آدرس پست الکترونيک [email protected]

سه شنبه، 5 مرداد ماه 1400 = 27-07 2021

اغذیه فروش در ایران: مردم توان خرید ساندویچ هم ندارند

به گفته رئیس اتحادیه اغذیه‌فروشان تهران، یک ساندویچ فلافل که در سال ۹۷ سه هزار تومان بود، امروز ۳۰ هزار تومان شده است؛ این به معنای افزایش ۱۰ برابری این غذا در عرض حدود سه سال است.

به گزارش تجارت نیوز، اسدالله احمدی شهریور گفت: صنف اغذیه فروشان فلج شده است. بیش از ۵٠ درصد از اعضای صنف ما به دلیل عدم پرداخت اجاره، مجبور به بستن مغازه و تغییر شغل شدند. یک سال و نیم است که صنف ما نیمه‌تعطیل شده است.

وی بیان کرد: تصمیمات غلط دولت ما را بیچاره کرده. دولتی‌ها به حرف هیچ‌کس گوش نکرده و فقط کار خودشان را می‌کنند. در چند ماه گذشته مواد اولیه تولید اغذیه مثل سوسیس، پنیر، سس و نوشابه، ۳٠ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

احمدی گفت: کاهش توان خرید مردم را حس کردیم. اغذیه و ساندویچ غذای قشر کم‌درآمد است ولی دیگر آن‌ها هم توان خرید ساندویچ ندارند. یک ساندویچ فلافل که در سال ۹۷ سه هزار تومان بود، امروز ۳۰ هزار تومان شده است

در همین راستا قیمت سوسیس و کالباس نیز افزایش یافته و حتی از قیمت گوشت هم بیشتر شده است. قیمت برخی سوسیس‌های کبابی به بیش از ۲۰۰ هزار تومان به‌ازای هر کیلو رسده، همچنین قیمت کالباس گوشت هم به کیلویی ۱۵۰ هزار تومان رسیده است.

مصطفی معروف‌خانی رئیس اتحادیه فراورده‌های گوشتی تهران در این مورد گفت: ادویه‌هایی که به سوسیس و کالباس اضافه می‌شود نیز بیش از صددرصد گران شده است. علاوه بر آن سال گذشته مرغ با کیلویی ۱۵ هزار تومان به دست کارخانه‌های پروتئینی می‌رسید اما حالا قیمت مرغ به ۴۰ هزار تومان رسیده است.به گفته او، علت گرانی سوسیس و کالباس، نوسان افزایشی قیمت دلار است.

یک کاسه آب دوغ خیار،۴۳۰ هزار تومان
گرانی مواد خوراکی به همین موارد محدود نمی‌شود. برای مثال، آب دوغ خیار غذای کم هزینه‌ای به نظر می‌رسد اما در برخی از فروشگاه‌های آنلاین یک کاسه آن حدود ۴۳۰ هزار تومان قیمت دارد.چند فروشگاه آنلاین آب دوغ خیار را در سایز بسیار کوچک (فینگر فود) تهیه می‌کنند. به طور مثال در یک سایت فروش غذا یک سینی آب دوغ خیار که حاوی ۱۰ عدد ظرف کوچک (معادل یک کاسه) از آن را به قیمت ۴۲۹ هزار تومان می‌فروشد.


نظام ولایت فقیهی جامعه را به سوی قحطی کامل می راند

منصور امان: روی ریل گرانی و خُروج مایحتاج روزانه از سُفره ها، قطار گُرسنگی و سووتغذیه اینک به ایستگاه "مُرغ" رسیده است. به این ترتیب پس از گوشت قرمز، لبنیات، میوه، روغن، شکر و برنج، یک کالای اساسی دیگر که برای بخش گُسترده ای از مردُم تنها جایگزین مواد گوشتی گران قیمت به حساب می آمد، از سُفره ها ناپدید می شود.

در بازار ولی فقیه بهای مُرغ در روزهای اخیر به رقمهای شگفت انگیز ۵۰ و ۶۰ هزار تومان رسیده است؛ تحولی شوم که تیر شُروع آن را یک دایره حُکومتی به نام "قرارگاه ساماندهی مُرغ" با گران کردن ۲۲درصدی نرخ رسمی شلیک کرد. اگرچه در نگاه نخُست فقط نامگذاری میلیتاریستی - حماسی اداره مزبور است که به گونه ریشخندآمیزی برجسته می نماید، اما صرف تشکیل نمایشی یک نهاد ویژه حُکومتی برای توزیع و فُروش مُرغ پرکنده، با خود خبرهای ناخوشایند و جدی تری پیرامون به یغما رفتن یک ماده خوراکی دیگر از سُفره جامعه دارد. بقیه کالاهای نایاب شده نیز همین مسیر اداری را پیموده اند و شباهت رفتار حاکمیت در این مورد به هیچ رو تصادُفی نیست.

به اندازه ای که تدبیرهای عرضه شده حاکمیت برای مُدیریت تامین مایحتاج مردُم توخالی و صحنه سازی است، در همان سطح نیز علتهایی قرار دارد که برای بُحران گرانی و کمبود برمی شمارد. در فهرست مُتهمان محبوب "نظام"، تحریمها در ردیف نخُست و دلالهای غیر خودی، "سُلطان"های خودمُختار و خُرده فروشان در ردیف بعدی قرار گرفته اند.

بهانه تراشی اما هنگامی سویه هایی از واقعیت می گیرد که بهانه تراشان پا به میدان جدالهای کُهنه زیر "خیمه نظام" می گذارند و تلاش می کنند از بُحران مُرغ به مثابه چُماقی برای تاراندن رقیب بهره ببرند. باند ولی فقیه، دولت را ناکارآمد و ضعیف می خواند و دولت نیز به نوبه خود حریف را به سنگ اندازی و دسیسه مُتهم می کند. آقای قالیباف به گریبان آقای روحانی چنگ می اندازد، وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی را مُتهم می کند، وزارت کشاورزی انگُشت اتهام را به سمت بانک مرکزی نشانه می رود و الی آخر و همه جا فساد و بی لیاقتی خرج مُشترک توپهایی است که حاکمان ج.ا به سمت یکدیگر شلیک می کنند.

محوری شدن مساله فساد در درگیریهای جناحی سرچشمه ای واقعی و زنده دارد. نظم غارتگر و رانت خوار حاکم مُولد فساد است و تمامی بخشهای اقتصادی و فعالیتهای مُرتبط با آن را در باتلاق خود فرو برده است. بازار کالاهای اساسی تازه ترین قلمروی است که این نظم بدانجا نشت کرده و در صف آنچه که از این رسته تاکنون بلعیده، اینک به مُرغ رسیده است.

در همان حال که فرادستان و اقلیت ناچیز و ریزه خوار گرد آنها به بریز و بپاش مشغولند و با جیب و شکمهای مُتورم از برابر مردُم رژه می روند، نظام آلوده و حریص ولایت فقیهی اکثریت جامعه را از نزدیکترین مسیر به سوی قحطی کامل می راند.حقیقتگو November 25, 2020 07:09 PM

اگرگرگ ها وکفتارها و شغال ها وروباه ها پرورش دهنده گان دام ها و طیورها بودند قراربود گوشت های آنها را بفروشند به چه قیمتی می فروختند؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو December 21, 2020 08:49 PM

تمامی کالاهای اساسی ومورد نیازمردم ازمحل تولید جمع آوری شده وبرای صادرات به عراق وسوریه ولبنان و ونزوئلافرستاده میشود - اینکه دلالهائی بوده وهستند که چنین کمبودهائی مسب شده اند و آنهمدرسطح یک کشور را باورنکنید وبه عمد خامنه ای حیون و حکومت حیون الله عجم پرست برای سرپوش گذاشتن دلال وارانه به انچه ازکالاهای اساسی مردم می دزدند و برای فروش دلاری راهی دیگرکشورها کنند برای گول زدن و عذروبهانه آوردن است آیا درعراق هم شانه تخم مرغ به گرانی درایران است ؟ آهای مردم آهای مردم بپاخیزید! !

