آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

چهارشنبه، 14 اسفند ماه 1398 = 04-03 2020

ایران؛ عفو بین الملل: به بچه‌ هایمان شلیک کردند

سازمان عفو بین‌الملل در ادامه تحقیقات خود درباره کشته‌شدگان اعتراضات آبانماه از قتل ۲۳ کودک به دست نیروهای امنیتی و دامنه‌ گسترده‌ سرکوب خونین در ایران خبر می‌دهد. این سازمان خواستار محاکمه عاملان و آمران این کشتار شده است.

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود که امروز (۴ مارس/ ۱۴ اسفند) منتشر شده است، می‌نویسد، به شواهدی تازه‌ای در مورد کشتار شهروندان ایران در جریان اعتراضات آبانماه ۱۳۹۸ دست یافته است.

این سازمان حقوق بشری می‌گوید، بر پایه تحقیقات تازه‌، دست کم ۲۳ کودک در جریان این اعتراضات به دست نیروهای امنیتی حکومت ایران کشته شده‌اند؛ ۲۲ پسر و یک دختر.

عفو بین‌الملل می‌نویسد، این کودکان "با استفاده‌ی غیرقانونی نیروهای امنیتی از سلاح‌های مرگبار علیه معترضان و رهگذران غیرمسلح"، کشته شده‌اند.

سن این کودکان بنا بر گزارش، بین ۱۲ تا ۱۷ سال گزارش شده‌است.

عفو بین‌الملل جزییات تحقیقات مربوط به کشتار کودکان در اعتراضات سراسری آبانماه را در گزارشی با عنوان "به بچه‌هایمان شلیک کردند"، منتشر کرده است.

این سازمان حقوق بشری با استناد به "بررسی شرح جراحات‌ها در گواهی‌های فوت و جوازهای دفن در دست‌کم ۱۰ مورد و اطلاعات منابع مؤثق" می‌نویسد، «مرگ کودکان در نتیجه‌ی شلیک گلوله به سر یا سینه آن‌ها بوده و این نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی به قصد کشتن شلیک کرده بودند.»

بنا بر گزارش عفو بین‌الملل، در دو مورد از ده مورد بررسی‌شده، "جراحات هولناک ناشی از اصابت گلوله" به این کودکان شرح داده شده است.

"خون‌ریزی"، "خردشدگی استخوان جمجمه"، "خون‌ریزی وسیع داخلی"، "پارگی قلب و ریه" از جمله صدماتی است که در گواهی‌های مرگ به آنها اشاره شده است.

شلیک به کودک در راه مدرسه به خانه

در گزارش عفو بین ‌الملل از جمله به نام شماری از جوان‌ترین قربانیان کودک این سرکوب اشاره شده است: برای نمونه به سید علی موسوی، ۱۲ ساله از رامهرمز و امیررضا عبداللهی ۱۳ ساله از شهریار تهران.

سن این کودکان را عفو بین‌الملل با استناد به این گزارش، از تصویر سنگ قبر که بر روی آن تاریخ تولد و وفات حک شده است یا در مورد یکی از قربانیان، از مصاحبه‌ی پدر او با سیمای جمهوری اسلامی ایران استخراج کرده است.

به نوشته‌ی عفو بین‌الملل، سید علی موسوی، قربانی ۱۲ ساله‌ی سرکوب‌ها، در تاریخ ۱۶ نوامبر، در جریان اعتراضات در شهر رامهرمز با شلیک گلوله به سینه کشته شده است. منبعی که این اطلاعات را در اختیار عفو بین‌الملل قرار داده، می‌گوید، به علی در راه بازگشت از مدرسه به خانه شلیک شده است. مدرسه‌ی او به نوشته عفو بین‌المل در نزدیکی فرمانداری رامهرمز، محل اجتماع معترضان، بوده است.

شلیک به قلب و دفن شبانه

ساسان عیدی‌وندی، یکی دیگر از کشته‌شدگان آبانماه است به نوشته عفو بین‌الملل با شلیک گلوله به قلب، کشته شده است. ساسان ساکن یزدانشهر، در نزدیکی نجف‌آباد در استان اصفهان بوده است. به استناد تاریخ تولد و مرگ این کودک که روی سنگ قبر او نوشته شده، ساسان به هنگام مرگ، ۱۷ ساله بوده است.

در گزارش عفو بین الملل آمده است که تلویزیون جمهوری اسلامی در گزارشی در این رابطه، مرگ ساسان عیدی‌وندی را در راه برگشت از مدرسه به خانه و "مرگی مشکوک" نامیده است که به معنای سلب مسئولیت از نیروهای امنیتی ایران در این مسئله است.

منابع آگاه به عفو بین‌الملل گفته‌اند که نیروهای اطلاعاتی امنیتی ایران خانواده‌ی این نوجوان را مجبور کردند تا اواخر شب او را با عجله و بدون کالبدشکافی به خاک بسپارند. عفو بین‌الملل این مسئله را نشانه‌ی تلاش مسئولان در مخفی کردن علت اصلی مرگ ساسان عیدی‌وندی می‌دانند.

درخواست "محاکمه آمران و عاملان کشتارهای آبانماه"

پراکندگی جغرافیایی محل سکونت این ۲۳ کودک که به نوشته‌ی عفو بین‌الملل در ۱۳ شهر و ۶ استان در نقاط گوناگون ایران رخ داده است، نشان از "دامنه‌ی گسترده‌ی آن سرکوب خونین" دارد.

فلیپ لوتر، مدیر پژوهش‌ها و امور حقوقی خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل از آشکار شدن هر چه بیشتر "ابعاد هولناک استفاده غیرقانونی از سلاح‌های مرگبار برای سرکوب اعتراضات" در ماه‌های اخیر سخن گفته است. لوتر این واقعیت که "اکثر موارد مرگ کودکان در روزهای دوم و سوم اعتراضات" اتفاق افتاده را "گواه دیگری بر کشتار وسیع و سریعی می‌داند که نیروهای امنیتی برای سرکوب کردن اعتراضات به هر قیمتی در ایران به راه انداختند."

این مقام عفو بین الملل با توجه به اینکه "مقامات و مسئولان حکومت ایران از انجام تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه و مؤثر سرباز زده‌اند"، "ایجاد مکانیسمی تحقیقاتی برای رسیدگی به کشتار معترضان و رهگذران از جمله کودکان در آبانماه را از سوی کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل را ضروری" دانسته است.

لوتر خواستار "تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه" و "محاکمه آمران و عاملان این کشتار در دادگاه‌های عادلانه" شده است.


آمار روحانی و آمار پزشکی قانونی

روحانی اخیرا در یک نشست مطبوعاتی با وقاحت حیرت‌انگیز آمار جان باختگان اعتراضات آبانماه را انکار کرد و گفت: رسانه‌های خارجی عددهای عجیب غریبی را اعلام کردند، البته یک عددی را اول اعلام کردند، بعد بهشون چیزی گفته نشد، همینجور هی بردند بالا هر روز روزانه هی ۱۰۰نفر ۱۰۰نفر بردند بالا تا از ۱۰۰۰هم بهرحال عبور کرد....

روحانی در ادامه افزود: این‌که چند نفر کشته شدند این آمار در اختیار پزشکی قانون است. و اگر برای پزشکی قانونی همه ابعاد روشن است که قاعدتا در این مدت باید روشن باشد، آنها می‌توانند اعلام می‌کنند.

این در حالیست که رییس سازمان پزشکی قانونی امروز در پاسخ به روحانی گفت: آمار کشته ‎های آبان دست وزیر کشور است.

"عباس مسجدی آرانی" گفت: دولت باید این آمار را اعلام کند. ما نکته‌ای در این رابطه نداریم.

او در گفتگو با ایلنا ادامه داد: براساس مصوبه شورای امنیت ملی وظیفه دولت است که این آمار را اعلام کند.

رییس سازمان پزشکی قانونی خاطرنشان کرد: ما به مراجع ذیصلاح اعلام کردیم و هیچ وظیفه‌ای مبنی بر اعلام عمومی آن نداریم و همانطور که گفتم، در مصوبه شورای امنیت ملی که زیرمجموعه دولت است و وزیر کشور رییس آن است، مشخص شده است که چه کسی باید این آمار را اعلام کند.

مسجدی در پاسخ به این سوال که آیا افراد مجهول‌الهویه نیز در ارتباط با کشته شدگان آبان ماه وجود داشته است؟ خاطرنشان کرد: همه اطلاعات در اختیار شورای عالی امنیت ملی است. تمام اطلاعات در این رابطه را می‌توانید از آقای وزیر کشور سوال کنید.


هیچ جنایتی پنهان و هیچ قاتلی بی کیفر نمی ماند

منصور امان: رژیم ولایت فقیه به تدریج در حال شفاف سازی از سرنوشت دستگیرشدگان خیزش آبان است. مهران علی پور یکی از آخرین کسانی است که قصابان آقای خامنه ای وضعیت او را روشن کرده اند؛ پیکر شکنجه شده و بی جان این مُعترض جوان پس از ماه ها بی خبری به خانواده اش تحویل داده شده، همراه با این تهدید که پنهانی و در سُکوت به خاک سپرده شود.

شهید مهران علی پور یکی از هزاران مُعترض و جان به لب رسیده ای بود که دستگاه های نظامی و امنیتی ج.ا در جریان اعتراضهای آبان ماه به اسارت گرفتند و شُمار آنها تا پانزده هزار نفر تخمین زده شده است. حاکمان خونریز کشور همانگونه که در باره تعداد شهروندانی که به قتل رسانده اند، سکوت کرده اند، بُزدلانه از اعلام تعداد دستگیر شدگان و چگونگی وضعیت آنها نیز شانه خالی می کنند.

قتل تبهکارانه او علت این طفره روی را فاش می کند، همچنانکه پیکر خونین مُعترضانی که از رودخانه گرفته شد، در بیابان دور یا پُشت درب منزل پیدا شد، از آبگیر سدها به خُشکی آمد و بی نام نشان از سردخانه تحویل خانواده ها شد، به زبانی گویا از تلاش قاتلان برای ارتکاب جنایت در خاموشی و پنهان کردن دستهای آلوده به خون شان در پس پرده سیاه و ضخیمی از انکار، سردواندن و دُروغ حکایت می کند.

آقای خامنه ای و سپاه جلادان او بیهوده می پندارند که می توانند چیزی را از کسی پنهان کنند. بیش از سه دهه پیش که هنوز نه شاهراه اطلاعاتی اینترنت وجود داشت و نه شبکه های اجتماعی میلیونها انسان را در هر گوشه جهان به یکدیگر پیوند داده بود، آنها نتوانستند کُشتار هزاران زندانی سیاسی را مخفی نگه دارند؛ بدیهی ست که امروز تلاش در این جهت دیگر فقط آب در هاون کوبیدن نیست، بلکه به تمسخُر گرفتن خود نیز هست. تازه ترین نمونه، افشای شلیک موشک به هواپیمای مُسافربری اوکراین است؛ جنایتی که حاکمان ج.ا ابلهانه سعی در انکار آن داشتند.

ریشه فرار از اعلام تعداد شُهدا و اسیران و نیز تلاش برای ارتکاب جنایت در خفا، هراس از توده به پا خاسته و حسابرسی آن است. در همان حال که مردُم به گونه انبوه و در امواج پی در پی خشم و اعتراض خود را نسبت به شرایط کار و معاش خود و تحقیر و ستم ابراز می دارند، وحشیگری و جنایات حاکمیت چونان بنزینی است که بر آتش شُعله ور ریخته می شود.

"نظام" نسبت به عاقبت خود سخت بیمناک است و مهران علی پور، جوان کازرونی، شاهد دیگری است که این ترس را مُدلل می کند.
شهنام November 21, 2019 02:41 PM

ایرانیان باید در دفاع از جان و میهن و آزادی خود متحد شوند ایران اشغال شده همگی باید این را بفهمیم

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرام November 24, 2019 11:36 PM

رژیم جنایتکار اسلامی خانواده کشته شده گان را مجبور به پرداخت هزینه های سنگین برای تحویل پیکر عزیزانشان نموده و از خانواده ها تضمین میگیرد که در خاموشی و بدون سرو صدا مراسم خاکسپاری را به پایان برسانند در اصفهان خانواده یک جوان سی ساله را مجبور به فروش خودروی وی کرده اند و با دریافت چهل میلیون تومان بهای خودروی جوان جانباخته پیکرش را به خانواده اش بازگردانده اند

گزارش یا اعتراض به این نظر


rahim.negahban November 24, 2019 11:54 PM

با درود
تمام خسارات بجای مانده اهم از اتش سوزی ها تا شکستن مغازه ها همه کار مأمورین رژیم به دستور علی خامنه ای بود_تا حال 5000 تن زندانی گزارش شده اما خیلی ها بیشتر از این اعداد و ارقام است

گزارش یا اعتراض به این نظر


mari November 25, 2019 10:19 PM

اسلام به همین شیوه جنایتکارانه این چند خیر وارد سرزمین ایران شد و تا به امروز با ریختن خون مردم به حضور ننگین خود ادامه داده هیچ یک از کشورهای قدرتمند تمایلی به رفتن این حکومت ندارد همانطور که بارها اعلام کرده انذ پس تو ای ایرانی اگر خواهان سربلندی خود و کشورت هستی باید متحد و یک پارچه بپا خیزی و خودت را از قید بردگی رها کنی

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی December 9, 2019 03:33 PM

بدون تردید آمار قتل عام اعتراضی آبان ماه 98 از مرز 700 نفر هم فراتر خواهد رفت جمهوری اسلامی با سابقه ننگین و پرونده های سیاهی که از دهه 60 و هفتاد و جنبشهای اعتراضی دهه 80 و90از خود برجای گذاشته هنوز امار جنایات خیابانی رژیم با واقعیت فاصله بسیار دارد ضمن اینکه قتلهائی شبیه قتلهای کهریزکی که نمونه آنها در همین خبر نبلور یافته از نشانه های اولیه اوجگیری منحنی جنایات است

گزارش یا اعتراض به این نظر


خسرو December 10, 2019 03:08 AM

هموطن شهنام عزیز درست میگوید کشور و وطن ما از جانب بیگانگان اشغال شده ما باید با تمامی توان و آنچه داریم و میتوانیم بدست آوریم این بیگانگان را بسزای اعمالشان برسانیم ما باید انتقام خون جانباختگان را بگیریم آنها بحاطر ما و برای ما جان سپردند ما هم جان میسپاریم ولی ایران را پس میگیریم خامنه ای از چنگیز و تیمور خونخوارتر است اینها ایرانی نیستند

گزارش یا اعتراض به این نظر


نسل بیدار December 10, 2019 10:10 AM

شهنام نوشت "ایرانیان باید در دفاع از جان و میهن و آزادی خود متحد شوند ایران اشغال شده همگی باید این را بفهمیم"

شهنام جان چهل سال پیش در همان روز هایی که خمینی قدم کثیف‌اش را بر روی خاک ایران گذاشت و دستور تیرباران شدن بهترین فرزندان ایرانزمین را داد عین همین جمله را در هر کجا که رفت و آمد داشتم، گفتم و نوشتم * اما دریغ از آنکه تعداد معدودی حرف مرا فهمیدند حتا اپوزیسیون هم نفهمید که چه می گویم *

امیدوارم که پس از چهل سال کم کم همه فهمیده باشند که ایران اشغال شده یعنی چه و اینکه برای نجات ایران باید همه عاشقان ایران متحد شوند یعنی چه *

این مملکت را نمی شود با یک روز مبارزه و سه روز مرخصی نجات داد * ما در یک جنگ تمام عیار تحمیل شده هستیم * وقتی همه این را فهمیدند ایران آزاد می شود *

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو December 30, 2019 09:56 PM

تمامی این کشتارها وشکنجه ها ودستگیرها وضرب وشتم ها حکایت بران دارد که افساراسلامی برده گی مردمان ایران با این تظاهرات پاره شده است و حکومت چاره ای برای برده کردن دوباره مردم بامهملات دینی و دشمن نشان دادن امریکا واسرائیل ندارد بجزبا ایجاد رعب ووحشت یا خدا بودن علی خامنه ای و برده شدن آخوندها وعلی خامنه ای را می پذیری واگرنه شکنجه و اعدام میشوی اسلام اگرنتواند مردمان را برده کند آنها را می کشد درافغانستان نمونه بارزاین مطلب است

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی February 15, 2020 02:26 PM

تغییرات ونقل وانتقالاتی که رژیم در "اوین" صورت داده یک اقدام برنامه ریزی شده وپیش بینانه است رژیم هر چه به خط مرگ و سوت پایان بازی نزدیک میشود وحشی تر وهراسان تر میشود وتنها راهی که به ذهن فلج شده پایورانش، بویزه سید علی خ میرسد همانا سرکوب وکشتار است دنیا نمیتواند ونباید از سکوت رژیم اسلامی درمورد اقدامات جنایتکارنه اش چشم بپوشد جهان باید با چشمی باز رژیم اسلامی را در مورد کشته شدگان آبان وهزاران اسیری که در برزخ ها وسیاهچالهای اوین و دیگر زندانها جریان دارد زیر فشار فوق حداکثری بگذارد جهان نباید جسارت خباثت گونه عدم تحویل جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را مورد مسامحه قرار بدهد رژیم اسلامی یک نظام جنایتکار وخبیث ویک فرقه تبهکار و مافیائیست

گزارش یا اعتراض به این نظر


Lavrov February 17, 2020 12:55 PM

تأیید حذف مطالب منفی مربوط به روسیه از کتاب درسی در ایران

در ماه‌های گذشته حذف و تغییر محتوای کتاب‌های درسی توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی جمهوری اسلامی جنجال‌برانگیز شده است این سازمان نقش مهمی را در تدوین و تغییر محتوای کتاب‌های درسی مدارس ایران بر عهده دارد

بر اساس نمونه‌های منتشرشده در چاپ جدید کتاب فارسی ۲، به جای عبارت «روس‌ها» از عبارت «سپاه روس» استفاده شده است

در یک نمونه ، جمله «دیری نگذشت پرچم روس‌ها در خاک آغشته به خون بی‌گناهان به اهتزاز درآمد» به این جمله تغییر یافته است: «دیری نگذشت که این منطقه به تصرف سپاه روس درآمد »


گزارش یا اعتراض به این نظر


Lavrov February 17, 2020 12:56 PM

در یک نمونه دیگر، یک فهرست طولانی از حذفیات کتاب‌های درسی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان از جایگزینی ادبیات حکومتی پس از انقلاب ۵۷ به جای ادبیات کلاسیک ایران داشت

سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی همچنین در حال برنامه‌ریزی برای گنجاندن مطالب ضدآمریکایی در کتاب‌های درسی است

مقام‌های حکومت ایران می‌گویند این طرح با توجه به تذکر رهبر جمهوری اسلامی برای گنجاندن «برخی محتوای کتب منتشره از جنایات آمریکا» در کتاب‌های درسی اجرایی شده است

گزارش یا اعتراض به این نظر


بهادر February 17, 2020 04:49 PM

آخوند حسین طائب گفته اینبار مردم جمع شوند بیشتر میکشیم حمام خون راه می اندازیم !

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو February 17, 2020 07:47 PM

نتها درایران نیست حکومت آخوندی حاضرنیست ارقام نجومی کشته شده گان ومضروب وعلیل شده گان را اعلام کند بلکه گروهای فاشیست آلمانی هم که مجلس المان حضوردارند چنین عقیده ای دارند که اعتراضات و بی ثباتی حکومت آخوندی باعث مهاجرات بسیاری به آلمان واتحادیه اروپا خواهد شد باورکردنی نیست که عنصردروغگووپنهانگرو حامی اعمال رژیم برمردم ایران به کنفرانس امنیتی درمونیخ دعوت شده است و با خنده های آنچنانی به مهملات پراکنی اقدام می کند لاس زدن های اروپائی ها با رژیم اخوندی فاشیشتی با هرآنچه که برمردم ایران وعراق وسوریه روا کرده ومی کند بی نهایت پس فطرتانه و چندش آوراست بجای تحریم هواپیماهای اروپائی به ایران نازمانی که جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را تحویل ندهد دوباره پروازهایشان به ایران شروع کرده اند وانکارکه نه انکار!

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  37496 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.