آدرس پست الکترونيک [email protected]

سه شنبه، 7 تیر ماه 1401 = 28-06 2022

هشدار به نظام؛ طرف‌های مقابل دیگر صبرشان تمام شده

مشاور امنیت ملی آمریکا می‌گوید توافق برای احیای برجام روی میز و قابل دسترسی است و این بستگی به تصمیم ایران دارد که آن را قبول یا رد کند.

در همین حال سایت پولیتکو نوشت: انتظارات بسیار کمی از مذاکرات در قطر میان ایران و آمریکا وجود دارد.

روزنامه نزاویسمایا گازتا چاپ مسکو در این باره نوشت: ایران آماده است از یکی از اصلی‌ترین مطالبات خود در مذاکرات هسته‌ای چشم‌پوشی کند. ایران با قید نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی مخالفت نمی‌کند، اما به شرط تضعیف تحریم‌ها علیه ساختارهای داخلی سپاه. ناظران تردید دارند که دولت بایدن‌، بتواند حتی با این گزینه موافقت کند.

سیاست یک گام به پیش و یک گام به پس دیگر جواب نمی‌دهد

احمد زیدآبادی تحلیلگر‌ مسائل سیاسی می گوید: سیاست یک گام به جلو یک گام به عقب سیاست اصلی جمهوری اسلامی شده است، اما به نظر می‌رسد این سیاست دیگر جواب نمی‌دهد، زیرا در وهله اول مشکلات اقتصادی کشور به صورت تصاعدی در حال رشد کردن است و این یکی از نگرانی‌های جدی برخی از مقامات است، دروهله دوم نیز در حوزه سیاست خارجی، طرف‌های مقابل نیز دیگر صبرشان تمام شده و منتظر یک نتیجه روشن هستند و در حال فراهم آوردن تمهیدات فراوانی هستند، تا یک فشار همه‌جانبه به ایران بیاورند، در صورتی که همچنان این سیاست پاندولی ادامه پیدا کند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: بنابراین به اعتقاد بنده دیگر وقتی نمانده و احتمالا تا زمان سفر بایدن به منطقه خاورمیانه باید وضعیت مشخص شود که اگر ایران می‌خواهد به سمت توافق و تعامل پیش برود، باید آشکار اعلام شود، در غیر این صورت اگر شرایط تغییر پیدا نکند، به اعتقاد بنده، طرف مقابل شکست مذاکرات را اعلام خواهد کرد، که تبعات این موضوع چه در عرصه داخلی و چه در عرصه بین‌الملل سنگین است.

زید‌آبادی همچنین با اشاره به تبعات اعلام شکست مذاکرات از سوی طرف غربی برای ایران، بیان داشت: از لحاظ روانی این مسئله جامعه را وارد یک التهاب شدید می‌کند، این خرده امیدی که برخی از افراد جامعه دارند که با توافق برجام، وضعیت اقتصادی آن‌ها بهتر می‌شود، به تبع این امید به یاس و ناامیدی تبدیل می‌شود و از نظر روانی یک شوک به اقتصاد وارد می‌کند.

وی تصریح کرد: در حوزه بین‌الملل نیز یک ائتلاف بین‌المللی بر علیه ایران شکل خواهد گرفت بین کشورهای که قبل با هم اختلاف داشتند، اما همه آن‌ها این اختلافات را کنار گذاشته‌اند، از ترکیه بگیرد، تا قطری‌ها، عربستان، اسراییل و مصر، به اینها آمریکا و اروپا را اضافه کنید که یک فشار همه جانبه‌ای را به ایران وارد خواهند کرد در صورتی که مذاکرات به نتیجه نرسد.

آمریکا و اروپا نمی‌خواهند به صورت واقعی به برجام برگردند

روزنامه حکومتی رسالت (نزدیک به مخالفان برجام) در مطلبی نوشت: تاکتیک بازگشت پوچ به برجام یا احیای توافق هسته ای بدون رفع عملیاتی تحریم های ضد ایرانی، اساسا قرابتی با دیپلماسی ندارد.

این منبع نوشت: مقامات آمریکایی و اروپایی از سال گذشته تا کنون، ریل گذاری تاکتیکی خود را در مذاکرات تغییر نداده اند. این موضوع در جریان ملاقات دوجانبه اخیر انریکه مورا، دبیر کل سرویس اقدام ویژه اتحادیه اروپا و رابرت مالی مشهود بود.

مقامات آمریکایی و اروپایی همچنان در صدد پیچیده سازی صحنه مذاکرات وین با هدف پیشبرد تاکتیک بازگشت غیر واقعی به توافق هسته ای هستند. تا زمانی که این ریل گذاری تاکتیکی تغییر پیدا نکند ، قطعا ارائه آدرس های انحرافی از سوی آمریکا و تروئیکای اروپایی دردی از مذاکرات وین دوا نخواهد کرد!

بهتر است مقامات غربی به جای بررسی ابعاد فرامتنی ومنطقه ای مذاکرات وین و آینده پژوهی های تکراری و البته غیرمستند خود در خصوص تبعات احیا یا عدم احیای برجام، بر روی متن مذاکرات و ابعاد حقوقی آن متمرکز شوند.
خسرو June 28, 2022 10:06 AM

هشدار به رژیم تبهکار جمهوری اسلامی؛
مردم صبرشان تمام شده! نزدیک است روزی که مردم خشمگین به خانه هایتان هجوم بیاورند

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: