آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

شنبه، 6 دی ماه 1399 = 26-12 2020

شکار پلنگ کمیاب؛ تلف شدن شیر در باغ وحش مشهد

شکار یک قلاده پلنگ کمیاب ایرانی در شهرستان فاریاب
تلف شدن چهار حیوان از جمله یک شیر در باغ وحش مشهد

خبرگزاری هرانا – طبق اعلام رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی شهرستان فاریاب، یک شکارچی متخلف که اقدام به شکار یک قلاده پلنگ ایرانی در ارتفاعات منطقه کوه‌شاه نوار مرزی شهرستان فاریاب واقع در استان کرمان، کرده بود، توسط پلیس بازداشت شد. پلنگ ایرانی از گونه‌های جانوری در خطر انقراض است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، اکبر حیدری، رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی شهرستان فاریاب واقع در استان کرمان از دستگیری شکارچی پلنگ ایرانی در این شهرستان خبر داد.

وی در این خصوص گفت: “گزارش تلف شدن یک قلاده پلنگ ایرانی از گونه‌های در خطر انقراض، در ارتفاعات منطقه کوه‌شاه نوار مرزی شهرستان فاریاب اعلام و بلافاصله تحقیقات شروع و مشخص شد فردی به نام «م – ج» پلنگ ایرانی را در ارتفاعات منطقه کوه‌شاه (کُجین) شکار کرده است.”

تلف شدن چهار حیوان از جمله یک شیر در باغ وحش مشهد

خبرگزاری هرانا – طی شهریور و مهرماه سال جاری، یک راس قوچ، یک قلاده شیر نر، یک گراز و یک راس گوزن در باغ وحش مشهد تلف شده اند. با اینکه بنا بر اعلام دامپزشکی مشهد علت تلف شدن شیر مسمومیت غذایی و در گراز انسداد دستگاه گوارش با جسم خارجی عنوان شده، رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی میگوید که تلف شدن حیوانات در اسارت و خارج از رابطه صید و صیادی، اتفاق طبیعی است. تلف شدن این حیوانات نیز با تاخیر چندین ماهه توسط اداره محیط زیست به اطلاع دامپزشکی مشهد رسیده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، سرپرست اداره مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: “نتایج بررسی‌های کارشناسی دامپزشکی مشهد نشان می‌دهد علت تلف شدن شیر باغ ‌وحش این شهر، عفونت و نوعی مسمومیت غذایی است.”

قطع دست یوزپلنگ ایرانی که با تاخیر سه روزه از تله جدا شد

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۳۰ آذر، معاون فنی محیط زیست هرمزگان از قطع دست پلنگی که به مدت ۳ روز در دام گرفتار بود، خبر داد. روز جمعه ۲۸ آذرماه این یوزپلنگ گرفتار شده در تله دام در ارتفاعات منطقه سندرک میناب از تله جدا و برای درمان به بندرعباس منتقل شده بود. رئیس حفاظت از محیط زیست استان هرمزگان دلیل تاخیر در رسیدگی به وضعیت این پلنگ را نداشتن تیر بیهوشی در این اداره عنوان کرده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، روز یکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۹، معاون فنی محیط زیست هرمزگان از قطع دست پلنگی که به مدت ۳ روز در دام گرفتار بود خبر داد.

وی در این خصوص گفت: “تلاش ها در تهران برای مداوای پلنگ زخمی هرمزگان و آماده کردن حیوان برای بازگشت به طبیعت ناکام ماند و تیم پزشکی برای زنده نگه داشتن این گونه در معرض خطر ناچار شدند دست پلنگ را از شانه قطع کنند”.

میثم قاسمی افزود: “پس از عکس برداری، شکستگی استخوان و آسیب دیدگی شدید رباط مشاهده شد و آسیب شدید به بافت و استخوان دلیل قطع دست “نازَک” بود”.

وی ادامه داد: “سه شنبه هفته گذشته یک قلاده پلنگ در بشاگرد استان هرمزگان در یک تله فلزی گرفتار شد و با اطلاع همیاران ، نیروهای محیط زیست استان هرمزگان و دامپزشک اعزامی از استان فارس در روز جمعه نسبت به بیهوشی و زنده گیری این گونه اقدام و رادیوگرافی و سرم تراپی اولیه برای مداوای دست این حیوان انجام شد”.

به گفته معاون فنی محیط زیست هرمزگان؛ این پلنگ صبح روز یکشنبه با هواپیما به تهران منتقل شد و برای ادامه روند درمان به بیمارستان دکتر فتاحیان انتقال یافت.

وی عنوان کرد: “پس از عمل قطع دست و به هوش آمدن، پلنگ یاد شده به کلینیک حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در پردیسان تهران منتقل شد. هرچند تلاش های متخصصان ودامپزشکان مانع از مرگ این گونه مهم و در معرض خطر انقراض شد اما با توجه به وضعیت به وجود آمده، این پلنگ دیگر قادر به بازگشت به طبیعت و تهیه غذا نیست و باید تحت مراقبت همیشگی محیط زیست قرار گیرد”.

روز جمعه ۲۸ آذرماه، یک قلاده یوزپلنگ ایرانی گرفتار شده در تله دام در ارتفاعات منطقه سندرک میناب پس از سه روز از تله جدا و برای درمان به بندرعباس منتقل شد.

رئیس حفاظت از محیط زیست استان هرمزگان دلیل تاخیر در رسیدگی به وضعیت این پلنگ را نداشتن تیر بیهوشی در این اداره عنوان کرده بود.


ماده ببر باغ وحش ارم در نزاع با ببر نر تلف شده است

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران گفت: بنا بر اعلام مدیریت باغ وحش پارک ارم، ماده ببر این باغ وحش صبح امروز جمعه ۱۴ آذرماه تلف شده است.

به گزارش ایسنا، فاطمه برنا با اعلام این خبر گفت: بعد از ظهر روز گذشته مسئولین باغ وحش ارم طی تماس تلفنی خبر زخمی شدن ببر ماده این باغ وحش را در نزاع با ببر نر به محیط زیست تهران اعلام کردند.

وی افزود: متاسفانه این ببر ماده امروز در باغ وحش ارم تلف شده و اقدامات درمانی در چند روز گذشته برای مداوای آن نتیجه‌ای در بر نداشته است.

برنا تصریح کرد: بنابر گزارش اولیه ارسالی باغ وحش که ساعتی پیش به محیط زیست رسیده این ماده ببر به علت پارگی کامل نای و پارگی طولی مری و خفگی در اثر پنومونی استنشاقی بدلیل صدمه فیزیکی نزاع با ببر نر تلف شده است.

معاون مدیر کل و رییس اداره محیط زیست شهر تهران با بیان اینکه در آخرین بازدید دوره‌ای کارشناسان این اداره از باغ وحش ارم، حیوانات این باغ وحش سالم و در وضعیت خوبی بودند، اظهار کرد: در بخشی از گزارش ارسالی باغ وحش آمده است که ببر نر در روز یکشنبه ٩ آذرماه پس از شکستن و تخریب حصار مجاور محل نگهداری ببر ماده وارد محدوده نگهداری این حیوان شده و به نزاع با آن پرداخته است.

برنا در ادامه گفت: بررسی‌ها در این خصوص از سوی محیط زیست استان تهران انجام و نتایج حاصله اعلام خواهد شد، اما درگام اول، نظارت ناکافی مجموعه باغ وحش یکی از دلایل این اتفاق می‌تواند باشد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، وی در پایان تاکید کرد: لازم است مدیران باغ وحش‌ها جدییت بیشتری در خصوص محل‌های نگهداری حیواناتی که بایستی بطور کلی و یا فصولی از سال از هم جدا باشند و یا با فاصله مناسبی از هم نگهداری شوند، داشته باشند.


شرایط اسفبار نگهداری حیوانات در باغ‌وحش‌های ایران

خبرگزاری هرانا – رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران از مرگ یک شامپانزه ۱۸ ساله در باغ وحش ارم خبر داد. گفته می شود این شامپانزه بر اثر ضربه ای که یکی از شامپانزده ها بر سر او زده، جانش را از دست داده است. این در حالی است که بارها کارشناسان محیط زیست از شرایط نامطلوب نگهداری شامپانزه‌ها در قفس‌های باغ‌ وحش ارم که آنها را دچار خوی وحشی‌گری کرده سخن گفته اند. این امر منجر به کشته شدن شماری، از جمله بچه‌ شامپانزه‌ها توسط گروه آنها طی ۱۹ سال گذشته شده است. “باران” تنها بچه شامپانزه موجود در ایران نیز با وجود شرایط مذکور در باغ وحش ارم نگهداری می شود و جان او در خطر است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران از مرگ یک شامپانزه ۱۸ ساله در باغ وحش ارم خبر داد.

محمد کرمی در واکنش به خبر مرگ یک شامپانزه در باغ وحش ارم اظهار کرد: “روزی که خبر مرگ شامپانزه ۱۸ ساله را به ما اطلاع دادند، به همراه دامپزشک برای انجام کالبد شکافی به باغ وحش ارم رفتیم؛ با توجه به تورم‌های مغزی زیر پوست سر این شامپانزه مشخص شد که این تورم‌ها بر اثر ضربه‌ای بوده که یکی از شامپانزه‌ها زده است”.


سرنوشت نامعلوم حیوانات باغ وحش صفه اصفهان

خبرگزاری هرانا – در باغ وحش صفه اصفهان ۳۱۸ حیوان متشکل از ۳۷ گونه وجود دارد که سال‌هاست حیوانات بومی و غیر بومی را در نامناسبترین شرایط در دامنه کوه صفه به اسارت کشیده و فعالان حقوق حیوانات نسبت به شرایط وخیم حیوانات این باغ وحش اعتراض و بر ضرورت راهکار اصولی نجات حیوانات این مکان تاکید دارند. در حال حاضر علیرغم رای کمیسیون محیط زیست شورای شهر اصفهان مبنی بر تعطیلی این باغ وحش، شهرداری اقدام به انتشار آگهی مناقصه واگذاری باغ وحش صفه به بخش خصوصی کرده است. فعالان حقوق حیوانات با اشاره به عملکرد رو به افول این مکان در دهه‌های اخیر، معتقدند که “چه بخش دولتی و چه بخش خصوصی، هیچکدام توانایی علمی و فنی لازم را برای اداره باغ وحش را ندارند و حیوانات باغ وحش صفه باید به باغ وحش‌های بزرگ و استاندارد دنیا منتقل شوند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، تعطیلی باغ وحش صفه اصفهان مصوبه کمیسیون اجتماعی و محیط ‌زیست شورای شهر را دارد اما هنوز در صحن علنی تصویب و به شهرداری برای اجرا ابلاغ نشده است، بنابراین شهرداری با این وقفه زمانی و فرصتی که برایش فراهم شده برخلاف مطالبه فعالان محیط زیست و آنچه کمیسیون اجتماعی و محیط زیست به اتفاق اکثریت آرا بر تعطیلی باغ وحش موافقت داشته اند، آگهی مناقصه واگذاری باغ وحش صفه به بخش خصوصی را در نشریات محلی منتشر کرده است.

سال‌هاست که باغ وحش صفه حیوانات بومی و غیر بومی را در نامناسبترین شرایط در دامنه کوه صفه به اسارت کشیده و در تمام این سال‌ها صدای فعالان حقوق حیوانات برای تعطیلی این باغ وحش در جوار یکی از ارزشمندترین میراث طبیعی اصفهان به جایی نرسیده است.

انتقال حیوانات باغ وحش صفه به مکانی با استانداردهای بهتر یکی از گزینه های پیشنهادی فعالان حقوق حیوانات بود که گویا مسئولان شهری معتقدند تا وقتی اصفهان باغ وحش دارد چرا باغ وحش های دیگر! در حالی که این پیشنهاد در شرایط بد و بدتر است تا حداقل این حیوانات بتوانند در مکان مناسب‌تر و شرایط استاندارد نگهداری شوند.

در واقع تصمیم‌گیری برای سرنوشت حیوانات باغ وحش صفه چالشی است که با توجه به وضعیت غیراستاندارد باغ وحش‌های ایران و شرایط نامعلوم حیواناتِ در اسارت چندان هم آسان نیست اما دست کم می‌توان با یک کار کارشناسی از شمار باغ وحش‌ها کاست و برای بهبود شرایط حیوانات، آنها را به مراکز امن‌تر و با شرایط بهتر منتقل کرد.

علی جعفری مسئول پارک کوهستانی صفه پیشتر گفت همه چیز بستگی به بازدید و رای نهایی شورای شهر دارد و بعد از آن تصمیم نهایی در خصوص اینکه باغ‌وحش به همین شکل بماند، تغییراتی داشته باشد و یا جابه جایی‌هایی انجام شود اتخاذ خواهد شد.

حالا که تعطیلی باغ وحش صفه در کمیسیون اجتماعی و محیط زیست مصوب شد و قرار است با طی شدن مراحل کارشناسی، این طرح به صحن علنی برود انگار گویا از نگاه شهرداری همه چیز هم به رای شورای شهر بستگی ندارد و هر کسی ساز خودش را می زند!

با این وجود که هنوز طرح تعطیلی باغ وحش صفه در صحن علنی شورای شهر به تصویب نرسیده و به شهرداری ابلاغ نشد، به نظر می رسد شهرداری همچنان می تواند برخلاف نظر کارشناسان و فعالان محیط زیست این‌بار با واگذاری به پیمانکار جدید کار باغ وحش را ادامه بدهد.

کورش محمدی، رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر اصفهان امید دارد که بتوانند رای مصوبه تعطیلی را از شورا بگیرند.

وی در این رابطه گفت: “قرارداد پیمانکار باغ وحش صفه تمام شد و به همین دلیل در روزهای اخیر شهرداری قرارداد جدید را به مناقصه گذاشته است. این فرایند اما مانع از تعطیلی باغ وحش در صورت تصویب شورای شهر نمی‎شود”.

محمدی افزود: “تعطیلی باغ وحش به اتفاق اکثریت آرا اعضای کمیسیون مصوب شده و یک مهلت ۱۰ ماهه برای شهرداری و مجموعه مدیریت باغ وحش ایجاد شده است که در این مدت با محیط ‎زیست و دستگاه‌های مرتبط برای روشن شدن تکلیف حیوانات باغ وحش تعامل کنند”.

وی درباره اینکه چرا شهرداری برخلاف تصمیم‌گیری‌های کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر ادامه کار باغ وحش را به مناقصه گذاشته است گفت: “طرح هنوز به صحن علنی شورای شهر نیامد. نظر کمیسیون باید در صحن علنی بررسی شود و به صورت مصوبه کل شورا در بیاید و از آن زمان واجب است اجرا شود”.

محمدی افزود: “طرح تعطیلی باغ وحش صفه یک‌بار در کمیسون تلفیق شورای شهر مطرح و ایراداتی به آن وارد شد و دوباره به کمیسیون اجتماعی و محیط‌زیست بازگشت خورده است. همچنان در حال بررسی و بحث کارشناسی طرح هستیم و به محض اینکه کار کارشناسی تمام شود و احساس کنیم که ایرادات اعضای شورای شهر نسبت به طرح تعطیلی باغ وحش برطرف شده است آن را به صحن علنی می‌بریم”.

اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اما چندان هم موافق تعطیلی این باغ وحش نیست. پیشنهاد آنها به شورای شهر تبدیل باغ وحش صفه به نقاهتگاه حیوانات آسیب دیده بود که محمدی در این ‌باره گفت: “این پیشنهاد در کمیسیون اجتماعی و محیط‌زیست شورای شهر تایید نشد؛ چون معتقد هستیم که تیمارداری و نقاهتگاه وظیفه شهرداری نیست و مکان باغ وحش در صفه باید به صورت همان تفرجگاه در اختیار مردم قرار بگیرد”.

محمدی افزود: “پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست یک گزینه بینابین است و نقاهتگاه حیوانات موجب می‌شود که این مکان دوباره به محل اسارتگاه حیوانات تبدیل شود”.

شاهین سپنتا دامپزشک و فعال حقوق حیوانات با اشاره به واگذاری باغ وحش صفه از سوی شهرداری به بخش خصوصی گفت: “چه بخش دولتی و چه بخش خصوصی، هیچکدام توانایی علمی و فنی لازم را برای اداره باغ وحش ندارند، به همین دلیل کلیت وجود باغ وحش در شهر تاریخی اصفهان از نظر منطقی مردود است”.

گواه این مدعا از نگاه این دامپزشک دهه‌ها عملکرد رو به افول باغ‌های وحوش‌ در شهر اصفهان است: “بعد از گذشت سال‌ها هیچ کدام از مجموع هایی که به نگهداری حیوانات در اصفهان مشغول هستند نه تنها پا به پای رشد استانداردهای جهانی ارتقا کیفیت نداشته اند بلکه شرایط آنها افت هم داشته است”.

سپنتا افزود: “گذشته از اینکه ما با استاندارهای جهانی از نظر ظرفیت‌های علمی و فنی نگهداری حیوانات، فرسنگ‌ها فاصله داریم، جانمایی این باغ وحش اصولی نبوده است. چهره طبیعی کوهستان صفه با احداث این اسارتگاه حیوانات مخدوش شده و در اساس احداث این مکان بارگذاری غیر موجه و غیر ضروری و دخل و تصرف در محیط طبیعی کوهستان و کاری اشتباه بوده است”.

این فعال محیط زیست بر این باور است که جانمایی مجموعه نگهداری وحوش در دامنه کوه صفه اشتباهی بوده که در گذشته صورت گرفته و امروز باید این اشتباه را جبران کرد و با آزادسازی این محوطه آن را به دامان طبیعت بازگرداند. پیشنهاد سپنتا این است که حیوانات باغ وحش صفه به باغ وحش‌های بزرگ و استاندارد دنیا منتقل شده و شهرداری و یا بخش خصوصی به کاری که ظرفیت علمی و فنی آن را ندارند، ورود پیدا نکنند.

وی با اشاره به این که باغ وحش صفه یادآور باغ های وحوش دوره قاجار است، افزود: “نگاه سازمان‌های مردم نهاد و حتی کمیسون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر که با ادامه کار باغ وحش صفه مخالفت کردند، نگاهی کلان بوده است. علاوه بر اینکه از اساس نگهداری وحوش و همین‌طور جانمایی آن اشتباه بوده، باغ وحش‌داری در شهر اصفهان که محور گردشگری آن ظرفیت های تاریخی و فرهنگی است، آن هم در یک جای طبیعی مثل کوه صفه اشتباه است”.

در باغ وحش صفه اصفهان ۳۱۸ حیوان متشکل از ۳۷ گونه وجود دارد که سال‌هاست فعالان حقوق حیوانات نسبت به شرایط این باغ وحش و همین طور جانمایی آن در دامنه کوه صفه معترض اند. کوه صفه نیز یکی از میراث طبیعی و ارزشمند اصفهان است که در سال‌های اخیر در معرض انواع دست اندازی‌ها با توسعه مراکز تفریحی بوده است.خسرو October 26, 2020 12:02 PM

جمهوری اسلامی حتی حیوانات بی پناه و بی گناه را هم شکنجه میکند
عطوفت و مهربانی معنا و مفهومش را در میان این رژیم و طرفدارانش از دست داده ما در گذشته در بسیاری از موارد شاهد کشتن، شکنجه و آزار سگها و حیوانات در محیط وحش توسط این جنایتکاران بوده ایم

گزارش یا اعتراض به این نظر


مهاتما گاندی !!! October 26, 2020 08:15 PM

مهاتما گاندی، اسطوره بزرگ آزادی و دگراندیشی و سمبل عدالت، دادخواهی، برابری و حقوق انسانی قرن بیستم:

" قضاوت درشکوه، بزرگی و پیشرفت معنوی یک کشور، در گرو چگونگی رفتارهایش با حیوانات است "

امروزه با تحقیقات علمی ثابت شده که «ارتباطی نزدیک و مستقیم» بین «حیوان آزاری و خشونت» در جامعه وجود دارد وقتی حیوان آزاری در جامعه اسلام زده ایران اینطور رو به افزایش است که این خود نشانگر این حقیقت تلخ است که ترویج وافزایش خشونت به کلیه ارکان و سطوح جامعهٔ ایران اسلام زده گسترش پیدا کرده است

گزارش یا اعتراض به این نظر


خسرو December 5, 2020 03:42 AM

در میان پاسداران و بسیجی ها بسیارند که هم خصلت و مرام این ببر بیشرف و همنوع کش هستند ولی آنها را کفتار صفت مینامند

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  2743 بازدید |


© copyright 2004 - 2021 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.