آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

شنبه، 9 فروردین ماه 1399 = 28-03 2020

کرونا؛ "حفاظت از امنیت روانی جامعه" یعنی چی؟

معاون اطلاع‌رسانی دفتر ریاست جمهوری از تأکیدات روحانی به برخی از وزرایش برای حفظ امنیت در کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا، روحانی در تماس با رحمانی فضلی، وزیر کشور بر روی "حفاظت از امنیت روانی جامعه" (نگرانی از بروز اعتراضات اجتماعی بخاطر فاجعهٔ کرونا) تأکید کرده است.

بنابراین گزارش، روحانی همچنین با نگرانی نسبت به افشای پنهان‌کاریهای رژیم در خصوص کرونا، در تماس با وزیر بهداشت در مورد ضرورت رد کردن سریع شبهات و شایعات (مربوط به کرونا) صحبت کرد.


سرکوب افشاکنندگان اخبار کرونا در ایران

وزارت‌ خارجه آمریکا اعلام کرد رژیم تهران در رابطه با آمار مبتلایان به ویروس کرونا به جامعه بین‌المللی دروغ می‌گوید و هر مخالفی را که در این رابطه لب به اعتراض بگشاید، زندانی می‌کند.

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در این باره گفت: رژیم حاکم دهها نفر را به جرم به اشتراک گذاشتن آمار مربوط به کرونا به زندان انداخته است و بیمارستانها در سرتاسر ایران را مجبور کرده که آمار غلط از مبتلایان و فوتی‌ها بدهند.


افشاگری در باره صادرات خفاش توسط هواپیمایی ماهان

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران با آه و فغان نسبت به افشاگری‌های یک خبرنگار ایرانی در آمریکا مثل همیشه او را به شایعه پراکنی متهم کرد.

این منبع نوشت: پس از شیوع ویروس کرونا در سطح کشور که سلامت جسمی مردم را به خطر انداخت عده‌ای نیز در فضای مجازی با انتشار شایعات گوناگون پیرامون این بیماری سلامت روان مردم را به خطر انداختند. یکی از این شایعات که در روز‌های اخیر به شدت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، شایعه صادرات خفاش توسط هواپیمایی ماهان است.

خبرگزاری وابسته به ماهان کرونا نوشت: این شایعه اولین بار در کانال تلگرامی علی جوانمردی خبرنگار صدای آمریکا منتشر شد. جوانمردی در کانال خود نوشت: "سال گذشته در جنگل‌های شمال و کوھستان‌های کرمانشاە خفاش شکار می‌کردند تحت عنوان با ارزش بودن لانە آن، زیرا افرادی از تهران ھر خفاش و بە گفتە خود لانە را ۵۰۰ هزار تومان می‌خریدند و گفته بودند برای خارج از ایران و تولید دارو خفاش ھا را لازم دارند. زیرا بە گفتە آن ھا بزاق دھان خفاش با ارزش است. این خفاش ھا بە چین صادر می‌شد و هواپیمایی ماھان بعنوان عامل صادرات مرموز این خفاش ھا، ھیچگاە توضیح نداد.


معرفی متهمان ردیف اول ورود ویروس کرونا به ایران

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: قطعا سازمان هواپیمایی که مانع انجام پرواز به چین نشد در کنار ایرلاین ماهان از متهمان ردیف اول است.

به گزارش ایسنا، بهرام پارسایی اظهار کرد: انتظار داریم قوه قضاییه راسا به این موضوع ورود کند زیرا ما معتقدیم اتهام این افراد سنگین‌تر از کسانی است که ماسک احتکار می‌کنند. در واقع متهم ردیف اول کسانی هستند که با وارد کردن ویروس کرونا با جان و سلامتی مردم بازی کردند.

نماینده شیراز در مجلس ابراز عقیده کرد: کشور ما مثل خیلی از کشورهای دیگر از این آلودگی عاری بود و اگر ما بخواهیم متهمان شیوع کرونا در کشور را رده بندی کنیم، متهمین ردیف اول کسانی هستند که عامل ورود این ویروس به کشور بودند و باعث شدند هزینه جانی، مالی و معنوی سنگینی به کشور وارد شود که به راحتی قابل جبران نیست. قطعا سازمان هواپیمایی که مانع انجام پرواز به چین نشد در کنار ایرلاین ماهان از متهمان ردیف اول است.

پارسایی تاکید کرد: اگر مبادی ورودی به درستی کنترل می شد و پروازها به چین متوقف می‌شد امروز این هزینه‌ها را متحمل نمی‌شدیم.


نقش ماهان در پرونده کروناگیت؛ دروغ و تهدید پاسداران

شرکت هواپیمایی ماهان ایر وابسته به سپاه پاسداران در پاسخ به انتشار گزارش «نقش ماهان در پرونده کروناگیت» که در روزنامه شرق به چاپ رسید، متنی را برای دفتر این روزنامه ارسال کرده است.

ماهان ایر در این یاداشت اعا کرده که پروازها به چین را در پاسخ به درخواست مکرر وزرای دولت روحانی انجام داده و اگر این پروازها صورت نمی گرفت، شماری از کارخانجات تولیدی در کشور تعطیل و نیم میلیون نفر هم بیکار می شدند.

این شرکت هواپیمایی وابسته به سپاه پاسداران در پایان متن خود، روزنامه شرق را به تکرار دروغ های ضد انقلاب متهم کرده و نوشته است: مایه تعجب آن است در‌حالی‌که کشور در چنین موقعیت بحرانی و ناخواسته قرار گرفته است، روزنامه‌ای وطن‌پرست و فاخر همچون روزنامه شرق، ناآگاهانه و با کتمان حقیقت همان را بگوید و بنویسد که رسانه‌های معاند و دشمنان جمهوری اسلامی می‌گویند.


نقش ماهان در پرونده کروناگیت

فرار از پاسخ‌گویی
استفاده نکردن از ماسک و دستکش برای تیم پرواز
قرنطینه مهماندار مبتلا در دوبی
فوت یکی از پرسنل ماهان بر اثر کرونا
اعمال فشار بر مهمانداران
حمل قطعات خودرو با هواپیمای مسافری ماهان بدون اجازه ترخیص!

برخی کارشناسان صنعت هوانوردی به مسائل دیگری هم اشاره می‌کنند که ماهیت این شرکت را با شائبه همراه می‌کند. به گفته یکی از کارشناسان: «اگر شرکت هواپیمایی ماهان، مسافربری است پس چرا بدون داشتن هیچ هواپیمای کارگویی انحصار حمل‌ونقل هوایی بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران، چین را در دست دارد و اگر این ایرلاین کارگو (باری) است، چرا سوبسید حداقل ۹۰۰درصدی سوخت که برای کنترل قیمت بلیت مسافرت‌های هوایی در نظر گرفته شده (و پرواز‌های کارگو از آن بی‌بهره‌اند) به آن تعلق می‌گیرد؟».

شرق نوشت: «ماهان»؛ این‌روز‌ها حتی به طعنه در تاکسی‌ها هم مقصر اصلی ورود کرونا به ایران شناخته می‌شود. باور عمومی آن‌قدر در این زمینه جدی است که حتی اظهارنظر وزیر بهداشت مبنی بر ورود تاجر قمی با پرواز غیرمستقیم به ایران، به پنهان‌کاری تعبیر می‌شود.

تداوم پرواز‌های شرکت هواپیمایی ماهان به چین به‌ویژه پرواز مستقیم به ووهان، آن‌قدر بر ملت گران تمام شد که خواهان لغو این پرواز‌ها شدند و در پی آن، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد پرواز رفت‌وبرگشت به چین از سوی این شرکت هواپیمایی، با مصوبه دولت به تعلیق درمی‌آید. باوجودی که علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز از این مصوبه خبر داده بود، این مصوبه در بین مصوبات دولت پیدا نشد و این شائبه را ایجاد کرد که آیا چنین مصوبه‌ای هرگز وجود داشت؟ یا اگر بود، چرا در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت و در لابه‌لای مصوبات، مندرج نشد؟

شرکت هواپیمایی ماهان باوجوداین مصوبه ناشناخته، کماکان به پرواز‌های خود ادامه داد و حمید عرب‌نژاد، مدیرعامل شرکت هواپیمایی ماهان با انتشار خبر تعلیق پروازها، دیدار با سفیر چین را در دستور کار خود قرار داد.

چانگ‌هوا، سفیر چین در توییتی با انتشار عکس مشترک، نوشت: «ایشان اعلام کردند که تمایل دارند همکاری با چین را ادامه دهند». این توییت در حالی است که وزیر بهداشت ایران هفته پیش گفته بود برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در کشور، به پیشنهاد او و دستور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، از روز ۱۱ بهمن تمامی پرواز‌ها بین ایران و چین متوقف می‌شود. علاوه بر آنکه این ایرلاین در قالب ترانزیت، مسافران چینی را از مقصد استانبول و دوبی به ایران و سپس به چین منتقل می‌کرد.

فوت یکی از پرسنل ماهان بر اثر کرونا
این‌همه در حالی است که براساس آخرین اخباری که به «شرق» رسیده، یکی از پرسنل این شرکت در کترینگ سامان که متعلق به همین هواپیمایی است، بر اثر ابتلا به کووید ۱۹، درگذشت. ضروری است شرکت هواپیمایی ماهان هرچه سریع‌تر نسبت به این موارد روشنگری کند.

فرار از پاسخ‌گویی
تمامی این پرسش‌ها و بسیاری پرسش‌های دیگر، در انتظار پاسخ‌گویی شرکت هواپیمایی ماهان برای مدیریت این مجموعه ارسال شد. ارسال پرسش‌ها در قالب ایمیلی برای روابط عمومی این مرکز فرستاده شد، اما «شرق» نه‌تن‌ها پاسخی پس از یک‌هفته نیافت که در پاسخی عجیب از سوی روابط عمومی برای انتشار هرگونه مطلبی که مغایر با دیدگاه این ایرلاین باشد، تهدید به شکایت شد. در اینجا به‌عنوان رسانه‌ای که به نیابت از مردم، از مسئولان درخواست پاسخ‌گویی دارد، از دادستان محترم کل کشور خواستاریم تا در قامت مدعی‌العموم به مواردی که در این گزارش مطرح می‌شود، ورود کرده و به آن‌ها رسیدگی کند.

حمل قطعات خودرو با هواپیمای مسافری ماهان بدون اجازه ترخیص!
با وجود این ضدونقیض‌ها، پرواز‌هایی با هواپیمای مسافری ایرباس ۳۴۰ با ادعای کمک‌های بشردوستانه و پس از فشار‌های بیشتر با ادعای واردات قطعات ضروری به کشور انجام شده است؛ ادعایی که البته با پیگیری‌ها از گمرک چین زیر سؤال رفت. یکی از فعالان صنعت هوانوردی در‌این‌باره می‌گوید: «یکی از دوستان بنده در سال‌های متمادی، چارترکننده عمده کارگو پرواز گوانگ‌ژو به تهران، شرکت هواپیمایی ماهان است. چین با حدود کیلویی ۲۵ تا ۳۵ یوان Payload این پرواز را به سایر تجار که عمدتا در دوبی مستقر هستند، می‌فروشد. در تماسی که با او داشتم، اعلام کرد از ابتدای بحران کرونا در چین، حسب دستور مقامات گمرکی این کشور، تمام عملیات کارگو تجاری در فرودگاه گوانگ‌ژو (CAN) تعطیل است و این دقیقا زمانی بود که ماهان دائما این مسیر را با اسم این نوع عملیات ادامه می‌داد».

بر این اساس، گمرک چین از زمان اعمال محدودیت‌های بیشتر برای کنترل شیوع ویروس کووید ۱۹ (کرونا)، قوانین سخت‌گیرانه‌ای را اعمال کرده و اجازه ترخیص به هیچ بار تجاری و خصوصا در ایام پرواز‌های تحت مجوز ماهان را صادر نکرد که همین اقدام هم صدای شرکت اپل را درآورد؛ چراکه برای ساخت موبایل به‌شدت نیازمند قطعاتی بود که سفارش تولید آن را به چین داده بود. حال جای سؤال است که شرکت هواپیمایی ماهان، بی‌توجه به هشدار‌ها و نگرانی‌ها از احتمال انتقال ویروس کرونا به کشور با استمرار پروازها، برای انتقال کدام قطعه ترخیص نشده، عازم چین شده بود؟

با رصد پرواز‌های ایرباس ۳۱۰ هواپیمایی ماهان به شماره رجیستر EP-MNX که برای انتقال دانشجو‌های ایرانی در ووهان رفته بود، مشخص شد این هواپیما برخلاف ادعای عدم به‌کارگیری در روت‌های داخلی، به‌کرات پرواز‌های مسافربری به مقاصدی نظیر بندر عسلویه، کرمان و ... داشته که اولین آن پرواز تهران- بندر عسلویه در تاریخ ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) بوده است.

گندزدایی به شیوه «ماهان»
بر اساس اطلاعاتی که در سایت مرجع هوانوردی فلایت رادار ۲۴ به‌عنوان مهم‌ترین سایت رهگیری پرواز‌ها در جهان موجود است، در شرکت هواپیمایی ماهان از ۱۲ بهمن تا ۱۵ اسفندماه، ۳۴ پرواز بین ایران و چین انجام شده و این پرواز‌ها در مسیر شهر‌های ووهان، شانگهای، پکن، گوانگ‌ژو و شنژن به صورت رفت‌و‌برگشت انجام گرفته است.

آن‌طور که بیان شده، این پرواز‌ها عموما باری بوده، البته در نظر داشته باشید پرواز‌های باری با هواپیمای مسافربری که امکان ضدعفونی کامل و استریل کردن اصولی را بنا بر ادعای برخی کارشناسان ندارند. قیاس شیوه گندزدایی از یکی از هواپیما‌های این ایرلاین که در کرمان انجام گرفته بود و این روز‌ها در بین کارشناسان صنعت هوایی دست‌به‌دست می‌شود هم مزید بر علت شده تا سازوکار گندزدایی از این هواپیما‌ها را که در مسیر چین قرار گرفته بودند، زیر سؤال ببرد.

در فیلم منتشرشده، با امکانات اولیه بدون تخلیه کامل هواپیما از اقلام مازاد نظیر هدرست‌ها و کارت‌های اطلاعات پرواز، اقدام به ضدعفونی هواپیما شده بود. این در حالی است که حتی اگر نخواهیم با استاندارد‌های اروپایی به ماجرا نگاه کنیم، بر اساس شیوه گندزدایی هواپیما‌های چینی، تمام بدنه هواپیما و داخل آن، با امکانات پیشرفته گندزدایی می‌شد و قیاس این دو، نگرانی‌هایی را از کارآمدبودن گندزدایی هواپیما‌های ماهان به وجود آورده است.

استفاده نکردن از ماسک و دستکش برای تیم پرواز
اما این تنها موضوعی نیست که ذهن را به خود مشغول می‌کند. «شرق» در گفتگو با برخی مهماندارانی که در پرواز‌های مسیر چین در ماهان حضور داشتند، به نکات قابل‌توجه دیگری دست یافت. مسئله آن است که تیم پرواز، به‌ویژه مهمانداران نه‌تن‌ها از سوی این هواپیمایی قرنطینه نشدند که حتی امکان استفاده از دستکش و ماسک را در همان روز‌های اولیه پرواز‌ها که به چین سفر می‌کردند و پرواز‌های دیگر، نداشتند و بنا بر اخباری که به گوش می‌رسد، تنها در پرواز‌های اخیر، امکان استفاده از دستکش به مهمانداران ماهان داده شده است. این‌ها در حالی است که در عکس‌های منتشرشده از این شرکت هواپیمایی، پرسنل با لباس ایزوله به نمایش درآمده‌اند.

قرنطینه مهماندار مبتلا در دوبی
آیا قرنطینه گروه پروازی ماهان که به چین تردد داشته‌اند به درستی رعایت شده است؟ و چه معیاری برای راستی‌آزمایی صحبت‌های مدیران ماهان در این خصوص وجود دارد؟ این سؤالی است که حتی در بین فعالان این صنعت هم به چشم می‌خورد. یکی از مهمانداران سابق این هواپیمایی که به نمایندگی از سایر مهمانداران سخن می‌گوید، پاسخ این پرسش را می‌دهد: «تن‌ها تدبیر لازم این بوده است که کروی پروازی، پس از اتمام پرواز ورودی به فرودگاه امام خمینی، مجاز به ورود به شرکت و واحد‌های مربوطه نباشند و تا ۱۴ روز در منزل بمانند؛ موردی که از سوی ماهان رعایت نشد. پروازی که پیش‌تر به ووهان رفته بود، چندی بعد به دوبی رفت و پس از لندینگ در فرودگاه، توسط پرسنل فرودگاهی مقصد، تست سلامت انجام شد و در این میان مشخص شد جواب آزمایش یکی از مهمانداران (از ذکر نام معذوریم) و تعدادی از مسافران، مثبت بوده است».

این منبع آگاه ادامه می‌دهد: «متأسفانه بسیاری از مهمانداران به هر نحوی با پیام و تماس با من ارتباط گرفتند. نمی‌توانند حرف بزنند، نمی‌گذارند که حرف بزنند. البته تعداد محدودی هم هستند که خود برای جایگاهی بهتر، برای این پرواز‌ها درخواست می‌کنند که تکلیفشان مشخص است». از او می‌پرسم آیا اجباری در همکاری مهمانداران در مسیر چین وجود داشته است؟ پاسخ می‌دهد: «طبق گفته‌های خود مهمانداران، حدود ٢٠٠ نفر نپذیرفتند که به چین بروند که در نهایت وعده‌ووعید پاداش داده شد که فقط به خلبانان پرداخت شد. همان هواپیمای ووهان بعد از بازگشت از چین عازم عراق و سوریه برای بردن دانشجویان عراقی و سوری شد که در این مسیر‌ها هم خلبانان پاداش دریافت کردند، اما مهمانداران خیر». جالب آنکه او در ادامه می‌گوید: «مهمانداران بعد از زمان استراحت، بلافاصله طبق برنامه باز هم به پرواز رفتند». اما چه پروازهایی؟ «مهمانداران ماهان، در تمامی مسیرها، بسته به الزامات شرکت؛ چه مسیر داخلی و چه خارجی، استفاده می‌شوند».

اعمال فشار بر مهمانداران
عجیب‌تر آنکه پیرو پیگیری‌های انجام‌شده در یکی از گروه‌های تلگرامی صنعت هوانوردی (خلبان عیسی‌خان اشتوداخ)، خبر رسید که شرکت هواپیمایی ماهان، نگران از اطلاع‌رسانی از سوی مهمانداران، بند محرمانگی را به قرارداد‌های آن‌ها افزوده‌اند تا از این پس، امکان هرگونه درز اطلاعاتی را از عملکرد این شرکت هواپیمایی به بیرون سلب کند، درحالی‌که کارشناسان معتقدند این اقدام برای اولین‌بار رخ داده و اصولا وجود چنین بندی در قرارداد‌های مهمانداران ضرورتی ندارد.

فرضیه‌هایی درباره ماهان.
اما چرا این شرکت هواپیمایی با وجود اعلام تعلیق پروازها، کماکان در این مسیر تردد می‌کند؟ این سؤالی است جدی که پاسخ‌های متفاوتی تا به امروز به آن داده شده که به ایجاد چند فرضیه منجر می‌شود؛ نخست آنکه شرکت هواپیمایی ماهان بدون مجوز دست به هیچ اقدامی نمی‌زند. (چه مجوزی؟) دوم، احتمالا تنگنا‌های مالی این شرکت، موجب سرپیچی از قانون شده است. (چه تنگناهایی؟) سوم، ماهان نمی‌خواهد انحصار پرواز‌ها به چین را به دیگری (احتمالا ایران‌ایر به‌عنوان نماینده دولت) واگذار کند و از میدان کنار برود و....

امیرحسین صراف، تحلیلگر صنعت هوانوردی، در گفتگو با «شرق»، به ادعای وجود تنگنا‌های مالی برای این شرکت، نقد وارد کرده است و می‌گوید: «حمل هوایی مواد اولیه صنایع دارو و خودروسازی کشور از سوی این شرکت، موردی است که باید به آن توجهی ویژه شود. این یعنی برخلاف اصول اولیه یک تجارت سالم، برای یک تولیدکننده انبوه تولیدکنندگان انبوه مزیتی را ایجاد کرده‌ایم که حمل هوایی بر استفاده از روش‌های بسیار ارزان‌تر زمینی و دریایی ارجحیت پیدا کند که بخشی از آن مربوط به قیمت تمام‌شده غیر‌واقعی خدماتی است که از جیب عموم مردم و از روش تخصیص سوبسید سوخت هواپیمای مسافربری به پرواز‌هایی با عملکرد واقعی کارگو پرداخت می‌شود. درنظرگرفتن احتمال حمایت‌هایی در ترخیص مقرون به صرفه‌تر مواد اولیه می‌تواند استفاده این صنایع از ترابری هوایی را کاملا توجیه‌پذیر کند.

همچنین بازار حمل بار هوایی با بزرگ‌ترین شریک تجاری کشور یعنی چین در انحصار ماهان است و بنابراین عملکرد اخیر ماهان بیشتر به عکس‌العملی در برابر ازدست‌دادن یا امکان ورود شریک در یک بازار انحصاری پرمنفعت می‌ماند تا دغدغه‌ها و عکس‌العمل‌های ناشی از قرارگیری در یک تنگنای مالی. همچنین اصرار بر انجام پرواز‌های مکرر غیرانتفاعی و با نیت انسان‌دوستانه آن‌هم از سوی یک شرکت ظاهرا خصوصی، فرض قرارگیری ماهان در تنگنای مالی را باطل می‌کند». این در حالی است که برخی کارشناسان دیگر بر خرید لباس فرم پرسنل از ترکیه از سوی این شرکت اشاره می‌کنند که با وجود تنگنای مالی در این شرکت هم‌خوانی ندارد.

با این حال، برخی معتقدند این شرکت با محدودیت‌های مالی هم روبه‌روست. یکی از کارشناسان در تحلیل این موضوع می‌گوید: «بحران مالی ماهان از کنسل‌شدن پرواز‌های اروپایی آغاز نشد، بلکه از زمانی شروع شد که عربستان اجازه ورود به ماهان را برای پرواز‌های حج نداد و تقریبا از آن زمان هر ساله با تعدادی از کارکنان ختم همکاری می‌شود».

ماهیت دوگانه هواپیمایی ماهان
برخی کارشناسان صنعت هوانوردی به مسائل دیگری هم اشاره می‌کنند که ماهیت این شرکت را با شائبه همراه می‌کند. به گفته یکی از کارشناسان: «اگر شرکت هواپیمایی ماهان، مسافربری است پس چرا بدون داشتن هیچ هواپیمای کارگویی انحصار حمل‌ونقل هوایی بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران، چین را در دست دارد و اگر این ایرلاین کارگو (باری) است، چرا سوبسید حداقل ۹۰۰درصدی سوخت که برای کنترل قیمت بلیت مسافرت‌های هوایی در نظر گرفته شده (و پرواز‌های کارگو از آن بی‌بهره‌اند) به آن تعلق می‌گیرد؟».

با توجه به حجم دغدغه‌هایی که در رابطه با فعالیت‌های ماهان ایر در ماه‌های اخیر ایجاد شده، آیا ضروری نیست نهاد‌های نظارتی برای شفاف‌سازی در این زمینه ورود کنند؟


گرفتار چرخه‌ای شده‌ایم که هر دم بحران می‌زاید

خیلی از روزنامه های داخل ایران با اشاره به عمق بحرانی که هم اکنون کشور را فرا گرفته، بطور تلویحی تایید می کنند که رژیم حاکم کوچکترین کفایتی برای رسیدگی به بحران کرونا در ایران را ندارد.

برخی ناظران هم عقیده دارند که این شیوه رفتاری، مصداق کامل جنایت است و حتی اگر جنایت عمد نباشد و از روی نادانی و نابخردی و بی تجربگی و بی کفایتی انجام شده باشد، جنایت در جنایت است.

کامیار علایی، پزشک و پژوهشگر در مصاحبه با کمپین حقوق بشر می‌گوید: با پنهان‌کاری مقامات حکومت ایران کسی برای مقابله با ویروس آماده نبوده است.

روزنامه جهان صنعت با اشاره به خبرهای تلخ و بد از جمله سقوط هواپیمای اوکراینی و ویروس کرونا می نویسد: روند‌های فعلی جامعه را به تب کشانده و ناامید کرده است.

روزنامه ابتکار هم وضعیت بحرانی کشور را چرخه بحران و مسیر از چاله به چاه توصیف کرده و نوشته است: هر صبح یا فاجعه‌ ای رخ داده یا فاجعه در حالِ رخ دادن است! ما گرفتار چرخه‌ای شده‌ایم که هر دم بحران می‌زاید. اکنون دیگر به ندرت روزی عادی را خاطر می‌آوریم!

این روزنامه نوشت: از اساس انگار وارد جهان بحران شده‌ایم؛ همیشه پایمان در چاله‌ای گیر است. انگار پای حکمرانی‌مان حسابی لنگ شده و از هیچ سنگی هم سالم نمی‌گذرد و.هر روز بی‌طاقت‌ترمان می‌کند. سبک حکمرانیِ ما دیگر پاسخگوی نیازهای امروزِ ما نیست. اگر تغییری ایجاد نشود، مسیر از چاله به چاه ادامه خواهد یافت.قاسم February 25, 2020 08:56 PM

ببینید در دروغ گویی و پنهان کاری همه با هم مسابقه گذاشتند خاک بر سر همه شما که اینقدر مفتضح و پررو شده اید براستی که همه ذوب در ولایت وقیح هستید شما اجنبی هستید و مرگ ایرانی برایتان اصلا اهمیت ندارد این را هم بخوبی ثابت کردید آبان ماه ۱۳۹۸

گزارش یا اعتراض به این نظر


SARA February 26, 2020 06:49 PM

آنچه از کرونا خطر ناکتر بوده و هست" جمهوری اسلامی " است تمام

گزارش یا اعتراض به این نظر


بهروز February 27, 2020 07:42 PM

ابتکار جالب اینکه چون دست دادن یا روبوسی با نا محرم رعایت میشه متاسفانه کلید ساز کرونا نگرفته

گزارش یا اعتراض به این نظر


شاپور February 27, 2020 10:20 PM

خانم سارا،
دین اهریمن، از جمهوری اسلامی هم خطرناکتر می‌باشد
یادمان باشد که مشکل را میبایست از بیخ و بن حل کرد

گزارش یا اعتراض به این نظر


...azadeh March 2, 2020 01:01 PM

"شاپور"!
خب حرفsaraهم همین حرف است که؛این حکومت آیت الشیطانهای خمینی نسبِ اهریمن زاده در ایران، خطرناکتر از هرویروس دیگری است! به این حکومت میگویند "حکومت شیطان الرجیم زیرپردۀ دین" که مرگبارترین نوع ویروس کشنده در عالم هستی وعلت العلل رشد سایر ویروسهاست، بهمین دلیل هم باید مقدم برهر درد و بیملری و ویروس دیگری اول از همه علیه ویروس "ولایت آخوندهای اهریمن" جنگید و تا آخرین ذره نابودشان کرد! آمین

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی March 5, 2020 03:56 PM

غیر ممکن است که پایوران وبلند پایگان حکومت منحوس آخوندی دست از دروغگوئی و تقیه بردارند! جمهوری اسلامی از همان دقیقه اول با دروغ شکل گرفت وتا دم مرگ وتا لحظه فروریزی این عمارت مرگ آفرین دروغ خواهد گفت پروازهای ماهان بصورت مستمر میتواند ادامه داشته باشد اینکه با چه طرفندی پروازها انجام میشود، باید از حسن روحانی - سرداران سپاه و علی شمخانی و دیگرانی پرسید که از سوی علی خامنه ای راهبرد حقه بازی آخوندی را هدایت میکنند ومیچرخانند

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو March 9, 2020 08:30 PM

واقعا ازدروغ گفتن آنهم درشرایطی مردم ایران واقعیت را میدانند دچارعذاب وجدان نمیشوند - کشورهای خارجی هم با فشارشهروندانشان وهم برحسب فهم وشعور وسلامتی مردمانشان ورود هواپیماهائی انهم ازکشوری که غرق دربهران ویروس کروناست جلوگیری می کنند وازآن گذشته اگراجازه ورود هواپیمای ایرانی را بدهند سرنشینان هواپیما با پرداخت هزینه کلان ایران ایر درکشوراروپائی باید قرنطینه شوند اروپا ایران نیست ورهبری همچون خامنه ای ندارد وخواسته وامنیت مردمان اروپائی ارجهیت تمام وکمال درورد سرنشینان هواپیمای ایران ایر دارد واین باعث قطع پروازهای ایران ایر شده است

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی March 11, 2020 04:05 PM

مفهوم کلی این خبرحکایت ازآن میکند که هواپیمائی ماهان توسط بخش مافیائی سپاه وکارپردازان این نیروی نظامی که درزمینه های مختلف تجاری، منجمله واردات قطعات یدکی اتومبیل فعالند اداره میشود، وتاآنجا قدرت ونفوذدارند که میتوانند مصوبه دولت مبنی برممنوعیت پروازها به چین راازاطاق ریاست جمهوری ویا دفترسخنگوی دولت بیرون بیاورند تا دولت دروغگوی حسن روحانی رابیش ازآنچه بی آبروهست رابی آبرو کنند با چنین اوصافی متهم ردیف اول انتقال ویروس کرونا به ایران شرکت هواپیمائی ماهان است که زیرکنترل سرداران پلیدسپاه فعالیت دارد وخودشان رابکلی ازاجرای فرامین ومصوبات دولت ونهادهای وابسته بدولت مبری میدانند درحقیقت این سرداران سپاه ومافیای پنهان ووابسته به آنست که سلامت یک کشورو80 میلیون ایرانی رابامخاطرات جدی مواجه کرده وتا اینجای کارهم کسی حریف شان نبوده است

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی March 12, 2020 02:16 PM

با جوابیه ای که هواپیمائی ماهان بعنوان یک شرکت هوائی تحت امر سرداران به روزنامه شرق داده است، ضمن اینکه با صراحت تائید میکند که پروازهای انتقال کرونا به ایران را برعهده داشته، در عین حال همه کاسه وکوزه ها را برسر وزرای دولت روحانی شکسته است وزرائی که اختیار ندارند بدون اجازه مقام عظمی یک لیوان آن راحت بنوشند حسن روحانی اخته شده است تا چه رسد به وزرای کابینه اش جوابیه ماهان نیز یک تهدید آشکار را برای شرق عنوان کرده وباید منتظر زدن یک ضربه از سوی سرداران سپاه به روزنامه شرق باشیم اینکه ضربه چگونه خواهد بود شاید گوشه رینگی وناک اوت باشد

گزارش یا اعتراض به این نظر


سفیر March 12, 2020 11:37 PM

تا کی میتوانید این همه دروغ بگید بسه دیگه چقدردروغ شما فقط توفکر چپاول ونابودی هستید اخیرآ هم متوجه شدید کارتون تمامه بهرشکل ممکن به چپاول ودزدی دارید ادامه میدید اون دیوث روحانی ازشما دروغوتر وشما پست تر وکثیفتراز او مردم تادینار آخرروازگلوی تک به تک شما دزدان خواهند ستاندن دورنخواهد بود وبا آوردن این ویروس درکشور کارتان تمام خواهد شد مطمعن باشید ،،، دورنخواهد بود

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو March 13, 2020 08:57 PM

تعجب آور ونفرت آوراست حالا آتش هیولائی ویروس کرونا تمامی کشوررا برگرفته است نماینده مجلس به دنبال چوب کیربت هائی است که این آتش ههیولائی را روشن کرده اند می گردد؟ بسته کبریت اکرنبود هرگز چنین آتشی برافروخته نمی شد و حالا باید فروشنده بسته کبریت را پیدا کرد و محاکمه کرد! جناب نماینده مجلس کجا بودید که بسیاری دانسته چه بعوان گزارش گر و چه بعنوان شهروندان عادی و چه عکاسان ازبروزفجایع درقم وانهم قبل ازشیوع ویروس درشهرهای ایران خبرمیداند همگی دستگیر و زندان نشین شده اند؟ مقصراصلی نتها خامنه ای ملعون است بلکه سازمان هواپیمائی بین المللی است که دانسته هواپیمای ماهان ویروس حمل می کند وخلاف امنیت بین المللی است و ازپروازهای ماهان حتی با توصل به نیروی نظامی جلوگیری نکرده اند -سپاه پاسداران ازکجا برای هواپیمای ماهان لوازم یدکی دریافت می کند ازاروپا

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  30633 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.