آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

شنبه، 20 مهر ماه 1398 = 12-10 2019

تهدید به تحریم‌های فلج کننده آمریکا علیه ترکیه

۱۰۰هزار نفر در پی عملیات نظامی ترکیه به شمال سوریه آواره شده‌اند

سازمان ملل متحد اعلام کرد که عملیات نظامی ترکیه علیه کردهای مستقر در شمال سوریه موجب بی‌خانمانی، آوارگی و جابه‌جایی ۱۰۰هزار نفر شده است. بسیاری از بازارها، مدارس و کلینیک‌ها در این مناطق تعطیل شده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، حملات هوایی ترکیه یک ایستگاه آب‌رسانی در شهر حسکه را از کار انداخته است، و این در حالی است که تأمین آب ۴۰۰هزار نفر به این منبع آب بستگی دارد. به دلیل ادامه حملات تعمیر این ایستگاه آب فعلا امکان‌پذیر نیست.


تهدید ترامپ به تحریم های اساسی علیه ترکیه

ترامپ وزارت خزانه داری ایالات متحده را مجاز به اعمال تحریم های اساسی علیه ترکیه خواهد کرد

به گزارش اسپوتنیک، استیون منوچین، رئیس وزارت خرانه داری ایالات متحده به خبرنگاران گفت: رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ به این وزارت خانه، اختیارات گسترده ای را برای اعمال تحریم های اساسی علیه ترکیه به دلیل عملیات نظامی این کشور در سوریه خواهد داد.

وی گفت: "من همین الان با رئیس جمهور ترامپ ملاقات کردم و او حکم جدیدی را صادر کرد که به وزارت خزانه داری آمریکا این حق را می دهد که با مشورت با رئیس جمهور و وزیر امور خارجه، مایک پمپئو، تحریم های بسیار جدی را علیه هر فردی که با ترکیه در ارتباط است اعمال کند. به گفته وی این حکم شامل تحریم های اولیه و ثانویه خواهد بود. "

به گفته منوچین، ترامپ نگران عملیات نظامی ترکیه در سوریه است که می تواند غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی و همچنین اقلیت های مذهبی و ملی را هدف قرار دهد.


طرح آمریکا برای آتش بس در شمال سوریه

رئيس‌ جمهور ترکیه به انتقادات اروپايی ها که درباره حمله آنکارا به شمال سوریه شده با عصبانیت پاسخ داد و گفت اگر اروپا اتهاماتش را پس نگیرد، سه میلیون و ۶۰۰ هزار پناهنده سوری مقیم تركیه را روانه اروپا می‌کند.

از سوی دیگر رئیس جمهور آمریکا روز پنج شنبه اعلام کرد: میانجیگری میان ترکیه و کردها یکی از سه گزینه برای ایالات متحده پس از حمله ترکیه به شمال سوریه است.

به گزارش رویترز، ترامپ در توئیتی نوشت: ما (در سوریه) یکی از این سه گزینه را داریم: هزاران سرباز را بفرستیم و از نظر نظامی پیروز شویم، از نظر مالی و با تحریم های شدید به ترکیه ضربه بزنیم، و یا بین ترکیه و کردها میانجیگری کنیم تا به توافق برسند.

در خبري ديگر به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک مقام مسئول در واشنگتن اعلام کرد رئیس جمهور آمریکا به وزارت امور خارجه این کشور ماموریت داد تا برقراری آتش بس میان ترکیه و گروه های کرد را در شرق سوریه ترتیب دهد.


آوارگی هزاران تن از ساکنان منطقه

عملیات زمینی ارتش ترکیه در شمال شرقی سوریه باعث آوارگی هزاران تن از ساکنان این منطقه شده است. سی ان ان گزارش داد: غیرنظامیان وحشت زده در شمال سوریه برای نجات جان خود و خانواده هایشان این منطقه را ترک و فرار می کنند.

هم‌زمان اعلام شد که تعدای از سناتورهای آمریکایی طرحی را برای تحریم شدید ترکیه و شخص اردوغان به کنگره خواهند برد.

رئیس جمهور عراق نیز در پیامی مداخله ترکیه در شمال سوریه را به منزله تشدید خطرناک تنش‌ها دانست و گفت: این اقدام فاجعه انسانی در پی دارد.

روزنامه نیویورک تایمز نیز نوشت: تصمیم ترامپ برای خروج کامل سربازان آمریکایی از سوریه، موجب نگرانی شدید اسرائیل شده است. مقامات اسرائیلی می گویند این تصمیم موجب گستاخی هرچه بیشتر رژیم ایران می شود و آن را در اجرای تعرض علیه کشورهای همسایه و همچنین ایالات متحده مصم تر می سازد.

از سوی دیگر فنلاند که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، تهاجم ترکیه به شمال سوریه را محکوم و تاکید کرد فروش هرگونه سلاح به آنکارا را متوقف خواهد کرد.

هم‌زمان اعلام شد که تعدای از سناتورهای آمریکایی طرحی را برای تحریم شدید ترکیه و شخص اردوغان به کنگره خواهند برد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، سناتورهای آمریکایی از دو حزب جمهوریخواه و دمکرات در نظر دارند تحریم‌هایی را علیه شخص رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، وضع کنند.

سناتورهای آمریکایی ترکیه را تهدید کرده‌اند که چنانچه حملات خود علیه کردها در شمال سوریه را متوقف نکند، با مجازات‌های سنگینی مواجه خواهد شد.

لیندسی گراهام جمهوری‌خواه و کریس وان هولن دمکرات از تحریم‌هایی خبر دادند که بر اساس آن، قرار است دارایی‌های رهبران ترکیه در آمریکا مسدود شود.

علاوه بر اردوغان، از جمله معاون رئیس جمهوری و وزیر دفاع ترکیه نیز مشمول این تحریم‌ها خواهند شد. افزون بر این، طبق طرح سناتورهای آمریکایی شرایط دریافت ویزای سفر به ایالات متحده برای رهبران ترکیه دشوارتر خواهد شد.

این طرح مجازات‌های متعدد دیگری را نیز در نظر گرفته است؛ از جمله فروش تجهیزات نظامی آمریکایی به ارتش ترکیه ممنوع خواهد شد. همچنین افراد و شرکت‌های خارجی نیز که وارد معاملات نظامی با ترکیه شوند، مشمول تحریم‌های آمریکا خواهد شد.

سناتور وان هولن اعلام کرد که پیش‌نویس قطعنامه به محض تشکیل جلسه کنگره آمریکا در هفته آینده ارائه خواهد شد.

به گفته این سناتور دمکرات، او خواستار رأی‌گیری فوری بر سر این طرح خواهد شد تا "پیامی روشن" در راستای توقف عملیات ترکیه و عقب‌نشینی ارتش این کشور، برای آنکارا فرستاده شود.

به گفته سناتور گراهام جمهوری‌خواه نیز انتظار می‌رود طرح مزبور با حمایت گسترده و فراجناحی اعضای کنگره مواجه شود. پس از سنای آمریکا، مجلس نمایندگان این کشور نیز بایستی بر سر این طرح رأی‌گیری کند.


سوریه به باتلاقی برای ترکیه تبدیل خواهد شد؟

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه چهارشنبه شب اعلام کرد عملیات نظامی جدید ارتش ترکیه در شمال سوریه آغاز شد. مقام های اروپايی نگرانی خود را از این عملیات ابراز کردند و توقف آن را خواستار شدند. رئیس جمهور آمریکا نیز به اردوغان هشدار داده که مبادا مرتکب جنایات جنگی شود.

ترامپ، لشکرکشی جدید ترکیه به شمال سوریه را به عنوان یک فکر بد محکوم کرد و با بیان اینکه آمریکا شرایط را به دقت زیر نظر دارد، گفت: ترکیه تعهد داده بحران انسانی ایجاد نمی‌شود و داعش باز نمی‌گردد.

رئیس جمهور ترکیه هم قول داده که این جنگ در چارچوب مقررات بین المللی صورت خواهد گرفت. ولی با توجه به سابقه خشونت ارتش ترکیه علیه کردهای آن کشور، هیچکس سخنان اردوغان را باور نمی کند.

ترکیه عملیات خود را مبارزه با تروریستهای داعش اعلام کرده است. اما بسیاری بر این باورند که هدف اصلی عملیات، نابود کردن احزاب مسلح کردی در شمال شرق سوریه است. مقامات ترکیه هم این هدف را پنهان نمی‌کنند. هدف دیگر ترکیه که از دیدگاه برخی ناظران با هدف نخست ارتباط دارد، اسکان دادن تعداد زیادی از آورگان سوری مقیم ترکیه در مناطق شمال و شمال شرق سوریه است.

در همین حال وزیر خارجه انگلیس با ابراز نگرانی عمیق از حمله ترکیه به سوریه گفته است: این اقدام بی ثباتی در منطقه را تشدید و به پیشرفت‌های حاصل شده در مبارزه با داعش آسیب می‌رساند.

دبیرکل ناتو نیز امشب به رئیس جمهور ترکیه هشدار داد که بیش از این موجب تنش در منطقه نشود. ولی بی تردید اردوغان این هشدارها را نادیده می گیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رهبران انگلیس و آمریکا چهارشنبه شب درباره راهکار‌های توقف عملیات ترکیه و نشست اعضای شواری امنیت سازمان ملل که قرار است روز پنجشنبه پشت در‌های بسته برگزار شود، گفتگو کردند.

کرد‌های سوریه هشدار داده‌اند که عملیات ارتش ترکیه در شمال شرق سوریه، به یک جنگ تمام عیار منجر خواهد شد و به همین دلیل برای بدترین سناریو آماده می‌ شوند.

گروه موسوم به «نیرو‌های دمکراتیک سوریه» که عمدتا از کرد‌ها تشکیل شده، در منطقه شمال شرق سوریه حضور چشمگیری دارد. ترکیه این جریان را «تروریستی» و بخشی از حزب کارگران کردستان (پ ک ک) می‌داند و بار‌ها آن‌ها را به حمله نظامی تهدید کرده است.آرام October 7, 2019 08:30 PM

با خارج شدن نیروهای امریکائی کردهای سوری که در کوبانی داعش را شکست دادند به تنهائی باید در مقابل ارتش و نیروی هوائی اردغان بایستند و این باید درسی شود برای آنان که فقط باید به نیروی خود متکی باشند و درسی برای ایرانیانی که دل به وعده های ترامپ بسته اند

گزارش یا اعتراض به این نظر


رضا.ف October 8, 2019 04:30 AM

ترامپ میخواد برای پیروزی دوباره در انتخابات نیروها رو بکشه بیرون

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام October 8, 2019 06:02 PM

پرزیدنت ترامپ وارد جنگ سنتی نخواهد شد و تا زمانی که تروریست های رژیم سربازان آمریکایی را نکشند "که البته جرات و وجود آن را هم ندارند" جنگ فقط اقتصادی خواهد بود

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو October 8, 2019 07:43 PM

اگردرکتک کاری های خیابانی بخواهید همواره حضورداشته باشید و ازمظلومان دفاع کنید وقت خودتان که با آن می توانید درآمدی ازامور امورتکنیکی و فنی داشته باشید قربانی کرده اید -مظلومان هم میدانند که همواره پشیبانی مجانی دارند دیگرنه باعث بروزدعواها و کتک کاری خوهاند شد و اگرلاعلاجانه دراین مشکل گرفتارشوند باید توانائی دفاع ازخودشان داشته باشند- ترامپ نمی خواهد هم هزینه پلیس منطقه شدن را بپردازد ونمی خواهد سربازان امریکائی بدورازخانواده هایشان درغربت آنهم درکشورهای عقب مانده ازهرلحاظی خاورمیانه درترس ووحشت روزانه وبی مصرف واربسربرند ودچاربیماری های روانی شوند- علاج این مشکل با قطع تمامی درآمدهای مالی حامیان این مشکل وهمچنی تحریم کشورهائی است که درصدد گسترش امپراطوریشان به سوریه وکشتارمردمان کرد است - ترکیه هم درمصرو هم درلیبی و هم درسوریه حضوردارد

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرام October 9, 2019 03:18 AM

ماله کشی گندکاریهای ترامپ هم باید حدی داشته باشد کردها در کوبانی نشان دادند که مرد جنگ اند و حتما در مقابل تجاوز اردغان اخوان مسلم نیز خواهند ایستاد و در پایان روسیاهی برای توجیه گران طبل توخالی ترامپ خواهد ماند

گزارش یا اعتراض به این نظر


کمبوجیه October 10, 2019 03:59 PM

آقای حقیقتگو این آشوب که در خاورمیانه داریم دست پخت آمریکاست بخصوص نابود کردن صدام و قذافی، اگر آمریکا در این حالت خاورمیانه را ترک کند داعشی ها به هتل دانلد ترامپ خواهند رفت و سر زن و بچه اش را بیخ تا بیخ خواهند برید و فیلمش را در یوتوپ خواهند گذاشت، آنهم با تلاوت قران

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو October 10, 2019 05:30 PM

ترکیه قصد منقرض کردن آورگان سوریه ای وکردها را ندارد فقط می گوید محدوده ای بدورازمرزهای ترکیه برای آواره گان سوریه ای برپا شود که آنها درآن سکنی داده شوند انکارکه برای اروپا وامریکا آنچه خودشان درموردحفظ مرزهایشان و جلوگیری ازورود بیگانه کان انجام میدهند کاملا" صحیح است ولی اگرترکیه بخواهد چنین کند جنایت است

گزارش یا اعتراض به این نظر


پلنگ ایران زمین October 10, 2019 09:48 PM

سد آفرین٬
مستر پرزیدنت ترامپ تَک است ای کاش دورانِ ریاست جمهوری او دستکم دو دهه می بود
هنگامیکه برخی از هم میهنان او را کوروش ترامپ نامیدند٬ من خشمگین میشدم٬ ولی امروز میگویم یا میخواهد مانندِ کوروشِ بزرگ باشد ویا کورشِ بزرگِ سده بیست و یکم است ویا اینکه فرستادهٔ اوست

گزارش یا اعتراض به این نظر


you work for Iranian intelligence servic October 10, 2019 11:59 PM

پرزیدنت ترامپ می گوید : کردها در جنگ جهانی دوم با ما نبودند
پوتین به اردوغان و ملاها یاد داده که امنیت خودشان را فراسوی مرزها و با حمله به همسایه ها تامین کنند نه فقط در داخل مرزها
پوتین به شرق اوکراین و کریمه و گرجستان حمله برد و سوریه را با خاک یکسان کرد ، حالا به اردوغان می گوید تو چرا این کار را می کنی

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو October 11, 2019 07:47 PM

اگرکارفرمائی به کارگرانش بگوید اگر طبق خواسته من چنین وچنان کنید به هرکدام تان یک خانه میدهم وکارگران خوشحالانه چنین وچنان کردند ولی حالا کارگران ازکارفرما می پرسند که خانه های ما کجاست؟ کارفرما جواب میدهد خیلی ممنون که خواسته مرا ّبرآورده کردید می خواستید چنین وچنان نکنید! مزاحم نشوید!بگردید اگرخانه های خالی پیدا کردید به شما تعلق دارد

گزارش یا اعتراض به این نظر


پلنگ ایران زمین October 11, 2019 09:11 PM

اردوغان چچنی در ترکیه بسیاری از کردها را کشت و بسیاری دیگر را گریز داد او از کردها (چه ترک٬ ایرانی٬ عراقی و یا سوریه) بیزار است
سه میلیون و ۶۰۰ هزار پناهنده سوری مقیم تركیه٬ می توانند به شمالِ شرقیِ سوری برگردند و این دامنه را در برابرِ دشمنان خود (ایران ٬ ترکیه و روسیه) توانمند کنند
اردوغان مانندِ سگ از آمریکا می ترسد و اگر مانندِ موش بر جای نشیند٬ تحریمها ترکیه را فلج خواهد کرد
سدآفرین به مستر پرزیدنت ترامپ او کاری میکند که خَردوان برایِ گرفتنِ یک تکه نان٬ به دست وپایِ او بیافتد

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو October 12, 2019 07:24 PM

بنده به هیچ وجه ازحکومت اردوغان دفاع نمی کنم زیراکه بهشتی را برای چپاولگران و دزدان هیولائی عنصرحکومتی و تجاراخوندی برپا کرده و علاوه برفورش بیش ازچهارمیلیاردلارخانه و آپارتمان و مستقلات به آنها ومیلیاردا دلاراین چپاولگران آخوندی دربانک هایش انبارکرده است ومنافع کلانی ازتحریم های ایران برترکیه نازل شده است - ولی ترکیه علاوه بر خطرتجزیه طلبان مسلح بیش ازسه میلیون آواره جنگ سوریه را درخود جاداده است که اینهم خطردومی است هویت ساختاری حکومت ومردمی عثمانی را تهدید می کنند-اروپا وامریکا که تنها مشکلشان داعشی ها بوده و هیچ عمل اساسی برعلیه رژیم بشاراسد وعلی خامنه ای درفاجعه سازی درسوریه انجام ندادند وفقط به تماشاکردن سیل آواره گان و جنگ زده گان سوریه ای پرداختند تصورمی کنند که آواره گان انسان نیستند وچهارپایان هستند وترکیه هم طویله ابدی آنهاست

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  14873 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.