آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

شنبه، 24 آبان ماه 1399 = 14-11 2020

رسیدگی به جنایات آبانماه در یک دادگاه بین‌المللی مردمی

تشکیل دادگاه بین‌المللی مردمی برای رسیدگی به کشتار آبان ۱۳۹۸

یک سال پس از کشتار آبان ۹۸، یک دادگاه بین‌المللی مردمی به این جنایات رسیدگی خواهد کرد. در این دادگاه که در بهمن ماه امسال در سه روز پیاپی در لاهه برگزار خواهد شد، گروهی از حقوقدانان برجسته بین‌المللی شهادت‌های خانواده‌های جان‌باختگان، شاهدان عینی و کارشناسان را استماع خواهند کرد.

ده‌ها عضو از خانواده‌ها و همین‌طور شاهدان عینی، از تشکیل چنین دادگاهی استقبال کرده و اعلام کرده‌اند که برای ادای شهادت در آن حضور خواهند یافت.

در پاسخ به خواست مکرر خانواده‌های جان‌باختگان برای دادخواهی از یک سو و بی‌اعتنایی نهادهای بین‌المللی و جامعه جهانی به کشتار آبان ۹۸ در ایران از سوی دیگر، سازمان‌های «عدالت برای ایران» و «حقوق بشر ایران»، و سازمان بین‌المللی «با هم علیه اعدام» در نخستین سالگرد اعتراضات آبان ۹۸، از گروهی از حقوقدانان برجسته بین‌المللی درخواست کرده‌اند تا به‌طور مستقل با بررسی دقیق این پرونده، درباره اینکه چه جنایت‌های بین‌المللی از سوی مقامات حکومتی و نیروهای انتظامی و امنیتی انجام شده، حکم صادر کنند.

حمید صبی، به همراه رجینا پائولوس، دو حقوقدانی هستند که در دادستانی دادگاه بین‌المللی مردمی آبان مسئولیت اخذ شهادت شاهدان و جمع آوری مدارک و اسناد برای قضات را برعهده دارند. صبی می‌گوید: «ما از تمامی شاهدان عینی اعتراضات، کسانی که زخمی یا بازداشت شده‌اند و همین‌طور خانواده‌های جان‌باختگان و زندانیان دعوت می‌کنیم تا با این دادگاه تماس بگیرند و با شهادت خود به این روند دادخواهی بین‌المللی یاری رسانند.»

برای تماس و ارسال اسناد یا اعلام آمادگی برای شهادت دادن در دادگاه، شماره تماس ۰۰۴۴۷۷۷۰۰۵۷۰۰۷، از طریق واتساپ، اعلام شده است.

قضات دادگاه بین‌المللی مردمی آبان که از کشورهای آفریقای جنوبی، آمریکا، اندونزی، انگلیس، لیبی و کانادا هستند، همگی، داوطلبانه و با هدف برقراری عدالت در حق قربانیان کشتار آبان فعالیت می‌کنند. در این دادگاه تمامی ضوابط بین‌المللی رسیدگی حقوقی رعایت خواهد شد، از جمله این‌که از نماینده جمهوری اسلامی ایران دعوت خواهد کرد که به همراه وکلایش برای دفاع در جلسه حاضر شود.

اطلاعات بیشتر درباره قضات

اولین بار برتراند راسل و ژان پل سارتر یک دادگاه بین‌المللی مردمی برای رسیدگی به جنایات جنگ ویتنام تشکیل دادند که به «راسل تریبونال» معروف شد و از آن زمان به بعد، در بسیاری از پرونده های جرائم بین‌المللی که توسط جامعه جهانی نادیده گرفته شده، دادگاه‌های بین‌المللی مردمی تشکیل شده‌اند تا وظیفه دادخواهی و روشن کردن حقیقت را برعهده بگیرند.

علاوه بر شهادت شاهدان، تمامی اسناد و مدارکی که تاکنون در مورد کشتار معترضان توسط سازمان‌های حقوق بشری جمع‌آوری شده‌اند و یا تا زمان برگزاری این دادگاه گردآوری خواهند شد به این دادگاه ارائه می‌شوند.

از جمله این اسناد، مجموعه بیش از ۲۰۰۰ ویدئوی گردآوری شده از اعتراضات آبان است که به دقت، تاریخ‌گذاری شده و به ترتیب زمان و شهر محل وقوع مرتب شده‌اند. همچنین گزارش‌های تحقیقی سازمان‌ عدالت برای ایران و سازمان حقوق بشر ایران که تمرکزش‌شان بر استفاده نیروهای انتظامی و امنیتی از سلاح علیه معترضان و کشتار آنان بخش دیگری از این مجموعه اسناد است.

تازه‌ترین گزارش عدالت برای ایران که هم‌زمان با نخستین سالگرد اعتراضات آبان منتشر می‌شود، اولین شماره از مجموعه گزارش‌های تحقیقی «کشتار آبان ۹۸ به روایت هر شهر» است. این گزارش مروری دارد بر وقایع منتهی به کشته شدن نخستین نفر در کل کشور که در جریان اعتراضات شهر سیرجان اتفاق افتاده است. گزارش های تحقیقی «کشتار آبان ۹۸ به روایت هر شهر» ترتیب زمانی وقایع در هر شهر، محل دقیق وقوع آن‌ها، شکل استفاده از قوای قهری توسط نیروهای حکومتی و نیز هویت افراد و نهادهایی را مشخص می‌کنند که بایست به دلیل مسئولیت‌شان در ارتکاب موارد فاحش نقض حقوق بشر و جرائم بین‌المللی تحت تحقیق و پیگرد قرار گیرند.

اطلاعات بیشتر درباره اعضای هیات قضات:

کولین روهان، دادگاه کیفری بین‌المللی یوگسلاوی سابق (ICTY)، مشاور حقوقی دادگاه‌های جرائم جنگی کوزوو و سایر دادگاه‌های بین‌المللی

دکتر کارلا فرستمن، استاد دانشکده حقوق دانشگاه اسکس، و عضو گروه‌های کارشناس ابتکار عمل کنوانسیون منع شکنجه

الهام صائودی، از بنیان‌گذاران، و مدیر سازمان وکلای عدالتخواه در لیبی، استاد مدعو سابق مرکز عدالت بین‌المللی هلنا کندی، و عضو برجستۀ سابق دوره حقوق بین‌الملل در موسسۀ چتم هاوس.

نورشبانی کاتجاسونگکانا، دادستان دادگاه جنایات جنگی بین‌المللی علیه زنان در خصوص بردگی جنسی نظامی در ژاپن، برگزارکننده دادگاه مردمی اندونزی

واین جورداش ، وکیل حقوق بشری و کیفری بین المللی، شعبه های فوق العادۀ دادگاه های کامبوج (ECCC)، دادگاه بین‌المللی عدالت و دادگاه بین‌المللی کیفری یوگسلاوی سابق (ICTY)، و سایر دادگاه‌های بین‌المللی

زاک یاکوب، قاضی سابق، دادگاه قانون اساسی آفریقای جنوبی


***********

سالگرد جنبش عدالت خواهی مردم ایران در آبان ۹۸ و سرکوب خونین حکومت!

مادران پارک لاله ایران: در ۲۴ آبان ۹۸ قیمت بنزین به یک‌باره سه برابر شد، و مردم جان به لب رسیده از چهل سال تبعیض و بی‌عدالتی با خودروهای خود یا با پای پیاده به خیابان‌ها آمدند و دست به اعتراض زدند تا خشم عمیق خود را از این همه بیدادگری به حکومت نشان دهند. حکومتی که دیگر توان اداره کشور را ندارد و با آوار کردن بحران های مختلف بر سر مردم می‌خواهد چند صباحی بیشتر دوام بیاورد. این اعتراض ها در ۲۵ آبان به سرعت در خیابان‌های مختلف صدها شهر و روستای کشور گسترش یافت. حکومت که به شدت از این اعتراض ها ترسیده بود، اینترنت را در سراسر ایران قطع کرد و سرکوب را با وحشی گری بسیار و با تمامی نیروهای سرکوب گرش آغاز کردند تا جلوی موج عظیم اعتراض های مردمی که برخی آن را به قیام مردم ایران تشبیه کرده‌اند را بگیرند.

بنا بر برخی آمار غیر رسمی گفته شده که نزدیک به ۱۵۰۰ نفر از مردم معترض را در عرض چند روز به وحشیانه ترین شکل ممکن در آبان ۹۸ در خیابان‌ها کشتند و چند هزار نفر را بازداشت کردند و زیر شکنجه های وحشیانه قرار دادند و تعدادی از آن‌ها را به احکام سنگین و شلاق و حتی اعدام محکوم کردند. تا کنون نیز نه تنها هیچ پاسخی به جامعه نداده‌اند که چرا و چگونه و چه تعداد از معترضان را کشته و بازداشت کرده اند، بلکه خانواده‌های آن‌ها را نیز مورد اذیت و آزار و حتی بازداشت قرار می‌دهند تا جامعه را برای اعتراض های مجدد و هم چنین برای دادخواهی به سکوت بکشانند. هم‌اکنون حداقل ۵ نفر از معترضان آبان ۹۸ با محکومیت اعدام، جان شان در معرض خطر جدی است: امیرحسین مرادی، محمد رجبی، سعید تمجیدی، حسین ریحانی و محمد کشوری.

سه سال پیش نیز در دی ماه سال ۹۶، مردمی که زیر بار ظلم، تبعیض و نابرابرهای شدید اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و نبود حمایت های دولتی برای گذران حداقل های زندگی و با آموزش و درمان پولی، کمرشان خم شده بود، به خیابان‌ها آمدند و علیه این حکومت بیدادگر شوریدند. مردمی که با مرگ و میرهای ناشی از فقر، بیکاری، بیماری، خودکشی و دیگر کشی درگیر هستند و چیزی برای از دست دادن ندارند. حکومت نیز از ترس خیزش های مشابه سرکوب ها را روز به روز شدیدتر می‌کند تا بتواند جلوی اعتراض های مردم را بگیرد. حداقل ۵ نفر از معترضان دی ماه نیز با محکومیت اعدام جان شان در معرض خطر جدی است: محمد بسطامی، مهدی صالحی قلعه شاهرخی، عباس محمدی، مجید نظری کندری و هادی کیانی.

