آدرس پست الکترونيک [email protected]

دوشنبه، 10 مرداد ماه 1401 = 01-08 2022

پلوسی فردا شب وارد تایوان می‌شود؛ افزایش تنش در منطقه

علی‌رغم هشدارهای جدی و پی در پی دولت چین، یک رسانه تایوانی گزارش کرده که رئیس مجلس نمایندگان آمریکا فردا شب به وقت محلی وارد تایوان می‌شود.

بر اساس گزارش شبکه تایوانی «تی‌وی‌بی‌‌اس»، وزارت خارجه تایوان در خصوص احتمال سفر پلوسی به این جزیره به خبرنگاران گفت: هیچ اطلاعات بیشتری برای اشتراک‌گذاری با رسانه‌ها وجود ندارد و هیچ اظهارنظر بیشتری صورت نمی‌گیرد.

این رسانه تایوانی در حالی مدعی سفر پلوسی به تایوان شده که دیروز دفتر نانسی پلوسی بیانیه‌ای درباره سفر او به کشورهای آسیای شرقی منتشر کرد. طبق این بیانیه، نانسی پلوسی به همراه هیئت همراه به کشورهای سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن سفر خواهد کرد. در این بیانیه هیچ اشاره‌ای به سفر این هیئت آمریکایی به تایوان نشده است.

دور تازه تنش‌ها بین واشنگتن و پکن از چند روز پیش و با اعلام خبرِ تصمیم رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برای سفر به جزیره خودمختار تایوان آغاز شد.

روز جمعه همزمان با اعلام آغاز سفر هیئت آمریکایی به کشورهای شرق آسیا و احتمال سفر اعضای این هیئت به جزیره تایوان، نیروهای مسلح چین رزمایش دریایی خود را در دریای جنوبی چین و سواحل استان «گوانگ‌دونگ» آغاز کردند.

روز قبل از آن نیز در تماس تلفنی رؤسای جمهوری آمریکا و چین، «شی جین پینگ» به «جو بایدن» نسبت به سیاست‌های مداخله‌جویانه واشنگتن در امور داخلی چین و سفر رئیس مجلس نمایندگان این کشور به تایوان هشدار جدی داد.

بنا بر گزارش «شینهوا»، در بیانیه پکن درباره این گفتگوی تلفنی آمده که رئیس‌جمهور چین در سخنان تندی به همتای آمریکایی خود گفته بود: حفاظت قاطعانه از حاکمیت ملی چین و تمامیت ارضی، اراده قطعی یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون چینی است. و کسانی که با آتش بازی می‌کنند در نهایت با آن می‌سوزند.

نزدیک شدن ناوها و هواپیماهای آمریکایی به تایوان

به گزارش یک رسانه ژاپنی، پیش از سفر محتمل رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، واشنگتن در حال نزدیک کردن ناوهای هواپیمابر و هواپیماهای بزرگ خود به این جزیره است.

وبگاه خبری «ایژیا نیکی» نوشت: پیش از سفر پیش‌بینی شده اما تایید نشده «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، ارتش ایالات متحده در حال نزدیک کردن ناوهای هواپیمابر و هواپیماهای بزرگ خود به این جزیره است.

طبق این گزارش، ارتش آمریکا در ابتدا با سفر پلوسی مخالف بود، اما اکنون به نظر می‌رسد که در حال ایجاد یک منطقه حائل برای هواپیمای پلوسی است، در صورتی که او تصمیم بگیرد این توقف بحث‌برانگیز را داشته باشد. به نوشته این رسانه ژاپنی، با تهدید چین به انجام اقداماتی برای مقابله با این سفر، تنش‌ها در شرق آسیا تشدید شده است.

در هفته های اخیر برنامه نانسی پلوسی رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا برای سفر به تایوان به یک موضوع جنجالی تبدیل شده است، به طوری که پکن چند بار تهدید به تقابل نظامی کرده و طی روزهای اخیر دوبار رزمایش نظامی برگزار کرده است.

وزارت خارجه چین در جدیدترین هشدار، امروز دوشنبه گفت: «سفر احتمالی پلوسی به تایوان نقض حاکمیت ما خواهد بود و بر روابط ما با واشنگتن تأثیر منفی خواهد گذاشت». خبرنگار شبکه «الجزیره» در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه چین به نقل از وی گزارش داد: «در صورت سفر پلوسی به تایوان، ارتش چین بیکار نخواهد ماند».

پیش از این یک گروه تحلیلی چینی مستقر در هنگ‌کنگ خبر داده بود که ناو هواپیمابر «رونالد ریگان» به همراه گروه رزمی خود سنگاپور را ترک کرده و به سمت خلیج تایوان حرکت می‌کند.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نیز به نقل از مقامات واشنگتن گزارش داده بود که پنتاگون در حال تدوین طرحی برای اقدامات احتمالی در صورت سفر پلوسی و همچنین امکان جذب نیرو و ابزار اضافی در منطقه است. آن‌ها در عین حال اقدام چین را علیه هواپیمای پلوسی بعید می‌دانند، اما معتقدند برخی «اشتباهات محاسباتی یا سوء تفاهم» می‌تواند امنیت آن را به خطر بیندازد.

چین تایوان را یک استان می‌داند و همواره با هرگونه تماس بین نمایندگان تایوانی و مقامات غربی به ویژه مسئولان عالی‌رتبه سیاسی یا نظامی از کشورهایی که پکن با آنها روابط دیپلماتیک دارد، مخالف است.

پکن همواره با سفر مقامات خارجی به این جزیره مخالف بوده و می‌گوید این سفرها، اصل چین واحد را نقض می‌کند و سیگنال‌های نادرستی به نیروهای استقلال طلب تایوان ارسال می‌کند.
Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: