آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

یکشنبه، 5 مرداد ماه 1399 = 26-07 2020

محققان از یک علامت جدید "کرونا" خبر می ‌دهند

پزشکان انگلیسی اعلام کردند جوش‌های کوچک و قرمز رنگ در دهان از نشانه‌های جدید ویروس کرونا است. این پزشکان با تجزیه و تحلیل ۲۱ بیمار کرونایی فهمیدند که ۲۹ درصد از بیماران، دارای ضایعات حفره دهان هستند و همچنین ۸۳ درصد بیماران دارای لکه‌های کوچک بنفش، قرمز یا قهوه‌ای رنگ در دهان خود هستند.

محققان انگلیسی معتقدند این نشانه‌ها مشاهدات اولیه هستند و تعداد کمی از بیماران مورد تحقیق قرار گرفتند.آن‌ها افزودند: هر روز تعدادی زیادی از بیماران کووید ۱۹ با مشکلات پوستی مانند قرمزی پوست مواجه می‌شوند که تشخیص علت آن چالش بزرگی است.

با این حال بیشتر پزشکان سه علائم اصلی بیماری کرونا را تب شدید، سرفه و از دست دادن حس بویایی یا چشایی برشمردند.


علامت جدیدی از ویروس کرونا کشف شد

ویروس کرونا از زمان ظهورش تاکنون علائم مختلفی را از خود بروز داده که رایج‌ترین آن تب، سرفه، بدن درد و از دست دادن چشایی و حتی بویایی بوده است که هر کدام تا زمان بهبودی کامل ادامه دارند؛ و حالا در تازه‌ترین تحقیقات دانشمندان در این زمینه، علامت جدیدی از این ویروس کشف شده است.

این تحقیق به دست دانشمندان دانشگاه جانزهاپکینز انجام شده است که نشان می‌دهد این ویروس می‌تواند نه تنها بینی و گلو بلکه گوش و استخوان ماستوئیدی جمجمه را نیز آلوده کند.آن‌ها در مطالعه خود یک زن۸۰ و دو مرد ۶۰ ساله را که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند؛

در این بررسی مشخص شد که آن‌ها این ویروس را در گوش میانی چپ و راست خود داشته‌اند. در حالی که حجم نمونه برای مطالعه بسیار اندک بود، اما یافته‌ها حاکی از آن است که مشکلات گوش از جمله از دست دادن شنوایی می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به کروناویروس باشد.

به گفته محققان این دانشگاه محاصره استخوان ماستوئید و گوش میانی توسط ویروس کرونا ممکن است در بیماران زنده هم رخ دهد.

در حال حاضر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا علائم رایج بیماری کووید ۱۹ را تب بالا، سرفه شدید و از بین رفتن حس بویایی و چشایی معرفی کرده است که بر این اساس توصیه کرده منظور از تب بالا افزایش دمای بدن تا حدی است که به راحتی با پشت دست احساس شود و یا سرفه معمولی را نمی‌توان لزوما از علائم بیماری دانست و اگر در هر ساعت فرد دچار سرفه شود می‌تواند به معنای بیماری باشد.


دانشمندان: قلب، طعمه جدیدترین نسخه ویروس کرونا

دانشمندان دریافتند جدیدترین نسخه ویروس کرونا به صورت مستقیم به بافت‌های قلبی حمله کرده و سلول‌های قلب را آلوده می‌کند.

یک مطالعه اخیر سلول‌های بنیادی نشان داده است که ویروس کرونای جدید، می‌تواند سلول‌های قلب را از طریق همان گیرنده موجود در ریه‌ها آلوده کند و باعث بروز عوارض قلبی مرتبط با بیماری کرونا باشد. در ابتدا کارشناسان تصور می‌کردند که کووید ۱۹ یک بیماری تنفسی است و علائمی از جمله سرفه، تنگی نفس و ذات الریه است. با این حال، شواهد جدید در مورد کرونا نشان می‌دهد که این بیماری می‌تواند باعث حملات عصبی و قلبی شود.

پزشکان تغییراتی در سیستم گردش خون در افراد مبتلا به کرونا گزارش کرده اند که بعضی اوقات منجر به لخته شدن خون و همچنین عوارض قلبی مانند تغییر در ریتم قلب، آسیب به بافت قلبی و سکته قلبی می‌شود. اگرچه برخی محققان معتقدند که کووید ۱۹ خطری برای قلب است، اما مشخص نیست که به صورت مستقیم تاثیر می‌گذارد یا در نتیجه سایر فرآیند‌های بیماری ایجاد می‌شود.

دانشمندان آمریکا برای تکمیل این نتایج، آزمایشی طراحی کردند. این دانشمندان برای تولید سلول‌های قلبی از نوعی سلول بنیادی به نام سلول‌های بنیادی پرتوان القایی (iPSCs) استفاده کردند.

دانشمندان می‌توانند iPSC‌ را از سلول‌های پوستی شخص ایجاد کنند و سپس آن‌ها را مجدداً برنامه ریزی کنند تا به هر نوع سلول در بدن تبدیل شوند. iPSC ابزار مفیدی برای تحقیق در مورد بیماری‌های انسانی و کشف راه‌‍‌های جدید برای درمان بیماری‌ها را ارائه می‌دهند.

در این مطالعه، تیم iPSC‌ را برای تبدیل شدن به سلول‌های قلبی برنامه ریزی کرده و بعداً آن‌ها را با ویروس کرونا انکوباتور ( کشت و رشد دادن نمونه‌های زنده) کردند. محققان با استفاده از میکروسکوپ و تکنیک‌های تعیین توالی ژنتیکی دریافتند که این ویروس می‌تواند مستقیماً سلول‌های قلب را آلوده کند.


کرونا ممکن است مغز را پیر کند

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی تحت عنوان "آیا ویروس کرونا به مغز آسیب می‌رساند؟" نوشت: متخصصان مغز و اعصاب فکر نمی‌کنند که هر بیمار مبتلا به کووید ۱۹، دچار آسیب مغزی شود، اما ممکن است ویروس کرونا از طریق تعدادی از مکانیسم‌هایی که هنوز کاملاً شناخته شده نیستند، به سلول‌های مغزی آسیب وارد و از این طریق مغز را پیر کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که ویروس کرونا می‌تواند سلول‌های عصبی را مستقیماً آلوده کند. ویروس به احتمال زیاد در داخل سلول‌ها تکثیر می‌شود و بر عملکرد آن‌ها تأثیر می‌گذارد. این تهاجم ویروسی می‌تواند باعث شود که بیماران دچار مشکلات شناختی مداوم یا ممکن است دچار تشنج مداوم شوند.

راه دیگری که ویروس کرونا می‌تواند به سیستم عصبی آسیب برساند بطور غیرمستقیم از طریق التهاب گسترده ناشی از پاسخ سیستم ایمنی بدن است.

با توجه به همه نگرانی ها، متخصصان مغز و اعصاب استدلال می‌کنند که مطالعه بیماران کووید برای درک نحوه بهبودی سیستم عصبی آن‌ها حیاتی است. از طرفی تحقیقات در مورد این موضوع ممکن است بتواند منجر به شناسایی دارو‌ها یا سایر روش‌های درمانی برای بیماران کووید شود تا خطر آسیب دیدگی سیستم عصبی را در آن‌ها کاهش دهد.


دولت‌ها در فکر پیش‌خرید واکسن کرونا؛ ایران کجاست؟

آزمایش بالینی حداقل ۱۰ واکسن احتمالی بیماری «کووید ۱۹» در حالی در جریان است که برای بسیاری از کشورها نه تنها تولید بلکه دسترسی به این واکسن نیز جنبه ای حیاتی یافته است.​​​​​​​

به گزارش یوروزنیوز، بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت علاوه بر ۱۰ واکسن احتمالی علیه ویروس جدید کرونا که به مرحله آزمایش بالینی رسیده است ۱۲۶ مورد نیز در مرحله پیش از آزمایش بالینی است. هرچند اطلاع از میزان پیشرفت دانشمندان در هر کدام از این طرح ها دشوار است اما برخی از شرکت های داروسازی بیشتر از دیگران در این مورد اطلاع رسانی کرده اند.

به عنوان مثال شرکت آمریکایی مدرنا (Moderna) اعلام کرده است که سومین (آخرین) مرحله آزمایش بالینی واکسن تولیدی این شرکت در ماه ژوئیه (تیر/مرداد) آغاز می شود.

شرکت بریتانیایی آسترازنکا (AstraZeneca) که با همکاری دانشگاه آکسفورد برای تولید واکسن نوع جدید ویروس کرونا تلاش می کند نیز آزمایش واکسن تولیدی خود را بر روی ۵۰ هزار داوطلب آغاز خواهد کرد. نتیجه این آزمایش که نشان دهنده میزان کارایی واکسن تولیدی خواهد بود پائیز امسال مشخص خواهد شد. شرکت داروسازی جانسون و جانسون (Johnson & Johnson) نیز پیش بینی کرده است که سال آینده یک میلیارد نمونه از واکسن علیه ویروس جدید کرونا را عرضه خواهد کرد. شرکت فرانسوی سانوفی (Sanofi) نیز برای تولید دو نوع واکسن بیماری «کووید ۱۹» تلاش می کند. آزمایش این دو واکسن بر روی حیوانات (پیش از آزمایش بالینی بر روی انسان) قرار است به زودی آغاز شود.

برخی از دولت ها برای تضمین دسترسی به واکسن ویروس جدید کرونا بخشی از هزینه تحقیق و تولید واکسن را به شرکت های داروسازی پرداخت کرده اند. تعدادی از دولت ها نیز به پیش خرید نمونه های واکسن آینده روی آورده اند. این دولت ها به شرکت های داروسازی مختلف از حالا سفارش نمونه هایی از واکسن احتمالی را داده اند. این کمک های مالی به شرکت های داروسازی کمک زیادی می کند زیرا در صورت شکست طرح تولید واکسن آنها به تنهایی متضرر نخواهند شد و بخشی از هزینه برای دستیابی به واکسن با بودجه عمومی تامین می شود. در آمریکا در همین راستا طرحی با مشارکت بخش خصوصی و دولت با هدف تامین نمونه های کافی برای کل جمعیت این کشور در سال ۲۰۲۱ آغاز شده است. دولت ایالات متحده همچنین به شرکت فرانسوی سانوفی ۳۰ میلیون دلار پرداخت کرده است. مدیر عامل شرکت سانوفی پیش از این گفته بود که ممکن است واکسن تولیدی این شرکت در مرحله اول در اختیار آمریکا قرار گیرد. این سخنان واکنش های زیادی را در فرانسه برانگیخت.

اما دولت اروپایی هم تلاش می کنند که از دسترسی به واکسن آینده ویروس جدید کرونا اطمینان حاصل کنند. در همین راستا چهار کشور آلمان، فرانسه، هلند و ایتالیا توافقی را با شرکت آسترازنکا امضاء کرده اند. در این توافقنامه پیش بینی شده است که آسترازنکا تا ۴۰۰ میلیون نمونه واکسن را در اختیار کشورهای عضو اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای اروپایی قرار خواهد داد. شرکت آسترازنکا همچنین متعهد شده است که از تولید واکسن بیماری «کووید ۱۹» سودی به دست نیاورد. یکی از مسئولان این شرکت پیش بینی کرده است که بهای هر نمونه از واکسن آینده نوع جدید ویروس کرونا دو یورو خواهد بود.

اما بسیاری از کشورهای در حال توسعه توان پیش خرید واکسن ها یا کمک مالی به شرکت های داروسازی را نخواهند داشت. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به همین دلیل تاکید کرده است که واکسن آینده ویروس جدید کرونا باید یک «دارایی عمومی جهان» در نظر گرفته شود تا همگان به آن دسترسی داشته باشند. بسیج کنونی منابع و امکانات برای تولید واکسن بیماری «کووید ۱۹» بی سابقه محسوب می شود. در صورتی که این واکسن طی ماه های آینده به بازار عرضه شود از نظر سرعت تولید نیز بی سابقه خواهد بود. البته باید در نظر داشت که شناختی که دانشمندان از دیگر انواع ویروس کرونا (به ویژه سارس و مرس) داشتند به آنها برای تحقیق در مورد واکسن ویروس جدید کرونا کمک زیادی کرده است. این احتمال نیز وجود دارد که بیش از یک نوع واکسن به بازار عرضه شود. امری که با توجه به تقاضای بالا به دولت ها کمک خواهد کرد تا از دسترسی شهروندان کشورهایشان به این واکسن اطمینان حاصل کنند.اردلان April 24, 2020 11:22 AM

متاسفانه کرونا این ویروس مرکبار نوعی سلاح بیولوژیکی ساخت چین است!
و برای بدست آوردن کدهای غیر ثابت و طبقه بندی شده این ویروس در آزمایشگاههایی که دانشمندان در تلاش فراوان شبانه روزی برای
یافتن و ردیابی رفتارهای عجیب غیر معمولی مولکولهای آن به هنگام برسی نیاز به زمان طولانی تری برای کشو واکسن اصلی آن دارند!
بنابرین بطور یقین واکسن اصلی کوید ۱۹ در اختیار کارشناسان و سازندگان این ویروس در لابراتوارهای ارتش چین  موجود میباشد که به احتمال قوی  کرونا بعنوان یک سلاح بیولوژیکی برای رسیدن به اهداف اهریمنی و اخاذی در اختیار سیاستمداران مرموز و غیر قابل اطمینان چین است

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی May 5, 2020 02:53 PM

درحقیقت کشور کمونیستی چین بجهانیان اثبات نمود که استالین وتفکر استالینی زنده وفعال است با این تفاوت که تیر تفنگ وطناب اعدام درکار نیست هیولاهای میکرو میکروسکوپی را در لابراتوارها تولید میکنند وبرای دستیابی به اهداف شوم اقتصادی حاضرند میلیونها انسان بیگناه در سر تا سر جهان را روانه قبرستان نمایند جهانیان بوِیژه ایالات متحده امریکا با همراهی همپیمانان خودش باید چنان گوش چینی ها را بکشند که این کشور در همان باتلاق فقر وتهبدستی غوطه ور باشد

گزارش یا اعتراض به این نظر


خسرو May 19, 2020 12:48 PM

متاسفانه اعتقاد به اینکه ویروس کرنا توسط چین یا امریکا ساخته شده است برداشت و تفکر احمقانه ایست که توسط کسانی مثل خامنه ای بیسواد بدون هیچ مدرک و دلیلی ابراز میشود این افراد کسانی هستند که تمام اتفاقات را توطئه این و ان می‌پندارند این در حالیست که همه دانشمندان گفته اند امکان ساخت این ویروس توسط بشر وجود ندارد اگر از این افراد بپرسید با کدام مدرک و دلیل این اظهار نظر که این ویروس را چین یا امریکا یا این و آن ساخته اند ثابت میکنید لال میشوند

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرام June 16, 2020 11:14 PM

بعضی ها چنان غوطه ور در اندیشه های ضد کمونیستی میباشند که همان حرقهای خامنه ای را بلغور میکنند به احتمال زیاد خود چینی ها بیشترین تلفات را در جریان شبوع کوید 19 داشته اند و تازه موج دوم آن از پکن آغاز شده ولی با دادن آمار دروغ آنرا از انظار جهانیان مخفی میکنند

گزارش یا اعتراض به این نظر


واکسن اسلامی !!! June 17, 2020 12:07 AM

واکسنی که اسلامگرایان با تخصص اسلامی خود در ایران خواهند ساخت و به جهان عرضه خواهند کرد، مخلوطی از «ادار شتر» و «روغن بنفشه» خواهد بود
این هم از «همکاری و مشارکت اسلامی» رژیم تبهکاران اسلامی با جهان خواهد بود

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام June 17, 2020 01:03 AM

اگر به حکومت اشغالگر ایران واکسن مجانی هم بدهند میروند و آن را میفروشند تا پولش را خرج ترور کنند تکلیف روشن است یا آخوندها نسل ایرانیان را نابود میکنند یا ایرانیان نسل آخوند را که البته مورد دوم پیش خواهد آمد اگر همه ی ایرانیان به این خرد همگانی برسند که تا آخوند هست روز خوش نخواهند دید به امید دیدن آن روز

گزارش یا اعتراض به این نظر


داریوش June 27, 2020 12:34 AM

بیل گیتس یک جنایتکار سایکوپات است، به صحبتهای واندانا شیوا دانشمند هندی گوش بدید، بیل گیتس با واکسن های قلابی صدها هزار کودک فقیر را در هند و آفریقا معلول کرد و کشت، بیل گیتس شریک اوباما و جورج سوروس و آخوندهاست گول این ضد انسان را نخورید فقط طرفداری بی بی سی از بیل گیتس کافیه تا بفهمی این بیناموس کیه

گزارش یا اعتراض به این نظر


ب.د.د. July 13, 2020 12:19 PM

بخاطر همین آحوندان بی شرف در امان هستند

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی July 25, 2020 03:41 PM

با این بلائی که چینی ها با فرستادن کووید 19 برسرجهان آورده اند همه کشورهای جهان باید برعلیه نظام کمونیستی-استالینیتی - مائوئیستی چین قیام کنند و رهبران این کشورفاسد وبی اخلاق را با تحریمهای اقتصادی وسیاسی ودرصورت لزوم با توسل به حربه های دیگر یک تنبیه جانانه بکنند چین با تولید و روانه کردن ویروس کووید19 درحقیقت همه کشورهای جهان وهشت میلیاردانسان روی کره زمین را درمعرض نابودی قرار داده است صد رحمت به آدولف هیتلر

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  74230 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.