ما مادران پارک لاله ایران، از بیانیه دادخواهانه تعدادی از خانواده‌های جان باختگان آبان ۹۸ حمایت می‌کنیم و در دادخواهی همراه شان هستیم. آن‌ها گفته اند: «ما کارگریم، ما معلمیم، ما بازنشستگانیم، ما جوانان به جان آمده از بی آیندگی و بیکاری هستیم. ما زنیم، ما مردیم، ما معیشت و کرامت انسانی می خواهیم. چقدر دزدی؟ چقدر اختلاس؟ چقدر زندان؟ چقدر اعدام؟ چقدر فقر؟ چقدر گرسنگی؟ در اعتراض به همه این ها در آبان ٩٨ به خیابان آمدیم؛ فرزندان ما، عزیزان ما، در دفاع از معیشت و کرامت انسانی و در اعتراض به این وضعیت جان شان را از دست دادند. ما خانواده ها، ما امضاء کنندگان این نامه در سالگرد از دست دادن جان باختگان مان، با صدای بلند اعلام می کنیم که گلوله و زندان و اعدام نمی تواند صدای حق خواهی ما مردم را ببرد. ما دادخواهیم. در آخر از همه مردم می خواهیم که همراه ما در این دادخواهی باشند. حق ماست که جمع شویم و یاد عزیزان مان را گرامی بداریم.».

علیرغم سرکوب های گسترده حکومت، روزی نیز نیست که شاهد تجمع و اعتراض و اعتصاب جنبش های مستقل و عدالت خواهانه در سراسر ایران نباشیم. به تازگی ۴ نفر از کارگران هفت تپه به خاطر پیگیری مطالبات حق طلبانه شان بازداشت به طور موقت و با وثیقه آزاد شدند. ما مادران پارک لاله ایران این بازداشت ها و بازداشت تمامی فعالان سیاسی و مدنی را به شدت محکوم می‌کنیم و خواهان آزادی بدون قید و شرط آن‌ها هستیم.

در این شرایط فاجعه بار نیز آن قدر به مردم زخم می‌زنند و گرد مرگ بر سر مردم می پاشند که گاه می‌مانیم از کدام بگوییم. ما مادران پارک لاله ایران، با تمام وجود، زخم و درد مردم را زخم و درد خود می‌دانیم و همین درد مشترک و اراده ی محکم برای تغییر و ساختن دنیایی عادلانه به دست خودمان، ما را به هم پیوند داده است. ما در دادخواهی همراه و همدرد تمامی خانواده‌هایی هستیم که عزیزشان را به اشکال مختلف؛ در اثر بیماری، فقر، خودکشی، دیگرکشی و قتل و جنایت های دولتی و فاجعه ی کرونا از دست داده‌اند و از صمیم قلب به آن‌ها تسلیت می‌گوییم و برای‌شان پایداری آرزو می کنیم. متأسفانه در طی دو هفته گذشته شاهد درگذشت چندین نفر از خانواده‌های زخم خورده و دادخواه نیز بوده‌ایم. با اندوه فراوان و ابراز تأسف بسیار، به خانواده‌های این عزیزان هم تسلیت می‌گوییم.

- خانم حشمت سجادیان، در ۲۷ مهرماه ۹۹ از میان ما رفتند. فرزند و دادماد ایشان رضا زرشگه و فریدون اعظمی در سال‌های ۶۰ و ۶۱ اعدام شدند.

- خانم هما کنشلو، در ۲۹ مهر ۹۹ از میان ما رفتند. فرزند ایشان اصغر قباخلو در قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ کشته شد.

- آقای بهمن فرج زاده طارانی، در ۱۶ آبان ۹۹ از میان ما رفتند. فرزند ایشان شهرام فرج‌زاده طارانی در دی ماه سال ۸۸ در خیابان کشته شد.

- خانم عذرا بازرگان، در ۱۷ آبان ۹۹ با درگیر شدن با بیماری کرونا از میان ما رفتند. نرگس محمدی دختر ایشان پس از ۶ سال حبس و شکنجه های روانی بسیار که بر سر خودش و فرزندان و مادرش آوردند، در روز ۱۶ مهر از زندان زنجان آزاد شد. این مادر و دختر کمتر از یک ماه توانستند آزادی را در کنار همدیگر نفس بکشند.

ما مادران پارک لاله ایران به عنوان صدایی از جنبش دادخواهی مردم ایران، این چرخه ی آزادی کشی، سرکوب، قساوت،‌ بازداشت، شکنجه، شلاق، اعترافات اجباری، تبعیض، بی‌عدالتی و اعدام را به شدت محکوم می‌کنیم و خواهان: ۱) لغو مجازات شکنجه و اعدام از جمله؛ اعدام، ترور، کشتار خیابانی، شکنجه، سنگسار و قصاص، ۲) آزادی بدون قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی، ۳) محاکمه و مجازات آمران و عاملان تمامی جنایت‌های صورت گرفته توسط مسئولان جمهوری اسلامی ایران از ابتدا تا به امروز در دادگاه هایی علنی و عادلانه هستیم. ما هم چنین اعتقاد عمیق داریم که این خواسته ها با اتحاد و همبستگی و مبارزات پیگیر ما دادخواهان به دست خواهد آمد و تردیدی نیست که برای رسیدن به این خواسته ها باید برای؛ ۴) آزادی بیان و اندیشه، ۵) حق داشتن تجمع و اعتصاب و تشکل و احزاب مستقل، ۶) رفع هرگونه تبعیض و ۷) جدایی دین ازحکومت نیز تلاش کنیم، زیرا علت اصلی این بی عدالتی ها را در ساختار حکومت و قوانین آزادی ستیز و تبعیض آمیز حکومت جنایت کار اسلامی ایران می دانیم. ما می‌گوییم حکومتی که پایه‌های آن بر سرکوب، خشونت، بازداشت، شکنجه و ریختن خون بهترین و عاشق ترین فعالان سیاسی و دگراندیشان و فقر و فساد روز افزون بنا شده است، نمی تواند در برابر جنبش های مستقل و مردمی دوام بیاورد.

امید داریم که ما مردم به نیرو و توان و پایداری خودمان در صحنه ی مبارزه ایمان بیاوریم و منتظر ناجی در داخل و خارج از کشور نباشیم. بی تردید تنها با ادامه ی مبارزات و اعتراض ها و اعتصاب ها و اتحاد و همبستگی و پیوند جنبش های مستقل در ایران و همراهی ایرانیان مستقل و مردمی در خارج از کشور، ما می‌توانیم بر بیدادگران در ایران پیروز شویم و رهایی یابیم.


************************************

ایران در معرض وقوع یک انفجار اجتماعی قرار دارد

با بحرانی تر شدن اوضاع در ایران و نزدیک بودن سالروز اعتراضات آبانماه، یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب ارزیابی کرد که نارضایتی در بین مردم ایران افرایش یافته و به نقطه انفجار رسیده است.

به نوشته روزنماه اعتماد، جواد امام، رییس بنیاد باران نزدیک به محمد خاتمی گفت: فشارها بر مردم نسبت به سال گذشته و پيش از كرونا يا حتی آبان ‌ماه ۹۸ بيشتر شده و در نتيجه نارضایتی‌ها هم افزايش پيدا كرده است.

وی نسبت به وقوع یک انفجار اجتماعی در ایران هشدار داد و گفت: اکنون نارضایتی‌ها از هنگام آبان ۹۸ نیز بیشتر شده و در وضعیت هشدار جدی قرار داریم.

این در حالی است که غلامرضا جلالی از سرکردگان سپاهی نیز تلویحا گفته است: احتمال خیزش دوباره مردم می رود و حکومت باید به سپاه پاسداران سپرده شود.

اعتراضات آبان جرقه به بشکه باروت بود

گفتین است روز گذشته یک عضو ارشد جریان موسوم به اصولگرا نیز در پاسخ به این پرسش كه نظرتان راجع به حادثه آبان‌ماه و اینکه مردم چگونه باید اعتراضشان را بیان کنند چیست؟، گفت:‌ کسانی که احساس می کنند از طرف حاکمیت ظلمی به آنها روا شده است، طبیعی است که به دنبال گوشه و جایی می گردند که مطالباتشان را مطرح کنند؛ اینها تبدیل به یک سری کینه‌ و عقده‌ها و در نهایت تبدیل به یک بشکه باروت می‌شوند و نیاز به یک چاشنی پیدا می‌کنند تا یک جرقه زده و بشکه باروت را منفجر کند.

محمدرضا باهنر اعترف کرد: در صورت پیوستن مردم به معترضین آبان، انقلاب رخ می‌داد؛ اگر یک میلیون آدم در تهران به خیابان‌ها می‌آمد، اصلاً قابل جمع کردن نبود.

روزنامه‌ اعتماد پیش تر با انتشار گزارشی درباره وضعیت بحرانی کنونی کشور، نسبت به تکرار اعتراضات آبان ماه ۹۸ هشدار داده بود و نوشت: به روشنی پس لرزه‌های اعتراض‌های سال گذشته در ایران همچنان به چشم می‌خورد

این روزنامه نوشته است: چه بسا بسیاری خواهان ادامه اوضاع کنونی تا انتخابات سال آینده و پایان کار دولت روحانی هستند ولی این روند می‌تواند به بروز اعتراض‌های گسترده مردمی منجر شود که صرفاً نیاز به یک جرقه کوچک داشته و می‌تواند به تکرار اوضاعی بیانجامد که کشور در آبان ماه گذشته تجربه کرد.

یاس و ناامیدی سراپای نظام را فراگرفته است

یاس و ناامیدی سراپای جمهوری اسلامی را فرا گرفته است. رؤسای قوۀ قضایه و اطلاعات سپاه پاسداران دربارۀ ناامیدی در درون نظام گفتگو کردند.

به گزارش ایسنا، رئیس قوۀ قضائیه روز پنج شنبه پس از دیدار با رئیس حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران و معاونان و مدیران این سازمان گفت : امروز دشمن درصدد ایجاد یأس و ناامیدی در درون نظام است و برای رسیدن به این مقصود، با انجام عملیات روانی و تضعیف نظام از حربه های سیاسی و فرهنگی و تحریم اقتصادی با تمام توان استفاده می کند.

مردم خشمگینند، خدا به داد ما برسد

به گزارش سایت جماران، حجت الاسلام ناصر نقویان با اشاره به دوره حضورش در هیأت عالی گزینش کشور گفت: گزینشی که ما درست کرده‌ایم نامشروع است و با موازین فقهی ثابت می کنم که نامشروع است.

وی افزود: کسی کار بلد است و انسان پاکی است و می‌خواهد خدمت کند، تو به او می گویی ریش می تراشی و آستین کوتاه می آیی؟ در سال 88 طرف چه کسی بودی؟ امیرالمؤمنین می گوید اگر می خواهی کسی را سر کار بیاوری نماز و روزه و ولایت من را از او نپرس؛ ببین کار را بلد است و پاکدست و پاکدامن هست، کافی است.

نقویان با تأکید بر اینکه در حقوق شهروندی همه مساوی هستند، اظهار داشت: این همه آدم را دور کرده ایم و غربی ها روی هوا زده اند. معاون بانک مرکزی برای من گفت شخصی را رد کردیم به دلیل اینکه عکسی در خارج از کشور از او دیده بودیم. چند ماه بعد یکی از بانک های معتبر انگلیس او را جذب کرد و الان رئیس آن بانک است.

وی با اشاره به مطالبی که در خصوص دو تابعیتی بودن افراد مطرح می‌شود، تأکید کرد: اگر کسی را ندارید که کشاورزی کشور را درست کند، دو تابعیتی بیاورید. اگر کسی را ندارید که صنعت کشور را درست کند، سه تابعیتی بیاورید. اگر نمی‌توانید اقتصاد را درست کنید، پنج تابعیتی بیاورید!

حجت الاسلام نقویان در پایان گفت:عده‌ای با ناتوانی و بی‌تدبیری همه چیز را بر باد می‌دهند. امیدوارم آن روز پیش نیاید؛ ولی تاریخ به ما می‌گوید اگر اکثریتی ناراحت بود، باید حاکمان گوششان را بدهکار سخن مردم کنند. خدا به داد ما برسد و عاقبت همه ما را ختم به خیر کند.


سرنوشت فضل‌الله نوری در انتظار خامنه‌ ای است

شیخ فضل‌الله نوری از مخالفان مشروطیت بود. او علم مخالفت خود را به مشروعیت آراسته بود. مشروعه‌خواهی شیخ‌ فضل‌الله، سرآغاز نظریه پس‌مانده و ضدمردمی ولایت فقیه خمینی شد.

فضل الله نوری که دشمن مشروطه خواهان بود، علیه مبارزان جنبش مشروطیت با محمدعلی شاه قاجار همدست شد تا با فتاوی خود، کردار این شاه قاجار را مشروع جلوه دهد.

شیخ فضل‌الله نوری در تاریخ ۲۲ آبان سال ۱۲۸۷، در باغشاه تهران، مشروطیت را مغایر شرع اعلام کرد. پس از فتح تهران به دست مشروطه‌خواهان، شیخ فضل‌الله نوری در دادگاهی که مبارزان جنبش مشروطه برای او ترتیب داده بودند، به‌ اعدام محکوم شد. فاتحان تهران، او را در روز ۹ مرداد سال ۱۲۸۸ به‌ جرم صدور فتاوی کشتار و شکنجه علیه آزادی‌خواهان ایران، در میدان توپخانه ‌تهران و در انظار عموم به‌ دار مجازات آویختند.


حکومت خامنه‌ای از مجسمه "ما" هم می ترسد

کسی مطلع نشد جز راننده جرثقیل و شخصی که تشخیص داد، ضمیر اول شخصی یعنی اعتراض «ما» بعد از یک سال هم‌نشینی با پیاده‌روی پارک لاله، شبانه به انبار خدمات شهری شهرداری منتقل شد. حجم بتنی «ما» ساخته «افشین صیقلی» مجسمه‌ساز از دل هفتمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران در سال ۱۳۹۷ بیرون آمد. قرار نبود کار «ما» به انبار شهرداری برسد حتی قرار نبود «ما» در ضلع غربی پارک لاله، مقدم بازدیدکنندگان در بازارچه خوداشتغالی پارک لاله را خوشامد بگوید.

به نوشته روزنامه اعتماد، از همان روز‌های اول، داوران معتقد بودند که «ما» را باید گذاشت در ورودی موزه هنر‌های معاصر تهران، داوران معتقد بودند «ما» باید بزرگ باشد و حجیم، آنقدر که «موزه را ببلعد». نمایشگاه که تمام شد، چند روزی «ما» مقابل موزه هنر‌های معاصر ایران را غرق کرد، اما این حضور دیری نپایید، موزه هنر‌های معاصر تهران مجوز نداشت و تصمیم گرفت کمی بالاتر، ما بنشیند سردر ورودی «گذر هنر و فرهنگ».

حالا سازنده «ما» می‌گوید که «ما» بعد از گذشت دو سال در اردیبهشت سال ۱۳۹۹ از پیاده‌رو‌های خیابان کارگر شمالی محو شده است، جابه‌جایی غیراصولی از «ما» یک «میم» و «الف» به جا گذاشته است که بند هستند به چند میلگرد. روایت این گزارش، روایت مجسمه‌سازی است که چندان هم از تغییر مکان اثرش گله‌ای ندارد. او می‌گوید که «ما» هر جا که باشد، فضای خود را تحت تاثیر خواهد داد حتی در انتهای خیابان کارگر شمالی در آستانه یک پرتگاه.

پاسخ شهرداری ناحیه دو در بلوار کشاورز یک جمله بود: «بار اعترضی داره» رویکرد شهرداری به مجمسه‌های شهری، رویکرد سفارشی است. استقبال از مجمسمه هنرمند مستقل یعنی پذیرفتن کثرت صداها، صدا‌هایی که لزوما در خطوط گورخر‌های میان آرژانتین و تخم‌مرغ‌های رنگی میدان آزادی جا نمی‌شوند.مهران July 17, 2020 07:48 AM

قتل و غارت و‌ ویرانی کشور کافی است آمادگی کامل برای قیام سراسری علیه سلطه ویرانگر اسلامی ملایان و آزادی وطن از چنگال این‌ اهریمنان غارتگر از پیر و‌ جوان گرفته تا زن و‌ مرد چه با اینترنت ‌و یا بدون آن و ایستادگی خواهیم کرد تا پیروزی نهایی این نظام اشغالگر و ضد‌ایرانی باید از خاک‌کشور محو شود

گزارش یا اعتراض به این نظر


azadi July 17, 2020 08:37 AM

شرکت نفتی کجايی بیا بچسب به ملت
دانشگاهی با غیرت بیا بسوی ملت

گزارش یا اعتراض به این نظر


تفنگ را آماده کن July 17, 2020 09:12 AM

ای نیروهایی که به سمت مردم تیراندازی میکنید بالاخره خیابانها بدست مردم فتح خواهد شد و آنوقت در محاصره مردم به شیون و ناله پناه خواهید برد دیگر آن آخوندهای حرامزاده ای که شما برای حمایت آنها هموطنان خود را به رگبار بستید وجود نخواهند داشت آنروز برای شما خیلی دیر است که پشیمان شوید از هم اکنون به سمت مردم روی آورید که در آنروز هیچ بخششی در کار نخواهد بود و انتقام مردم بسی وحشتناک خواهد بود برای نجات خانواده های خود اقدام کنید

گزارش یا اعتراض به این نظر


مزدک بامدادان July 17, 2020 09:48 AM

هموطن زنگ بزرگ مباره برای نبرد آخرین به صدا در آمد!
و رژیم از وحشت با تمام قوا آماده سرکوب میشود اما از طرف دیگر مزدوران رژیم در کف خیابان از وحشت انتقام خلق بخود میلرزند فریاد برپا ستمکشان برپا برهنه گان در فضای بهبهان و مشهد طنین افکنده است
شعار میدانی روز مبارزه!
ای که میچکد ز پنجه توخون منبر ات نگون
ای که میچکد ز پنجه تو خون دین تو نگون
جلاد خلق دژخیم خلق
بگیر ببند بکش
گور خود کنی بدست خود

گزارش یا اعتراض به این نظر


مزدک بامدادان July 17, 2020 10:03 AM

چنانکه گفته بودم! با گذر دلار از مرز بیست هزار تومان شرایط عینی انقلاب و خیزش اجتماعی وارد قاز عملی خواهد شد! امروز با شروع حرکت امقلاب مردم در شهرهای بهبهان و مشهد دوخط موازی شرایط ذهنی انقلاب« شرایط بد معیشتی و اقتصادی به همراه نارضایتی از فشارهای رژیم شرایط عینی انقلابی « عدم توان کنترل جامعه با سرکوب بیشتر و وحشت ار انتقام خونین مردم» به نقطه برابری و سر بسری رسیده است یعنی حرکت انقلابی سیل بنیانکن گرسنگان و ستمکشان سروع به حرکت کرده است در چنین شرایطی است که تنها با اوجگیری زنجیر وار این حرکت در تمام شهرها طوفان انقلاب سرنگونی رژیم را قطعی میکند امروز رژیم ورشکسته و رژیم حاکم در اوج ناتوانی در اداره جامعه تاحتی با سرکوب شدید قرار دارد و در مقابل حرکت انقلابی مردم عاجز است

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهبازیان July 17, 2020 01:45 PM

دنیا دیگر مماشات بس است ! وجدانتان را به شیطان نفروشید ! حامی این حکومت جنایتکار نباشید به مردم ایران و سوریه و ونزوئلا کمک کنید

گزارش یا اعتراض به این نظر


کارل مارکس July 17, 2020 07:39 PM

معجون تجار بازار، روحانیت شیعه حاکم، افراطیون مذهبی، سپاه، بسیج و عوامل خارجی در آینده ای بسیار نزدیک در ایران یک کودتای ننگین و خونینی براه خواهند انداخت که در تاریخ بشریت بیسابقه خواهد بود

نبودن یک اپوزیسیون منسجم با یک رهبریت معتبر دمکراتیک ملی، انفعال مبارزاتی اکثریت مردم و بن بست مطلق اوضاع کنونی جامعه و دولت در حل بحرانهای حاد فزاینده کشور این کودتای خفقان زا را توجیح کرده و اجتناب نا پذیر میکند

گزارش یا اعتراض به این نظر


شما و ما !!! July 19, 2020 11:09 AM

ای اسلامگرایان تبهکار، جنایتکار و اشغالگر اجنبی!
• شما «غدیر» را می خواهید، ما «نوروز باستانی» را می خواهیم!
• شما «محمد بن عبدالله» را می خواهید، ما «کورش کبیر» را می خواهیم!
• شما «علی، حسن، حسین» خودتان را می خواهید، ما «داریوش، نادر، آریو بَرزَن» خودمان را می خواهیم!
• شما «مدرس» مرتجع و خائن را می خواهید، ما «مصدق» دمکرات و ایران دوست را می خواهیم!
• شما «نواب صفوی» تروریست را می خواهید، ما «احمد کسروی» آزادیخواه را می خواهیم!
• شما «خمینی» دجال و خون آشام خود را می خواهید، ما «رضا شاه کبیر» و ایران ساز مان را می خواهیم!
• شما «معابد شیطانی قم و مشهد» را می خواهید، ما «آثار تمدن تخت جمشید، پاسارگاد و طاق کسری» را می خواهیم!
• ارزش های اسلامی شما در «خون و نفرت» آغشته شده اند، ارزش های ایرانی ما ریشهٔ عمیق در« تمدن، عدالت و کرامت انسانی» دارند!
• شما «اسلام» می خواهید، ما «ایران» می خواهیم!
• شما «سلاح» دارید، ما «اتحاد» داریم!
• شما «نفرت» دارید، ما «امید» داریم!
• شما در «منجلاب فساد ها» فرو رفته اید، ما در« اوج آزادی و حقوق انسانی» جای داریم!
• شما «نفرت اندیشید»، ما «آزاد اندیشیم»!
• شما «سرکوبگرید»، ما «عادل خواهیم»!
• شما «اشغالگرید»، ما «آزادی بخشیم»!
• شما «وحشی و بی تمدنید»، ما «متمدن و با فرهنگیم»!
• شما «ناهنجار و مُخربید»، ما «سازنده و کار سازیم»!
• شما «ویرانگرید»، ما «سازنده ایم»!
• شما «بی عقل، شعور و منطقید»، ما «با منطق، عقل و شعوریم»!
• شما «مستبدید»، ما «دمکراتیم»!
• شما «ظالمید»، ما «عادلیم»!
• شما «تبعیض گر ید»، ما «عادل خواهیم»!
• شما «زن ستیزید»، ما «برابریست ایم»!
• شما «شیطان صفتید»، ما «انسان صفتیم»!
• شما «اسلامیت» می خواهید، ما «انسانیت» می خواهیم!
• شما «واپسگرایید»، ما «مُدرن گراییم»!
• شما «فرقه گرایید»، ما «اتحاد گراییم»
• شما «اسلامگرایید»، ما «ایران گراییم»!
• شما «مرتجع اید», ما «ترقی خواهیم»!
• شما «برده داراید»، ما «آزادی خواهیم»!
• شما «خاموش دل اید»، ما «روشن دلیم»!
• شما به آیندهٔ خود «نا امیدید»، ما به آیندهٔ خود «امیدواریم»!
• شما «هراسانید»، ما «دلیر و بی باکیم»!
• شما «بیگانه هستید»، ما «مفتخر ایرانی هستیم»!
• شما «قریشی تبارید»، ما «آریایی تباریم»!
• شما «سیه فکرید»، ما «روشن فکریم»!
• شما «کوته اندیشید»، ما «دور اندیشیم»!
• شما «جاهلیت» می خواهید، ما «عقلانیت» می خواهیم!
• شما «بردگی اسلامی» می خواهید، ما «کرامت انسانی» می خواهیم!
• شما «سرکوب اسلامی» می خواهید، ما «حقوق انسانی» می خواهیم!
• شما «دروغگویید»، ما «حقیقت گوییم»!
• شما «جاهلید»، ما «با فرهنگ و شعوریم»!
• شما «ذات اجنبی» دارید، ما « ذات تمدن و فرهنگ اصیل ایرانی» داریم!
• شما سَمبُل «جنگ، خشونت، نفرت، جاهلیت، دشمنی و کشتارید»، ما سَمبُل «صلح، دوستی، مودت، محبت و مسالمتیم»!
• شما «سقوط» خواهید کرد، ما «صعود» خواهیم کرد!
• شما برای همیشه در تاریخ بشریت «مدفون» خواهید شد، ما برای همیشه در تاریخ بشریت «مفتخر» خواهیم بود!
• شما برای همیشه «رفتنی» هستید، ما برای همیشه «ماندنی» خواهیم بود!
• شما در پایان «بازنده» خواهید شد، ما در پایان «قهرمان» خواهیم شد!
• شما در پایان «شکستِ سختی» خواهید خورد، ما در پایان به یک «پیروزی بزرگ، تاریخی و درخشانی» نائل خواهیم شد!

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی July 19, 2020 04:11 PM

حکومتی که از یک مجسمه ساده وبعنوان تندیس یک کلمه دو حرفی هراس دارد باید بداند که با برداشتن تندیس "ما" از پیاده رو خیابان امیر آباد به ضعف وزبونی بزرگی را بما ملت ایران نشان میدهد تندیس ما مشتی میلگرد وسیمان بود اما مفهومش در پیاده رو برای نظام ولایت فقیه یک وحشت بزرگ بود که نتوانست ایستائی وبودن این مجسمه دوحرفی را بر تابد وآنرا تحمل نماید وچنین است که علی خامنه ای ومجموعه کارگزاران ریزو درشت نظام ولایت فقیه از خشم "ما " ملت خواب خوش ندارند واتحاد ما بلای جان نهائی این حکومت ضد ایرانی وضد بشری است

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرام August 1, 2020 01:40 PM

حکومت جمهوری اسلامی سگ جان ترین حکومتی است که در تاریخ کنونی خاورمیانه پا گرفته ولی این نیز بگذرد و بدنبال آن اسلام سیاسی نیز بگور سپرده خواهد شد یاد جان باخنگان آزادی از مشروطه تا کنون گرامی باد

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی August 1, 2020 03:32 PM

اینباربعدازگذشت 111 سال که ازاعدام شیخ ملعون ومرتجع وخونخوارومراد روح الله خمینی میگذرد، شرایط بگونه دیگری رقم خواهد خورد اگردرسال 1288 یک روحانی رئیس دادگاه شیخ فضل الله نوری بود وچند روحانی مشروطه خواه دیگر هم بنا به شرایط آنروزایران حکم اعدام شیخ فضل الله نوری را تنفیذ وتائید کردند، این بارمحاکمه ملایان وفرهنگ وایدئولوژی وکارنامه اسلام شیعی روی میزمحکمه تاریخ قرارخواهد گرفت تا چنین محاکمه ای هم جنبه جهانی داشته باشد وهم ملت ایران بخوبی دریابند که چنین پدیده شومی از نقطه آغازتاکنون با یک مشت خرافات و پلیدی وجنایت وخباثت وحقه بازی وعوام فریبی شکل گرفته ویکبار برای همیشه باید بساط این قوم تبهکار و فرهنگ منحط شان از این سرزمین ریشه کن شود

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانی October 15, 2020 04:03 PM

تنها راه نجات ایران و ایرانی سرنگونی حکومت ملایان است نه صلح با ترامپ یا بی ترامپ نه تعلیق غنی سازی اورانیوم و نه محدود کردن برو موشکها ، هیچکدام برای ایران و مردمانش سعادت نخواهد آورد آخوند و پاسدار باید از ایران رانده بشوند

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی October 15, 2020 04:22 PM

دو زاری حجت الاسلام نقویان 42 سال دیرافتاده یک زمانی داره این حرفهای فریبنده وریاکارانه رامیزنه واین ایرادات رومیگیره که هزاران هزارتحصیلکرده ونخبگان علمی این مملکت رخت سفربربستندوعطای ماندن درکشوررابرلقای آن بخشیدند خداهم به دادشان نخواهدرسید برای اینکه ملایان پیروخمینی ومتشرعان فرهنگ منحط ولایت فقیه چنان چهره کریه وسبعانه ای ازاسلام وشیخ وملا وآیت الله برجای گذاشتندکه کمترین جائی برای یک بخشش ملی برجا نگذاشتند بعیدکه نه! میتوان گفت غیرممکن است ایرانیان، بویژه ایرانیان درون کشوربتوانندزخمهای برداشته شده حاصل ازبیرحمی ونابخردی فرقه تبهکار اسلامی رانادیده بگیرند پدران ومادران داغداریکه که عزیزان شان برخاک وخون غلطیدنداز دادخواهی دست بردارند زندانیان سیاسی که لطمات بسیارخورده و سلامت وزندگی شان راازدست داده اندملایان نخواهندبخشید

گزارش یا اعتراض به این نظر


ali October 15, 2020 06:06 PM

حکومت اسلامی تنها دستاوردش تیشه بر ریشه روحانیت و تشیع زد که از هزاران مخالف و تئوریسین و منتقد در طول این همه قرن ساخته نبود

گزارش یا اعتراض به این نظر


اسمال در نیویرک October 19, 2020 09:58 PM

درایران هرکس کاری که آخوند دوست داره مثل نماز و روزه و حج و خمس و ذکات احکام دیگر وغسل تیمم و زیارت و صلوات و روضه و نوحه و عزا داری برای امامان بدون چون چرا با آخونداست اگر هم گاهی نقی بزنه الکیه سر زمین گذاشتن و باسن هوا کرده ریشه اسلامی داره که آخوندان دارند با هوادارانشون انجام میدن کسانیکه خدا پرست باشند نه دزدی میکنند تا دروغ میگویند نه جنایت میکنند خداپرستی به باسن هوا کردن نیست به پاکی و صداقته

گزارش یا اعتراض به این نظر


اردلان November 14, 2020 01:33 PM

بسیاری از جوانان، نوجوانان شهرستانی که در آبان گذشته توسط نیروهای اهریمنی تا دندان مسلح بسیجی و نیروهای تک تیرانداز ویژه سپاه به قتل رسیده اند پس از آن به صورت ناشناس و با وادار ساختن خانواده های آنان بصورت تحدید در قبولی پرونده سازیهای معمولی فوت این جانباختگان مبارز در پزشکی قانونی مراکز شهرهای مختلف کشور وجود دارد که به دلیل دوری از پایتخت و نبود شبکه های اطلاع رسانی دقیق اسامی این عزیزان مبارز بصورت گمنام در گورستانهای مختلف در سراسر کشور به خاک سپرده شده اند!
که یاد همه این عزیزان مبارز را گرامی میداریم!
پاینده باد ایران

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  109382 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.