آدرس پست الکترونيک [email protected]

یکشنبه، 16 مرداد ماه 1401 = 07-08 2022

گزارش روزنامه اسرائیلی از مذاکرات برجام: بی نتیجه

روزنامه اسرائیلی هاآرتص در باره مذاکرات برجام در وین نوشت: گفتگو بعد از گفتگو و ملاقات بعد از ملاقات ادامه دارد و ایران هم‌زمان به پیشبرد برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد، اما غرب از پایان دادن به مذاکره و اعلام ضرب الاجل نهایی خودداری می‌کند.

در ادامه این مطلب آمده است: دور کنونی مذاکرات، مانند دوره‌های قبلی، هیچ خوش بینی را در آمریکا یا طرف‌های دیگر ایجاد نکرده و اکثر مقامات آگاه از مذاکرات بر این باورند که این دور هم نتیجه‌ای نخواهد داشت: ایران، موضع خود را در مخالفت با توافق با غرب تغییر نداده ... علاوه بر این، تصمیم گیرندگان، از جمله رئیس جمهور ابراهیم رئیسی و رهبران ارشد سپاه پاسداران هیچ اعتمادی به آمریکایی‌ها و غرب ندارند.

رابرت مالی، رئیس هیئت آمریکایی، با ابراز بدبینی درباره دور حاضر مذاکرات گفت ارزیابی محتاطانه اینکه دور کنونی مذاکرات به سرعت به پایان خواهد رسید. نمایندگان اروپایی هم هیئت‌های نسبتاً سطح پایینی را به مذاکرات فرستادند.

سوال اصلی دور کنونی مذاکرات این است که آیا ایران همچنان بر بسته شدن تحقیقات در مورد نقض توافق در گذشته پافشاری خواهد کرد و آیا غرب برای حفظ گفتگو بین دو طرف تسلیم ایران خواهد شد؟ مقامات اسرائیل احتمال بسته شدن پرونده‌ها علیه تخلفات را کم ارزیابی می‌کنند.

این احتمال وجود دارد که ایالات متحده قبل از انتخابات میان دوره‌ای نوامبر نقطه پایانی برای مذاکرات تعیین نکند. برخی از مقامات اسرائیل می‌گویند تنها پیشرفت‌های چشمگیر در برنامه هسته‌ای ایران که هرگونه توافقی را بی‌معنی کند، باعث خواهد شد قدرت‌های غربی از میز مذاکره خارج شوند.

در همین حال، دیپلمات‌های اروپایی درگیر در این مذاکرات گفته اند که در حال حاضر تعیین ضرب الاجل فایده‌ای ندارد.
Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: