آدرس پست الکترونيک [email protected]

شنبه، 25 دی ماه 1400 = 15-01 2022

گزارش‌گران بدون مرز؛ نخقیق درباره مرگ بکتاش آبتین

سازمان گزارش‌گران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای روز شنبه ۱۵ ژانویه/۲۵ دی‌ ماه، خواستار تشکیل یک کمیسیون بین‌المللی از کارشناسان سازمان ملل برای تحقیق پیرامون مرگ بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو کانون نویسندگان ایران شد.

یک هفته پس از درگذشت بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو پایدار و برجسته‌ کانون نویسندگان ایران، سازمان گزارش‌گران بدون مرز روز شنبه ۱۵ ژانویه/۲۵ دی‌ ماه، در بیانیه‌ای از سازمان ملل خواست درباره مرگ وی تحقیق کند.

این سازمان همچنین در بیانیه اخیر خود خواهان توقف «اعدام‌های غیرقضایی» در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران شد.

در این بیانیه آمده است: «در پی مرگ بکتاش آبتین به علت تاخیر در درمان، گزارش‌گران بدون مرز (RSF) از کارشناسان سازمان ملل متحد خواهان تشکیل کمیسیون بین‌المللی تحقیق و بررسی برای روشن شدن علت مرگ شاعر مستند ساز و روزنامه‌نگار زندانی در ایران است».

رضا معینی، مسئول دفتر افغانستان و ایران در سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش اخیر این نهاد تاکید کرد: «محروم کردن [زندانیان] از حق درمان، روش دانسته مقامات حکومتی ایران برای حذف منتقدان در زندان است».

به گزارش رادیو فرانسه، مرگ بکتاش آبتین در زندان موجی از واکنش‌های گروه‌ها و نهادهای حقوق بشری بین‌المللی و بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و حتی زندانیان سیاسی و عقیدتی را به دنبال داشت.

محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی با اشاره به همزمانی مرگ آبتین با سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی، آن را «سند جنایت تازه جمهوری اسلامی خواند».
Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: