آدرس پست الکترونيک [email protected]

شنبه، 4 بهمن ماه 1399 = 23-01 2021

شبانه سنگ قبری با عنوان شهیده برای خواهرم گذاشتند

یکی از قربانیان شلیک به هواپیمای اوکراینی، غنیمت اژدری است. او مورخ ۳۰ تیر ماه ۱۳۶۲ در شیراز زاده شد. خانم اژدری فارغ التحصیل رشته جنگل و مرتع داری از دانشگاه تهران بود که برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه گوئلف موفق به اخذ بورسیه شده و راهی کانادا شد. او که برای دیدار با خانواده‌اش به ایران سفر کرده بود، هنگام بازگشت به کانادا توسط موشک‌های سپاه پاسداران کشته شد.

به گزارش هرانا، نشریه اینترنتی خط صلح در این ماه پس از گذشت یک سال و اندی از واقعه با خواهر وی، عظمت اژدری، به گفتگو نشسته است. عظمت اژدری که خود ساکن انگلستان است از برخوردهای امنیتی با خانواده‌اش در ایران، تلاش‌هایش برای دادخواهی و حس و حال این روزهایش می‌گوید.

بیش از یک سال از شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی می‌گذرد و در این مدت اتفاقات زیادی رخ داده است. نحوه عملکرد و پاسخگویی جمهوری اسلامی به بازماندگان این جنایت را چطور ارزیابی می‌کنید؟

جمهوری اسلامی نه تنها پاسخگوی خانواده‌ها و بازماندگان این جنایت نبوده بلکه آن‌ها را مورد آزار و اذیت نیز قرار داده است. هر چند جمهوری اسلامی نباید تنها پاسخگوی بازماندگان و خانواده‌ها باشد چرا که مرتکب یک جنایت بین‌المللی علیه بشریت شده و باید پاسخگوی کل دنیا باشد که متاسفانه نیست. در تمام طول این مدت جمهوری اسلامی نه تنها در کنار ما نبوده بلکه در مقابل ما قرار گرفته و با اخبار ضد و نقیض و کذب ما را تحت شکنجه‌های روانی و آزار و اذیت قرار داده است.

سرنگونی هواپیمای اوکراینی اولین و آخرین جنایت جمهوری اسلامی نیست. منتها تفاوتش با جنایت‌های دیگر این است که این جنایت در طول تاریخ بی‌سابقه است. سابقه نداشته که نیروی نظامی یک کشور به هواپیمای مسافربری همان کشور شلیک کند و تعداد بسیاری انسان بی‌دفاع و بی‌گناه را در آسمان وطن خودشان از بین ببرد. جمهوری اسلامی این جنایت را با برنامه‌ریزی انجام داده است و باید پاسخگو باشد. یکی از نکات قابل توجه در این ماجرا این است که بازماندگان و خانواده‌های جانباختگان در کنار هم قرار گرفته‌اند و برای دادخواهی از کوچک‌ترین تلاشی فروگذار نیستند. این مهم می‌تواند این پرونده را به پیش ببرد و روزی در یک دادگاه بی‌طرف کسانی را که دستور شلیک به هواپیما را صادر کرده‌اند، برای این امر برنامه ریزی کرده و کسانی که آن را انجام داده و اجرا کرده‌اند محاکمه شوند. شاید تنها چیزی که ما را سر پا نگاه داشته همین امید و آرزوی محاکمه عاملان و آمران این جنایت باشد.

آیا جمهوری اسلامی برای برگزاری مراسم در ایران برای خانواده شما مشکل و محدودیت ایجاد کرده است؟ محل دفن غنیمت کجاست؟ آیا وسایل ایشان به شما تحویل داده شد؟

نمی‌توانم بگویم غنیمت را در شیراز دفن کردیم چرا که فکر می‌کنم از غنیمت چیزی باقی نمانده است. غنیمت آسمانی بود و جایش روی زمین نبود. خانواده ما هرگز سر خاک نرفته است چون فکر نمی‌کنیم آن چه که تحویل داده شده و دفن شده است بقایای غنیمت بوده باشد. مراسم از بزرگ داشت و تشییع گرفته تا نوشته روی سنگ، نصب سنگ و محل دفن از روز اول تا آخر تحت کنترل سپاه بوده است و ما دستمان کوتاه بوده از هر گونه دخالت در هر یک از این مراحل و اقدامات.

غنیمت در قسمت شهدا دفن شد. سپاه پیشوند «شهیده» بر نام خواهرم گذاشت؛ شهیده غنیمت اژدری. مگر غنیمت به جنگ رفته بود؟ مگر سرباز بود؟ غنیمت و همه هم‌سفرانش فقط یک بلیط هواپیما خریده بودند. فقط به وطن‌شان آمده بودند تا خانواده‌شان را ببینند. حقشان نبود این چنین پرپر و سوزانده شوند. غنیمت و هم‌سفرانش شهید یا شهیده نیستند. آن‌ها بی‌گناه بودند و به قتل رسیدند. بعد از این که غنیمت را به خاک سپردند، هر چند همان طور که پیش‌تر گفتم ما مطمئن نیستیم او واقعا غنیمت بوده یا نه، سپاه شبانه سنگ قبر را نصب کرد. پدرم از پیش متنی را نوشته و داده بود که آن را روی سنگ بنویسند. اما پاسخ دادند که قرار نیست هر چه شما خواستید ما بنویسیم! پدرم هم گفت حالا که این طور است هر چه می‌خواهید بنویسید… .

از وسایل غنیمت به ما چیزی تحویل داده نشده جز یک جفت گوشواره، یک انگشتر و یک پاسپورت نیمه سوخته. در حالی که غنیمت سه چمدان، طلا و پول، دوربین و لپ‌تاپ به همراه خود داشت که البته به هیچ وجه برای ما ارزش مادی ندارند اما از لحاظ معنوی بسیار برای ما ارزشمند بودند. ما می‌توانستم بسیاری از عکس‌ها و فیلم‌هایی که در دوربین و لپ‌تاپش داشت را داشته باشیم ولی متاسفانه این‌ها را به ما تحویل ندادند. طبق آن چه که شنیده‌ام در مواردی که حتی وسایل الکترونیکی‌ای که خراب نشده بودند و می‌توانستند به خانواده‌ها تحویل بدهند، بعد از جدا کردن مموری‌ها و هاردها وسایل را به خانواده‌ها تحویل داده‌اند. اما به خانواده ما چیزی تحویل داده نشده است.

من اصلا نمی‌توانم این‌ها را به زبان بیاورم؛ سنگ قبر، دفن، خاکسپاری، تشییع. این‌ها شایسته عزیزان ما نبود. آن‌ها باید سال‌های سال زندگی می‌کردند، خدمت می‌کردند اما خیلی زود عزیزانمان را از ما گرفتند.

فشارهای نهادهای امنیتی بر اعضای خانواده شما که در ایران هستند، چگونه بوده است؟

فشارهایی که از طرف نهادهای امنیتی به خانواده ما در ایران وارد شده شامل تماس‌های تلفنی و مراجعه‌های حضوری بوده است که به بهانه دلجویی قصد داشتند به منزل ما بیایند، شوی تلویزیونی برای خودشان راه بیندازند و شوآف کنند که مثلا ما با خانواده‌ها همراه بوده‌ایم. در صورتی که اصلا این طور نبوده و هدف‌شان چیز دیگری است‌. تنها هدفشان این بوده است که فیلم و عکس بگیرند و پخش کنند و حرف‌هایی از زیر زبان خانواده‌ها بکشند و با سانسور آن‌ها را به جامعه القا کنند. همین بهانه‌ها برای مراجعه به خانواده‌ها بسیار دردناک است و قابل توجیه نیست. آن‌ها سعی می‌کنند با مراجعه‌های حضوری خانواده‌ها را راضی به دریافت پول کنند؛ پولی که اسمش را غرامت گذاشته‌اند اما ما می‌دانیم که می‌خواهند این مبالغ را به عنوان دیه و حق السکوت پرداخت کنند. ما از آن‌ها نه غرامت می‌خواهیم و نه دیه و دلجویی. هیچ چیز نمی‌خواهیم. فقط می‌خواهیم حقیقت روشن شود و مشخص شود چه کسانی باعث و بانی این جنایت هستند. آن‌ها باید پاسخگو باشند و تاوان آن را پس بدهند. این تنها چیزی است که ما می‌خواهیم.


کافی است ایرانی باشی تا بتوان خونت را ریخت

روایت انجمن اسلامی دانشگاه شریف از کارنامه جمهوری اسلامی: کافی است ایرانی باشی تا بتوان خونت را ریخت

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در بیانیه‌ای که به مناسبت سالگرد سرنگون شدن هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک سپاه پاسداران صادر کرده، تاکید کرده است که مسئولان حکومت ایران «تلّی از جنایات بی‌پاسخ» را در کارنامه خود دارند.

به گزارش رادیو فردا، در این بیانیه رفتار مسئولان حکومت ایران در قبال این رویداد «وقاحت» و «بی‌مسئولیتی» توصیف شده و آمده است که «یک عمر دروغ و نیرنگ و پنهان‌کاری و وقاحت پروارشان کرده که اکنون از عمق آن فاجعه، حتی خمی هم به ابرو نمی‌آورند».

نویسندگان این بیانیه خطاب به مسئولان حکومت نوشته‌اند: «ما از شما بیزاریم؛ از عدم صداقت و دروغ‌گویی‌تان، از بی‌مسئولیتی و بی‌تدبیری‌تان».

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به رویدادهایی مانند بازداشتگاه کهریزک، مفقود شدن معترضان به حکومت، کشته شدن ندا آقاسلطان در اعتراض‌های پس از انتخابات سال ۸۸ و کشته شدن کارگران معترضی چون محسن محمدپور در اعتراض‌های آبان ۹۸، آمده است که «کافی است ایرانی باشی تا بتوان خونت را ریخت و از پاسخ‌گفتن ابا کرد».

نویسندگان بیانیه با تاکید بر اینکه ایران به کشوری تبدیل شده است که «جان مردمانش، گوی چوگان زمین بازی آقایان است»، گفته‌اند مخاطبی برای پیگیری و پرسش‌های خود نیافته‌اند.

در این بیانیه همچنین به فشارهای نهادهای امنیتی حکومت بر فعالان دانشگاهی و دانشجویان اشاره شده و آمده است: «چکمه‌‌های نهادهای امنیتی مختلف و تیغ برّان استبداد، شاهرگ‌مان را نشانه رفته و راه را بر تنفس ما بسته‌ است».

نویسندگان بیانیه همچنین از اینکه به عنوان بخشی از جامعه مدنی نتوانسته‌اند حکومت را در قبال «جنایات آشکار» و «گردن‌کشی‌ها و قلدری‌ها و خودکامگی‌‌ها» پاسخگو کنند، از مردم ایران عذر خواسته‌اند.


خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی: از خون بچه‌ها نمی‌گذریم

در پاسخ به دروغ‌بافی روحانی در سالگرد جنایت سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی، برخی خانواده قربانیان گفتند: از خون بچه‌ها نمی‌گذریم

روزنامه شرق نوشت: این گزارش ضمن گرامیداشت خون جان‌باختگان پرواز 752 اوکراین، روایتی از رنجی است که در هیچ نقطه‌ای از زندگی بازماندگان آنها متوقف نخواهد شد؛ رنج ازدست‌رفتن گرمی خانواده و آرزوهایی که بر باد رفت...

جایی در خیابان قیطریه تهران، در آپارتمانی در کمرکش کوچه‌ای خلوت، سحرگاه روز 18 دی‌ماه 1398 مادر آخرین بار دستان فرزندانش را گرفت و آنها را بوسید....بعد آنها به همراه پدر سوار آسانسور شده‌اند و برای همیشه رفته‌اند. از همان گرگ‌ومیش 18 دی‌ماه، این آپارتمان در کمرکش کوچه‌ای خلوت در خیابان قیطریه دیگر رنگ‌و‌بوی زندگی نگرفت. مثل خانواده 175 نفر دیگری که سوار آن هواپیما شدند. دکتر زهرا مجد و دکتر محسن اسدی‌لاری، مثل تمام بازماندگان آن پرواز یک سال آزگار است که زندگی نکرده‌اند.

از همان صبحی که خواهر زهرا تلفن کرد و گفت یک هواپیما به مقصد اوکراین سقوط کرده، این خانه دیگر خانه نشد...؛ خانه‌ای که قرار بود برای نوروز پر از گل و نقل و هلهله عروسی محمدحسین باشد، از همان ظهر هجدهم دی‌ماه سیاه‌پوش شد

مادر و پدر جوانی که یک‌شبه دو فرزند از دست دادند، در آستانه یک‌سالگی این عزا، دوباره در این خانه را باز می‌کنند. خانه‌ای که یک سال است دیگر خانه نیست و مادر دیگر حاضر نشد به آنجا پا بگذارد. روی مبل‌ها کشیده شده و خانه بوی زندگی نمی‌دهد. حالا خانه آماده سالگرد عزای بچه‌هاست. مثل خانه بقیه مسافران که این روزها سالگرد یک‌سالگی داغشان را برقرار می‌کنند.

این گزارش، ‌شرح‌حالی از رنج پدر و مادرهایی است که در آن پرواز فرزندانشان را از دست دادند. زهرا و محسن یکی از این پدر و مادرها هستند، آنها راوی این فقدان یک‌ساله‌اند. مثل پدر و مادر آرش، پدر و مادر پونه، پدر ری‌را، پدر راستین، پدر و مادر سهند و سوفی و همه آنهایی که در این یک سال رنجی بالاتر از تصور را تجربه می‌کنند. آنهایی که یک‌شبه یک خانواده را از دست دادند. محمدحسین، مدال‌آور المپیاد شیمی و خواهرش به تورنتو رفته بودند تا در آنجا در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهند. زینب 21 سال و محمدحسین فقط 23 سال داشت.

مادر چشمانش به نقطه‌ای نامعلوم خیره است... هرازگاهی جمله‌ای می‌گوید و ساکت می‌شود. ترجیع‌بند سخنانش این است: «درد ما تجمیعی است... هم بچه‌هایمان را از دست دادیم... هم سه روز از علت سقوط بی‌خبر بودیم، هم از خودی خوردیم...

زهرا مجد نمی‌خواهد به این لحظات برگردد... دست‌هایش به‌وضوح می‌لرزد و دیگر نمی‌تواند حرف بزند...

دکتر اسدی‌لاری می‌گوید: ما از طرف کسانی داغ دیدیم که به آنها اعتماد داشتیم،‌ فرزندانمان آنها را امین می‌دانستند، حافظان امنیت بودند و همه اینها داغ است... از همه بیشتر اینکه این خون پاس داشته نشد، بیشتر از همه پاس داشته نشدن این خون،‌ داغ نخبگی این بچه‌ها آزارمان می‌دهد... در این پرواز نخبگانی بودند که حالا از دست رفته‌اند... وسایلشان هرگز به دست ما نرسید. سؤال‌های زیادی داریم... چطور عروسک در پرواز سالم مانده،‌ ولی موبایل‌ها و لپ‌تاپ‌های بچه‌های ما که در آن پروژه‌هایشان بود،‌ عکس‌هایشان بود، سالم نمانده... از وسایل زینب و محمدحسین تنها یک کارت بیمارستانی و یک پاسپورت سوخته به ما تحویل دادند... پروژه‌های بچه‌های ما میراثشان بود و ما نمی‌دانیم لپ‌تاپ‌هایشان حالا کجاست... ما توقعات مشخصی داریم، بالاخره باید مسببان معرفی شوند، دادگاه عادلانه برگزار شود. در دادسرای نظامی ما به‌شدت به این گفته یکی از فرماندهان معترض بودیم که گفته بود مسببان قبل از سالگرد معرفی می‌شوند و پرونده بسته خواهد شد. ما شکایت اصلی‌مان را پیش خدا می‌بریم، اما از خون بچه‌ها هم نمی‌گذریم.

فیلم زیر: در جلسه‌ای که در دادسرای نظامی تهران با حضور خانواده‌های داغدار جان‌باختگان با قاضی دادسرای نظامی برگزار شد، پدر مریم ملک از جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، سخنرانی شجاعانه‌ای کرد و از جمله خطاب به قاضی گفت:

«... چطور یک مشت آدم جنایتکار ممکن است در تحقیقات شرکت داشته باشند. چاقو چطور دستهٔ خودش را می‌برد! چرا فرمانده هوافضای سپاه تا جنایتکاری که به‌عنوان وزیر امور خارجه است از کار برکنار نشدند! استدعا می‌کنم همینجا دستور بدید من رو دستگیر کنند، اعدام کنند. من بعد از بچه‌ام زندگی نمیخوام هیچی نمیخوام. ما از جان گذشته‌ایم. دریغ از کمترین راستگویی، برای غارت وسایل بچه‌های ما چی کار کردین...(فیلم زیر)
www.youtube.com/watch?v=34O6TSt8lDc

با استفاده از لینک زیر می توانید ویدیوی مزبور را دانلود کرده و به اشتراک بگذارید. برای دانلود این ویدیو از سایت ایران پرس نیوز خارج میشوید.
DOWNLOADحقیقتگو June 13, 2020 12:39 PM

حالا که بدرستی مشخص شده است که سپاه هواپیمای اوکراین را هدف قرارداده است و چرا با این حال مدت هاست جعبه سیاه هواپیما را تحویل نمی دهد یک دلیلش افشا شدن گفتگوی خلبان با برج مراقبت و دریافت تهدیدات به برگشتن به فرودگاه تهران است وبدون شک نخبانگانی درهواپیما بودند که سپاه برای دستگیرکردن انها همچون دونخبه ای که درزندان بسرمی برند ارزشش داشته که هواپیما با موشک هدف قراردهد - دلیل دوم زمان بردن برای هک کردن و پاک کردن و دستکاری اطلاعات جعبه سیا توسط چین وروسیه بوده است که انکارتاکنون با موفقیت انجام نشده است - دلیل سوم زمان بردن دردزیدن جعبه سیاه هواپیمای مشابه هواپیمای اوکراینی بوده است که بتوانند با اطلاعات جعلی وگفتگوی های خلبان مجازی درآن ضبط کنند

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو June 22, 2020 10:28 PM

مشکل اساسی که اوکراین و همچنین کانادا با ان مواجه هستند عضو اتحادیه اروپا نیستند واروپائی ها برطبق منافعشان و همچنین دادوستدهای آنچنانی با روسیه نمی خواهند به دفاع ازحکومت اوکراین برآیند روس ها هم هواپیمای مسافری مالزی را با موشک هدف قرارداده اند وتاکنون نه جرم جنایت بار را پذیرفته اند ونه خسارتی پرداخت کردند اگرهواپیمای لوفت هانزا هدف موشک سپاه قرارگرفته بود اتحادیه اروپا تا جعبه سیاه هواپیما وخسارت دریافت نکرده بود به تحریم ها هوائی به داخل و برفرازایران وهمچنین پروازها ازایران به مقصد اروپا اقدام میکرد

گزارش یا اعتراض به این نظر


مزدک بامدادان July 8, 2020 04:49 PM

رژیم فاشیستی اسلامی و عربده های خودکفایی تسلیحاتی و توان نظامی! هدف قرار گرفتن هواپیمای مسسافربری نشان آن است که نیروی نظامی سپاه پاسداران دارای هیچ توان بلقوه نیست رادارهایی که با الگوبرداری از سامانه های نظامی خریداری شده از چسن و روسیه تولید شده است توان تا حتی شناسایی سگنالهای ادوات خودی را ندارد سقوط هواپیمای اوکرایینی موید این مسیله است سیگنال ترانسپوندر هماپیمای غیرنظامی را نداشته است اما چرا چنین چیزی پدید آمد! برنامه های موشکهای خود ساخته فاقد کد شماسی صحیح است و این حاصل همان متخصصخان تربیت شده در دانشگاه هایی است که با سهمیه فرزند شهید و آقازادگی صندلی های دانشگاه ها را اشغال کرده اند و نام مضجک دکتر و مهندس را یدک میکشند مورد دیگری هم هست که برنامه های نوشته شده این رادارها توسط نیروهای مبارز در داخل از طریق سایبری مانیپوله شده باشند

گزارش یا اعتراض به این نظر


Sara July 17, 2020 01:39 PM

یک سخن با ارزشی های بی وجدان که هنوز مدافع این حکومتند : چند کودک بیگناه در میان این مسافران بود !؟ تا حالا فکر کردید !؟ یک لحظه تصور کنید بچه خودتان بین مسافران بوده باشه : (

گزارش یا اعتراض به این نظر


koroush July 21, 2020 08:45 PM

جناب حقیتگو ، من نگران این هستم که ج ا یک پول تپلی به اینگلیس ها داده باشند که برای ج ا کار چاق کنی کند یعنی جعبه را جوری که ج ا دیکته کرده بخوانند اگر خاطرتان باشد همان هفته های اول ج ا این پشنهاد را داد ولی رییس سازمان بین المللی جهانی نپذیرفت

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو July 21, 2020 11:06 PM

بله حقیقتی است که چرا بعد ازگذشت های مدیدی گنجینه اطلاعاتی و یا جعبه سیاه هواپیمای اوکراین را به فرانسه فرستادند مگرهواپیمای هدف قرارگرفته ایربوس بوده است ونه هواپیمای بوئینگ ؟ اطلاعات واقعی درجعبه سیاه هواپیمای اوکراین دراین مدت زمان طولانی یا درچین ویا درروسیه هک شده است و درحقیقت هیچ ارزشی نداشته وندارد وتماما" جعلی وتقلبی است بدون شک قسمتی که خلبان هواپیما برای بازگشت دوباره به فرودگاه تهران تهدید شده پاک شده است جعبه سیاه قاضی منصوری که همان جنازه اش باشد که ازپنجره هتل به اصطلاح مقامات رومانی به بیرون پرت شده است کجاست؟ جنازه که جنازه است پس کجاست ؟ روس ها قاضی منصوری را فراری داده اند و رومانی هم چه کند وچه بگوید ؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


مزدک بامدادان July 25, 2020 10:15 AM

براساس تیوری های موجود امکان مانیپوله شدن جعبه سیاه امکانپذیر نیست ! اما امکان مانیپوله افراد و سازمانهای بازخوانی این اطلاعات امکان پذیر است! یعنی در سطح سیاسی و دنیای بده بستان ها چنین امکانی وجود دارد که اصلا اطلاعات واقعی به بیرون درز نکند در تکنیک جعبه سیاه از روش ثبا اطلاعاتی رید 10 استفاده میشود هر مجموعه اطلاعاتی در یک هارددیسیکها وسخت افزار دیجینالی در نقطه ای دیگر بصورت کد ثبت میشود و بعد از آن هم بصورت موازی در سخت افزار دیگری بصودت بک آپ دوباره ثبت میگردد لذا با هر گونه دستکاری میتوان دوباره داده ها را باز سازی کرد تکنولژی امروز تا حتی امکان بازخوانی داده ها از هارد دیسک سوخته درآتش و ذوب شده را امکان پذیر میکند اما در دنیای بده بستان سیاسی نابود کردن اطلاعات امکان پذیراست دستهای پشت پرده بروز اطلاعات واقعی را مانع میشوند

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی July 27, 2020 03:38 PM

شایددولت فرانسه بنا بدلائل قابل فهمی، گرجه غیرقابل توجیه، تصمیم بگیردکه اطلاعات ثبت شده درجعبه سیاه هواپیمای هدف گرفته شده رادر اختیاررسانه هاقرارندهد، امادیگرکشورهای ذینفع در این قضیه مگر میتوانندچنین جنایت بزرگی رامشمول سانسوراطلاع رسانی بنمایند؟حتی کشورفرانسه هم نمیتواندچنین حقی داشته باشدکه نسبت بیک حادثه وحشتناک وساقط کردن عمدی وبرنامه ریزی شده یک هواپیمای مسافربری با175 سرنشین وخدمه پروازسکوت کند وازرمز گشائی چنین حادثه دلخراشی چشم پوشی نماید سازمان هوانوردی بین المللی هم نباید درمورداطلاع رسانی این حادثه اغماض نمایدواجازه دهدکه موشک زدن عمدی بیک هواپیمای مسافری درابهام باقی بماند اگرچنین لاپوشانی غیر اخلاقی اعمال شودبمعنای اینست که دولت فرانسه وسازمان هوانوردی جهانی هم دراین کشتارمشارکت داشته وشریک جرم حکومت ملایان بحساب خواهند آمد

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو July 27, 2020 10:08 PM

واقعا" نفرت وچندش آوراست که حکومت مکرون وشرکاء که برطبل حقوق بشر ودمکراتی وآزادی بیان فرانسه می کوبند این چنین گروگان حکومت تازی اشغالگرایران وشریک تجارتی آنها هستند بله درتظاهرات آبانماه صدها تظارهرکننده را کشتند و دادن ارقام کشته شدگان به مردم خودداری کردند پدرپویا بختیاری که درصدد اعتراض به قتل فرزندش درهواپیما بود دستگیرشد و همچنان درزندان سپاه بسرمی برد وخانواده های مقتولان هواپیماهم با تهدید واداربه سکوت شدند حالا کاربجائی رسیده است که خامنه ای به مکرون دستورمیدهد که ازبروز اطلاعات جعبه سیاه برای مردم خودداری کند!فرانسه برای حکومت اخوندی چه دردوران خمینی وخامنه ای وچه برای کشتن دکترشاهپوربختیارشریک حکومت خمینی بوده است وبرجام برجام می کند برحسب منافعش طبق خواسته خامنه ای ونه خواسته مردم ایران سکوت کند !

گزارش یا اعتراض به این نظر


سفیر August 1, 2020 02:13 PM

کشوراوکراین با توجو به دلایل موجود چراتاکنون دست نگه داشته وشکایت نمیکند؟ همه این کشورها متوجه شدند که مقصرحادثه کیست ولی ازشکایت سربازمیزنند رژیم کثیفی که برای بقای خودش دست به هرجنایتی میزنه ، درنگ جایزنیست ،

گزارش یا اعتراض به این نظر


اسمال در نیویرک August 24, 2020 05:35 PM

در آبان اه 2000 جوان را قتل و عام کردند بی گناه بی گناه هواپیما را با 176 نفر زن و کودک و جوانان تحصیل کرده را جزغاله کردند صداشون در نیا مد مخصوصا آیت اله های قمی ومشهدی
حالا برای مظلومیت حسین خودشون را دارند جر واجر میکنند با هزینه های هنگفت

گزارش یا اعتراض به این نظر


Hessam August 24, 2020 09:26 PM

کانادا ٬فرانسه٬ اکرایین و شرکت بویینگ فایلهای جعبه سیاه را در اختیار دارند اصولا فرانسه وکانادا مخصوصا ترودو تا انجا که بتوانند میخواهد فتیله این قضیه را پایین بکشند و حقایق را ماستمالی کنند اکرایین هم بشدت فاسد هستن و قضیه رابا دریافت رشوه زیرسبیلی رد میکنن مگر اینکه دولت ترامپ با تحت فشار قرار دادن شرکت بویینگ که او هم نسخه ای از فایل جعبه سیاه را داراست٬ بداد بازماندگان برسد و حقایق افشا شوند

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام August 27, 2020 09:49 AM

راهی به جز کشتار آخوندها و پاسدارها و تخم و ترکه های کثیفشان برای رهایی ایران و ایرانی وجود ندارد همانطور که پزشکان برای نجات جان یک بیمار سرطانی سلولهای سرطانی را میکشند برای نجات مام میهن که به سرطان اسلام و آخوند دچار شده باید همینکار را کرد کشتار آخوندهای عمامه ای و یقه آخوندی منطقی ترین درست ترین و میهن پرستانه ترین کاریست که در برهه ی فعلی میتوان انجام داد

گزارش یا اعتراض به این نظر


شاپور September 18, 2020 08:55 PM

تاکنون دیده نشده سگ پاچه سگ دیگری را بگیرد
هیچ آدمکش و منحرفی در جمهوری سید علی محکوم نشده و نخواهد شد

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو October 7, 2020 08:34 PM

جعبه سیاه هواپیمای اوکراین همچون جعبه سیاه حکومت خمینی درفرانسه قراردارد که فرانسه وجناب مکرون برحسب منافعشان با حکومت تازی ازافشای ان خودداری کرده ومی کند درحقیقت محض کشوری که خمینی را برای نابود کردن ایران می فرستدد چراباید حامی عریان شدن حقیقت درسقوط و کشتارسرنشینان هواپیمای اوکراین باشد؟ حکومت آخوندی میلیاردها یورو درصنایع اتومبیل سازی فرانسه و دیگرصنایع فرانسه وساختمان ومسکن سازی سرمایه گذاری کرده است! !

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایران فردا December 15, 2020 01:51 PM

این جنایت الئه قم و مشهد یا در هر سوراخی که خزیده اند ,دین فروشانی هستند که فقط منتظر پولهائی هستند که ‌در جیبشان ریختده می‌شوند ‌؛اگر حسین و امام های دیگر صحرای کربلا زنده بودنند بدست اینها دوباره سرشان بریده میشد که دکنشنان تخته نشود

گزارش یا اعتراض به این نظر


خسرو December 16, 2020 03:56 AM

با آمدن آیت الله بایدن این جنایت رژیم مانند چنایتهای دیگرش ماستمالی و به بوته فراموشی سپرده خواهد شد

گزارش یا اعتراض به این نظر


علیرضا December 16, 2020 09:28 AM

اینهم نتیجه سیاست مماشات از انفجار نفتکش تا پولشویی و حمله سایبری تاگروگانگیری و

گزارش یا اعتراض به این نظر


اردلان December 23, 2020 12:03 PM

ما و تمامی دوستان و یاران در بیشترین صفحات خبری بارها و بارها درکامنتهایمان نظرات خود را در باره سفر نکردن به ایران اشغال شده پیش از سرنگون ساختن هواپیمای مسافربری اکراینی اعلان داشته بودیم!
اما متاسفانه بسیاری از همیهنان بدلایل مخصوص بخود هیچگاه آن را جدی نگرفتند!
حتی پس از گذشت مدت کوتاهی از سرنگون ساختن عمدی هواپیمای اکراین مملو از مسافر که منجر بقتل رساندن تمامی مسافران و خدمه توسط سپاه شد!
در صورتیکه با وجود آگاهی کامل همیهنان از نبود امنیت پرواز در آسمان کشور اما متاسفانه بسیاری از همیهنان از آن رخداد غم انگیز درس نگرفته و به فراموش سپردن خاطره سرنگون ساختن بسیار تلخ آن رویداد تراژدی گونه هنوز اقدام به سفرهای هوایی اینچنین پرخطر به ایران ویران شده دارند!

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو December 31, 2020 08:37 PM

حکومت حیون الله برجمع وجورو ختم ماجراو آنهم برای گول زدن بطور شفاهی حاضر شده 150هزاردلارغرامت به خانواده کشته شده گان پرداخت کند ولی باید دانست که اولا" دلاری برای پرداخت ارائه نخواهد کرد بکه معادل دلاری و آنهم به قیمت 4000تومان و درثانی اصلا" پرداختی وجود خواهد داشت ویا خانواده کشته شده گان را با تهدید وزور وادارخواهند کرد که بگویند بله این این پول را دریافت کرده ایم تصورمی کنید دلارهائی که باید حماس ها و شیخ نصرالله حیون های تازی باشد به خانواده کشته شده گان تقدیم خواهند کرد؟ مدتی است که حکومت حیون الله اعترافات اجباری را شیوه اعدالت اسلام حیون الله تازی ها کرده است یالله می گوئی که 150هزاردلاررا گرفته ای وگرنه یا خودت وفرزندنت را می کشیم ویاپرونده های قضائی آنچنانی می سازیم!

گزارش یا اعتراض به این نظر


Hamid January 24, 2021 02:09 PM

یکسری دزد و لاشخور باجگیر بی وجدان بی ناموس بیشرف خونخوار ترسو از اول آن قلاب و از ترس از دست دادن همه دزدیهاشون با کشتار و داشتن قدرت در دست فکر میکنن همه چی ابدیه خواهیم دید
ای بدبختها : اینهم بگذرد

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  104276 بازدید |


© copyright 2004 - 2021 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.