آدرس پست الکترونيک [email protected]

دوشنبه، 13 اردیبهشت ماه 1400 = 03-05 2021

بهبهان؛ بازداشت یک شهروند به اتهام توهین به مقدسات

جانشین فرمانده انتظامی خوزستان از بازداشت یک شهروند در شهرستان بهبهان به دلیل آنچه که وی “توهین به مقدسات و انتشار تصاویر وهن در فضای مجازی” عنوان کرده، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، یک شهروند در بهبهان توسط نیروهای انتظامی بازداشت و روانه زندان شد.

جانشین فرمانده انتظامی خوزستان “توهین به مقدسات و انتشار تصاویر وهن در فضای مجازی” را از دلایل بازداشت این شهروند عنوان کرد.

یداله امیری بدون اشاره به هویت فرد بازداشت شده مدعی شد که این فرد پیش از این نیز اقدام به اخلال در نظم عمومی، تعدی به ماموران، ضرب و جرح عمدی و تیراندازی کرده بود.


بازداشت یک نویسنده و اسلام ‌شناس ۸۶ ساله در تهران

خبرگزاری هرانا – سیدمصطفی حسینی طباطبایی، اسلام شناس و نویسنده ۸۶ ساله روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین‌ماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. ماموران در زمان بازداشت اقدام به بازرسی منزل کرده و شماری از لوازم شخصی و الکترونیکی از جمله تلفن‌های همراه، کامپیوتر شخصی، آرشیو درس‌ها و جلسات او را ضبط کرده و با خود برده‌اند. بیماری و کهولت سن این نویسنده موجب افزایش نگرانی خانواده وی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۰، سیدمصطفی حسینی طباطبایی، اسلام شناس و نویسنده بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

ماموران در زمان بازداشت اقدام به بازرسی منزل کرده و شماری از لوازم شخصی همچون تلفن‌های همراه، سیستم‌های کامپیوتری، فیلمبردای و آرشیو درس‌ها و جلسات او را ضبط کرده و با خود برده‌اند. بیماری و کهولت سن این نویسنده ۸۶ ساله موجب نگرانی خانواده وی شده است.
سیدمصطفی حسینی طباطبایی، اسلام شناس و نویسنده است، وی پیشتر نیز سابقه بازداشت توسط نیروهای امنیتی را داشته است.


بازداشت نویسنده ایرانی به اتهام توهین به "مقدسات"

علیرضا نوری، شاعر، نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران توسط پلیس اطلاعات و امنیت همدان بازداشت و به زندان همدان منتقل شده است. فشار به اعضای کانون نویسندگان ایران به خاطر دفاع از آزادی اندیشه و بیان افزایش یافته است.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران صبح روز پنجشنبه ۲۳ بهمن (۱۱ فوریه) گزارش داد علیرضا نوری، شاعر، نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران توسط پلیس اطلاعات و امنیت همدان در منزل شخصی خود بازداشت شده و به زندان منتقل شده است.

به نوشته هرانا پرونده‌ علیرضا نوری در مهر ۱۳۹۵ گشوده شده و در خرداد سال ۱۳۹۶ به اتهام "توهین به مقدسات" توسط شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری دو همدان محاکمه و به دو سال زندان محکوم شد.

دادگاه اعلام کرده است این نویسنده "به مقدسات از طریق نوشتن اشعار موهن در فضای مجازی" توهین کرده است.

علیرضا نوری این اتهامات را نپذیرفت اما دادگاه تجدید نظر در آبان ۱۳۹۶ حکم دادگاه بدوی را عینا تائید کرده است. آقای نوری روز دوشنبه دوم تیرماه ۱۳۹۹ برای اجرای حکم حبس به شعبه‌ پنج اجرای احکام همدان احضار شده بود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا اجرای حکم حبس او متوقف ماند.

کانون نویسندگان ایران در مهر ماه سال جاری نیز اطلاع داده بود که رضا خندان (مهابادی) و بکتاش آبتین، دو عضو هیئت دبیران کانون و کیوان باژن عضو پیشین هیئت دبیران جهت اجرای حکم به زندان اوین منتقل شدند.

به گفته کانون نویسندگان آقایان خندان (مهابادی) و آبتین هر یک به شش سال و آقای باژن به سه‌سال و نیم زندان محکوم شده‌اند.

اعضای کانون نویسندگان ایران به خاطر دفاع از آزادی اندیشه و بیان همواره زیر فشار سنگین احکام مستبدانه قرار گرفته‌اند و این فشار پیوسته افزایش یافته است. آنها سالیان دراز است که از تجمع علنی و فعالیت آزادانه محروم هستند.


حکومت ایران از مردم معترض می ترسد

به گفتۀ علی کاکاوند، شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران، «حاکمیت از اعتراض های مردم هراس دارد و از آنجا که کانون نویسندگان ایران مدافع آزادی بیان است، سرکوب آزادی بیان هدف حاکمیت به شمار می رود، زیرا، با سرکوب آزادی بیان، با دستگیری اعضای کانون نویسندگان ایران، حاکمیت می خواهد این پیام عمومی را به مردم بدهد : "ما نمی گذاریم که شما آزادانه اعتراض کنید و حرف بزنید به طوری که حتی برای نویسندگان هم به صرف نوشتن جرم می تراشیم و آنان را به زندان می اندازیم."»

شنبه پنجم مهر ماه دستگاه قضائی جمهوری اسلامی ایران سه نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران، بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن را به اتهام "تبلیغ علیه نظام" و "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور" راهی زندان اوین کرد. کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه ای صدور و اجرای احکام زندان سه عضو خود را "نشان از افزایش فشار بر نویسندگان مستقل" دانست و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط اعضای زندانی خود شد.

علی کاکاوند، شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران، نیز در گفتگو با رادیو بین المللی فرانسه خواستار "لغو فوری احکام زندان سه عضو کانون نویسندگان ایران شد و گفت : "به نظر من دستگیری نویسندگان عضو کانون بی ارتباط با شرایط کنونی کشور و به ویژه هراس حاکمیت نیست." به گفتۀ علی کاکاوند، «حاکمیت از اعتراض های مردم هراس دارد و از آنجا که کانون نویسندگان ایران مدافع آزادی بیان است، سرکوب آزادی بیان هدف حاکمیت به شمار می رود، زیرا، با سرکوب آزادی بیان، با دستگیری اعضای کانون نویسندگان ایران، حاکمیت می خواهد این پیام عمومی را به مردم بدهد : "ما نمی گذاریم که شما آزادانه اعتراض کنید و حرف بزنید به طوری که حتی برای نویسندگان هم به صرف نوشتن جرم می تراشیم و آنان را به زندان می اندازیم."»

به این ترتیب، به گمان کاکاوند، حاکمیت باید به این پرسش پاسخ دهد که "آیا نویسندگان می توانند نقش مخالفان و اپوزیسیون را بازی کنند؟"

در پاسخ به این پرسش خود کاکاوند می گوید : "ما، به عنوان اعضای کانون نویسندگان ایران چنین نقشی برای خود در نظر نگرفته ایم. حتی پرونده های اتهامی دوستان زندانی ما به هیچ وجه مربوط به اعتراض های دی ماه ٩٦ یا آبان ٩٨ نیست."

اتهامات این سه نویسنده، به گفتۀ عضو کانون نویسندگان ایران، در سال ٩٤ و در ارتباط با انتشار "اندیشۀ آزاد"، نشریۀ داخلی کانون نویسندگان ایران، تاریخچۀ پنجاه سالۀ کانون و بیانیه های آن و همچنین شرکت در مراسم بزرگداشت محمد مختاری، محمد جعفر پوینده (دو نویسندۀ به قتل رسیده در سال ٧٧) و احمد شاملو، شاعر بزرگ معاصر، تشکیل شده اند. کاکاوند می گوید : این ها بهانه های جرم تراشی برای سه عضو کانون نویسندگان بوده در حالی که در مراسم بزرگداشت پوینده و مختاری و احمد شاملو دهها نفر دیگر شرکت داشتند.

شاعر ایرانی می افزاید : "نمی توان حتی با استناد به قوانین ناقص و نیم بند حاکم بر کشور از چنین مواردی جرم ساخت. دستگیری دوستان ما در واقع در ادامۀ فشارهایی است که همواره بر کانون نویسندگان ایران اعمال شده چه مردم اعتراض بکنند چه نکنند، هر چند گمان میکنم که اعتراض های اجتماعی دو سه سال گذشته باعث شده که حکومت بهراسد و هر صدای اعتراضی را سرکوب کند."

در واقع به گمان کاکاوند، هدف حکومت خاموش کردن رهبران اپوزیسیون و یا قرار دادن نویسندگان زندانی در چنین مقامی نیست. هدف حکومت دادن این پیام عمومی است : "به شدت برخورد، بازداشت و زندانی می کنیم و برخورد خوبی با شما نخواهیم داشت حتی اگر نویسنده باشید." کاکاوند می گوید : "هدف، ایجاد هراس است. هر قدرت سیاسی که بیشتر بترسد بیشتر چنگ و دندان نشان می دهد تا بقیه را بترساند. حکومت می خواهد که همۀ نویسندگان باصطلاح حساب کار دست شان بیاید." با این حال کاکاوند معتقد است که "حکومت اشتباه می کند." او یادآور می شود که نقطۀ پیوند اعضای کانون نویسندگان ایران منشور و اساسنامۀ آن، یعنی دفاع از آزادی بیان و مخالفت با سانسور است. او تأکید می کند که "هدف کانون نویسندگان ایران کار سیاسی نیست." اما حکومت با فعالیت فرهنگی کانون نویسندگان برخورد سیاسی می کند و این برخورد، به گفتۀ عضو کانون نویسندگان ایران، نتیجۀ معکوس دارد. او می گوید : "برای نمونه وقتی که در سال ٧٧ مختاری و پوینده را کشتند، کانون نویسندگان ایران ناگهان با جمعیت بزرگی از نویسندگان جوان روبرو شد که برای عضویت در کانون صف کشیدند." به همین خاطر زندانی کردن اعضای کانون نویسندگان نه فقط باعث ترس دیگران نمی شود، بلکه باعث می شود که عده زیادی وارد صحنه شده و بگویند : "ما هم نویسنده‌ایم و جای نویسنده زندان نیست."

