آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

شنبه، 27 اردیبهشت ماه 1399 = 16-05 2020

کرونا در زندانی که بیشتر به شکنجه‌ گاه شباهت دارد

بحران کرونا در زندان‌ها؛ ابراز نگرانی جمعی از فعالان سیاسی و مدنی نسبت به وضعیت سلامت گلرخ ایرایی

خبرگزاری هرانا ـ جمعی از فعالین مدنی و سیاسی طی بیانیه‌ای با اشاره به گسترش ویروس کرونا در کشور و عدم رعایت پروتکل‌های ویژه وضعیت بحرانی کرونا در زندان قرچک ورامین، نسبت به وضعیت سلامت گلرخ ابراهیمی ایرایی در زندان و عدم اعزام او به مرخصی ابراز نگرانی کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: جان و سلامت گلرخ ایرایی در زندانی که بیشتر به شکنجه‌گاه شباهت دارد و اصل تفکیک جرایم و نیز اصول بهداشتی در آن رعایت نشده، مسئولان آن از درک ارزش جان، سلامت و حق آدمی تماما بی‌بهره‌اند و هم و غمی جز زجر دادن زندانی و خانواده‌هایشان ندارند، شدیدا در خطر است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۵۴ تن از کنشگران مدنی و فعالان سیاسی طی ‌بیانیه‌ای با اشاره به گسترش ویروس کرونا در کشور، نسبت به وضعیت سلامت گلرخ ابراهیمی ایرایی در زندان قرچک ورامین و عدم اعزام او به مرخصی ابراز نگرانی کردند.

امضاکنندگان این بیانیه ضمن محکوم کردن حکم ناعادلانه علیه گلرخ ایرایی گفته‌اند که نگران جان گلرخ ایرایی بوده و خواستار اعزام وی به مرخصی هستند.


معترض به حجاب اجباری در زندان به "کرونا" مبتلا شد

بنا به گزارشها، لیلا میرغفاری، معترض به حجاب اجباری، در زندان به کرونا مبتلا شده است و همراه با ۱۸ تن از زنان در قرنطینه زندان قرچک در شرایط اسف‌باری به سر می‌برد.

به گفته یک فعال مدنی، لیلا میرغفاری خود طی تماس تلفنی از آلوده شدنش به ویروس کرونا در زندان قرچک خبر داده است.

احمدی راغب در یادداشت خود نوشته است که وقتی لیلا میرغفاری پیش‌تر به علت دادخواهی دست به اعتصاب غذا در زندان قرچک زد تهدید شده بود که در صورت تداوم اعتصاب غذا، او را پیش زندانیان کرونایی می‌برند تا آلوده شود.

زرتشت احمدی راغب فعال مدنی و از امضا کنندگان "بیانیه ۱۴ فعال مدنی و سیاسی برای استعفای خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی" است.


سازمان ملل خواستار آزادی زندانیان سیاسی شد

به گزارش خبرگزاری هرانا، کارشناسان سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی زندانیان عقیدتی، دارای تابعیت دوگانه و اتباع خارجی در ایران به دلیل شیوع ویروس کرونا شده‌اند.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد تاکید کردند این زندانیان علیرغم شیوع ویروس کرونا کماکان در زندان هستند و جانشان در معرض خطر جدی قرار دارد.

در این گزارش آمده است، شیوع کووید ۱۹ در ایران به حدی گسترده است که بنا به آمار رسمی مقامات وزارت بهداشت هر ده دقیقه یک نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست می‌دهد.

این کارشناسان به تداوم حبس اکثر مدافعان حقوق بشر، فعالان محیط زیست و زندانیان با تابعیت غیر ایرانی و یا دوتابعیتی انتقاد کرده‌ و خطاب به جمهوری اسلامی گفته‌اند: “برخی از آنها به دلیل سن یا شرایط عمومی سلامتی در معرض خطر بالای ابتلا به کویید ۱۹ قرار دارند. ما از مسئولان می خواهیم که فورا آنها را آزاد کنند”.


اجازه گفتن آمار را نداریم

در حالیکه مسئولان قوه قضائیه جمهوری اسلامی ادعا می کنند که هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا در زندان‌ها دیده نشده، یک منبع داخلی گفته‌های شاهدانی را منتشر کرده که مغایر اظهارات مسئولان است

بحران کرونا؛ وضعیت مخاطره آمیز زندانیان قرچک ورامین/ مدیر بهداشت و درمان سازمان زندان‌ ها: اجازه گفتن آمار مبتلایان را نداریم

خبرگزاری هرانا – علیرغم شیوع کستره ویروس کرونا در کشور، زنان محبوس در زندان قرچک ورامین در وضعیت نامناسبی نگهداری می شوند. به گفته یکی از زندانیانی که به تازگی از این زندان آزاد شده است نه تنها هیچ گونه اقلام بهداشتی از جمله ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی و شوینده به آنان داده نمی شود بلکه اقلام بهداشتی موجود در فروشگاه زندان نیز با قیمت های نجومی و چندین برابر قیمت واقعی به آنان عرضه می شود. در کنار این مشکلات که گریبانگیر زندانیان شده است طریقه نگهداری زندانیان در سلول های کوچک با تراکم زندانی بالا، کف خوابی زندانیان و استفاده صدها زندانی از یک تلفن کارتی در کنار عدم رسیدگی پزشکی احتمال بروز بیماری در بین آنان را به شدت افزایش داده است. مهرزاد تشکریان، مدیر کل بهداشت و درمان سازمان زندان‌ ها در پاسخ به این سوال که تعداد مبتلایان به کرونا در زندان‌های کشور چند نفر است، می‌گوید که اجازه گفتن تعداد مبتلایان را ندارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خبر آنلاین، یک زندانی زن که پیشتر به دنبال شکایت طلبکارانش به دلیل عدم پرداخت بدهی خود راهی زندان قرچک شده بود، پس از آزادی در خصوص وضعیت این زندان گفته است: “خدمات فروشگاه زندان با توجه به تعداد زندانیان محدود بوده و بعد از شیوع کرونا امکانات خاص بهداشتی در اختیار زندانیان قرار داده نشده است، ما ۱۸۶ نفر در یک بند به وسیله تخت کابین‌بندی شده بودیم، به ما حتی دستکش و ماسک هم داده نشد، حتی سربازان هم ماسک و دستکش نداشتند”.

وی افزود: “تا موقعی که من در زندان بودم خبری از غربالگری نبود و حالا هم که از زندان بیرون آمده ام دوستان هم‌بندم با من تماس می‌گیرند و می‌گویند؛ امکانات بهداشتی همچنان ضعیف است. بعضی از هم‌بندی‌ هایم که با علائم تب به پرسنل مراجعه کرده‌ بودند، اما چندان اهمیتی به آن‌ها داده نشده بود، در حالیکه تلفن‌های کارتی یکی از منابع گسترش بیماری است؛ همه افراد صف می‌بندند و با یک گوشی حرف می‌زنند”.

این زندانی آزاد شده با اشاره به چندبرابری قیمت مواد بهداشتی در داخل زندان و ابتلای چند زندانی به کرونا ادامه داد: “مایع دستشویی‌های ۳۰۰ گرمی به قیمت ۷۰ هزار تومان به زندانیان فروخته می‌شد. حتی مواقعی بود که برای خرید مایع دستشویی منتظر می ایستادم اما نوبت به من نمی‌رسید و بعد از آن یکی از زندانیانی که دو مایع دستشویی خریده بود به من می‌گفت که حاضر است آن را به قیمت ۱۰۰ هزار تومان بفروشد. من هم به دلیل شیوع کرونا مجبور بودم همان را بخرم. کسانی که با من تماس می‌گیرند می‌گویند در حال حاضر برای مقابله با شیوع کرونا، درهای کریدور روی زندانی‌ها بسته شده است و زندانی‌ها حق ندارند داخل کریدور رفت‌وآمد کنند.

وی همچنین اعلام کرد: “زندابانها می‌گویند به تخت‌هایتان بروید و از روسری‌تان به عنوان ماسک استفاده کنید. تا جایی که من زندان بودم، هنوز کسی به کرونا مبتلا نشده بود ولی از آن زمان تاکنون چند مورد از زندانی‌ها به کرونا مبتلا شده‌اند که فکر می‌کنم آمار مبتلایان بالاتر برود”.

امید مرادی، وکیل پایه یک دادگستری، که چندین موکل زندانی در زندان قرچک دارد، اظهار داشت: “در زندان زنان، مایع دست‌شویی معمولی ۳۰۰ الی ۵۰۰ گرمی که بهای آن ۱۰ تا حداکثر ۱۵ هزار تومان است، به مبلغ ۷۵ هزار تومان یعنی ۵ برابر قیمت مصوب در فروش‌گاه زندان، آن هم با منت و سختی و محدودیت به فروش می‌رسد و زندانی باید مواد اولیه بهداشتی مورد نیاز خود را به چندین برابر قیمت رسمی از فروشگاه‌ های زندان بخرد، موکلان من از کبود اقلام بهداشتی در این زندان گلایه میکنند”.

وی ضمن اشاره به اینکه در پی ممنوعیت ملاقات ها زندانیان پولی برای خرید اقلام بهداشتی نداشته و سطح بهداشت زندان ها به شدت کاهش می یابد، بیان کرد: “بعضی از زندانی‌ها کف زندان می‌خوابند که این خود به تنهایی می‌تواند یکی از عوامل شیوع ویروس کرونا باشد. تعداد زندانیان در سالن‌ها و سلول‌ها زیاد است و همین باعث می‌شود اگر کسی مبتلا باشد وضعیت خطرناکی در زندان‌ها رخ دهد. حتی معتادانی که وضعیت بدی دارند از دیگر زندانیان جدا نمی‌شوند. به دلیل کمبود جا قرنطینه به صورت جدی اعمال نمی‌شود. فروشگاه‌های زندان لوازم بهداشتی محدودی را در اختیار زندانی‌ها قرار می‌دهند که شامل یک قطعه صابون و یک پودر رختشویی در ماه است که در شرایط عادی هم پاسخگوی نیازهای زندانی نیست”.

امید مرادی، همچنین با بیان اینکه؛ حدود ۲ هزار نفر زندانی زن در قرچک نگه‌داری می‌شوند که امکانات ارائه شده به آن‌ها از حد معمول پایین‌تر است، ادامه داد: “مواد بهداشتی و حتی خوراکی به چندین برابر قیمت بیرون از زندان فروخته می‌شود. زندانیانی هستند که ملاقات ندارند و حالا هم که به دنبال محدود شدن ملاقات ها بسیاری از آن‌ها برای خرید موارد مورد نیازشان در مضیقه مالی هستند. بهداری داخل زندان‌ها امکانات ناچیزی دارند که در این وضعیت شیوع کرونا مساله ساز است. ماسک و دستکش در زندان‌ها چندان وجود ندارد و حتی جان زندانبان‌ها، پرسنل و سربازها هم در خطر است و حتی سربازها هم دستکش و ماسک ندارند”.

وی همچنین درپایان اعلام کرد: “مواردی از ابتلای چند نفر در زندان‌های قرچک و فشافویه به کرونا گزارش شده است”.


کرونا در زندان‌های رژیم؛ هشدار جامعه جهانی بهائی

جامعۀ جهانی بهائی برای سلامتی بهاییانی که در زندان های جمهوری اسلامی بسر می برند، شدیدا نگران است.

بنا به گزارشها، نمایندۀ ارشد جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل با ابراز نگرانی شدید نسبت به سلامتی بهائیان دربند از رژیم ایران خواست تا فورا آنها را آزاد کند.

وی افزود: این افراد بی‌گناهند و هرگز نباید اصلاً زندانی می‌شدند. حبس کنونی آن‌ها نه تنها ناعادلانه است بلکه جان آن‌ها را در خطر جدی قرار داده است.

از زمان شیوع ویروس کرونا نهادها و شخصیت‌های بین‌المللی متفاوتی از حکومت ایران خواسته‌اند که همۀ زندانیان عقیدتی را آزاد کند تا در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا در زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها نباشند.

گزارشگر ویژۀ سازمان ملل در امور ایران و سازمان عفو بین‌الملل از جمله نهادهایی هستند که با ابراز نگرانی از شیوع احتمالی کرونا در زندان‌های ایران تقاضای یادشده را مطرح کرده‌اند.


بسیاری از زندانیان سیاسی قربانی خواهند شد

شیراحمد شیرانی، زندانی سیاسی تبعیدی در زندان اردبیل پیش تر در نامه‌ای سرگشاده در مورد وضعیت زندانیان سیاسی و وجود خطر جانی برای آنان باتوجه به شیوع ویروس کرونا در کشور هشدار داده بود.

این زندانی سیاسی مخالفت با اعطای مرخصی به زندانیان سیاسی را یک تصمیم فراقانونی توصیف کرده است که جان زندانیان و جامعه را در معرض خطر قرار خواهد داد.

آقای شیرانی در بخشی از این نامه نوشته است: “تاکید می‌نمایم که اگر مسئولان عالی قضایی و امنیتی کشور اقدامی عاجل و فوری در جهت حفظ سلامت و جان زندانیان سیاسی و تسهیل شرایط اعطای مرخصی به آنان و مخصوصا زندانیان سیاسی حبس سنگین که تاکنون هرگز در طول مدت زندانشان به مرخصی نرفته‌اند، تدبیری اتخاذ نکنند بدون شک بسیاری از این زندانیان در نهایت مظلومیت و پیش چشم جهانیان قربانی خواهند شد و آن وقت تاریخ درباره عمدی بودن این فاجعه قضاوت خواهد کرد”.


پاسخ دادستان دژخیم به خانواده‌ زندانیان

دادستان خامنه ای در اردبیل در واکنش به درخواست آزادی زندانیان بویژه زندانیان سیاسی به دلیل شیوع کرونا در زندانها حتی نفس کشیدن را نیز بر آنان حرام دانست.

عبدالله طباطبایی حین بازدید از زندان مرکزی اردبیل به زندانیان سیاسی تبعیدی این زندان گفت: نفس کشیدن زندانیان امنیتی و سیاسی نیز حرام است چه برسد به مرخصی آنها...

این در حالیست که ویروس کرونا در زندان مرکزی اردبیل شیوع پیدا کرده و تاکنون تعداد زیادی از زندانیان این زندان به این بیماری مبتلا شده‌اند.

به گفته شاهدان، تعدادی از زندانیان سیاسی تبعیدی بلوچ و اهوازی در این زندان محبوس بوده و در معرض بیماری کرونا قرار دارند.
www.youtube.com/watch?v=P3zJwNGs5e8

با استفاده از لینک زیر می توانید ویدیوی مزبور را دانلود کرده و به اشتراک بگذارید. برای دانلود این ویدیو از سایت ایران پرس نیوز خارج میشوید.
DOWNLOADبهروز February 24, 2020 10:56 AM

این صدور انقلاب اسلامی هست به منطقه نه ویروس شما ضد انقلابی ها و طاغوتی ها از ۴۰سال پیشتر هم به این نهضت ویروس لقب داده اید

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام February 24, 2020 11:00 AM

برای آخوند جنگ و مرگ ملت ایران نعمت است هر چه بحران شدید تر باشد آخوند کثیف مادون حیوان راحت تر است مردم بلند شوید و کار را تمام کنید

گزارش یا اعتراض به این نظر


ووهان -۴۰۰ !!! February 24, 2020 12:02 PM

دین کونتز (Dean Koontz) نویسندهٔ کتابی رُمانی است بنام «چشمان تاریکی» (Eyes of Darkness) که در سال ۱۹۸۱ (۱۳۶۰ خورشیدی) به چاپ رساند
او در کتاب خود، از تولید ویروسی بنام «ووهان – ۴۰۰» (Wuhan - 400) یاد می کند که در یکی از بزرگترین آزمایشگاه های ارتش چین در حوالی شهر «ووهان» چین ساخته شده بود
واژهٔ ویروس «ووهان -۴۰۰» به معنی «شهر ووهان» و «۴۰۰ مایکرو اورگانیسم» که در این ویروس وجود دارند
«نسخه های چاپی» این کتاب در کتابفروشی ها و کتابخانه های کشورهای جهان نایاب شده ولی «نسخه های دیجیتالی» آن در اینترنت به آسانی یافت می شوند
عجیب اینجاست که این کتاب رمان چاپ شده در سال ۱۹۸۱ و شیوع ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ «تشابه عجیبی» به یکدیگر دارند
خیلی ها معتقدند که این نوع ویروس «ساخت انسان» باشد و از آزمایشگاه ِسّری ارتش چین در شهر ووهان، بطور تصادفی به خارج شیوع پیدا کرده باشد

گزارش یا اعتراض به این نظر


اكبر February 24, 2020 01:25 PM

اين ويروس را جمهورى اسلامى از چين به ايران آورد به چهار دليل، يكى اينكه خوش خدمتى به چين كرده باشد و به چينى ها گفتند كه ما شما را مى فهميم و با شما هستيم كه چين تنها نباشد و همه نگاه ها به چين دوخته نشود و كمى نگاه ها به طرف ايران بچرخد و دومين دليل ويروس كرونا در ايران به كمك جمهورى اسلامى بيايد و فكر مردم به اين كروناى چينى مشغول باشند و كمتر موضوعات ديگر را زير سؤال ببرند و سومين دليل معامله با چين بود كه مانع از اين مى شد كه پروازها را به چين متوقف كنند و چهارمين دليل جمهورى اسلامى بر اين باور بود كه چين مى تواند كه جلوى اف اى تى اف را بگيرد و چين هم نخواست و هم نتوانست كه به جمهورى اسلامى خوش خدمتى بكند علت آن اين است كه جمهورى اسلامى يك زمانى گاو نُه من شيرده بود، ولى الآن ديگر شير ندارد

گزارش یا اعتراض به این نظر


گل آقا February 25, 2020 10:24 AM

وقتی در زیارتگاه ها بسته بشه این احمق های نادان که دلبستگی به شفا داشتند چه خاکی بسرشون بریزند
این هائیکه ازایران گله وار حرکت میکردند بسوی عراق برای زیارت چقدربدبخت شدن کی امراض شون را علاج کنه چه کسی ببهشت ببرشون مخصوصا" خواهرانی که تشنه زیارت و شفا هستند!

گزارش یا اعتراض به این نظر


متین February 25, 2020 02:07 PM

تنها خیری که کرونا می توانست داشته باشد این است که این مکانهای فاسد را برای همیشه ببندد

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو February 25, 2020 10:17 PM

بدون هیچ شک وشبهی و آنهم بطورعمدی ویروس کرونا به درون زندان ها و تلف شدن زندانی ها آنهم با عذرموجه شیوع خواهند داد رژیم آخوندی که برایش زتدان نشین ها وبویزه زندانیان سیاسی معضل غیرقابل حل شده وهزینه های آنچنانی دارد به تلف کردن عمدی زندانی ها رو خواهد آورد بسیاری راباتزریق داروهای سممی کشتند پس ویروس کرونا برای زندانی ها موهبت است

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرام February 26, 2020 12:09 AM

خبر از ابتلای قالیباف به کرونا نیز بگوش میرسد مبتلا شدن این تعداد از کارگزاران و مقامات بالای رژیم نشانه گسترش وسیع این ویروس طی چند هفته گذشته در ایران است و دیری نخواهد پائید که میلیونها ایرانی را درگیر کند فقط شاید گرم شدن هوا به مردم کمک نماید تا این اپیدمی را پشت سر بگذارند

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو March 1, 2020 07:52 PM

تعجب تان نمیشود که چگونه ویروس کرونا به درون زندان ها راه یافته است و آنهم با وجودیکه زندانی ها همچنان درسلول های زندان ها زندانی بوده وهستند وحق هیچ مسافراتی به قم و مشهد وورود به حرم و لمس وتماس با ضریح حرم ها را نداشته اند وحتی با زندان بانان زندان و خدمه زندان ها هم ماچ وروبوس نکرده اند؟ درزندان ها نمازخواندن اجباری است ومهره های نماز اۀوده به ویروس کرونا به زندانی ها داده اند وازجمله همین مهرهای نمازبود که درحرم ها قم ومشهد درجهت استفاده عمومی به نمازگذاران داده بودند رژیم آخوندی ورهبرضد ایرانی اش دقیقا" ازمولد وعامل های تاکثیرعامل ویروس کرونا با خبر است و حالا برای تلف کردن زندانی ها استفاده می کند

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی March 6, 2020 03:08 PM

مجامع حقوق جهانی بین المللی ونهادهای بزرگتری مثل سازمان ملل باید برای حراست از جان زندانیان حداکثر فشار را بر جمهوری اسلامی بیاورند تا این رژیم سفاک وآدمخوار را وادار نمایند برای تامین سلامت زندانیان، بطور مشخص زندانیان سیاسی وعقیدتی، وحتی برای زندانیان عادی تمهیداتی برابر با استانداردهای شناخته شده جهانی بیندیشند در غیر اینصورت زندانهای به قتلگاه زندانیان مطلوم بدل خواهد شد

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو April 4, 2020 09:05 PM

موقعیت فرای تصورمناسبی برحکومت آخوندی درجهت ترورچه درداخل ایران و چه درخارج ازکشور پدید آمده است رزیم آخوندی که موقعیت بروزویروس کرونا و کشتارهای انچنانی ویروس و مشغولیت سیاسیون امریکا با ویروس کرونا موردی برضعف حکومت امریکا تلقی کرده و امریکا را تهدید می کند وازهمین موقعیت مشغولیت سیاسیون وارگان های کشورهای اروپائی با ویروس کرونا استفاده خواهد کرد که به ترورمخالفان دراروپا بپردازد با نسخه تقلبی و شبیه سازی شده تلگرام به اسامی وهویت بسیاری ازمخالفان داخلی دست یافته است و همچنین به اسامی وهویت مکاتبه کنندگان با آنها ازخارج ازکشور بهمین دلیل باید بشدت مراقب بود

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  24235 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.