آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

دوشنبه، 20 مرداد ماه 1399 = 10-08 2020

قرار گرفتن جمهوری اسلامی در الگوی شیب لغزان!

یک کارشناس مسائل بین‌الملل در تهران در مقاله‌ای در روزنامه جهان صنعت به استعفای برایان هوک و جایگزینی او توسط الیوت آبرامز اشاره کرد و نوشت: این جابه‌جایی حامل پیام خوبی برای تهران نیست.

صلاح‌الدین هرسنی نوشت: وقتی قرار است شخص محافظه‌کار و رادیکالی چون الیوت آبرامز مسوولیت هوک را بر عهده گیرد، وضعیت کمی بغرنج و خطرناک‌تر می‌شود. در واقع برکناری هوک و عهده‌گیری مسوولیت او از سوی الیوت تا میزانی تابع الگوی «شیب لغزان» است. در الگوی شیب لغزان مساله آن است که یک وضعیت و مشکل جای خود را به یک وضعیت و مساله بغرنج‌تر می‌دهد.

وی افزود: این جابه‌جایی حامل پیام خوبی برای تهران نیست. در این باره هدف ترامپ از این جابه‌جایی چیزی جز تعقیب و دنبال کردن راهبرد کارزار فشار حداکثری علیه تهران از سوی الیوت به صورت پیچیده و چندجانبه نیست. به عبارت دیگر الگوی رفتاری واشنگتن در دوران الیوت مبتنی بر تشدید سیاست فشار علیه ایران خواهد بود و کمپین فشار حداکثری با هم‌افزایی پمپئو- الیوت علیه تهران تقویت می‌شود. در واقع به کار گیری الیوت برای امور ایران در گروه کاری ترامپ تنها یک لبه از قیچی سیاست‌های کارافزایانه و مظهر سیاست‌های سادیسمی کاخ سفید علیه ایران خواهد بود. در صورتی که اگر نیک پنداشته شود این قیچی لبه دیگری نیز به نام پمپئو در کنار خود دارد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل نوشت: بنابراین بخش اعظمی از معضلات واشنگتن با تهران با نقش‌یابی‌های هم‌افزای پمپئو و الیوت باقی می‌ماند و چه بسا ممکن است با کنش‌ها و الگوی رفتاری رادیکال الیوت، آشکار و پنهان وضعیت تخاصمی‌تری نیز به خود بگیرد. به این ترتیب برکناری هوک نباید منجر به خوش‌بینی در بهبود شرایط در روابط تهران- واشنگتن شود.

وی افزود: در سطحی دیگر وجود برخی شواهد و قراین گویای آن است که واشنگتن در برکناری هوک و سپردن مأموریت ایران به الیوت، هدف مهم‌تری را نیز دنبال می‌کند و آن، فشار بر چین در همراه کردن خود در تمدید تحریم‌های تسلیحاتی است. آن‌گونه که پیداست آمریکا قرار است قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی را در هفته جاری به شورای امنیت ببرد و به‌نظر می‌رسد به جهت وتوی پکن و مسکو نتواند از سد شورای امنیت عبور کند.

وی می افزاید: به واقع به‌کارگیری الیوت از سوی ترامپ به جای هوک، باید برای فشار به چین از طریق شرکای تجاری کشورهای حوزه خلیج‌فارس تعبیر و تفسیر شود. در این باره، مأموریت الیوت آن است که برخی از شرکای تجاری چین در کشورهای حوزه خلیج‌فارس مانند ریاض و تل‌آویو و ابوظبی را متقاعد کند که لغو تحریم تسلیحاتی ایران نه تنها برای واشنگتن بلکه برای شرکای تجاری چین در کشور‌های حوزه خلیج‌فارس مخاطره‌آفرین و چالش‌زا خواهد بود.

این کارشناس در ادامه به مرگ حتمی برجام با آمدن الیوت آبرامز اشاره کرد و افزود: حال و تحت این شرایط مهم‌ترین نتیجه‌ای که از رهگذر کنش‌ها، ماموریت‌ها و الگو‌های رفتاری الیوت نصیب تهران می‌شود، غیرمتوازن شدن بیشتر برجام و حتی مرگ آن خواهد بود هر چند برجام مدت‌هاست که با رفتار‌های ایذایی واشنگتن به اغما و کما رفته است. به این ترتیب مرگ برجام حتمی است چراکه تهران در قبال سیاست آزار و ایذای الیوت گزینه‌ای جز به صفر رساندن تعهدات برجامی و حتی محتملا خروج از NPT ندارد.

وی در پایان نوشت: به این ترتیب این جابه‌جایی می‌تواند تاثیرات فراوانی را بر آینده روابط و سیاست خارجی و امنیتی تهران- واشنگتن بگذارد؛ تاثیراتی که قطعا نه تنها می‌تواند صحنه داخلی آمریکا را آن هم در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ متاثر کند بلکه می‌تواند پالس‌ها و پیام‌هایی را نیز به جهان مخابره کند.


نگرانی مُلاها از کناره گیری برایان هوک

منصور امان : کناره گیری نماینده ویژه آمریکا در مساله رژیم ج.ا، حاکمان کشور را دُچار سرگشتگی در ارزیابی از این رویداد کرده است. در حالیکه دستگاه تبلیغاتی آنها برای مصرف عُمومی یکصدا استعفای آقای هوک را "پیروزی"، "شکست فشار حداکثری" و "آچمز شدن آمریکا" مُعرفی می کند، اما پایوران درجه دو حاکمیت آهسته و در میان سُکوت رووسای ارشد خود، آن را بی اهمیت می خوانند، ولی همچنین می گویند "نگران" نیستند.

برای رژیم ولایت فقیه که از یک ناکامی به ناکامی دیگر می غلطد و لکه های سیاه ناکارایی و فساد یکی پس از دیگری بر کارنامه اش نقش می بندد، سُرخ کردن صورت با سیلی، یک تنفُس مُفرح می تواند به حساب بیاید. این همان کاری است که رسانه های حُکومتی با جدیت برای "آقا" و بناگوش اش مشغول انجام دادن هستند.

"پیروزی"های خیالی پیشنهاد "نظام" برای بالانس کردن شکستهای واقعی است. آنگاه که آقای بولتون از دولت آمریکا خارج شد، گردانندگان ج.ا با همین دفتر فُتوحات زیر بغل به پیشاپیش صحنه دویدند و به یکدیگر دست مریزاد گفتند. ناگفته پیداست که نه استراتژی آمریکا با رفتن آقای بولتون تغییر کرد و نه عُمر این صحنه سازی دراماتیک بیشتر از یک پرده پایید. مُشکل حاکمان ایران این یا آن کارمند دولت آمریکا نیست، بلکه سیاست تنش زا و بُحران آفرینی است که از این سوی خلیج فارس تا آن سوی اُقیانوس اطلس را علیه شان بسیج کرده. این واقعیت را هیچکس بهتر از خود آنها نمی داند.

آقای هوک – همچون آقای بولتون – طراح سیاست "فشار حداکثری" نیست، بلکه مُجری آن است و با نگاه به وضعیتی که رژیم مُلاها امروز در آن بسر می برد، می توان گفت در آنچه که بدان مامور بوده، مُوفق عمل کرده است. بنابراین کناره گیری او به دلیل ترازنامه دوره فعالیتش نیست. این امر که اعلام استعفای وی و مُعرفی جایگُزینش اندک زمانی پیش از نشست شورای امنیت سازمان ملل در باره تمدید تحریم تسلیحاتی مُلاها صورت گرفته، این جابجایی را یک تحول روتین نشان نمی دهد و این همان فاکتوری است که سرچشمه "نگرانی" رژیم مُلاها به حساب می آید.

به رفع این ابهام شاید دقت به شخص جانشین آقای هوک بتواند کُمک کند. آقای الیوت آبرامز فرد شناخته شده ای در سیاست خارجی آمریکا است و به دسته "باز"های آن تعلُق دارد. او راست نئوکان به حساب می آید و به رویکرد سختگیرانه و روشهای غیرمُتعارف شُهرت دارد. از این جهت گماردن او می تواند دارای پیامی باشد که در درجه اول به آدرس دو عُضو اصلی شورای امنیت که می گویند مُخالف تمدید تحریم تسلیحاتی حاکمان ایران هستند، ارسال می گردد.

دو کشور یاد شده در رقابت و اختلاف منافع با آمریکا از رژیم مُلاها به عُنوان کارت بازی استفاده می کنند و همزمان علائق تجاری و اقتصادی مُعینی نیز در رابطه با آن دارند. از طرف دیگر، تشدید کشمکش کنونی آمریکا و رژیم ج.ا نیز به منافع آنها در هر دو حوزه یاد شده آسیب جدی می رساند. انتخاب آقای آبرامز می تواند مُشوقی برای چین و روسیه به منظور حفظ وضعیت موجود و نگه داشتن توپ در زمین بازی فعلی باشد.

باد رویدادها رژیم ولایت فقیه را به هر سو می کشاند و او در پنجه آن ناظر دست بسته ای بیش نیست که به گونه رقت باری به اُفت و خیزها واکُنش نشان می دهد.علی October 30, 2019 04:41 AM

چهل ساله شما با این عقیده منحط و افکار پوسیده خودتان پدر صاحب مملکت رو در آوردید و سعی دارید با یک مشت دزد و جماعتی لات و لمپن و به ضرب اسلحه مملکت رو مدیریت کنید و عقیده کثیف خودتان را به دنیا صادر کنید و هزینه آن را از جیب این مردم بدهید تا جایی کسی جلو زیاده خواهی شما را میگیرد دشمن میشود و فریاد وا عدالتا سر میدهید و این مردم مظلوم را به صبر و تحمل دعوت میکنید در نتیجه حماقت های شما مردم هر روز بدبخت تر و جیب‌های شما پرتر میشود و توله‌ها و کره های شما در بهترین کشورها به عیش و عشرت مشغولند تا شما بر سرکار هستید اش همین و کاسه همین است مردم ما تا برخیزند و دست تجاوز شما را قطع نکنند جز بدبختی آینده ای در انتظارشان نخواهد بود

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو May 26, 2020 10:04 PM

امریکا باید علاوه برتحریم ها کنونی تحریم های تکنیکی وفنی که نتیجه افکاروخلاقیت مخترعان وکاشفان امریکائی واسرائیلی بوده است به آن اضافه کند ودقیقا" حکومت تازی را به همان دوران هزاروچندسال پیش برساند روحانی که دکوراسیون رهبرش برای عوام فریبی و گول زدن وسرگرم کردن بوده است باکودتای سپاه درایران و تصاحب کشورومجلس مهره تاریخ مصرف گذشته وسوخته است و اصلا" نه وجهه رئیس جمهورداشته ودارد ونه قدرتی حکومتی که مرگ برامریکا می گوید لایق مرگ است اگرسالها شعارمرگ بربقال محله سربدهید هرگزبقال محله حاضرنیست نه شمارا به دکانش راه دهد ونه به شما اجناسی بفروشد

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی May 27, 2020 03:54 PM

فقط فشار حداکثری تا زمان مرگ جمهوری اسلامی ودر صورت نیاز توسل به قوه فهریه و تهاجم نظامی هوشمند و نابود کردن چند نقطه اساسی در تهران بنحوی که ماشین سرکوب نظام از کار بیفتد ومردم بتوانند خودشان نابودی تمام عیار رژیم را رقم بزنند

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی May 29, 2020 03:16 PM

راه حل فقط وفقط فشار حداکثری با تمام قوا فشارها باید با چنان اتمسفری باشد که صدای خرد شدن استخوانهای رژیم اسلامی بگوش مکرون و انگلا مرکل و چینی ها و روسها و همه گلوبالیستهای جهان برسد ملت ایران بجر مرگ ونابودی رژیم اسلامی بهیچ خواساته ای تن در نخواهند داد خدا هم بزمین بیاید وبملت ایران قول بدهد که آمده تا بهشت بسازد این مردم خدا را نیز نخواهند پذیرفت

گزارش یا اعتراض به این نظر


قرن21 August 7, 2020 04:23 PM

نمی دانیم چراما توقع داریم با آمدن سگ و رفتن شغال در
تصمیم گیری دولت آمریکا تغییر به وجود بیاید
وانتظار معجزه دارند من خودم 28سال از عمرم
رامنتظر نشستم تا ببینم بالاخره یک دولت در آمریکا
این رژیم کثیف آخوندی را در داخل و خارج نابود کنند
ولی افسوس که همه اینها توهمی پوچ برای هیچ بود
و دو حزب شکست خورده دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان
ومتحدان بی خاصیتشان فرقی با هم ندارند واگر حرفی
هم در دفاع از مردم بیچاره ایران ونه پولدارهای وابسته
به آخوندها می زنند همه در ظاهر است ودر باطن
برای حفظ این جرثومه فساد ودزدی و دروغ است واقعا
متاسفم برای خوانندگان ایران پرس نیوز که حقه باز
وشیادودروغگویی مثل دونالد ترامپ راشیر دل وناجی ونجات
دهنده ایران می‌دانند

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام August 8, 2020 06:10 AM

برایان هوک هویج بود ولی دیگر نوبت چماق فرا رسیده است

گزارش یا اعتراض به این نظر


کاریکامراناتور August 8, 2020 02:05 PM

وقتی اکثریت یک جامعه معتقد باشند که طفلی 6 ساله بعد از 1400 سال از ته چاه بیرون امده و احوالات کل جمعیت دنیا را بهینه میکند و این افراد با چنین مالیخولیائی در راس کار باشند تصور رفتار معقول و بهی داشتن از ان ها از عجایب غیر قابل تصور هست برای بهی شدن رفتار این اکثریت و واکنش معقول داشتن اول باید پایه های باور ان ها تغییر کرده و بجای تعصب و خواب و خیالات اسلامی، بدنبال علمگرائی و عملگرائی بروند تا بتوانند مثل اکثریت ملل دنیا رفتاری عقلائی در مقابل دیگران را مراعات کنند و گر نه دور باطل میزنیم و همیشه همین اش هست و همین کاسه

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی August 8, 2020 04:43 PM

با تغییرات صورت گرفته وآمدن آقای الیوت ابرامز بعنوان عضوی ازآشیانه بازها و دیپلماتی کارکشته وتوانمند با سابقه ای کاملا روشن انتظار میرود که ملایان بیش از آنچه در خوف بودند به هراس مضاعف هم دچار شوند

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانی August 11, 2020 12:19 AM

دیگه فکر کنم 40 سال کافی باشه برای مسالمت آمیز بودن! نه به امید آمریکا هستیم نه ارتش ج ا !این دفعه دیگه هر کس به سمتمون یک گلوله شلیک کنه ما ده تا گلوله به اون شلیک میکنیم جان در مقابل جان ولی به تسلیم شوندگان تا زمان محاکمه عادلانه آزاری نمیرسونیم اگه آمریکا خیلی خوب بود به حکومت ایران در 57 پایان نمیداد شاه اگر بد بود هیچوقت به خاطر وطن و هموطناش از قدرت کناره گیری نمیکرد 40 سال دنیا ما رو به دست یک رژیم سرکوبگر و تروریست داد پس هر کاری کنه این 40 سال جبران نمیشه و شهیدان وطن زنده نمیشن!پس هیچ انتظاری جز یک رابطه معمولی با کشور من نمیتونه داشته باشه نه به استعمار و نه به زورگویی و نه به خشونت و خونریزی شمارش معکوس شروع شده!اگه رژیم با مسالمت سرنگون نشه هر گزینه ای دوست داره انتخاب کنه فکر میکنن فنا ناپذیر هستن؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  22862 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.