علی کاکاوند در پایان گفته است : کانون نویسندگان ایران انتظار دارد که "همۀ نویسندگان، شاعران و هنرمندان صدای بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن باشند." او تأکید کرده است : "ما گواهی می دهیم که دوستان ما جز نوشتن و جز عضویت در یک تشکل صنفی و فرهنگی به اسم کانون نویسندگان ایران کاری نکرده اند و به این بهانه نمی توان برای آنان جرم تراشید. ننگ است که در قرن بیست و یکم نویسنده ای به خاطر نوشتن و دفاع از آزادی بیان به زندان برود."شهنام December 30, 2020 02:14 PM

تمام این جنایات که به نام اسلام و انقلاب انجام میشود فقط به دو منظور صورت میگیرد اول دزدیدن اموال ایران به مقصد اروپا و چین و روسیه و دوم دزدیدن مغزهای ایران به مقصد آمریکا و اروپا آنهم فقط با نا امن کردن ایران و عدم دادن فرصت به جوانان ایران ای ایرانی عزیز ای هم میهن در دفاع از خودت و میهنت در کشتن دشمن که همانا آخوند و پاسدار تردید نکن زیرا اینکار نه تنها جنایت و خشونت نیست بلکه عین عقلانیت و میهن پرستیست ایرانیان آخوندها را در آن آتش بریزید تا آزاد شوید فردا دیر است بپا خیزید!

گزارش یا اعتراض به این نظر


خسرو December 31, 2020 02:39 AM

آرش گنجی عزیز نگران نباشد جمهوری اسلامی آنقدرها دوام نخواهد آورد

گزارش یا اعتراض به این نظر


خسرو(آئینه) December 31, 2020 02:57 AM

زنـدانـی سـیـاسی اوجیست در ضلالت
یـعـنی که نـقض اصل آزادی و عدالت
زنـدانـی سـیاسی در این نظام سفاک
یعنی که حاکمان بی شرم و بی خجالت
این دشمنان ایران مشتی وطن فروشند
هرگـز ابـا نـدارنـد از اینهمه رذالـت
بـایـد بپای خیـزیم یا سر به دار بازیم
تـا کـی اسیر مشتی دزدان بی اصالت
خسرو (آئینه )

گزارش یا اعتراض به این نظر


Seek April 9, 2021 11:31 AM

ایرانیان ارجمند، همه شوربختانه را بگردن این و  آن نیاندازید، خود به عنوان یک امت (ملت پیشین) نقشی بزرگ داشتید،  دارید و خواهید داشت

این آپوزیسیونیها هنوز دری به تخته نخورده و چیزی نشده برای همدیگر خط و نشان میکشند که بعد از عبور از حکومت اسلامی و به قدرت رسیدن چگونه می‌خواهند دمار از روزگار همدیگر در بیاورند، و بعد از سالها زیستن در کشورهای دمکراتیک هنوز چیزی حالشون نشده و ایمانها و اعتقاداتشان دیواری آهنی دور ذهنشان بسته  که نفوذ هر چیزی را که با باورهایشان همخوان نیست غیر ممکن می‌سازد
بزرگترین اشتباه اصولی محمد رضا شاه هم  این بود که میخواست یک امت مسلمان جهان سومی و خرافاتی را به دروازه تمدن و رفاه و حتی دمکراسی برساند در زمان انقلاب مشروطه هم بسیاری همان گمانه زنی‌ها را در سر داشتند تنها آخوندی بنام شیخ فضل الله نوری بود که بدرستی میگفت که این آزادیخواهیها و دمکراسی بازیها از بن پایه با اسلام مغایرت دارد دگر آخوندها که هوا را پس دیدند و بیم داشتند که امکان دارد عده ایی، بخصوص نسل جوان، از اسلام برگردند، خودشان یک سر  طناب دار را به گردن شیخ انداختند و سر دیگرش را دادند به دست "روشنفکر ها"؛ چند دهه بعد هم پدیده ایی بنام جمهوری اسلامی از شکم همان انقلاب بیرون آمد

گزارش یا اعتراض به این نظر


بابک خرمدین April 9, 2021 12:09 PM

»تمام این جنایات که به نام اسلام و انقلاب انجام میشود" هنگامیکه ملت فهمید که جمهوری اسلامی همان اسلام ناب محمدی است,ایران نجات خواهد یافت
وهرگاه بشریت متن قران را فهمید , همگی به تمدن و صلح نزدیک میشویم

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام May 4, 2021 01:04 AM

هر چیزی که از جان و آزادی انسانها مقدس تر باشد را باید در چاه فاضلاب ریخت

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  8665 بازدید |


© copyright 2004 - 2021 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.