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام February 19, 2021 06:26 PM

اگر سلطان "دین" را اعدام کنند همه چیز از بیخ و بن درست خواهد شد

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو March 1, 2021 10:18 PM

بعد ازخاتمه جنگ جهانی دراروپا آلمان به دوقسمت آلمان شرقی و آلمان غربی تقسیم شد آلمان شرقی به تصاحب روس ها درآمد وروس ها هرآنچه که تولیدات آلمان شرقی برای خودشان تصاحب میکردند و به شوروی می بردند و درآن زمان هم مردمان آلمان شرقی که با کمبودهای همه شکل وفرمی روبرو بودند ناچارا" سیمان را با لاستیک اتومبیل والبسه را با شکلات و سیگارو حبوبات را باگوشت معاوضه میکردند درحقیقت محض آنچه درایران واوضاع مردم مشاهده می کنیم به کشوری دربست اشغال شده توسط قدرت خارجی که تازی ها باشند شباهت دارد چرا گوشت نصیب ایرانی ها شود که باید به روسیه وسوریه وعراق عزیزتازی هاصادرشود؟اوضاع مالی ورفاهی مردم با ابزارحکومتی که ویروس کرونا وترساندن مردم ازآن باشد بشدت وخیم ترخواهد شد زیراکه تظاهراتی با ترس ووحشت ویروس کرونا برپا نخواهد شد

گزارش یا اعتراض به این نظر


ما شما را به مقام انسانی خواهیم رساند!!! April 8, 2021 10:30 AM

به فقر و گرسنگی کشاندن ملت ایران را همان روز اول «شیطان خمینی دجال» در سخنرانی خود در گورستان بهشت زهرا و در روز ورود خود ایران به مردم فریب خوردهٔ ایران، نوید آن را داد وگفت:

ما شما را به مقام والای انسانی خواهیم رساند!

۴۲ سال از آن روز تیره و تاریک می گذرد و ملت ایران را در منجلاب فقر، گرسنگی، محنت، گورخوابی، کپرنشینی، گرانی، غارت و تورم افسار گسیخته چند صد در صدی غرق کردند

لعنت به شما مفسدین و اشغالگران اجنبی شیعه!
لعنت به این دین، مذهب، منطق، ایمان، عقیده و امامان فاسد شیعه!
۱۴۰۰ بار لعنت به شما عاملان این مشکلات، بدبختی ها و معظلات معیشتی، اجتماعی و اقتصادی مردم در ایران اشغال شده!
روز دادخواهی و دادرسی برای یکایک جنایت های شما، در حال فرا رسیدن خواهد بود!
همهٔ شما اسلامگرایان فاسد و جنایتکار را در دریای سرخ، عمان و عرب مدفون خواهیم کرد

گزارش یا اعتراض به این نظر


Seek May 29, 2021 11:08 AM

فقر و بدبختی و نکبت اجزای جداناپذیر جهان اسلام هستند ۴۲ سال پیش امت شیعه دوازده امامی برای خربزه انقلاب نکردند، انقلابشان برای اسلام بود، و امروز هم بجز اسلام چیزی نصیبشان نشد

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو May 29, 2021 07:49 PM

هیچ بانک جهانی وحتی هیچ بانک آخوندی درایران حاضرنبوده است که به خانواری وام های کلانی بدهد که صرف شکم پرکردن وخوشگذارانی وتولید بچه صدها همیشه مهمان این خانوارکنند پس اگرخانوارهرچه ازثروت و اندوخته بانکی دارد می تواند دراین مورد هزینه کند ومسئولیت فقیرشدن وگرسنه ماندن فرزندانش را بابت این اقدام جهل بپذیرد ایران بطورعلنی 80میلیون جمعیت دارد که جمعیت سوریه و لبنان و عراق و فلسطین بعنوان همیشه مهمان چهل و چندساله برسرسفره هایشان حضورائمی اشته ودارند و ازثروتشان می مکند درحقیقت محض بانک های جهانی وهیچ بانک کشورهای مدرن وصنعتی حاضرنبوده ونیست حتی پشیزی وام غیرقابل برگشت دراختیارتازی های مفت خوروقلدرو تروریست سازوتروریست پروراین چنین کشورهائی بگذارد حتی نه روس ها ونه چین ونه حتی کشورهای عربی ثروتمند لازم ندانستند وام به این کشورها بدهند

گزارش یا اعتراض به این نظر


اردلان June 9, 2021 12:00 PM

پس این مردک، یوزارسیو مفتخور چه گوری بوده که انبارا رو خالی کردند!
موضوع اینجاست رئیس جمهور و باند جدید میخواهند با این انبارهای خالی چگونه کیسه های خالی خود را پر کنند!
مگر آنکه مجتبی خامنه ای آدرس جدیدی بهشون داده باشه و کسی هم خبری نداره!

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو June 9, 2021 10:00 PM

روحانی آخوند که پادوی خامنه ای است وبرطبق دستوروی و سپاه عمل کرده است برای اینکه به سرنوشت رفسجانی و کهروبی وموسوی دچارنشودجرات بازکردن پوزه پشمالویش را نداردکه حقیقت راافشا کند دردوران اول حکومتش بطورعلنی گفت 35میلیاردلاربه دستورخامنه ای روانه عراق وسوریه ولبنان کرده است ودردوره دوم حکوتش هم بدون شک این مقادیرمیلیارددلاری به دستورخامنه ای برای تازی ها فرستاده است وعلاوه برآن کالاهای اساسی وداروی های حیاتی مردم راکه خامنه ای و سپاه به عمداحتکارکرده اند بدستوراربابش وسپاه برای تازی هاونزوئلا فرستاده است چندی پیش خبری بود که اقشاری ازعباردوشان برای ذبح وگوشت مرغ راهی ترکیه شدند وهزینه هرکدامشان درترکیه بیش ازدوهزار یوروست گوشت مرغ ها چه شدند بدون شک برای تازی ها فرستاده شدند آنچه خامنه ای وسپاه انجام دادند گریبان گیر پادوی خامنه ای شده است

گزارش یا اعتراض به این نظر


jan beh lab June 9, 2021 11:37 PM

شما اعلام کردید دین اسلام کاملترین دین است شما اعلام کردید اقتصاد اسلامی بهترین اقتصاد دنیاست شما اعلام کردید که جامعه اسلامی بهترین جامعه دنیاست من دیگه هیچی نمیگم خودتان از من هم بهتر میدانید چه طبل تو خالی بودید تا شما باشد و اینقدر اسلام اسلام نکنید قسم میخورم روزی بیاید که نماز خواندن در این مملکت جرم محسوب شود اینقدر خراب کاری کرده اید کجاست اسلام کاملتیرن دین ؟؟؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام June 10, 2021 02:12 AM

اگر ملت ایران البته آن دسته که نماز میخوانند یکبار در طول عمرشان از خودشان میپرسیدند اصلا این الله چیست و از کجا آمده و با یک جستجوی کوچک اینترنتی میفهمیدند که الله بتی بوده که حتی قبل از اسلام هم پرستیده میشده آن وقت میفهمیدند که چه کلاه گشادی به سرشان رفته شاهد ماجرا هم نام پدر محمد مخترع اسلام است که اسمش عبدالله بوده یعنی حتی قبل از محمد هم الله عبد داشته و عبادت میشده ای ملت اسلام زده ی ایران فقط پنج دقیقه فکر کنید تا صد سال خفت نکشید دست از بت پرستی بردارید الله یک بت بی خاصیت است همین و بس به جای اسلام انسانیت را به عنوان دین و آیین انتخاب کنید تا همین دنیا تبدیل به بهشت شود پاینده ایران

گزارش یا اعتراض به این نظر


payaam June 10, 2021 08:29 AM

مگر قبل از زمان روحانی انبار ها پر بود؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  11359 بازدید |


© copyright 2004 - 2021 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.