمی تواند به کلی زیر سلطۀ یک قدرت خارجی برود و در نتیجه مجبور است که بین قدرت های جهانی موازنه برقرار کند."

سعید لیلاز از مخالفت های جاری علیه قرارداد بیست و پنج سالۀ جمهوری اسلامی با چین ابراز شگفتی کرده و این مخالفت ها را صرفاً ناشی از "مخالفت ایدئولوژیک" با علی خامنه ای و حکومت اسلامی ایران دانسته است. او گفته است : "آن چیزی که مرا ناراحت می کند این است که یک گروهی از روی دعواها و کشمکش های سیاسی داخلی دارند نسبت به قرارداد با چین داوری می کنند و حتی آن را خائنانه می نامند."


چینی‌ها هم از پشت به ما خنجر زدند!

بازرگانان ایرانی از توقف تخلیه و بارگیری کشتی‌های ایرانی در بنادر چین طی بیش از ۲ ماه گذشته خبر می‌دهند؛ اقدامی که پکن آن را مرتبط با عدم رعایت استانداردهای زیست محیطی سوخت شناورهای متعلق به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی دانسته ولی فعالان اقتصادی علت اصلی آن را تبعیت پکن از تحریم‌های آمریکا علیه این شرکت می‌دانند.

به گزارش یورونیوز، در حالی که برخی رسانه‌ها در ایران اعلام کرده‌اند که شش كشتی ایرانی متعلق به شركت كشتیرانی جمهوری اسلامی، دو هفته‌ایست که در بنادر چین، لنگر انداخته‌اند و اجازه حركت ندارند، پدرام سلطانی، عضو شورای عمومی فدراسیون جهانی اتاق‌های بازرگانی، روز پنجشنبه با انتشار توییتی اعلام کرد که دوره زمانی معطلی کشتی‌های ایرانی در بنادر چنین بیش از ۲ ماه است.

آقای سلطانی خاطر نشان کرد که این کشتی‌ها حامل محموله‌هایی به ارزش ده‌ها میلیون دلار است که بخشی از آنها به دلیل معطلی طولانی کشتی‌ها در حال از بین رفتن هستند. البته او در ادامه پیام توییتری خود تاکید کرد که تکیه چین بر عدم اجرای قانون سوخت کم سولفور توسط شناورهای ایرانی علت اصلی این بلاتکلیفی نبوده و مساله واقعی اجرای تحریم آمریکا علیه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی است.

در همین حال، روزنامه شرق، چاپ تهران، به نقل از یک منبع مطلع در وزارت خارجه خبر داده که تحت تاثیر اعتراض‌های اخیر نسبت به توافق ۲۵ ساله میان جمهوری اسلامی و چین، پکن «كمی گله‌مند شده» و همین امر حل مساله کشتی‌های ایرانی را به تاخیر انداخته است.

با رنگ باختن رایزنی‌های دیپلماتیک پشت پرده وزارت خارجه برای حل مشکل بارگیری و تخلیه کشتی‌های ایرانی، برخی بازرگانان در ایران، سفیر چین در تهران را به طور مستقیم مورد پرسش قرار داده‌اند.

علی شریعتی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، روز پنجشنبه در واکنش به خبر اعلام شده توسط آقای سلطانی، سفیر چین در تهران را خطاب قرار داد و از او خواست تا در مورد علت واقعی توقف کشتی‌های ایرانی در بنادر چین توضیح دهد.

وی نوشت: جناب سفیر چین اگر اینهم شایعات است پس پاسخ دهید تا دوستی از بین نرود. یا فقط در حوزه کرونا علاقمند مباحثه هستید؟


قرارداد ۲۵ ساله با چین؛ نظر کارشناس اسرائیلی

قرارداد ۲۵ ساله با چین، پیامدهای خطرناک نظامی دارد و امنیت منطقه را بهم می زند

یک کارشناس امور امنیتی در اسرائیل می گوید که قرارداد ۲۵ ساله چین با رژیم ایران، آن سرزمین را به مستعمره چین مبدل می سازد و از نظر امنیت منطقه خاورمیانه و حتی اسرائیل بازتاب ویرانگری ممکن است داشته باشد.

رون بن ییشای، تحلیلگر امور نظامی و امنیتی که بیش از پنجاه سال است رویدادهای ایران و منطقه را دنبال می کند، در ارزیابی خود نوشت که این قرارداد، صرفنظر از جنبه های اقتصادی آن که برای منافع ملی ایران فاجعه آمیز است، دارای خطرات سنگین امنیتی نیز برای دیگر کشورهای منطقه و از جمله اسرائیل می باشد.

او نوشت که در چارچوب این توافق، و با این استدلال که چین باید از سرمایه گذاری های خود در منطقه حفاظت کند، احتمال بسیار می رود که رژیم ایران پایگاه هایی را در اختیار ارتش چین قرار دهد و همکاری های گسترده ای نیز در زمینه نظامی بین دو کشور نیز جریان یابد.

