آدرس پست الکترونيک [email protected]

پنجشنبه، 9 تیر ماه 1401 = 30-06 2022

برجام؛ اروپا: اقدامات رژیم تهران پنجره توافق را می‌بندد

سه کشور بزرگ اروپایی امروز با ابراز تاسف نسبت به رویکرد رژیم ایران در مذاکرات برجام تاکید کرده‌اند که تهران تاکنون از این فرصت دیپلماتیک استفاده نکرده و در مقابل به تشدید تنش‌های هسته‌ای ادامه داده است.

به گزارش یورونیوز، تروئیکای اروپایی همچنین با اشاره به اقداماتی که رژیم ایران در جهت گسترش ظرفیت‌های برنامه‌ هسته‌ای خود انجام داده، می‌نویسد: «اقدامات ایران به سرعت، توازنِ توافقی که ما از ماه‌ها پیش بر سر آن برای احیای برجام مذاکره کرده‌ایم را برهم زده و پنجره‌ را برای رسیدن به یک راهکار فوری دیپلماتیک می‌بندد.»

در این بیانیه همچنین به مذاکرات دوحه اشاره شده و تهران را به طرح مسائل «فرعی و غیر واقع‌بینانه» متهم کرده است. سه کشور اروپایی در این رابطه در بیانیه خود تاکید کردند که در جلساتی که در دوحه برگزار شد، «ایران بار دیگر از بهره بردن از فرصت ایجاد شده امتناع کرد و در مقابل مطالبات فرعی و غیرواقع‌بینانه خود را مطرح نموده است.»

این بیانیه یک روز پس از آن منتشر می‌شود که مذاکرات دو روزه در دوحه که با حضور نمایندگان ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا برگزار شده بود، بدون حصول نتیجه به پایان رسید. هرچند مقام‌های ایرانی مدعی هستند که روند گفتگوها مثبت بوده اما دیپلمات‌های آمریکایی و اروپایی نسبت به روند گفتگوها در پایتخت قطر ابراز ناامیدی کردند.

این بیانیه در حالی منتشر شده که شورای امنیت سازمان ملل درباره روند اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا در خصوص برنامه هسته‌ای ایران تشکیل جلسه داده است.

در جریان نشست شورای امنیت نیز سفیر اتحادیه اروپا در سازمان ملل گفت که در پی بی‌نتیجه ماندن دور تازه مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در دوحه، این اتحادیه نگران است که مبادا، توافق برای احیای برجام منعقد نشود.

اولوف اسکوگ روز پنج‌شنبه گفت او دلواپس است که در مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی نتوان «از خط پایان» عبور کرد.

سفیر اتحادیه اروپا با تکرار مضمون بیانیه مشترک سه قدرت اروپایی عضو برجام افزود: «پیام من این است: از این فرصت برای انعقاد توافق، بر اساس متنی که روی میز آماده است، استفاده کنید.Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: