آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

یکشنبه، 17 اسفند ماه 1399 = 07-03 2021

آمار تکان‌دهنده فرار مغزها؛ خروج ۹۰۰ استاد از ایران

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با انتقاد از مصوبه مجلس در مورد افزایش حقوق‌ها در سال آینده گفت که در سال گذشته ۹۰۰ استاد از ایران خارج شدند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، وی گفت: استادی هست که ۴۰سال استاد تمام است و حقوقش ۱۴میلیون تومان است. در حالی که فلان عضو هیأت‌مدیره ۵۰میلیون تومان حقوق می‌گیرد.

گزارش میدل ایست آی از مهاجرت کادر درمان ایران
ما پزشکان را آموزش می دهیم و صادر می کنیم

سایت سازمان نظام پزشکی: ایران شاهد خروج متخصصان کادر درمان خود از جمله پزشکان و پرستارانی است که به جای ماندن در کشور مهاجرت را انتخاب کرده اند.

به گزارش میدل ایست آی، بر اساس آمار منتشر شده توسط سازمان نظام پزشکی ایران، یک سازمان غیردولتی و اصلی ترین نهاد صنفی متخصصان پزشکی، طی یک سال گذشته، بیش از 3000 پزشک درخواست دریافت مدارک برای خارج ازکشور کرده‌اند.

این مهاجرت به ویژه در کشوری که 1.4 میلیون مورد مثبت و بیش از 57 هزار و 800 مورد مرگ ناشی از ویروس کرونا دارد، نگران کننده است.

دکتر محمد جهانگیری، یک مقام ارشد در سازمان نظام پزشکی ایران، گفت: «کمبود انگیزه از جمله انگیزه های اصلی متخصصان برای خروج از کشور است.» وی ادامه می دهد: «وقتی از پزشکان می پرسیم چرا کشور را ترک می کنید؟ آنها پاسخ می دهند که ما به دنبال آرامش و آسایش برای خود و خانواده خود هستیم ... وقتی پزشکان روزانه با تنش های اجتماعی‌، شغلی و رفاهی و عدم امنیت شغلی روبرو می شوند همه اینها باعث می شود انگیزه خود را از دست بدهند.»

جهانگیری در مصاحبه ای با یک خبرگزاری محلی گفته: «وقتی انگیزه ایجاد نکنیم و همزمان برای پزشکان ما در دیگر کشورها شرایط فراهم باشد، آنها کشور را ترک می کنند.»

مینا، یک پرستار باتجربه، این احساس را کاملا درک می کند. وی یکی از هزاران کارمند سیستم درمانی است که ایران را برای چشم اندازی جدید ترک کرده است. او می‌گوید که مهاجرت چندین سال در ذهن او بوده، اما سرانجام این همه گیری کووید 19 بود که وی را وادار به اقدام کرد.«چندین سال به سفر به کانادا فکر کردم، اما هر بار به دلایل شخصی منصرف شدم. با شروع شیوع ویروس کرونا ، احساس کردم که باید درباره آینده ام تصمیمات بسیار جدی بگیرم. با توجه به اینکه در دانشگاهی در اتریش پذیرش داشتم ، تصمیم به مهاجرت گرفتم. "

وی که به عنوان پرستار در ایران کار می کرده می‌گوید:«با شرایط سخت کار ی، حقوق کم ، جایگاه اجتماعی ضعیف و عدم مشخص بودن وضعیت استخدامی برای آینده روبرو بودیم.» اما در اتریش، در طی همه گیری، از حضور وی بسیار قدردانی شده است:«با توجه به اینکه حدود 10 سال سابقه پرستاری در ایران داشتم، خیلی زود استخدام شدم و در یکی از بیمارستانهای وین مشغول به کار شدم. شرایط برای کادر پزشکی شگفت انگیز است و خوشحالم که این تصمیم را گرفتم.»

وی گفت: «در ایران، متأسفانه، ما تنها ماندیم و به همین دلیل، تعداد تلفات ناشی ازهمه گیری کووید 19 در میان کارکنان درمانی بسیار زیاد بود.»

حتی قبل از اینکه همه گیری ویروس کرونا چالش های بی سابقه ای را در سیستم بهداشت و درمان ایران به وجود آورد، این کشور در حفظ متخصصان پزشکی خود با مشکل روبرو بود.

در سال 2019 ، یک مقام ارشد وزارت بهداشت زنگ خطر کاهش سریع تعداد متخصصان پزشکی که در ایران کار می کنند را به صدا درآورد. ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد حدود 15000 پزشک ایرانی یا مهاجرت یا تغییر حرفه داده اند و کار پزشکی نمی کنند، و اضافه کرده بود که ایران همچنین سالانه بیش از 1000 پرستار خود را - بیشتر به دلیل اشتغال در کشورهای خارجی- از دست می دهد. حریرچی در آن زمان گفته بود: «به ازای هر 1000 ایرانی، فقط 1.6 پزشك عمومی، دندانپزشك و متخصص وجود دارد، در حالی كه حداقل نسبت مورد نیاز برای تأمین تقاضای این كشور 2.5 پزشك برای هر 1000 نفر است.»

با توجه به اینکه سازمان بهداشت جهانی هدف توسعه پایدار خود (SDG) را برای پوشش مراقبت های بهداشتی با 45/4 پزشک ، پرستار و ماما به ازای هر 1000 نفر جمعیت تا سال 2030 تعیین کرده است، ایران فاصله زیادی برای رسیدن به این عدد دارد.

ما پزشکان را آموزش می دهیم و صادر می کنیم
ایرج خسرو نیا، رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران، دلایلی را که معتقد است در مهاجرت پزشکان نقش دارد، با MEE به اشتراک گذاشت:«اول از همه، درآمد پزشکان شاغل در ایران به اندازه هزینه های آنها نیست. هزینه ویزیت سرپایی در ایران حدود 2 دلار است، اما در کشورهای همسایه مانند امارات متحده عربی بیش از 20 دلار است. درضمن، پزشکان مورد احترام همگانی نیستند. وقتی رئیس جمهوری علیه جامعه پزشکی در مجلس صحبت می کند، وقتی نماینده مجلس علیه ما صحبت می کند، وقتی تلویزیون دولتی با تمسخر ما مردم را سرگرم می‌کند، این موارد است که پزشکان را دلسرد می‌کند.»

وی گفت: ایران حداقل 50 هزاردلار برای آموزش و تجربه اندوزی هر پزشك هزینه می كند ، اما بسیاری از پزشكان جوان بلافاصله پس از فارغ التحصیلی از كشور خارج می شوند.

جهانگیری عدم آینده نگری دولت را مقصر روند فعلی می داند:«گرفتن مدرک دیپلم 12 سال و دریافت تخصص پزشکی هم 12 سال طول می کشد، این به آن معناست که دولت 24 سال برای آموزش این پزشکان وقت می گذارد ، اما هیچ مشوقی برای نگهداری آنها در داخل کشور ایجاد نمی کند. در حقیقت، به نظر می رسد ما پزشكان را آموزش می دهیم تا آن‌ها را صادر کنیم.»

بحران پرستاری
بخش پرستاری ایران هم با وضعیت مشابهی روبرو است. از زمان شروع همه گیری، حدود 60 هزار پرستار هنگام کار در خط مقدم درمان به Covid-19 آلوده شده اند.

طبق گفته مدیر انجمن پرستاران ایران، در همین دوره، میزان مهاجرت پرستاران حدود 300 درصد افزایش یافته است.

تأخیر در پرداخت حقوق‌ها، پرداخت غیرصحیح پاداش‌های مربوط به همه‌گیری کرونا و بی دقتی در مدیریت منابع انسانی تنها برخی از دلایلی است که پرستاران ایرانی را متمایل به کار در خارج از کشور می‌کند.

یکی از اعضای ارشد پرستاران، که خواست نامش فاش نشود ، به MEE گفت که وقتی پرستاران ایرانی به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند ، بلافاصله جایگاه اجتماعی آنها بالا می رود و درآمد آنها چند برابر می شود.«با شیوع همه گیری، برخی کشورها مشوق های مناسبی برای جذب پرستار فراهم کردند. به عنوان مثال، قبل از همه گیری، نمره IELTS (آزمون زبان انگلیسی) هفت یا هشت برای پذیرش در مهاجرت ضروری بود؛ اما پس از همه گیری، پرستاری با ضعف در زبان انگلیسی هم پذیرفته شده است. مشوق های مالی نیز یکی دیگر از مواردی است که پرستاران را به مهاجرت سوق می دهد. ما سالانه 12 هزار فارغ التحصیل از دانشگاه‌های پرستاری داریم، اما میزان اشتغال آنها پایین است و درآمد آنها نیز پایین است.»

به گفته یک مقام وزارت بهداشت ، دستمزد ساعتی یک دانشجوی پرستاری در ایران حدود 1.2 دلار است در حالی که در کانادا هر ساعت 33 دلار است.

از نظر عسل ، پرستاری که در یک بیمارستان خصوصی در ایران کار می کند، فاصله زیاد حقوق و دستمزد بین پزشکان و پرستاران همان چیزی است که شرایط را دشوارتر می کند:«در بیشتر کشورها، حقوق پزشک و پرستار متفاوت است، اما در ایران، تفاوت بسیار زیاد است. در ایران تفاوت دستمزد به حدی است که پزشک می تواند به راحتی پس از چند سال یک ماشین فانتزی بخرد اما حقوق یک پرستار حتی کفاف اجاره خانه آنها را نمی‌دهد.»

عسل افزود: «بحث من این نیست که چرا پزشکان درآمد بیشتری کسب می کنند، بلکه این است که چرا پرستاران نمی توانند با درآمد خود به راحتی از پس هزینه های زندگی خود برآیند.این به آنها انگیزه می دهد که به خارج از کشور بروند و به گذشته نگاه نکنند.»


دو برابر شدن فرار مغزها از ایران؛ اکثرا متخصص ‌اند
پنجشنبه، 2 بهمن ماه 1399 = 21-01 2021

روزنامه آرمان ملی با اشاره به افزایش گسترده فرار مغزها از ایران نوشت: کشورهای دارای بیشترین جمعیت ایرانی (افراد متولد ایران) امارات متحده عربی، ایالات‌متحده آمریکا، کانادا، آلمان، انگلستان، ترکیه، سوئد، استرالیا، کویت، هلند، قطر، فرانسه، نروژ، اتریش، دانمارک، ایتالیا، عراق، سوئیس و بلژیک هستند. آمارهای سال۲۰۱۹ نشان می‌دهد به‌طور کلی یک‌میلیون و ۳۰۱‌هزار و ۹۷۵ ایرانی به این کشورها مهاجرت کرده‌اند، در حالی‌که در سال۱۹۹۰ آمار ایرانیان مهاجر در کل جهان ۶۳۱‌هزار و ۳۳۹نفر بوده است. آمارهای جهانی هم‌چنین می‌گوید غالب ایرانیان مهاجر تحصیل‌کرده و متخصص‌اند.

این روزنامه با اشاره به ضررهای کلان اقتصادی فرار مغزها می‌افزاید: در شرایطی فرار مغزها و مهاجرت نخبگان به کشورهای اروپایی و آمریکایی افزایش پیدا کرده، که این موضوع به غیر از از دست‌دادن نیروی انسانی ماهر، موجب میلیون‌ها دلار خسارت در هزینه سرانه جمعیت در کشور می‌شود.

مجید ابهری، جامعه‌شناس می گوید: فرار مغزها در چند سال اخیر ۳۰۰برابر بیشتر از جنگ ایران و عراق به اقتصاد ایران ضرر زده است»

این روزنامه به‌نقل از عبدالخالق، کارشناس‌ارشد بانک جهانی هم نوشت: فرار مغزها دو برابر در‌آمد نفتی به ایران ضرر و زیان وارد می‌کند.

آرمان ملی با اشاره به موج بیکاری در ایران که یکی از دلایل افزایش مهاجرت ایرانیان است نوشت: در تازه‌ترین اظهارنظر، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اعلام کرده که ۲۵۰هزار مهندس در ایران بیکار هستند. فردی که هم استعداد دارد و هم از تحصیلات عالیه برخوردار است، زمانی‌که با سرخوردگی بیکاری مواجه می‌شود، قطعاً اولین گزینه او مهاجرت است.

مجید ابهری در مصاحبه با این روزنامه با اشاره به امتیازهای ویژه سران حکومتی و خانواده‌های آنها گفت: وقتی یک تحصیل‌کرده با مدرک عالی می‌بیند که یک نورچشمی و آقازاده با مدرکی خیلی کمتر، پست و شغل عالی و بالایی احراز می‌کند، سرخوردگی و احساس تبعیض او را تا حد منجمد شدن پیش می‌برد. سرمایه‌های اصلی و اساسی هر کشور حلقه‌های چاه و میادین گاز و معادن نیست، بلکه سرمایه آن کشور مغز‌ها و استعداد‌های جوان است.نسل بیدار August 22, 2020 12:55 PM

وقتی جمهوری اسلامی از پاداش کرونا برای پرستاران سخن میگوید یعنی اینکه همه آنها کرونا بگیرند * نه اینکه مانند دیگر کشور‌های جهان به پرستاران تعطیلی یا حقوق اضافه بر درامد داده شود * مثل اینکه آنهایی که در ایران هستند، معنی حرف‌های آخوند‌ها را نمی فهمند * یکی نیست بگوید، آخوند در این چهل و یک سال گذشته کی و کجا برای ایرانیان کار مثبتی انجام داده که حالا قرار باشد به پرستاران محترم ایران پاداش بدهد * حقوق شما را بدهند، پاداش پیشکش *

میگوییم فریب اوراق قرضه بی‌ارزش، و بورس ورشکسته، و قول فروش نفت به ملت و تحویل آن در قرن آینده را نخورید، و وارد بازی‌های رژیم نشوید که گوش نمیکنند و همه چیز خود را می بازند * آنوقت آنهایی که در داخل ایران هستند به ما خارج نشین‌ها می گویند که ما پرت هستیم و اوضاع ایران را درک نمی کنیم * زرشک *

گزارش یا اعتراض به این نظر


Kamilo December 20, 2020 02:16 AM

موج اول مهاجرت ایرانیان بعد از حمله و تسخیر ایران توسط اعراب هزار و چهار صد سال پیش , موج دوم مهاجرت

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام December 29, 2020 12:22 PM

مردم ایران اگر خودکشی کنند بهتر از مهاجرت توده ای است آخر یعنی اینقدر ملت بدبختی شده ایم که قابلیت به درک فرستادن چند آخوند دانه ریز را هم نداریم که دانه درشت ها حساب کار خودشان را بکنند؟ بلند شو ایرانی نترس سر چهار تا آخوند مفعول را از سرش بردار و ببین چگونه اوضاع یکشبه از این رو به آن رو میشود

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو January 21, 2021 08:26 PM

شهنام عزیز مشکل چندتا آخوند نبوده ونیستند وایران هم فقط تهران نیست نگاهی به شهرستان ها و دهات ها بیندازید که اقشاری درانها ساکنند که عقب مانده گی فکری آخوندها پیش آنها لنگ می اندازند- سپاه پاسداران و بسیج را چه اقشاری تشکلیل داده ومیدهند؟ اگربرای رسیدن به هدفتان منتظراتوبوسی باشید که نه روزها ونه ماه ها ونه سال ها به چنین ایستگاه اتوبوس نخواهد امد جوانی تان درمنتظرشدن هدردادید بازهم متظرخواهید شد و یا پیاده درمسیرهدفتان قدم برخواهی داشت

گزارش یا اعتراض به این نظر


ملاها بروند و گم شوند !!! January 22, 2021 02:31 AM

خمینی خون آشام و فریبکاردرآغاز فتنه اشغال اسلامی ۱۳۵۷ گفته های خود را چنین بیان می کرد:
• اقتصاد مال خر است!
• مغزها بروند و گم شوند!
• پدران ما اجازه ندارند برای ما تکلیف تعیین کنند!
• ما جوانان ماجراجو می خواهیم، ما روشنفکر نمی خواهیم!
• من تو دهن این دولت می زنم، من دولت تشکیل می دهم!
• اگر این جنگ، ۲۰ سال هم طول بکشد، ما ایستاده ایم!
• این انقلاب باید زنده بماند و این زنده ماندنش به این خونریزی هاست!
• بریزید خون ها را، زندگی ما دوام پیدا می کند!
• من این جام زهررا می نوشم و به این جنگ پایان می دهم!
• این پدر و پسر، ایران را ویران کردند، ما ایران را خواهیم ساخت!
• شاه قبرستانهای ما را آباد کرد، ما ایران را آباد خواهیم کرد!
۴۲ سال بعد، آثار عمیق «ویرانی های اسلامی» را بر پیکر خسته یک ملت آزادیخواه و متمدن را آشکارا می توان دید
چه ظلمی به این ملت باعظمت شد و چه حیله هایی که به این ملت ستمدیده نزدند
اما طلوع پیروزی نزدیک است، پس از ۱۴۰۰ سال، ملت متمدن ایران، این وحوش اسلامی را برای همیشه تارو مار و ریشهٔ ارتجاع پوسیده شدهٔ آن را ازخاک زرین ایران زمین، بالا خواهد کشید

گزارش یا اعتراض به این نظر


Ghasem March 1, 2021 10:33 PM

وجود آخوند ها ایران را به گهستان تبدیل کرده ولی وجود ایرانی اصیل ایران را به گلستان تبدیل می کنند پس مرگ بر آخوند تازی زاده

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  9165 بازدید |


© copyright 2004 - 2021 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.