گرچه چین، در مقایسه با ایالات متحده، اسرائیل و کشورهای غرب اروپا، دارای تکنولوژی نه چندان پیشرفته ای می باشد، ولی در مقایسه با حکومت ایران، تکنولوژی بسیار پیشرفته تری دارد که اگر در اختیار سپاه پاسداران قرار دهد، قدرت نظامی رژیم ایران را به شدت بالا می برد و بر توان تهاجمی آن می افزاید.

همکاری های اطلاعاتی چین با رژیم ایران نیز ممکن است برای کشورهای منطقه، و از جمله اسرائیل بسیار خطرناک باشد.

این ارزیابی و ابراز نگرانی، با توجه به شیوه رفتاری چین در برخی کشورهای دیگر است که قراردادهای مشابهی با آن ها امضا کرده است. به موجب این قراردادها، چین پایگاه های نظامی نیز در آن کشورها برپا ساخته است.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل نیز می گوید که چین از سال ها پیش برنامه گسترده و دقیقی برای مسلط شدن بر معادن مواد خام در بسیاری کشورها به اجرا گذاشته است. سرمایه گذاران چینی امتیاز استخراج معادن مواد اولیه در ده ها کشور را خریداری کرده اند تا مطمئن باشند که مواد مورد نیاز کارخانه های تولید چین همچنان به سوی آن کشور روان خواهد بود.

همچنین، دولت پکن می کوشد بازارهای مصرفی کشورهای عقب مانده و یا در حال توسعه خارجی را در انحصار خود بگیرد و امضای قرارداد با ایران نیز حلقه ای از این زنجیره است.

از هنگام به روی کار آمدن دولت پرزیدنت ترامپ، ایالات متحده کارزار گسترده ای را علیه امپریالیسم اقتصادی چین آغاز کرده و می کوشد کشورهای مختلف و از جمله اسرائیل را از گسترش داد و ستد بازرگانی با دولت کمونیستی چین باز دارد.


چالشی به ارتفاع دیوار چین در مقابل خامنه ای است

روزنامه آفتاب یزد با اشاره به تهدیدهای رژیم در مورد دور زدن تحریم‌ها از طریق قرارداد با چین و ترساندن کشورهای غربی نوشته بود: دستیابی به توافقی راهبردی میان پکن و تهران بر اساس واقعیات امروزی چالش هایی به ارتفاع دیوار چین را مقابل خود می‌بیند!
شهنام July 11, 2020 12:52 PM

خمینی دیوث گفت برای حفظ جمهوری اسلامی جایز است امام زمان را فدا کنیم آنوقت توقع دارید این آخوندک مفعول تریاکی بزای حفظ بیضه اسلام و زندگی انگلوارش ایران را فدا نکند؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانی اصل July 12, 2020 12:16 AM

بیشرف بیناموس وطن فروش اگر عرضه حکومت نداری غلط میکنی گوه میخوری با جد ابادت که کشور فروشی میکنی من کشور ایران مال تو هست کثافت لجن کوه مگر ارثیه پدر سگت هست که داری کشور فروشی میکنی بیناموس کاسه کوزت رو جمع کن برو به روسیه یا چین یا هر جهنم دره ای که توله هات دارند میلولندایران جای توی کثافت بیناموس نیست بدان ایرانیان خیلی زود تر از اتکه فکر میکنی ریشه تو و امثال تو وخانواده لجنت و توله هایت را قطع خواهند کرد

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانی July 12, 2020 12:43 AM

با شعر حافظ جواب میدم در مورد آینده ایران و ایرانی: افسر سلطان گل پیدا شد از طرف چمن، مقدمش یا رب مبارک باد بر سرو وسمن، خوش به جای خویشتن بود این نشست خسروی، تا نشیند هر کسی اکنون به جای خویشتن، خاتم جم را بشارت ده به حسن خاتمت، کاسم اعظم کرد از او کوتاه دست اهرمن، تا ابد معمور باد این خانه کز خاک درش، هر نفس با بوی رحمان می وزد باد یمن، ! "ظلمت و تاریکی پایدار نیست و صبح و روشنایی و امید برمیگرده به این خاک عزیز" این کشور از بدتر از اینها گذر کرده و تاریخ دیرینه و سرشار از سلحشوریش این رو ثابت کرده آینده ایران دست خداست و بالاخره آب راه خودش رو باز میکنه و جاری میشه بنابراین نباید نا امید شد اگر قراردادی خلاف منافع کشور بین اجنبی داخلی و خارجی بسته شد این قرارداد رو ملت قبول نداره و پاره میکنه و از منافع خودش و کشورش حفاظت میکنه

گزارش یا اعتراض به این نظر


شادی July 12, 2020 05:36 AM

دولتمردان امریکا باید بدانند این مصیبت و بلایی که ۴۲ سال منطقه و کشور و مردم ایران را گرفتار کرده نتیجه سیاست های غلط غرب به رهبری آمریکا بوده که نتیجه آن مستعمره شدن ایران بین روسیه و چین گشته عملا منطقه خاورمیانه از دست آمریکا خارج شده و محلی برای جولان روسیه و چین شده و این نشان افول قدرت آمریکا میباشد

گزارش یا اعتراض به این نظر


babak July 12, 2020 11:54 AM

خمسه حکیم نظامی هشتصد سال پیش نیز چینیان به ناراستی و ریاکاری و دروغ و پیمان شکنی شهره بوده اند
حکیم نظامی در قرن ششم هجری چنین می سراید:

*ز چینی به جز چین ابرو مخواه*
*ندارند پیمان مردم نگاه*
*سخن راست گفتند پیشینیان*
*که عهد و وفا نیست در چینیان*
*همه تنگ چشمی پسندیده اند*
*فراخی به چشم کسان دیده اند*
*اگر ترک چینی وفا داشتی*
*جهان زیر چین قبا داشتی*

گزارش یا اعتراض به این نظر


بنیادی باطل شده July 19, 2020 05:01 AM

تمام دنیا وخود چین کمونیست باید بداند که این گونه کاغذ پارها چیزی جزء مکافات برایش خواهد داشت و اینها نمایندگان واقعی کشور ایران نیستندوملت ایران هم اینان وهم تا کارهایشان درسراسر دنیابیهوده وغیر قانونی است
پس به دولت چین گرگ صفت بدان که با ملتی که برای رهایی کشورش سالهااز
چنگال آدمکشان و غارت گران مبارزه کرده میکند زهی خیال باطل
ایران آماده گذر و تشکیل دولت قانونی نه مذهبی میشود

گزارش یا اعتراض به این نظر


Roberto July 19, 2020 11:32 AM

چطور شد اوایل انقلاب یک سری جوانهای بی مغز و عقب افتاده را میفرستادید به خیابانها که جار بزنند که ای مردم میدونید کومونیست یعنی چه؟ یعنی خدا نیست، بترسید این کومونیستها میخوان بیایند و دین شما را ازتون بگیرند حالا چطور شد که دو کشور کومونیست دارند ترتیبتان را میدهند، البته که شماها از همان فیظیه ها عادت به این عمل ناشایست دارید

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام July 20, 2020 07:16 PM

شعار جدید جمهوری اسلامی: هم شرقی هم غربی هم شمالی هم جنوبی خلاصه دست و پای همه رو میلیسیم التماس میکنیم تو رو خدا فقط آمریکا و ایرانیا ما رو نکشن ایران مفت مال شما نزارید ایرانیا ما رو به سیخ بکشند ما رو زنده نگه دارید تا ترامپ بره یه کاری بکنید فیک نیوز تبلیغات گلوبالیستی جون مادرتون مگه میشه آمریکا اینقدر قدرتمند باشه آی کمونیستای بی خدای مسلمون کش کمک روسیه که فقط حرف میزنه و میچاپه چین جایو چین جایووووووو

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام July 21, 2020 05:34 PM

درست است که مردم ایران با ایران فروشی مخالفند اما دلیل اصلی بر باد رفتن قرارداد ترکمانچای چینی فشارهای آمریکا و شخص پرزیدنت ترامپ به چین در مورد ایران است. از این مرد بزرگ حتی برای یکبار هم که شده تشکر کنیم

گزارش یا اعتراض به این نظر


اسمال در نیویرک July 21, 2020 05:50 PM

پس در جنگ عراق اینهمه شهید اینهمه معلول اینهمه مفقود اینهمه هزینه
برای چی بود آخوند نفهم شیرازی رئیس اطاق بازرگانی و سایر موافقین قرار داد شما فقط بدزدی هاتون فکر میکنید و شما کشور را به این درماندگی بدبختی دچار کردید شما کرونا را آوردید چرا دست از سرمردم برنمیدارید !

گزارش یا اعتراض به این نظر


علیرضا July 21, 2020 07:03 PM

ارواح خاک پدرت این موضوع مهم وطن فروشی اصلا به نظر اینها پیش افتاده است درست مثل جارو کردن خلیج فارس ازهر چه ماهی وآبزی است توسط چینی های همیشه گرسنه

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی July 29, 2020 04:23 PM

سعید لیلاز هم دچار نوعی مرگ مغزی شده است چرندیاتی ازاین یاوه گوئیها میتواند باشد؟ برای برقراری موازنه قدرت بین کشورهای قدرتمند جهان جمهوری اسلامی خدا پرست ودوازه امامی وشیعه اثنی عشری و دیوس مجبور است برای ماندن وادامه حیات ننگین خودش همه منافع واستقلال ایران را در اختیار چین کمونیست بگذارد تا بزعم آقای سعید لیلاز بتواند یک موازنه برقرار کند! حماقتی بزرگتر ازاین، میتواند ازتفکر ضد ایرانی با اصطلاح یک اقتصاد دادن اسلامی متصورباشد؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  60143 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.