آدرس پست الکترونيک [email protected]

دوشنبه، 17 مرداد ماه 1401 = 08-08 2022

برجام؛ شامورتی بازی روسیه برای جلوگیری از توافق

بلومبرگ: آمریکا و ایران پس از پایان مذاکرات بدون توافق در وین با ضرب‌الاجل روبه‌رو هستند

روسیه: اگر تهران بخواهد مسکو با تغییر متن نهایی توافقنامه مخالفت نمی‌کند

به رغم نهایی خوانده شدن متن توافقنامه هسته‌ای که از سوی مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در اختیار طرفین مورد مذاکره در گفت‌وگوهای احیای برجام گذاشته شده است، روسیه می‌گوید ایران حق دارد خواهان اعمال تغییر در آن شود.

میخاییل اولیانوف، مذاکره کننده ارشد روسیه و نماینده این کشور نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی درباره سخنان مذاکره کنننده ارشد اتحادیه اروپا که آماده شدن متن نهایی مذاکرات احیای برجام خبر داده، گفت این اولین بار نیست که «متن توافقنامه نهایی می‌شود.»

آقای اولیانوف گفت: «دیر یا زود متن توافقنامه باید نهایی می‌شد. اما همان‌طور که گفتم، باید ببینیم این متن نهایی هست یا نه؟‌ فکر می‌کنم در ماه مارس هم ما یک متن نهایی داشتیم و پس از آن سه، چهار اصلاحیه داشتیم. بنابراین،‌هرگز نباید بگوییم هرگز.»

آقای اولیانوف همچنین در پاسخ به سوالی درباره امکان اعمال تغییرات در متن توافقنامه از سوی ایران گفت:‌ «معتقدیم همه باید از نتیجه نهایی راضی باشند، مخصوصاً ایران که قربانی سیاست فشار حداکثری آمریکاست. آنها حق دارند روی خواسته‌هاشون پافشاری کنند. معتقدم اگر ایران تصمیم بگیرد که پیشنهاد دیگری را مطرح کند، مثلاً خواهان اصلاحاتی جزئی شود، روسیه قطعاً مخالفت نمی‌کند و حمایت خواهد کرد.»

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم به طور «محتاطانه» به گزارش‌ها درباره نهایی بود متن تهیه شده به وسیله اروپایی ها واکنش نشان داد و گفت:‌ ««متنی که اروپایی‌ها می‌گویند «نهایی‌» است، به ما داده شده است. ما در حال مطالعه آن هستیم و پاسخهایمان را به اروپا می‌دهیم.»

آمریکا و ایران با ضرب‌الاجل روبه‌رو هستند

خبرگزاری بلومبرگ روز دوشنبه در گزارشی نوشت: ایالات متحده و ایران تنها چند هفته فرصت دارند تا تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند توافق موسوم به برجام را احیا کنند یا خیر.

دیپلماتها می‌گویند که ایران کاملاً آگاه است که دست کشیدن از دست‌آوردهای هسته ای خود به‌معنای قربانی کردن اهرم های مذاکره‌ای است.

از سوی دیگر در آمریکا نیز جایی که مخالفت با توافق برجام قوی است، یک توافق دیگر با ایران برای دولت بایدن که دمکرات‌هایش در انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر در معرض خطر از دست دادن کنترل کنگره هستند، می‌تواند سخت باشد.
Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: