آدرس پست الکترونيک [email protected]

چهارشنبه، 6 بهمن ماه 1400 = 26-01 2022

چرا بدون اوکراین، امپراتوری روسیه وجود نخواهد داشت؟

به گزارش فایننشال تایمز، زبیگنیو برژینسکی، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا معتقد است که بدون اوکراین امپراتوری روسیه وجود نخواهد داشت.

وی می گوید: پوتین از اوکراینی که از نظر اقتصادی و سیاسی غرب محور باشد با روابط امنیتی فزاینده نزدیک با ایالات متحده و سایر اعضای ناتو (حتی اگر عضو این ائتلاف نباشد) می‌ترسد. او این موضوع را یک خطر امنیتی حیاتی و به همان اندازه بد، یک مدل اقتصادی و سیاسی جایگزین می‌داند که احتمالا برای روس‌ها جذابیت فزاینده‌ای خواهد داشت خنجری که اکنون قلب روسیه را نشانه رفته است.

در نتیجه، به نظر می‌رسد پوتین مصمم است هر اقدامی را که لازم می‌داند برای بی ثبات کردن و سرنگونی دولت فعلی غرب گرای اوکراین یا تلاش برای تصرف آن کشور از طریق نیروی نظامی انجام دهد.

احیای روسیه به عنوان یک قدرت بزرگ توسط پوتین هم چنین مستلزم افزایش قابل توجه قابلیت‌های نظامی آن کشور و پیگیری یک سیاست خارجی تهاجمی، به ویژه در خاورمیانه و آفریقا خواهد بود. او آمریکا را دشمن اصلی می‌داند و مصمم است هر کاری که می‌تواند برای افزایش تنش‌های آمریکا در داخل، بر هم زدن روابط امریکا با متحدان اش حتی با مداخله در امور داخلی آن کشور‌ها و تضعیف موقعیت آمریکا در سطح بین‌المللی انجام دهد. در این تلاش‌ها او از مشارکت نزدیک و اهداف مشترک فزاینده با چینی‌ها سود برده است.

علیرغم رشد کند اقتصاد روسیه، چالش‌های جمعیتی و سایر ضعف‌های داخلی، پوتین وضعیت را به خوبی پیش برده، اما تا به حال این کار را نسبتا نرم انجام داده است. او کمک‌های غیر مستقیم و ناخواسته زیادی از ایالات متحده دریافت کرد. اختلافات درونی امریکا و فرار شرم آور امریکا از افغانستان باعث شده اند تا بسیاری از کشور‌ها خواستار روابط اقتصادی، سیاسی و امنیتی گسترده‌تر با روسیه و چین باشند.

با این وجود، مشکل پوتین آن است که همانند عادت سایر دیکتاتور‌ها پا را از گلیم خود دراز تر کرد. تهدید‌های تهاجمی او علیه اوکراین ناتو را تقویت کرده و سبب شده تا ناتو بر هدف خود تاکید کند. سیاست‌های تهدیدآمیز او احساسات ضد روسی را در میان اوکراینی‌ها تقویت کرده و آن کشور را بیش‌تر به آغوش غرب سوق داده است. هرگونه اقدام نظامی روسیه منجر به مقاومت اوکراین و هم چنین استقرار نظامی گسترده‌تر نیرو‌های ناتو در مرز‌های غربی روسیه، تعلیق احتمالی خط لوله گاز نورد استریم ۲ و تحریم‌های اقتصادی دردناک خواهد شد.

مسکو حدود صد هزار سرباز را در مرز‌های اوکراین مستقر کرده است. اکنون چه خواهد شد؟ پوتین خود را در موقعیتی می‌بیند که موفقیت روسیه یا با تغییر دولت در کی یف (با جانشینی همسو با مسکو) یا با اشغال آن کشور تعریف می‌شود. برخی سیاست‌های تهاجمی پوتین را غیر قابل توجیه خواندند و پیش بینی کردند در نهایت پوتین در باتلاق گرفتار خواهد شد. تالیران دیپلمات فرانسوی قرن هجدهم گفته بود:شما می‌توانید با سرنیزه هر کاری که بخواهید انجام دهید جز آن که روی آن بنشینید.

پوتین باید به زودی از این نیرو‌های نظامی روسیه استفاده کند در غیر این صورت با تحقیر خارج کردن آنان مواجه می‌شود و باید با نزدیک‌تر شدن اوکراین به غرب روبرو شود. در هر صورت، او در داخل و خارج خود را در موقعیت دشواری قرار داده است. ایالات متحده و متحدان اش باید هر کاری که می‌توانند برای تشدید مشکلات پوتین انجام دهند.
Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: