آدرس پست الکترونيک [email protected]

آدينه، 1 بهمن ماه 1400 = 21-01 2022

هشدار فعالان اقتصادی به خامنه‌ای: از چینی‌ها وام نگیرید

رییس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت:‌ برخی کشورها تجربه بدی با چین دارند. امیدوارم چنین مشکلی برای ایران به وجود نیاید.

فریال مستوفی در مورد شروع سند همکاری 25 ساله ایران و چین اظهار کرد: همه چیز بستگی به این دارد که این سند چه باشد و چگونه می‌خواهیم در این سند همکاری داشته باشیم. ما موافق هستیم که بتوانیم با همه کشورهای دنیا روابط همکاری اقتصادی داشته باشیم چراکه باعث رشد اقتصادی می‌شود اما نگرانی که وجود دارد اینکه هرچند هنوز سند همکاری یک سند چشم انداز است اما چرا موارد اقتصادی آن را اعلام نمی‌کنند؟ امکان هم دارد که سند خوبی باشد اما وقتی اعلام نمی‌شود باعث ایجاد این نگرانی می‌شود.

وی در ادامه گفت: مهم این است که ما بدانیم از این سند چه می‌خواهیم و چه به نفع کشورمان است. توافقی می‌تواند خوب باشد که برای طرفین برد داشته باشد نه اینکه یک طرفه باشد.

عضو اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: به طور کلی روابط اقتصادى با کشورهاى مختلف بسیار پسندیده است اما مهم این است که چگونه؛ آیا می‌خواهیم به کشورهاى دیگر مقروض شویم؟ آیا می‌خواهیم اجناس بی‌کیفیت چین را وارد کنیم؟

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در هر معامله‌ دو طرف وجود دارد که باید امتیازهای برابری به هم بدهند. در مجموع در همه امور بستگی به نوع مذاکره در قرارداد دارد.

مستوفی در پاایان هشدار داد: برخی کشورها مانند سریلانکا و کامبوج تجربه بدی با چین دارند، زمانی که نتوانستند وام‌هایی که از کشور چین گرفتند را بازپرداخت کنند، چین آن پروژه‌ها را برای مدت زمان طولانی در اختیار خود قرار داده است. امیدوارم چنین مشکلی برای ایران به وجود نیاید. هدف ما باید این باشد که بتوانیم جذب سرمایه‌گذاری داشته باشیم، نه اینکه وام بگیریم.Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: