آدرس پست الکترونيک [email protected]

سه شنبه، 20 اردیبهشت ماه 1401 = 10-05 2022

منبع داخلی: در اعتراضات استان خوزستان چه گذشت؟

افزایش قیمت آرد و متعاقبا افزایش قیمت برخی اقلام ضروری نظیر نان و ماکارونی در روز‌های اخیر تنها ایستگاه جدیدی از خط گرانی‌های ماه‌های اخیر است. همانطور که انتظار می‌رفت برخی استان‌ها در اعتراض به این رویه به دلیل هم‌پوشانی مشکلات معیشتی پیش‌دستی کرده‌اند. از روز پنجشنبه استان نفتخیز خوزستان درگیر اعتراضات مردمی به وضعیت معیشتی کشور است.

گزارش‌های رسیده به رویداد۲۴ نشان می‌دهد اعتراضات مردمی روز پنجشنبه از سوسنگرد آغاز شده و به برخی دیگر از شهرستان‌ها تسری پیدا کرده است. ویدئو‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد شهرستان‌های ایذه، شادگان، حمیدیه و برخی نقاط اهواز هم درگیر اعتراضات مردمی شده‌اند. مقامات طبق معمول اولین قدم برای حل مشکل، اختلال اینترنت بوده است!

یک فعال رسانه‌ای ساکن در آبادان از اختلال دسترسی به اینترنت در مرکز استان خوزستان خبر داده است. او می‌گوید در بیشتر ساعات روز هیچ ویدئو یا عکسی را نمی‌شود در پیام‌رسان‌ها از جمله واتس‌اپ آپلود کرد و دسترسی به اینترنت همراه هم مختل شده است. این درحالی است که به گفته این فعال رسانه‌ای، در آبادان اعتراضاتی شکل نگرفته است اما گویا رفتار تصمیم‌گیران به شکلی است که انگار می‌خواهند مردم را تحریک کنند.

بنا به گزارش رویداد۲۴ شهرستان‌های درگیر اعتراض با قطعی مداوم اینترنت در سه روز گذشته مواجه بوده‌اند. همین مساله یکی از دلایل بی‌توجهی رسانه‌های مستقر در تهران نسبت به موضوع اعتراضات در خوزستان است.

فعالان رسانه‌ای و کاربران شبکه‌های اجتماعی استان خوزستان در سه روز اخیر به اینترنت دسترسی نداشتند و همین مساله سبب شده اخبار اعتراضات از اولویت رسانه‌های پایتخت خارج شود.

واکنش مقامات به حوادث خوزستان ترکیبی از سکوت، بی‌توجهی و اظهارنظر‌های عجیب است. حتی برخی نمایندگان استان خوزستان معتقدند شیوه مدیریت کنونی استاندار به نحوی نیست که بتوان امیدوار به تغییر بود.

خبری از استان ندارم، دیگر با من تماس نگیرید!

تا این لحظه مقامات امنیتی کشور در سکوت کامل هستند و شرایطی ایجاد شده که نبض خبری اعتراضات مردمی در اختیار رسانه‌های خارجی باشد. وزارت کشور نیز ترجیح داده فعلا موضعی نگیرد و کار را در قطعی اینترنت توسط نیروهای ضدشورش پیش ببرد. نمایندگان استان هم چندان تمایلی به صحبت ندارند.

چنانچه مجتبی یوسفی نماینده اهواز در مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار رویداد۲۴ درباره وضعیت خوزستان و علت قطعی اینترنت ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: «نمی دانم. خبر ندارم. من تهران هستم.»

او در واکنش به اینکه چرا از وضعیت حوزه انتخابیه خود بی‌اطلاع است در حالی که امروز سومین روز متوالی اعتراضات در خوزستان است گفت: از آقای جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی سوال کنید. یوسفی در پایان پیش از قطع کردن تماس رویداد۲۴ گفت: «دیگر با من تماس نگیرید!»

تا این لحظه هیچ یک از مقامات سیاسی و امنیتی کشور واکنشی به حوادث استان نداشتند، اما سکوت آن‌ها به منزله عدم اطلاع آن‌ها نیست. روز گذشته معاونت فضای مجازی سازمان صداوسیما، گزارشی با عنوان «بررسی حواشی و واکنش‌ها به گرانی برخی اقلام اساسی در کشور» منتشر کرده است. در این گزارش «مانور پیرامون اعتراض مردم خوزستان به گرانی» به عنوان بیشترین نوع واکنش به گرانی‌های اخیر معرفی شده است.

در این گزارش، کاربران شبکه‌های اجتماعی به «جریان معاند» و «جریان داخلی» تقسیم شده‌اند و این ادعا مطرح شده که تنها جریان معاند، مساله قطعی اینترنت در خوزستان را با هدف آنچه «القای قطع شدن اینترنت در شهر‌های جنوبی کشور به بهانه شکل‌گیری تجمعات اعتراضی علیه گرانی» خوانده، بازنشر کرده است. این در حالی است که پیش از این در همین بولتن مهمترین واکنش به مساله گرانی حول محور اعتراضات خوزستان تعریف شده بود.

در ادامه تهیه‌کنندگان بولتن سازمان صدا و سیما، برگزاری تجمعات اعتراضی در شهر ایذه و برخی شهرستان‌های استان خوزستان به رسمیت شناخته شده‌اند، اما انتشار اخبار آن را با هدف ایجاد ناامیدی نسبت به آینده کشور عنوان کرده‌اند.

این اولین بار نیست که شهر‌های جنوبی کشور درگیر اعتراضات به وضعیت معیشتی و مدیریتی می‌شوند. تیرماه ۱۴۰۰ اعتراضات مردم خوزستان به بی‌آبی و سومدیریت با واکنش مشابهی روبرو شد؛ بی‌توجهی، واکنش دیرهنگام، قطعی اینترنت و برخورد با معترضان.Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: