آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

چهارشنبه، 1 مرداد ماه 1399 = 22-07 2020

تله ای که چینی‌های تبهکار برای ایران گذاشته بودند

حسین راغفر، اقتصاددان در گفتگو با روزنامه آرمان در باره قرارداد احتمالی جمهوری اسلامی با چین گفت: چین ایران را مشتری می داند؛ نه متحد.

وی گفت: چین مثل بقیه کشور‌های دیگر از تحریم‌های ایران بیشترین نفع را کسب کرده است ولی به جمهوری اسلامی به عنوان یک شریک استراتژیک نمی‌نگرد. دلایل متعددی را می‌توان در این باره برشمرد که چرا نگاه چینی‌ها به ایران همواره به عنوان یک مشتری خوب بوده است؛ نه یک شریک راهبردی.

راغفر افزود: فلسفه امپریالیسم چین برای جهان‌گشایی بر‌خلاف همه استعمارگر‌های پیشین در نظام جهانی، نه از طریق فشار نظامی بلکه از طریق در‌های اقتصادی است که بسیار محیلانه‌تر، کم‌هزینه‌تر و موفق‌تر است. نمونه اخیر این قرارداد‌های چین در ارتباط با ساخت بندر در سریلانکا به‌خاطر موقعیت سوق‌الجیشی این بندر در اقیانوس هند در رقابت با رقیب دیرینه هند است که تبدیل به یک ابزار نفوذ و شکل‌گیری فساد در سریلانکا شده است. تجربه سریلانکا تنها تجربه امپریالیسم چین برای اخذ امتیاز‌های سیاسی اقتصادی طولانی مدت نیست؛ اما اشاره مختصری به ابعاد آن می‌تواند پرده دیگری از مخاطرات قرارداد‌های بلند‌مدت با چین، این ابرقدرت جهان سال‌های نه چندان دور را در مقابل دیدگان سیاستگذاران کشور ترسیم کند. در طول ۱۵ سال گذشته که فشار‌های ایالات متحده بر ایران به‌طور فزاینده‌ای افزایش یافته چین به‌طور قابل درکی همواره در کنار آمریکا قرار داشته است و این توهم که چین منافع بزرگ و راهبردی خود را در قبال آمریکا نادیده خواهد گرفت و به رابطه تجاری سالانه ۳۰ میلیارد دلاری با ایران اکتفا خواهد کرد، تنها یک خوش‌بینی مفرط است. کل سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چین در طول ۲۵ سال آینده کمتر از ۷۰ درصد حجم تجاری چین با ایالات متحده آمریکا تنها در یک‌سال است. این ارقام بهترین دلیل و گویای همنوایی چینی‌ها با ایالات متحده است؛ بنابراین توضیح دیگری لازم نیست.

دیپلماسی تله بدهی چیست و چه پیامدهایی به همراه خواهد داشت؟

این اقتصاددان گفت: در طول سالیان متمادی از ساخت و تجدید مذاکره با شرکت مهندسی بندر چین، که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دولتی پکن است، پروژه توسعه بندر‌ هامپاتوتا در سریلانکا با شکست روبه‌رو شد؛ با ده‌ها هزار کشتی در طول یکی از شلوغ‌ترین خطوط کشتیرانی دنیا، این بندر تنها ۳۴ کشتی را در سال ۲۰۱۲ پذیرا شد. به‌دلیل بدهی‌های دولت سریلانکا و توقف پروژه توسط شرکت چینی دولت سریلانکا در دسامبر ۲۰۱۵ مجبور به واگذاری بندر به مساحت ۶۲ میلیون مترمربع همراه با زمین‌های اطراف آن به مدت ۹۹ سال به مبلغ ۴/۱ میلیارد دلار در اجاره چینی‌ها شد. این انتقال به چین کنترل قلمرویی را در چندصد کیلومتری رقیب او یعنی هند و موقعیتی راهبردی در یک آبراه مهم تجاری و نظامی داد. این مورد یکی از بلندپروازی‌های امپریالیستی چینی‌ها در استفاده از قرارداد‌های بلندمدت برای گرفتن نفوذ در سراسر جهان است. بدهکار کردن کشورهای دنیا برای ایجاد بنادر یکی از اهداف چینی‌ها در ابتکار کمربند جاده در دنیاست تا با کنترل بنادر و آبراه‌های بزرگ و حساس دنیا قدرت اقتصادی خود را بر بقیه کشور‌های جهان دیکته کند.


دعوت خامنه‌ای از چین برای غارت همه جانبه ایران

نسخه‌ای از سند ارسالی به ایران‌اینترنشنال حاوی «برنامه همکاری‌های جامع ۲۵ساله ایران و چین» نشان می‌دهد که مقام‌های جمهوری اسلامی در ازای خرید نفت خام ایران از سوی چین، از این کشور برای حضور در تمام بخش‌ها از جمله صنعت، اقتصاد، بهداشت و درمان، ارتباطات، کشاورزی، امنیتی و نظامی، مالی، اعتباری و تجاری، نفت و انرژی ایران دعوت کرده‌اند.

این سند (link is external)۱۸ صفحه‌ای با عنوان «ویرایش نهایی برنامه همکاری‌های جامع ۲۵ساله ایران و چین» از سوی «دبیرخانه سازوکار عالی مشارکت جامع و راهبردی ایران و چین» در خرداد ۱۳۹۹ تدوین شده و شامل «برنامه همکاری‌های جامع فی‌مابین جمهوری خلق چین و جمهوری اسلامی ایران» در چهار صفحه و سه ضمیمه شامل «اهداف اساسی»، «عناوین اصلی برای برنامه‌ همکاری‌های جامع و راهبردی» و «اقدامات اجرایی» است.

در بخش اول این سند تاکید شده که هدف از آن، سوق دادن مشارکت راهبردی جامع چین و ایران مبتنی بر رویکرد برد-برد در زمینه دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی است و دو طرف در مقابل فشارهای طرف سوم، از آن حفاظت خواهند کرد.

در بخش «اهداف اساسی» چین به عنوان «خریدار ثابت نفت خام ایران» معرفی شده و آمده است: «با تلاش دو طرف چین به عنوان یک وارد کننده ثابت نفت خام ایران خواهد بود و امیدوار است که ایران به نگرانی‌های چین درباره بازگشت سرمایه‌گذاری در بخش نفت ایران توجه کند. طرف چینی نیز متقابلا به استفاده بهینه از منابع مالی به دست آمده از فروش نفت به چین توجه نماید.»

بخش دیگری از اهداف اساسی این سند «ارتقا همکاری بانکی، تامین مالی و بیمه‌ای» و «توسعه سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف اعم از نفت، پتروشیمی، صنایع سنگین، کشاورزی، سلامت، برق، شبکه‌های هوشمند و دانش‌بنیان و نوین مانند ارتباطات، خدمات و گردشگری» میان ایران و چین عنوان شده است.

توسعه همکاری‌ها در زمینه انتقال و توسعه فناوری‌های نوین اعم از «انرژی‌های پاک، انرژی‌های تجدید پذیر، احداث نیروگاه‌، فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی، بخش سلامت، کشاورزی و غیره» و همچنین اجرای پروژه‌هایی در بخش معدن و «عملیاتی نمودن ظرفیت‌های دو کشور در جهت اجرای پروژه‌های کلان صنعتی و معدنی» از دیگر «اهداف اساسی» است که در برنامه جامعه همکاری ۲۵ ساله ایران و چین بر آن تاکیده شده است.

در این برنامه بر «همکاری و احداث شهرهای جدید در ایران» و «مشارکت در زمینه‌های زیر ساختی دریایی و بندری اعم از ساخت سازه‌های دریایی، شناورها، توسعه بنادر و تجهیزات و تاسیسات مرتبط با آن» و«همکاری در ایجاد مراکز صنعتی‌محور، فناوری‌محور، خدماتی‌محور در بنادر و جزایر منتخب» برای صادرات به کشورهای منطقه، به عنوان بخش دیگری از «اهداف اساسی» تاکید شده است.

در بخش انرژی «بحث در مورد همکاری پروژه‌های انرژی ایران» و «تشویق سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های برق»، و در بخش نظامی و امنیتی از «توسعه همکاری‌های نظامی، دفاعی و امنیتی در حوزه‌های آموزشی و پژوهشی، صنایع دفاعی، تعامل در موضوعات راهبردی» و همچنین «تعمیق مشارکت راهبردی در حوزه همکاری‌های سیاسی، منطقه‌ای و بین‌المللی» به عنوان دیگر اهداف اساسی یاد شده است.

عناوین اصلی: دعوت از چین برای حضور همه جانبه در ایران

بخش «عناوین اصلی برای برنامه همکاری‌های جامع ۲۵ ساله» ایران و چین در سند ارسالی به ایران‌اینترنشنال نیز حاوی فهرستی از محورهایی چون تضمین خرید نفت ایران از سوی چین در قبال حضور این کشور در ایران از توسعه بنادر و جزایر تا همکاری در ساخت پیام‌رسان‌های اجتماعی و تامین تجهیزات نظامی و پیشبرد صنایع نظامی را شامل می‌شود.

با این حال یکی از مهمترین سرفصل‌ها در این بخش تعهد طرفین به «تامین امنیت بلند مدت انرژی»، تعهد ایران به «تامین انرژی مورد نیاز چین» و در مقابل الزام چین به «تلاش برای مکانیزم واردات پایدار نفت خام از ایران» است.

علی آقا‌محمدی، رییس گروه اقتصادی دفتر علی خامنه‌ای، هفته گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفت که یکی از اهداف جمهوری اسلامی از سند همکاری ۲۵ ساله با چین این است که فروش روزانه هشت میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت ایران در سال‌های آینده را تضمین کند.

او گفت که ظرفیت تولید و عرضه نفت عربستان سعودی درحال حاضر نزدیک ۱۱ میلیون بشکه است و روسیه و آمریکا نیز هر یک حدود ۱۰ میلیون بشکه تولید دارند و اگر جمهوری اسلامی بتواند چین را به عنوان مشتری ثابت نفت از دست بدهد در عمل از بازار جهانی نفت حذف خواهد شد.

در بخش دیگری از این سند از مشارکت چین در «توسعه بندر جاسک، مشارکت در تاسیس یک شهر صنعتی، مشارکت در ساخت پالایشگاه، صنایع پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم و ساخت شهرک‌های گردشگری» در «سواحل مکران» واقع در کناره دریای عمان تحت «عناوین اصلی برای برنامه همکاری‌های جامع ۲۵ ساله» ایران و چین یاد شده است.

از بنادر چابهار و کاسپین نیز در این سند به عنوان بنادری نام برده شده که چین می‌تواند در توسعه آنها مشارکت کند.

علاوه بر این، از چین خواسته شده تا در زمینه فناوری و ارتباطات از جمله تعریف پروژه‌های مشترک در زمینه موتور جستجو، پست الکترونیک، پیام‌رسان‌های اجتماعی، مسیریاب، سرورها، ذخیره اطلاعات، تلفن همراه، تبلت و لپ تاپ با ایران مشارکت کند.

«همکاری دفاعی، نظامی و امنیتی» یکی دیگر از «عناوین اصلی برنامه همکاری‌های جامع ۲۵ ساله» ایران و چین است. این بخش از مواردی چون «اجرای رزمایش‌های مشترک دریایی، زمینی و هوایی به صورت برنامه ریزی» شده تا «برگزاری نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های صنایع دفاع ملی و گفت‌وگوهای همکاری‌های دو جانبه تجاری و صنعتی نظامی» را شامل می‌شود.

همچنین عنوان شده که ایران و چین به «گسترش همکاری‌های آموزشی و پژوهشی میان سازمان‌های نظامی، دفاعی و امنیتی، تبادل تجربیات از جمله در زمینه نبرد نامتقارن، مقابله با تروریسم، جرایم فراملی، قاچاق انسان و قاچاق مواد مخدر» اقدام خواهند کرد و «همکاری در حوزه فناوری و صنعت دفاعی» را با تاکید بر «اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری، طراحی، توسعه و تولید مشترک و تامین تجهیزات» گسترش خواهند داد.


نگرانی رژیم وطن فروش ملاها از افشاگری‌

رئیس دفتر روحانی، رسانه های خارج از کشور را متهم کرد که قصد دارند روابط جمهوری اسلامی و چین را تخریب کنند و دربارۀ ماهیت قرارداد بیست و پنج ساله میان تهران و پکن نه فقط در ذهن مردم، بلکه در بین مسئولان نیز تردید و شکاف ایجاد کنند.

به گزارش رادوی فرانسه، محمود واعظی افزود که "هیچ کار پنهانی" در کار نیست و ابراز تأسف کرد که در "داخل هم برخی افراد که برای مطرح کردن نام خود در پی فرصت هستند" با تکرار "خط رسانه های خارج" به ایجاد شبهه دربارۀ قرارداد بیست و پنج ساله میان ایران و چین دامن می زنند به طوری که "یک روز می گویند می خواهند کیش را [به چین] بدهند و یک روز می گویند می خواهند قشم را بدهند."

واعظی سپس افزوده است : "لازم است از فرصت استفاده کنم و بگویم که این خطی است که از خارج حمایت می شود." وی مدعی شد که "در خارج از کشور همواره هدف این بوده است که بین مردم و نظام و در عین حال میان خود مسئولان عالیرتبه نظام جمهوری اسلامی فاصله ایجاد کنند."

این رد حالیست که سایمون واتکینس، نویسنده و خبرنگار اقتصادی انگلیسی در گزارشی در "اویل پرایس" به نقل از منابع آگاه در ایران مفاد مخفیانۀ این قرارداد بیست و پنج سالۀ جمهوری اسلامی با چین را فاش کرده است.

به گفته این تحلیلگر انگلیسی این قرارداد در زمینه های نفتی و به ویژه نظامی و اطلاعاتی است. او همچنین گفته که هفتۀ گذشته علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی با پیشنهاد فرماندهان سپاه پاسداران و سرویس های امنیتی سپاه با توافق بیست و پنج سالۀ ایران و چین موافقت کرد.

این در حالیست که وزارت خارجه آمریکا در صفحه خود در توییتر توافقنامه ۲۵ ساله چین با رژیم ملاها را با قرارداد ترکمانچای که در دوره قاجار میان ایران و روسیه بسته شده بود قیاس کرد و نوشت: همان طور که در آن قرارداد نیز هزینه را مردم ایران پرداختند در مورد این قرارداد نیز چنین است.

در توییت وزارت خارجه آمریکا آمده است: ...در این توافقنامه یک‌جانبه، جمهوری خلق چین از حق امتناع در بستن هر نوع قرارداد نفتی، گازی و یا پتروشیمی برخوردار بوده و بر اساس آن قادر است پیش از اعلان مناقصه‌ها در مورد پذیرش و یا رد قراردادها تصمیم‌گیری کند. حزب کمونیست چین تنها خواستار استفاده از منابع طبیعی ایران برای پیشبرد اهداف سلطه‌گرایانه خود در دریای جنوبی چین و قلدری برای کشورهای دیگر در منطقه است. طبعا، تهران مخالفتی نخواهد داشت زیرا رژيم از همان ارزش‌های استبدادی پکن پیروی می‌کند. ظریف وزیر خارجه رژیم اصرار میورزد که هیچ موضوع مخفی در مورد قرارداد با چین وجود ندارد. هیچ موضوع مخفی در مورد عهدنامه ترکمنچای نیز وجود نداشت، بجز اینکه هزینه آن را مردم ایران پرداختند. قراداد ایران و چین، یا همان ترکمنچای دوم ، به همان قیمت تمام می شود...

شاهزاده رضا پهلوی نیز در بیانیه ای نوشت: سکوت در برابر تاراج منابع طبیعی کشور و پذیرش ارتش بیگانه در خاک میهن جایز نیست!

هم‌میهنان عزیزم،
رژیم حاکم بر کشورمان در قراردادی ۲۵ساله و ننگین با چین، در پی تاراج منابع طبیعی کشور و پذیرش ارتش بیگانه در خاک میهن‌مان است.

از بومی جلوه دادن صنایع چینی تا عقد قرارداد ننگین، همه و همه در پیروی از سیاست پنهانکاری و نادیده گرفتن حقوق حقه شما مردم از سوی حاکمان غارتگر ناایرانی و ضدایرانی است.

این قرارداد که از سوی دولت جمهوری اسلامی و با تأیید و پشتیبانی مستقیم دستگاه رهبری آن تنظیم شده، خیانتی انکارناپذیر به منافع ملی ایران است.

بدیهی‌ست که شرایط و جزییات و متمم‌های کامل هر قرارداد و پیمان ملی، نخست باید به رؤیت ملت ایران برسد و سپس از سوی نمایندگان واقعی ملت که «از روشی کاملا دموکراتیک» انتخاب شده باشند تأیید و تصویب شود.

باید یادآور شوم بستن هرگونه قراردادی از موضع ضعف -که متأسفانه اکنون در بدترین شرایط آن قرار داریم- تحمیلی است که از طرف بیگانه و حاکمان بر شما روا داشته شده است.

من قویا چنین قراردادی را محکوم می‌کنم و بی‌اعتبار می‌دانم.

هم‌میهنان،
ضرورت تاریخی ایجاب می‌کند که همگی یکصدا، و با هر باور سیاسی، به منافع ایران بیندیشیم، و با اقتدار کامل از وقوع چنین قرارداد ننگینی جلوگیری کنیم.

سکوت جایز نیست!

پاینده ایران
رضا پهلوی


****************************************

حمایت رهبر جمهوری اسلامی از ترکمانچای دوم

از جمله احتمال واگذاری جزیره کیش به چین در این سند مطرح شده است. با آن که هنوز جزئیات این سند ننگین نهایی نشده، ولی این نگرانی وجود دارد که حکومت ملایان به علت انزوای جهانی و خطر ورشکستگی اقتصادی، ناچار به دادن امتیازاتی به چین بشود که امتیازهای دارسی و رویتر را نیز پشت سر بگذارد. امضای این سند که به چین اجازه می دهد اقتصاد ایران را به اسارت بگیرد، یک بار دیگر از ریاکاری های آخوندهای ضد ایرانی پرده بر می دارد. همه به خاطر دارند که خمینی چگونه با شعار “نه شرقی، نه غربی” به میدان آمد، ولی اکنون جمهوری اسلامی به طور کامل به شرق، یعنی چین و روسیه وابسته شده است.

علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و یکی از مشاوران رهبر جمهوری اسلامی ضمن حمایت از سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین که پیش‌نویس آن دو هفته پیش در هیئت دولت تصویب شد، اولویت همکاری‌های اقتصادی را نگاه به شرق خواند و آن را مسئله‌ای راهبردی توصیف کرد.

آقامحمدی با اعتراف به این که کشورهای غربی "حتی روزنه‌ای برای تبادلات تجاری باز نگذاشتند" نتیجه می‌گیرد که حتی اگر غرب روی خوش هم به ایران نشان دهد، نگاه جمهوری اسلامی برای رشد اقتصادی باید به شرق باشد.

مشاور خامنه‌ای با تاکید بر این که "غربی‌ها و انگلیسی‌ها و برخی هم در داخل بسیار فعالند که این میدان باز نشود" گفته است: «اکنون همه متوجه شده‌اند ضعف روابط با شرق کار اشتباهی بوده است و به این نتیجه رسیده‌اند که باید با کشورهای این منطقه کار جدی انجام دهیم.»

بر پایه آنچه وب‌سایت رسمی مجمع تشخیص درباره سوابق و مسئولیت‌های آقامحمدی منتشر کرده، او از سال ۱۳۶۸ رئیس گروه اقتصادی دفتر علی خامنه‌ای بوده و به این ترتیب از مشاوران او به شمار می‌رود.

رهبر جمهوری اسلامی سوم بهمن ۹۴ در دیدار با شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین گفته بود: «دولت و ملت ایران همواره به دنبال گسترش روابط با کشورهای مستقل و قابل اطمینان همچون چین بوده و هستند و بر همین اساس، توافق رؤسای جمهوری ایران و چین برای یک روابط استراتژیک ۲۵ ساله، کاملاً درست و حکمت‌آمیز است.»


چین و خامنه‌ای چه نقشه ای برای ایران کشیده‌اند؟

احمدزیدآبادی در کانال تلگرامی خود نوشت: رسانه‌ها از تصویب پیش‌نویس "سند همکاری راهبردی ۲۵ سالۀ ایران و چین" در هیئت دولت خبر داده‌اند.این در حالی است که نه هنوز عنوان رسمی سند مذکور اعلام شده و نه از محتوای آن خبری به بیرون درز کرده است.

اگر سند همکاری به واقع یک "توافق استراتژیک" باشد و به مرحلۀ امضا و عمل هم برسد، آن را باید مهمترین رویداد در تاریخ سیاست خارجی جمهوری اسلامی دانست.

برخی رسانه‌ها چنین توافقی را انتخاب نهایی جمهوری اسلامی برای "چرخش به شرق" قلمداد کرده‌اند، اما از نگاه من، در صورت امضای این توافق باید آن را ورود جمهوری اسلامی به قواعد بازی نظام بین‌الملل و خداحافظی با سیاست ۴۰ سال گذشته دانست!

واقعیت این است که در شرایط کنونی روابط بین‌الملل چیزی به عنوان "شرق" در مقابل "غرب" وجود ندارد که بتوان از چرخش به شرق و غرب در سیاست خارجی یک کشور از آن یاد کرد. به عبارت بهتر، چین و روسیه که بعضاً از آنان به عنوان "شرق" یاد می‌شود، نگاهی دو قطبی به نظام بین‌الملل ندارند و کشور‌های جهان نیز در چنین چارچوبی روابط خود را با آن‌ها تنظیم نمی‌کنند.

در حقیقت، روابط چین با آمریکا و متحدان اروپایی و آسیایی‌اش، ترکیبی از همکاری و رقابت است و تمایلی به تبدیل این روابط به دشمنی و خصومت در آن دیده نمی‌شود. بنابراین، پکن در حوزه‌های حساس منطقه‌ای و بین‌المللی معمولاً محتاطانه گام برمی‌دارد و عمدتاً به دنبال نظم و ثباتی است که امکان سرمایه‌گذاری و مبادلات اقتصادی را برای این کشور تسهیل کند.

برای نمونه، در خاورمیانه چین می‌کوشد تا با همۀ کشور‌های منطقه بخصوص اسرائیل و عربستان و ایران، روابط گرم و متوازنی برقرار کند و نزدیکی به یکی را به بهای دوری از دیگری با منافع خود سازگار نمی‌بیند. بر این پایه، چین بیش از هر چیز خواهان ثبات در خاورمیانه است، ثباتی که اسرائیل هم یکی از بازیگران اصلی آن باشد.

این در حالی است که نگاه جمهوری اسلامی به خاورمیانه معطوف به حذف اسرائیل است و اساساً همین سیاست منطقه‌ای ایران به ریشۀ تمام اختلافات و درگیری‌های آن با آمریکا و متحدان آن تبدیل شده است!

اکنون پرسش این است که آیا توافق ۲۵ ساله با چین می‌تواند سبب استمرار سیاست منطقه‌ای ایران در خاورمیانه شود، یا اینکه به عکس، چنین توافقی می‌تواند اساس این سیاست را دگرگون کند؟

از نگاه من، توافق استراتژیک با چین کل سیاست خارجی و بخصوص سیاست منطقه‌ای ایران را تغییر خواهد داد و آن را به صورت تابعی از سیاست پکن در خواهد آورد. از این رو می‌توان گفت؛ کاری را که آمریکا تاکنون با فشار حداکثری خود به نتیجه نرسانده است، از طریق توافق استراتژیک با چین به انجام خواهد رسید!

شاید گفته شود که جمهوری اسلامی به رغم توافق استراتژیک با چین، می‌تواند موضع خاص خود را در مورد خاورمیانه حفظ کند و در این زمینه از چینی‌ها پیروی نکند، اما اگر توافق دو طرف به واقع "استراتژیک" و مستلزم سرمایه‌گذاری چند صد میلیاردی چین در اقتصاد ایران باشد، در عمل این نوع نافرمانی ممکن نیست و پافشاری بر آن می‌تواند کل توافق احتمالی را به مخاطره اندازد.

با این حساب، این پرسش قابل طرح است که چرا کارگزاران نظام به چنین گزینه‌ای رسیده‌اند؟

آیا جنس رابطۀ چین و آمریکا را مصادرۀ به مطلوب کرده و با ترسیم چشم‌اندازی خیالی از آیندۀ رابطۀ آنها، به زعم خود می‌خواهند جانب "قطب شرق" را بگیرند و پشتیبان جهانی قدرتمندی برای خود دست و پا کنند؟

یا با مطرح کردن توافق استراتژیک با چین در صدد به ترس و هراس انداختن آمریکا و اروپا برآمده‌اند تا بدین وسیله مواضع آن‌ها را در مورد تحریم‌ها نرمتر کنند؟

و یا اینکه، تغییر سیاست منطقه‌ای خود را اجتناب‌ناپذیر دانسته، اما عملی کردن آن را تحت لوای توافق استراتژیک با چین، راه کم هزینه‌تری بخصوص از جهت حفظ پرستیژ، نسبت به توافق با آمریکا می‌دانند؟

*******************************************

فیلم زیر: غارت بی‌رحمانه‌ ذخایر طبیعی ایران توسط چین با کمک سپاه پاسداران: به اندازه پنج هزار سال غارت شدیم
www.youtube.com/watch?v=hy4UGtlRMSA

با استفاده از لینک زیر می توانید ویدیوی مزبور را دانلود کرده و به اشتراک بگذارید. برای دانلود این ویدیو از سایت ایران پرس نیوز خارج میشوید.
DOWNLOADرضا.ف April 9, 2020 07:14 AM

اخوند بیشرف ایران رو به روسیه و چین و اروپا فروخته اونم مفتی! !

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو April 9, 2020 07:39 PM

بازوهای دست های سیاسیون حکومت چین که برای تصاحب منابع کره زمین واستعمارکردن کشورها فرای تصوردرازاست و حتی ازقاره های کره زمین عبورمی کند این تنها حکومت اخوندی همچون گاوی نیست که افشارش دردست حکومت چین است و برای دوشیدنش دراین چهل ساله چنین وچنان می کند و برای حکومت آخوندی تجهیزات ساخت بمب اتمی و موشک های هدایت شونده میسازد نگاهی به معادن های کشورهای افریقائی وامریکائی جنوبی بیندازید که درتصرف چینی هاست و حتی قشون نظامی چین برای حفظ معادن چی های چینی دراین کشورها حضوردارد - حکومت گران ضدمردمی این کشورها بابت سهم داشتن دراستفاده فروش کالاهای چینی معادن این کشورها را به چین واگذارکرده اند نگاهی به معادن استخراج طلا درکشورهای افریقائی و امریکای جنوبی بیندازید که درتصاحب چینی هاست ومردم بومی این کشورها اجازه تردد دراین مناطق را ندارند

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام April 11, 2020 05:26 PM

چین کمونیست و اربابان حقیر کرم صفتش که فکر میکنند هیچگاه دستشان رو نخواهد شد بهایی برای جنایاتشان خواهند پرداخت که آیندگان از آن به عنوان سنگینترین مجازات تاریخ بشریت یاد کنند بهایی که به قیمت نابودی نسل این حقیران دون مایه ی طمعکار و دزد تمام خواهد شد

گزارش یا اعتراض به این نظر


مهتاب May 5, 2020 11:02 AM

اين آخوندهاي دجال با حكومت كثيفشان مايه ننگ ما ايرانيها هستن با باج دادن به چيني هاي كثيف قصدشون دو چيز است يكي دلار گيرشون بياد و دوم اينكه حامي براي خودشون پيدا كنند در دنيا چون از همه رانده و مانده شدن اين ثروت ملت ايران است كه اينها اري پدري خود ميدانند و ناراج ميكنند به نفع خودشان از ماست كه بر ماست

گزارش یا اعتراض به این نظر


ب.د.د. July 1, 2020 12:53 PM

مردم ایران بایست بدانند که حقوق عقب افتاده ، گرسنگی و فروش تکه تکه این مملکت تنها با باز پس گیری ایران جبران میشود در تظاهرات کارگران هفت تپه شعاری را بدهان این تظاهرات چی ها گذاشتند و می گفتند : اگر یک اختلاس کم شود ، مشکل ما خل میشود " در حالیکه با این شعار عقب مانده مشکل حل نمیشود کلید همه مشکلات در پس گیری ایران با تظاهراتی که از خود قدرت دفاع داشته باشد و کوتاه مدت هم نباشد است مردم ایران بایست برای خود برای نسلهایشان و برای این مملکت تصمیم بگیرند ، لاس زدن با قشر قاتلان و یا پس گرفتن مملکت از آنها راه سومی هم وجود ندارد

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام July 1, 2020 02:14 PM

کمونیستهای چینی و آخوندها‌ و دمکراتهای آمریکا هر سه یک وجه مشترک دارند طمع بیش از حد و دزدی بیشتر به هر قیمتی حتی به قیمت جان انسانها و البته خودتان حدس بزنید اربابان اصلی این مثلث منحوس در کدام گوری مشغول هدایت اینان هستند

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی July 1, 2020 04:45 PM

بادیدن این فیلم میخواستم دراین نوشتارهرچه ناسزا وفحش و بد وبیراه است را به خمینی وخامنه ای وروحانی واسلام وخدا وپیامبراشان نثارکنم چرا؟ برای اینکه 99 درصد کارخانجات فرآوری صنعت سنگ کشورمان درتهران وشهرستانها ورشکست شده ودرحال نابودی است، آنوقت حسن روحانی بی ناموس وجواد ظریف بی ناموس ترازروحانی دارند صحبت از تهدید آمریکا واروپائیها درپیوند با برجام میکنند ملت ایران باید نابود شود صنایع ایران باید نابود شود تا آقای خامنه ای وحسن روحانی با گدائی حمایت از چینی ها بتوانند چند صباحبی بیشتر بمانند واین سرزمین را به سرزمین سوخته تمام عیار تبدیل کنند بخدا قسم نابودتان میکنیم برای همین است که ملت ایران ترامپ و دولت ترامپ را ستایش میکنند حمایت ترامپ از مبارزات ملت ایران یک نعمت بزرگ انسانی وسیاسی است

گزارش یا اعتراض به این نظر


بهنام July 4, 2020 02:30 PM

آمریکا در سال ۵۷ خیانت بزرگی در حق مردم ایران کرد که اگر این لکه ننگین را هم سرنگون کند باز این خیانت بزرگ از تاریخ این کشور پاک نخواهد شد

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانی July 5, 2020 02:22 AM

کارتر شورشی که در ایران با همدستی دیگران راه انداختی چقدر هزینه فقط برای آمریکا داشت! حیف دوستی و اتحاد ایران و آمریکا نبود که به باد رفت! ایرانی ها هرگز فراموش نمیکنند و این رو اگه تاریخ ایران رو میخوندی میدونستی! فردای آزادی از شر این اهریمن هیچ چیز به روال قبل برنمیگرده!این مردم دیگه هرگز به هیچ احدالناسی غیر از خودش اعتماد نخواهد کرد! البته که مردم ایران هرگز در طول تاریخ آغازگر تخاصم نبودند و حسن همجواری رو رعایت کردند قیام ما برای آزادی وطنمون و آبادیش و صلح و دوستی در ایران و منطقه و دنیا خواهد بود ایران هرگز مستعمره هیچ کشوری نخواهد شد چون این خواست مردم ایران هست که همانند دوران شاه فقید ایران، وطنمون مستقل و آزاد و قدرتمند و آباد و سرسبز و در آرامش و تندرستی باشه پاینده باد ایران و ایرانی پیروز و سربلند ایران عزیزمان باد

گزارش یا اعتراض به این نظر


مزدک بامدادان July 7, 2020 01:30 PM

نوشته بودم با گذار دلار از سطح 20000 تومان انفجار اجتماعی به وقوع خواهد پیوست اکنون خبر میدهم که شورشس بزرگ در راه است فریاد بانگ بلند برپا برهنگان برگا گرسنگان به کوش میرسد زتگ بزرگ خون به صدا درآمده است انفحارهای پیاپی در اماکن کلیدی دولت ! بزودی انفجاری بزرگ در راه است ! انفجاری که شاید از چرنوبیل هم قویتر باشد زژیم از وحشت سراسیمه به دنبال سر نخ است و با عربده های هیستریک که جواب اسرائیل و امریکارا میدهیم و یا عکس العملی مناسب این عملیات از خود نشان میدهیم اما تا کنون فقط عربده بوده است و بس به تخمین من انفجار بعدی در زیر کوهای جاده چالوس به وقوع خواهد پیوست جایی که یکی از دربهای آن بعد از گردنه سیاه بیشه به سمت چالوس است مرکز اتمی در دل کوه که تاکنون شناخته نشده است باید در انتظار فاجعه بود فاجعه ای بس هولناک

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانیان راستین July 7, 2020 02:09 PM

باز دم این انگلیسی گرم مطبوعات ایران که لال مونی گرفتن سایت های خارج از کشور هم که براشون دعوای تتلو و بقیه مهمتر است , شاهزاده رضا پهلوی هم که اعلامیه فروش مملکت رو فریاد میزنه چاپ نمیکنند ایران به فروش رفت باند بازی را کنار بگذارید سخنان شاهزاده رضا پهلوی را چاپ کنید ایشان در ایران هواداران بیشماری دارد اینقدر سانسور نکنید کشور را دارند میفروشند , نسل ۵۷ سکوت و خیانت کرد امروز ما نباید ساکت باشیم و جناحی نگاه کنیم

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانیان راستین July 7, 2020 02:17 PM

این آخوند های بیشرافت شیعه همیشه در فروش و بدبختی ایران عزیز دست داشته اند اول که فتوای جنگ با روس را دادند و هرچند روسیه خواست به علت درگیری با فرانسه با ایران مصالحه کند این کثافات آخوند نگذاشتند زمان مظفرالدین شاه پفیوز سست عنصر هم نامه به این شاه قاجار فاسد نوشتند که یا به حرف های ما گوش کن یا به دولت مسلمان عثمانی تماس میگیریم و میگوییم به ایران حمله کن , حالا هم که بیشرفت ها که با کمک اسلحه سر کار هستند برای بقای خود نوکری روس و چین را میکنند

گزارش یا اعتراض به این نظر


مزدک بامدادان July 7, 2020 02:21 PM

هتل محل اقامت این چینی ها در ایران باید به آتش کشیده شود اینها برای کمک به ملت ایران نیامده اند برای غارت ثروت و منابع طبیعی ایران آمده اند اگر دولت و دستگاه خاکمه برای کسب ثروت با آنان معامله میکند تا آقازاده هایشان در خارج به عیش و عشرت بپردازند این وظیفه ملت ایران است که خوداز حضور نیروی چینی در ایران جلوگیری کند

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام July 7, 2020 02:46 PM

اشغال رسمی ایران توسط چین با اعزام سربازان چینی و نابودی ارتش ملی ایران قدم بعدی خامنه ای مفعول در جهت حفظ جان خودش و سایر انگلهای اسلامیست

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی July 7, 2020 04:35 PM

درچنین هنگامه ای هیچ انتظاری ازایرانیانی چون مسعود بهنودوفرخ نگهداروعطاالله مهاجرانی ونایاکی های خائن وانیرانیانی ازاین دست نیست ونبایدهم باشد چشم ماایرانیان درون کشوربه همت وغیرت ایرانیان پاک نهادووطن پرستی است که دل درگرواین سرزمین وتاریخ کهن وافتخارآفرین آن دارند ایرانیانی که فردوسی پیامبران شان، وعالیجناب زرتشت بزرگ خداوندگارآئیین شان است بهمین جهت انتظاراینست که ایرانیان دلباخته وطن باتشکیل کمپین های اعتراضی درپایتختهای مختلف جهان صدای اعتراض خود وایرانیان درون کشوررابگوش حاکمان ضد ایرانی برسانندوباتهیه طومارهای میلیون امضائی وارسال نامه های اعتراضی بوزارتخارجه کشورهای آزادودرراس آنهاایالات متحده امریکا اعلام نمایند حتی مذاکره درموردانعقادچنین قراردادی بهیچ عنوان مورد تائید ملت ایران نخواهدبودوجمهوری اسلامی یک نظام ضدایرانی میباشد

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو July 7, 2020 09:23 PM

سایمون واتکینس، نویسنده و خبرنگار اقتصادی انگلیسی، به نقل از منابع آگاه در ایران مفاد مخفیانۀ قرارداد بیست و پنج سالۀ جمهوری اسلامی ایران را با چین منتشر کرده است که روسیه هم طرف قرارداد با حکومت اخوندی خواهد بود- روسیه بعد ازنهم نوامبر آینده جنگنده‌های روسیه و چین، به پایگاه‌های هوایی ایران در همدان، بندرعباس، چابهار و آبادان دسترسی کامل خواهند داشت وهمزمان همزمان با استقرار این تجهیزات، روسیه نیز سامانه‌های دفاع موشکی "اس ۴۰۰" را برای مقابله با حملات احتمالی آمریکا و اسرائیل در همین مناطق مستقر خواهد ساخت در همین چارچوب روسیه سامانه‌های موسوم به "کاراسوخا" ۲ و ۴ را برای مقابله با رادارهای تهاجمی وشناسایی پهپادهای اسرائیل و آمریکا درایران مستقر می‌سازد اینهم دفاع مردم ازکشوروشنیدن هشدارها!

گزارش یا اعتراض به این نظر


نسل بیدار July 8, 2020 05:06 PM

چندین و چند سال است که در سایت ایران پرس نیوز کامنت میگذاریم * هر زمان یک فاجعه رخ داد هشدار دادیم که اوضاع از این بدتر خواهد شد * راه حل را هم دادیم * ولی صدای ما را نشنیدند * حالا هم می گوییم بسیار بدتر از این هم خواهد شد *

این بار راه چاره فقط یکی است و آن اشغال مجلس اسلامی است قبل از اینکه این ننگین نامه را به تصویب برسانند * نباید گذاشت ننگین نامه فروش ایران و ایرانیان را رسمی کنند * شده مجلس چهل سال اشغال شده را به آتش بکشیم باید از رسمی شدن این ننگین نامه جلوگیری شود * همه ایرانیان باید در راه خیزش ملی تلاش و خبر رسانی کنند * دیگر فرصتی نمانده * زمان خیزش ملی یا مرگ ایران است *

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانی July 9, 2020 12:51 AM

کثافت بی وطن و بیشرف نمک نشناس تو داری ارث پرت رو میفروشی؟ خاکی که وجب به وجبش با خون وطن پرستان آبیاری شده؟ کجایی رضاخان ببینی فلاکتمون بیشتر از زمان قیام تو هست؟ کجایی محمد رضا شاه؟ خاک دو عالم بر سر نیروهای مثلا مسلح و بسیج! بمیرید برای چی زنده اید؟ برای چی اسلحه به دست گرفتین؟ برای کشتار آبان؟ برای کشتن هموطنتون؟ برای خامنه ای عراقی؟ خمینی هندی؟ وطنفروشا به خدا غیرت ندارید! به خداوندی خدا همتون اندازه یه موی جهانبانی نمی ارزید تف بر صورتتون بیشرف ها! رضاخان یه قزاق بود که قیام کرد!هزار رحمت بهش و هزار لعنت به شما!بهتون دستور آماده باش میدن برای سرکوب خیزش احتمالی؟ ایران دستور میده بهتون برای دفاع از خاک و مردمش و منابع و نعمت هاش!وطن فروش نباشید

گزارش یا اعتراض به این نظر


اسمال در نیویوک July 9, 2020 02:58 PM

ببینیت اخوند جماعت چقدر دو رو و شارلاتانه از سوئی بهائی های ایران را برای دینشون میکشند و آواره میکنند زندانی میکنند اموالشان را مصادره میکنند با اینکه بها ئیا مسلمانند اختلافشون با آخوندان سر امام زمان جزئیات دیگراست از سوی دیگر چین و روسیه کمونیست را که هیچ دین و ایمانی ندارند در آغوش میگیرند و عزیز تر از جانشان شده

گزارش یا اعتراض به این نظر


Rostami July 10, 2020 01:05 AM

ایران را سال ۵۷ بدست مرتجعان سرخ و سیاه در واقع آتش زده و فروخته شد

گزارش یا اعتراض به این نظر


شاپور July 14, 2020 06:05 PM

چین طبیعتا بدنبال سودی از بستن هر معاهده میباشد ولی در این مورد بخصوص، طرف حسابش ملایان دزد، دروغگو، شیاد و جنایتکار هستند بنظر نمیرسد که سودی از این قرارداد نصیب چین شود، مگر اینکه نفع سیاسی (جای پا در خاورمیانه و خلیج فارس) برایش فراهم شود بعد از غارت کشور بتوسط ملای شیعه، حتی یک دانه ارزن هم روی زمین باقی نمیماند
و این خطری جدی و عمیق از طرف چینی معاهده است

گزارش یا اعتراض به این نظر


شاپور July 14, 2020 06:16 PM

سودی که چین، آخوندها و پاسدارانشان از غارت اموال ایرانیان میکنند، قابل درک و محاسبه است
من از دیدن قیافه تهوع آور جواد ظریف و آن خنده های مشمئز کننده اش تعجب میکنم که او به چه قیمت از اهریمنی متعفن بمانند خامنه ای دفاع میکند در اهدای وطن به بیگانگان چه سودی نهفته که ظریف آبرو، حیثیت و جان و را فدایش کرده

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  28253 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.